[Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem la Botoșani ?

Poll ended at 10 Feb 2017, 21:18

Victorie, suntem peste ei
24
73%
E bun și un egal, ramânem pe val
8
24%
Asta e, ne scoatem cu FCSB
1
3%
 
Total votes: 33

iuli

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de iuli » 12 Feb 2017, 07:06

gata,bah,retrogradam!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de Paul » 12 Feb 2017, 08:42

Eu cred ca meciul asta trebuie uitat si gata. A fost pe un teren pe care clar nu puteai sa faci mare lucru, si cum au spus si altii pe-aici, echipa noastra nu se bazeaza pe forta si "materiale", ci pe tehnica si viteza, in special pe benzi, adica exact unde era mai rau cu zapada si gheata. Ce rost are sa ne luam de Bucurica, e la primul meci cu noii colegi, dureaza pina se integreaza. Putem remarca o surpriza placuta: Mingote.
Acum e important ce facem cu Steaua si dup-aia cu Dinamo, si sa speram ca vor fi conditii de joc rezonabile.
Cu stadionul nou nu se mai anunta nimic, desi in mod oficial era anuntat februarie, care e clar ca nu intra in discutie, dar sper sa fie cindva pina in vara - e cineva dintre voi care are informatii mai multe despre chestia asta?

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1216
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de sorinyki » 12 Feb 2017, 09:15

Multescu e varza la pregatirea meciurilor jucate in deplasare. Ne place, nu nu place asta e adevarul. In deplasare suntem echipa mica, cu mentalitatea asta nu aducem trofee

DoRyN

[Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de DoRyN » 12 Feb 2017, 12:39

Toti suntem antrenori mai buni ca Multescu, ne-ar trebui cateva ligi sa putem antrena toti. Daca scorul ramanea egal si am fost la 3 minute de un egal, eram multumiti: 1 punct, fara cartonase la cei in pericol de suspendare dar mai ales fara accidentati (durerile in gat nu se pun). 3 minute au facut diferenta, asa ca eu cred ca Multescu a pregatit bine meciul, jucatorii nu au fortat fara rost riscand accidentari sau cartonase, pentru ca ei traiesc din fotbal, daca joaca, nu ca noi din privit. Meciul asta nu trebuia sa aiba loc pe un asemenea teren, dar la fel zic si adversarii nostri despre Extensiv. Era normal ca pentru ei, meciul era capital, nu ca au jucat cu noi, ci pentru ca la o infrangere a gazdelor sau chiar egal, probabil antrenorul lor era demis.

Cat despre pagina de facebook, da, dxtr009 e mai fascist din fire, dar daca si eu as fi facut sacrificiul da ma duc la Botosani si sa stau 3 ore la minus 5 grade, probabil eram la fel. Nu are el nevoie de sprijin de la mine, eu fiind mai in varsta sunt mai echilibrat, dar il inteleg, chiar daca nu sunt de acord cu el. Am semnalat si eu imediat cum s-a anuntat echipa ca Bucurica e titular fara sa fi facut niciun antrenament cu noii colegi, dar Multescu a fost la un pas de un egal si atunci cred ca a ales solutia cea mai buna.

Nu trebuie sa laudam mereu conducerea, iar cei care fac parte din echipa site-ului au avut mereu libertatea deplina de exprimare, egala ca a oricarui utilizator, fara a cere acordul cuiva, pentru ca in caz contrar ne-am fi numit GM (general motors).

Repet, nu sunt de acord cu dxtr009 in cazul acestui meci, dar e libertate macar pe net si macar de ce este legat de acest site. Daca a cenzurat mesaje sau a banat pe cineva in mod incorect, atunci acest aspect poate fi raportat la facebook.

LE: Am gasit ulterior si declaratia lui Multescu, care confirma cate ceva din ce am scris mai sus.


Georghe Mulțescu:
"Ei s-au adaptat mai bine, au fost mai agresivi. Unii dintre jucătorii mei s-au protejat, să nu cadă, să nu se accidenteze. Una peste alta, cei de la Botoșani au meritat victoria. În prima repriză ei au fost la control, noi am avut contra-atacuri sporadice. În repriza a doua am fost mai periculoși, dar ne-a lipsit ultima execuție. N-am fost adaptați la joc, am fost puțin mai firavi azi. Și am luat gol dintr-o fază care nu anunța nimic. Ei au declarat că va fi război și s-au ținut de cuvânt: au luptat pentru fiecare minge, au avut forță. Aș fi vrut să se amâne meciul, jucătorii mei au acuzat starea terenului."

Trimis de pe iPad folosind aplicatia #craiovamaximaro

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de DeuxEx » 12 Feb 2017, 19:37

Astia care au preluat activitatea de PR sunt complet :bad: :
"E doar o infrangere. Ne intoarcem mai puternici, exact atunci cand conteaza mai mult."

Pe principiul asta, nu o sa merg sambata la meciul cu FCSB. Ca e doar un meci. O sa ma duc in tribuna atunci cand conteaza mai mult, in meciurile din grupele Champions League. :bad: :bad: :bad: :bad:


LE: Sunt curios daca pentru cei care au facut deplasarea a fost tot "doar o deplasare"...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de DeuxEx » 13 Feb 2017, 09:31

Veştile bune continuă”: Kuku şi Cucu au bătut „pupezele” Craiovei
Autor Cosmin Staicu

FC Botoşani – Universitatea Craiova 1-0

A marcat: Kuku 87.
Stadion: „Municipal”, spectatori: 1.000.
FC Botoşani: Albuţ 7 – Unguruşan 7, Burcă 7, Tincu 7, Muşat 7 – Cucu 7, Vaşvari 8 – M. Roman 7 (80 Hergheligiu) 8, Moruţan 6 (56 L. Fulop) 7, L. Buş 7 – Kuku 8 (90 Bordeianu). Antrenor: Leo Grozavu.

Universitatea Craiova: Mingote 6 – Dimitrov 5, Acka 4, Popov 6, Bucurică 4 – Mateiu 5, Zlatinski 4 – Nuno Rocha 4 (46 Fajic) 5, Băluţă 6 (90 Măzărache), Bancu 5 (90 Gustavo) – Ivan 5. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Arbitru: Marius Avram 7.

Cu toate circumstanţele legate de terenul îngheţat, nu există scuză pentru evoluţia şi atitudinea alb-albaştrilor la Botoşani, în faţa unei echipe care nu mai bătuse pe nimeni de când era cald afară. Iar Mulţescu are partea lui de vină. În primul rând titularizarea lui Bucurică a fost un fiasco. Jucătorul care jucase şi cu o săptămână în urmă la Botoşani a fost depăşit permanent, toate ocaziile gazdelor fiind create pe partea sa, inclusiv golul lui Kuku şi bara lui Buş. Bucurică parcă a sărbătorit anticipat ziua aniversară, fiind parcă buimăcit la orice acţiune adversă, iar un jucător de 31 de ani nu poate invoca faptul că s-a aflat la debut. „Veştile bune” anunţate cu multe semne de exclamare toată săptămâna de noul departament de imagine pe site-ul oficial al clubului s-au transformat în nişte prevestiri sumbre: Bucurică a fost ridicol, Fajic nu avea ce să caute pe teren într-un meci în care echipa a îngheţat în propria jumătate şi a călcat rar în careul advers, iar Zlatinski, după ce şi-a prelungit contractul, a făcut cel mai prost meci al său în alb-albastru, pasele sale creând pericol doar pentru Mingote.
Craiova a încercat să joace la 0-0, dar n-a ştiut cum să o facă. Mulţescu a pretins că jucătorii s-au menajat, s-au ferit atât de accidentări, cât şi de cartonaşe. Atunci trebuia să-i folosească pe cei dispuşi să bage piciorul şi care nu erau la limită cu cartonaşele. Era nevoie de jucători dispuşi să se sacrifice pentru culorile Ştiinţei şi chiar pentru miile de euro încasate lunar. Cine ne garantează că dacă am scăpat fără suspendaţi şi accidentaţi vom lua punctele necesare pentru play-off în cele două derby-uri sau cu Gazul? Botoşaniul era adversarul cel mai accesibil pentru a ne asigura punctele de Top 6 şi alb-albaştrii au făcut figuraţie, pierzând acolo, conform tradiţiei. Declaraţiile lui Grozavu, Hergheligiu & co au lezat orgoliul oltenilor, dar onoarea nu ne fuse „reperată” de Ivan şi compania, care nu au făcut decât să apere un punct pe care nu-l meritau. „Leii” Craiovei au fost doar nişte pupeze în faţa celor doi „cuci” ai moldovenilor, Stelian şi Benjamin. Al doilea a şi punctat, la o fază în care ivorianul Acka l-a asistat impasibil pe nigerianul care a vârât mingea pe sub fostul său coechipier de la ASA, Mingote.
Cu tot respectul pentru ce a reuşit la Craiova, Mulţescu continuă să arate că are mari probleme în a gestiona schimbările pe parcursul unui joc. Când echipa conduce la diferenţă lejeră, nu le acordă şanse tinerilor, iar apoi se vaită că aceştia nu au experienţă şi meciuri în picioare. Păi când să le capete dacă în multe meciuri Mulţescu nu apelează la toate schimbările, iar dacă le face sunt doar pentru caseta tehnică, în ultimele minute. Cu Voluntariul am avut 3-0 din minutul 47, iar cele trei schimbări au survenit în ultimul sfert de oră, cea din urmă chiar în minutul 90. La Botoşani, când echipa se chinuia să păstreze tabela îngheţată, nu a apelat mai devreme la jucătorii proaspeţi, care ar fi avut energie măcar de presing, în condiţiile în care antrenorul a recunoscut că unii jucători s-au menajat. Din contră, Mulţescu a efectuat modificările în minutul 90, la 0-1, parcă pentru a mai pierde nişte secunde în care ar fi putut fi forţată egalarea.
Mulţescu: „Jucătorii noştri s-au protejat, Botoşaniul a meritat victoria”
La final, Mulţescu a recunoscut că gazdele au meritat victoria şi că nu a găsit formula care să se adapteze la condiţiile de joc, mulţumindu-se că nu a avut jucători accidentaţi sau suspendaţi în urma acestui meci. Mulţescu a exagerat când a spus că echipa a avut „ocazii”, când de fapt singura dată când gazdele au avut emoţii a fost când Bancu a ezitat să tragă cu dreptul din careu şi apoi i-a centrat lui Fajic. „Ei s-au adaptat mai bine la condiţiile de joc, au fost mai agresivi. Unii dintre jucătorii noştri s-au protejat, au fost preocupaţi de starea terenului, n-au vrut să se accidenteze. Botoşaniul a meritat victoria. În prima repriză ei au fost la controlul jocului, iar noi am avut nişte contraatacuri sporadice, însă ultima execuţie a suferit şi din cauza terenului, dar şi din lipsă de concentrare. Am realizat două obiective: nu ne-am accidentat şi nu am luat cartonaşe. Măcar asta, dacă nu am reuşit să câştigăm cel puţin un punct. În repriza a doua am fost mai periculoşi, am avut forţă în atac prin intrarea lui Fajic, am reuşit să aducem mingi în careu, să avem ocazii, dar dacă nu ai execuţii… Am vrut să se amâne această partidă. Majoritatea jucătorilor, care nu sunt atât de puternici fizic, au acuzat starea terenului. Plus că am făcut vreo două zile pe drum, antrenament am făcut la Bucureşti, a fost şi ceva oboseală, dar, în fine, nu am fost adaptaţi la joc. Nu am intrat la bătaie în joc, pentru că ei au simulat contactele şi au intrat foarte tare. Arbitrajul a fost extraordinar, nu am ce să reproşez. Am pierdut foarte multe dueluri şi am luat gol la o fază care nu anunţa nimic, dar ăsta este fotbalul“, a explicat Mulţescu.
Aflat la debut, Pedro Mingote, care era obişnuit cu terenul îngheţat din ultimele partide la Târgu Mureş, a declarat: „Sunt supărat pentru că am pierdut meciul. Am luat gol pe final, nu am mai putut reveni. Am jucat în condiţiile pe care le-aţi văzut, astfel s-a echilibrat nivelul echipelor şi am pierdut. Era gheaţă, se aluneca, nu aveai stabilitate, nu aveai nimic. Oriunde vom juca sâmbătă cu Steaua ne dorim victorie şi vom face tot posibilul să câştigăm. Vrem să obţinem numai victorii şi am fi fericiţi să aducem un trofeu în Craiova”.
Antrenorul gazdelor, Leo Grozavu, a declarat: „Când ne mobilizăm putem să punem probleme oricărui adversar. Vreau să felicit băieţii, au făcut un joc extraordinar şi din punct de vedere tactic şi atitudine şi nu în ultimul rând celor care au făcut posibil desfăşurarea jocului, organizatorilor, celor de la municipalitate. La prânz nu credeam că putem juca, dar mă bucur că am făcut-o. Nu pot să spun că această victorie e ca o revanşă faţă de meciul din tur. Craiova nu a câştigat niciodată la Botoşani şi a fost acel război al declaraţiilor, nu provocat de noi, în nici un caz. Mi s-au părut exagerate acele declaraţii vizavi de arbitraj şi de aceea am reacţionat şi eu. Noi jucăm pe teren, nu suntem protejaţii nimănui“.

sursa: cvlpress.ro
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de Bobby » 13 Feb 2017, 13:57

Declaratia lui Multescu ca si-a atins obiectivele la Botosani - fara accidentati si suspendati - imi aduce aminte de perlele lui Dinel Staicu. Pai nu mai bine nu ne prezentam la meci - nu aveam suspendati, accidentati si nu iroseam 10 k pe deplasare ?

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de SLH » 13 Feb 2017, 14:25

Multescu a pregatit meciul exact cum a vrut majoritatea suporterilor. Mai toti ne-am gandit ca e o prioritate sa scapam fara accidentari si suspendari. Cum a zis un prieten dupa meci "o sa castigam campionatul de abia atunci cand pe antrenor nu o sa-l mai intereseze parerile suporterilor".

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de dxtr009 » 13 Feb 2017, 14:51

fara accidentari si suspendari ale jucatorilor de baza
dar lotul are vreo 25 apti, ii bagai pe aia dupa care nu plangeai asa rau
sau macar sa nu mai transmita ca se duc ca leii, ci act de prezenta si joc la ciupeala
o sa castigam campionatul cand abordeaza corect fiecare meci
n am pretentia sa fac tactica, dar se vedea din avion ca rocha avea pareza la -10
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

sorin107

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de sorin107 » 13 Feb 2017, 15:06

dxtr009 scrie: n am pretentia sa fac tactica, dar se vedea din avion ca rocha avea pareza la -10

La toate cele 3 picioare?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de dxtr009 » 13 Feb 2017, 15:12

de ce crezi ca nu aluneca? #trepied
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

LiviuB

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 13 Feb 2017, 17:21

sorin107 scrie:
dxtr009 scrie: n am pretentia sa fac tactica, dar se vedea din avion ca rocha avea pareza la -10

La toate cele 3 picioare?


Sent from my iPhone using Tapatalk
unul sigur devenise subdimensionat

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de blue_lions » 13 Feb 2017, 18:27

Bobby scrie:Declaratia lui Multescu ca si-a atins obiectivele la Botosani - fara accidentati si suspendati - imi aduce aminte de perlele lui Dinel Staicu. Pai nu mai bine nu ne prezentam la meci - nu aveam suspendati, accidentati si nu iroseam 10 k pe deplasare ?
Sau Cartu cand "odihnea" jucatorii in cupa, ca avea meci important peste 3 saptamani...
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

LiviuB

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de LiviuB » 13 Feb 2017, 18:40

sper ca aceasta infrangere sa ne fi readus cu picioarele pe pamant. Si Multescu are momente cand isi arata limitele (nu degeaba nu are nicio performanta notabila ca antrenor pana la varsta asta) dar sper ca toata lumea sa invete din greseli si sa fim mai concentrati data viitoare.
Am suferit in primul rand mental, nu am fost pregatiti pentru un meci in care sa ne batem pentru fiecare minge. Au jucat cu frica si s-a vazut. si parca prea mult ne-am gandit la meciul cu steaua, desi, cum bine sublinia cineva, o victorie ne-ar fi adus in poff. inca tremuram pt ca avem un program greu.
in sfarsit, fuse si se duse. le-am dat inca o data prilejul moldovenilor sa se dea grozavi...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 23] FC Botosani - Universitatea

Mesaj de Bobby » 13 Feb 2017, 19:50

Mentalitate de echipa mica la Craiova - concentrare, posibila, doar pentru meciul cu balaurul fecesebist. Unde o vom lua in mina inca o data - cadou de la Alibec de data asta.

Imi pare rau de banii aruncati aiurea de patronat iarna asta - nu putini deloc. Craiova continua sa fie singura echipa alaturi de fcsb care plateste sa transfere jucatori. Aiuritoare telenovela asta cu Bucurica - chiar nu era nimeni in lotul de 25 sa joace la Botosani la nivelul bucurosului asta ?

Am avea ceva sanse la cupa - in campionat va fi o mare victorie sa terminam pe 3. Hagi stie mai mult fotbal, la nivel tehnic si managerial, decit Multescu si MP : e clar ca va termina peste noi. De FCSB nu mai vorbesc.

Inca o data - marii perdanti sint actionarii Craiovei. Rezultatele sint mult sub banii care se baga la echipa.

Închis