[Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cum incepem acest campionat?

3 puncte, cum este normal in fata unei echipe nou promovata
29
85%
1 punct, "relatiile de joc nu sunt sudate"
4
12%
0 puncte, "oboseala si-a spus cuvantul"
1
3%
 
Total votes: 34

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de SLH » 16 Iul 2019, 11:20

Bobby tu chiar esti de un penibil iesit din comun si vad ca in ultima perioada iti tine isonul si malus dacus. Probabil ca am atins o coarda sensibila si la fel ca orice om normal rotaru isi foloseste toate armele ca sa isi apere fetisul. Din pacate din zvonurile si datele scrise de tine bobby nimic nu e credibil, dar dupa cum vezi oamenii de pe forum si-au pierdut rabdare sa te combata si e mai simplu sa iti spuna pe nume, Penibil. Nu intelegi suporterii, nu intelegi nici sportul, il confunzi cu matematica si nici acolo nu ai cum sa ajungi la rezultatul corect daca introduci date manipulate. Ai o alura de politician, purtator de cuvant al unui partid care pune prim ministru un analfabet si e treaba ta sa explici poporului ca nu e chiar asa, ca de fapt mai sunt si analfabeti care merita sa fie prim-ministri, ca suntem satui deja de prim-ministri educati. Asta e scopul tau pe forum, sa atenuezi impresia generala despre greselile partidului. Mai bine ti-ai folosi enrgiile sa-l ajuti pe rotaru sa nu mai greseasca. De fapt asta nu ai cum pentru ca nu ai nici o treaba cu fotbalul. Pe forumul asta esti ca un magician de copii mici care incearca sa vrajeasca adulti. Ghici cum...
Si ca sa respectam si regulile conversatiei, tu esti un om exceptional, dar ideile si parerile tale de pe acest forum sunt penibile pana la nesimtire.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 12:11

nyk_sorin scrie:
16 Iul 2019, 10:43
Pentru ca esti penibil, nu pentru ca gandesti diferit.
Nu. Din pacate pentru tine, nu ma cobor la la acest nivel. Textul tau spune cite ceva despre tine. Adevarul doare pentru ca acest adevar contrazice parte din opinia publica. Doar ziceam ca primele 3 goluri marcate de Viitorul cu Dinamo au avut autori oameni adusi la Viitorul gratis. Si mai ziceam ca in adinca intelepciune a unora, valoarea unui jucator e musai data de suma de transfer. Daca aduci un jucator liber, acel jucator e automat slab. Hagi are o parere diferita, si pare ca are dreptate. Hagi reuseste pentru ca se pricepe. Dar la Craiova ar fi fost alungat cu pietre probabil.

Hagi a vindut jucatori de vreo 15 milioane de Euro in ultimele 12 luni. A bagat in achizitii fix 100.000 de Euro, mai putin de 1 % din 15 milioane - in aducerea lui Artean. Si face fotbal de clasa, a terminat pe locul 3 si a cistigat Cupa si Super Cupa.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 12:12

LiviuB scrie:
16 Iul 2019, 10:51
Bobby scrie:
15 Iul 2019, 23:52
LiviuB scrie:
15 Iul 2019, 23:30
Bobby, termina cu astfel de chestii, te rog. Nu poti compara Craiova cu viitorul. Si daca vrei sa ii pregatesti terenul lui rotaru pt urmatoarele transferuri tot nu tine.
Pur si simplu asta e mersul acestui sport : vinzi jucatori scumpi, si cumperi ieftin. Asa rezisti. Nu exista alta cale. Iti trebuie scouting bun si antrenori de top care sa antreneze (si) pentru club, si nu doar pentru rezultatele imediate.

Uita-te la Steaua Rosie Belgrad : A bagat cam 20% din banii luati pe vinzari in achizitii in aceasta vara. Si a vindut doi pusti de 19 ani - ca aia tineri sint mai vandabili. Il tii pe Cicaldau inca un an, ii va scadea suma pe care il poti vinde. In valoare nu cred ca mai creste in Romania.

https://www.transfermarkt.com/red-star- ... on_id/2019

Dar as vrea sa pastram un schelet de 4-5 jucatori pe care sa aducem in permanenta tineri vandabili.

P.S. Eu zic ca exista cu siguranta un om care nu doreste ca U Craiova sa vinda pe bani buni si sa-si asigure supravietuirea.
nu a comentat nimeni ca s-au vandut jucatori. dar nu veni sa spui ca nu trebuie protestat daca se vinde la fcsb. poiate o sa realizezi si tu pana la urma ca e total diferit contextul la Craiova fata de Viitorul.
Corect ! Dar in afara de Vlad, n-am vazut pe nimeni de la Craiova la FCSB.

LiviuB

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de LiviuB » 16 Iul 2019, 12:37

pai asta e si ideea. eu de aceea am comentat la comparatia cu viitorul

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 12:38

SLH scrie:
16 Iul 2019, 11:20
Bobby tu chiar esti de un penibil iesit din comun si vad ca in ultima perioada iti tine isonul si malus dacus. Probabil ca am atins o coarda sensibila si la fel ca orice om normal rotaru isi foloseste toate armele ca sa isi apere fetisul. Din pacate din zvonurile si datele scrise de tine bobby nimic nu e credibil, dar dupa cum vezi oamenii de pe forum si-au pierdut rabdare sa te combata si e mai simplu sa iti spuna pe nume, Penibil. Nu intelegi suporterii, nu intelegi nici sportul, il confunzi cu matematica si nici acolo nu ai cum sa ajungi la rezultatul corect daca introduci date manipulate. Ai o alura de politician, purtator de cuvant al unui partid care pune prim ministru un analfabet si e treaba ta sa explici poporului ca nu e chiar asa, ca de fapt mai sunt si analfabeti care merita sa fie prim-ministri, ca suntem satui deja de prim-ministri educati. Asta e scopul tau pe forum, sa atenuezi impresia generala despre greselile partidului. Mai bine ti-ai folosi enrgiile sa-l ajuti pe rotaru sa nu mai greseasca. De fapt asta nu ai cum pentru ca nu ai nici o treaba cu fotbalul. Pe forumul asta esti ca un magician de copii mici care incearca sa vrajeasca adulti. Ghici cum...
Si ca sa respectam si regulile conversatiei, tu esti un om exceptional, dar ideile si parerile tale de pe acest forum sunt penibile pana la nesimtire.
In sport fiecare societate trebuie sa supravietuiasca - adica sa produca mai multi bani decit consuma. Si astept cu interes sugestiile celor care conduc afaceri de 10 milioane de Euro anual. Dallas Cowboys (fotbal american) este clubul sportiv cu cele mai mari incasari si profituri din lume. Au cistigat titlul ultima data in 1995. Asa ca FYI.

Nu am sa comentez accesele tale de politica - asta e stilul lui Belu, sclavul lui Chelu. Cind ala nu are argumente, o baga pe aia cu psd. Sa fii sanatos cu partidele tale !

Din fericire pentru mine traiesc intr-o lume in care oamenii invata in fiecare zi, cresc din punct de vedere intelectual, si inteleg ca daca aud doar puncte de vedere similare cu cele proprii - de fapt nu progreseaza. Scenarita ta ma amuza - pare decupata din filmele lui Danieliuc din anii 90. A procesa realitatea intr-un mod care nu e absolut identic cu al tau inseamna "manipulare" pentru tine. Si asta tine de Ceausescu si Kim Jong Un - adevarul este unic, opinia e numai una, in rest sint manipulari si nesimtiri :laughing:

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 12:43

LiviuB scrie:
16 Iul 2019, 12:37
pai asta e si ideea. eu de aceea am comentat la comparatia cu viitorul
Pina la urma, eu am scris de multe ori ca modelul Viitorul poate fi viabil daca ai 1) centru de juniori puternic, 2) scouting excelent si 3) antrenor de clasa, care chiar vrea sa munceasca (e greu ca tot timpul sa inventezi jucatori si echipe). Noi stam slab la 2 si 3, din pacate...

In ultimii ani, Craiova a luat ce a vrut de la Gica Popescu. Si a scos un singur jucator - nici ala titular (L. Popescu). Hagi a luat resturile de la GP si a scos doi jucatori de clasa : T. Baluta si Boboc. Asta inseamna scouting si antrenor de clasa.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 16 Iul 2019, 13:27

Viitorul are antrenor de 4 ani gratis, fără presiunea fanilor și fără presiunea patronului.. Asa ceva nu se pliază la o echipa mare ca a noastră odată și apoi nu poți sa preiei acest model pt ca trebuie sa inventezi și tu un hagi și nu vad cum poți face asta

Doar Gica Craioveanu se apropie de acest model dacă printr-o minune se îmbogățește mâine și preia echipa și noroc vreo 5 ani sa îl aștepte lumea cu rezultatele, deci imposibil.. Sau sa preia echipa de la aditza, sa facă academie și apoi sa devina și el Hagi2

Eu nu am văzut pe nimeni sa strige la stadion ca vrem academie puternica, am văzut doar ca lumea înjura pe bairam și demisia în prima etapa...

Fără supărare dar e ușor sa tragem concluzia ca la cultura fotbalistica suntem departe, nu vad o gândire unitara din partea suporterilor, vad doar foame de rezultate imediate care în 99% din cazuri de transforma în dezamăgire și nevoia de răzbunare pe cineva și cel mai la indemana sunt conducătorii și antrenorii

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de fabius_2014 » 16 Iul 2019, 13:47

Nu vad cum ar fi posibila o " gandire unitara a suporterilor", dar stiu ca sunt multi suporteri care vor binele echipei, fiecare in felul lui. Suporterii striga demisia in prima etapa pentru ca sunt convinsi ca daca vom continua cu Papura antrenor nici peste un an sau trei nu vom avea fotbal de calitate. Toata cariera lui Papura, ca antrenor, este plina de esecuri si nu are nici macar un succes ( un trofeu, o promovare sau macar sa vezi ca echipa antrenata de el joaca fotbal). Suporterii il judeca pe Papura dupa modul in care se exprima echipa din aprilie si pana acum nimeni . Problema cu prima etapa e falsa, Papura a avut timp sa imbunatateasca jocul, dar nu a facut-o ba mai mult l-a inrautatit vizibil.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de malus dacus » 16 Iul 2019, 14:20

...@ SLH. Nu-i tin isonul lui Bobby, nu-l cunosc, nu ma cunoaste, dar ca forumist il respect pentru ca mi se pare un tip instruit. Cu unele dintre ideile lui sunt de acord, cu altele nu, iar asta se poate usor observa, ba poate sa confirme si el, daca are chef. Acum, sa lasam alte discutii legate de bani, investitii, transferuri etc. si sa revenim la subiectul Papura. Am spus din start ca nu-l agreez si nu-l consider un antrenor bun. Am propus chiar aici pe forum anumite forme de protest. Au fost sau nu vazute, nu conteaza. A venit prima etapa si din peluza s-a cerut demisia. E normal? Eu consider ca nu. Asta e punctul meu de vedere. Din moment ce s-a ajuns pana aici, echipa trebuie sustinuta cu Papura cu tot iar pe Papura trebuie sa-l demita rezultatele. Daca doreati sa fiti transanti, cereati demisia la Baku, sa nu zic ca din momentul in care a fost instalat Papura. La Baku de ce nu ati cerut demisia? In alta ordine de idei, am vazut pur intamplator o postare a celor care s-au instalat la Sud si cu care sunt de acord, fie ca va inghititi sau nu cu cei de acolo - arata foarte urat steagurile peluzei peste prelata aia plina de reclame instalata pe gardul de la Nord...

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de SLH » 16 Iul 2019, 16:59

Bobby scrie:
16 Iul 2019, 12:38
In sport fiecare societate trebuie sa supravietuiasca - adica sa produca mai multi bani decit consuma. Si astept cu interes sugestiile celor care conduc afaceri de 10 milioane de Euro anual. Dallas Cowboys (fotbal american) este clubul sportiv cu cele mai mari incasari si profituri din lume. Au cistigat titlul ultima data in 1995. Asa ca FYI.
Au primit sugestii, propuneri si modele de la alte cluburi prin care sa faca bani extra fotbal atat rotaru pe SA, cat si primaria cu stadionul. E alegerea lor sa refuze. Si e alegerea noastra sa nu ne mai batem capul si mai mult pe tema asta daca tot nu am fost bagati in seama. Avem si acum acum foarte multe idei si propuneri pe care am renuntat sa le mai prezentam.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 20:37

SLH scrie:
16 Iul 2019, 16:59
Bobby scrie:
16 Iul 2019, 12:38
In sport fiecare societate trebuie sa supravietuiasca - adica sa produca mai multi bani decit consuma. Si astept cu interes sugestiile celor care conduc afaceri de 10 milioane de Euro anual. Dallas Cowboys (fotbal american) este clubul sportiv cu cele mai mari incasari si profituri din lume. Au cistigat titlul ultima data in 1995. Asa ca FYI.
Au primit sugestii, propuneri si modele de la alte cluburi prin care sa faca bani extra fotbal atat rotaru pe SA, cat si primaria cu stadionul. E alegerea lor sa refuze. Si e alegerea noastra sa nu ne mai batem capul si mai mult pe tema asta daca tot nu am fost bagati in seama. Avem si acum acum foarte multe idei si propuneri pe care am renuntat sa le mai prezentam.
Uite ce sugerez - scrie un material cu propunerile tale/voastre si il publicam pe site. O sa lucrez pe textul tau/vostru daca e nevoie sa-l fac si mai atractiv - daca trebuie. Cind Dantes ajunge la o conferinta de presa poate ii intreaba pe cei de la club despre materialul tau/vostru.

L-am auzit pe Rotaru la TV spunind ca baza materiala la Craiova e o problema - cind se vorbea despre centrul de juniori. FRF construieste terenuri artificiale in tara, cu ajutorul primariilor. De ce nu si la Craiova ?

https://btonline.ro/2017/05/13/vesti-bu ... -botosani/

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Nea Marin » 16 Iul 2019, 21:45

Ce-i cu comparatiile astea "matematice" cu Viitorul? Hagi a facut si lucruri bune acolo, dar sa nu uitam ca el e patron-manager-antrenor si face ce vrea, ca nu-l preseaza nimeni. La Craiova publicul e infinit mai exigent. Cand o sa fie "regele" Hagi contestat la Ovidiu, putem redeschide comparatia. Apropo, de ce n-a preluat si salvat Farul, echipa care l-a crescut, dar care avea suporteri vechi?
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de alex.p » 17 Iul 2019, 23:49

Il pupati in [cenzurat] pe Hagi, fara sa stiti cate are in spate. Cum a promovat cu interlopii (Beinur a fost cel care a tras pt el sa promoveze) sau cum facea blaturi cu becali sa nu pice din Liga 1. Daca pica atunci, cum era normal, nu mai avea titluri si cupe sa fie urcat pe cele mai inalte culmi chiar de oameni de pe forumul asta. La Craiova trebuie sa intelegem ca forbalul nu e doar ce e in presa, dar la Hagi dam copy paste de pe orice site.

@SLH: perfect de acord cu tine: si in legatura cu asa zisul antrenor, cat si cu toata incercarea lui Rotaru prin Bobby de a ne 'spala creierul'.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 23:57

Nu incearca Rotaru prin Bobby sa-ti spele creierul. Bobby are probabil un alt mod de a vedea realitatea decit tine. Si asta e natural si omeneste.

Nu pretind ca-ti pot face educatie in acest domeniu, dar fac o incercare (din https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17129749) :

"Human judgment and decision making is distorted by an array of cognitive, perceptual and motivational biases. Recent evidence suggests that people tend to recognize (and even overestimate) the operation of bias in human judgment - except when that bias is their own."

Pe romaneste, tu poti pretinde ca vezi un "bias" sau un anumit punct de vedere in altii care pare (foarte) subiectiv, dar nu vezi biasul/subiectivitatea in judecata ta.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Etapa 1] Universitatea Craiova - Academica Clinceni

Mesaj de DarkComy » 18 Iul 2019, 00:07

Bobby scrie:
16 Iul 2019, 12:11
nyk_sorin scrie:
16 Iul 2019, 10:43
Pentru ca esti penibil, nu pentru ca gandesti diferit.
Nu. Din pacate pentru tine, nu ma cobor la la acest nivel. Textul tau spune cite ceva despre tine. Adevarul doare pentru ca acest adevar contrazice parte din opinia publica. Doar ziceam ca primele 3 goluri marcate de Viitorul cu Dinamo au avut autori oameni adusi la Viitorul gratis. Si mai ziceam ca in adinca intelepciune a unora, valoarea unui jucator e musai data de suma de transfer. Daca aduci un jucator liber, acel jucator e automat slab. Hagi are o parere diferita, si pare ca are dreptate. Hagi reuseste pentru ca se pricepe. Dar la Craiova ar fi fost alungat cu pietre probabil.

Hagi a vindut jucatori de vreo 15 milioane de Euro in ultimele 12 luni. A bagat in achizitii fix 100.000 de Euro, mai putin de 1 % din 15 milioane - in aducerea lui Artean. Si face fotbal de clasa, a terminat pe locul 3 si a cistigat Cupa si Super Cupa.
1. a adus jucatori expirati si i-a facut antrenorul sa joace. Noi avem antrenor care sa faca jucatorii sa joace? Il comparam pe Hagi cu Papura ca antrenor? Hagi a facut expiratii/jucatorii adusi gratis sa joace fotbal, in timp ce papura al nostru ia 4 goluri in doua meciuri de la niste desculti.
2. A vandut de milioane si a bagat 100k in transferuri. Dar cat baga in academie / juniori fata de cat bagam noi? Staff-ul lui are grija de juniori, in timp ce profesionistii instalati de Rotaru nu sunt in stare sa-i tina sub control viata extrasportiva a lui Markovic.
3. Pana cand Rotaru nu o sa inteleaga ca nu poti sa faci performanta cu pupincuristi, ospatari, soferi si mai stiu eu ce rude (ma refer la toata organigrama clubului...nu doar la banca tehnica), o sa ne multumim cu #luptapentrupodium , #luptapentrucupa sau mai grav #luptapentruplayoff
4. CRAIOVA VREA CAMPIONATUL!!!
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Închis