[Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte obtine Universitatea in meciul cu Poli Iasi?

Poll ended at 04 Oct 2019, 22:11

3 puncte, echipa este pe drumul cel bun spre titlu
24
89%
1 punct, moldovenii se apara ca la Vaslui
1
4%
0 puncte, moldovenii produc surpriza
2
7%
 
Total votes: 27

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Arthur Rimbaud » 04 Oct 2019, 23:14

Un baiat (Pancone?) la télé explica forte clair si bine cum fost penalty clair pentru Ivan.

Forte bine explicat. Probabil el fost jucator de attaque.
CRAIOVA JE T'AIME !!!

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 04 Oct 2019, 23:17

Mie îmi pare ca Piti e într-o continua evaluare și probabil și-a facut o idee destul de buna de calitățile fiecărui jucător și pe ce poziții poate sa joace fiecare, plus ca a creat concurenta dând șanse fiecăruia sa joace

Cred ca vrea sa schimbe mai multe sisteme în același joc.. Câteva exemple de experimente :ionita în mijloc, Ivan al doilea virf, dreapta și virf împins (ele e aripa stânga și nu se lipește la gol), Fortes al doilea virf, Bancu la închidere, Cosic la închidere deși toți îl așteptăm central, Cicâldău împins și probabil ca mai sunt și alte mișcări

Meci slab, băieții cam relaxați și gazonul e dezastru... e de munca și tactic... Bine ca a fost egal ca să ne putem concentra în pauza pentru ca mental se pare ca avem frica de victorie, s-a văzut ca ne-a fost frica sa nu luam gol

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 501
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de fanUCV » 04 Oct 2019, 23:21

Pițurcă experimentează, dă șansă fiecărui jucător să demonstreze .. după pregătirea din iarnă, vom vedea cu cine mergem spre sezonul #LuptaPentruTitlu(cu transferurile aferente!) .. azi, chiar echitabil!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Nea Marin » 04 Oct 2019, 23:22

Pana nu se schimba gazonul cu unul normal, n-avem ce comenta de joc, tactici, forma, antrenor etc. Orice punct e un bonus in conditiile astea.
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Paul » 04 Oct 2019, 23:34

Eu nu inteleg de ce va declarati asa de dezamagiti de majoritatea jucatorilor. Nu se poate juca cu pasa din prima si fara 2-3 atingeri din cauza gazonului. Si daca aia se si inchid, nu ies la joc, e foarte greu. Eu asa vad.
Ma bucur pentru Fortes, a meritat sansa data de Pitzi.
Ivan a scos al doilea penalty neacordat de cand a venit, iar eu il vad hartuind apararile si retragandu-se mereu, alearga enorm.
Bine ca va place de CFR, marea echipa din Romania. Lasa ca o sa vedem, eu am incredere si sunt absolut convins ca pe un teren practicabil vom zburda.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Paul » 04 Oct 2019, 23:37

A, si golul Iasului este dupa un fault neacordat. Stiu, nu trebuia sa luam gol, Pigliacelli nu mai merita nimic, dar in mod normal era fault si nu era gol.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de malus dacus » 05 Oct 2019, 00:37

...partea buna dupa acest meci este ca ma alesei cu niste stickere noi de la baietii din peluza. In rest, cred cu tarie ca pt. meciurile de acasa trebuie sa facem o inovatie si sa incepem sa jucam desculti!...

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Augustus Caesar » 05 Oct 2019, 05:49

offfff ! Gazonul asta ne-a mancat sufletul si o gramada de puncte, mie unul imi este o teama f mare de meciurile jucate acasa din cauza lui. Sper sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta in pauza si sunt convins ca altfel vom discuta cu un gazon de calitate. Altfel l-am remarcat pe Fortes dar nu neaparat pentru gol (totusi merita felicitari !) cat pentru participarea lui la faza de constructie- foarte bun m-i s-a parut si mai cred ca ne-a lipsit si Cicaldau. Asta e, hai cu gazonul ala pentru ca in rest cred ca ne-om descurca noi.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Arthur Rimbaud » 05 Oct 2019, 07:30

Augustus Caesar scrie:
05 Oct 2019, 05:49
offfff ! Gazonul asta ne-a mancat sufletul si o gramada de puncte, mie unul imi este o teama f mare de meciurile jucate acasa din cauza lui. Sper sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta in pauza si sunt convins ca altfel vom discuta cu un gazon de calitate. Altfel l-am remarcat pe Fortes dar nu neaparat pentru gol (totusi merita felicitari !) cat pentru participarea lui la faza de constructie- foarte bun m-i s-a parut si mai cred ca ne-a lipsit si Cicaldau. Asta e, hai cu gazonul ala pentru ca in rest cred ca ne-om descurca noi.

Eu cand ajuns aici, mie spus o expressia intéressante care eu am invatat ca o poésie si inteles mai tarziu abia: ,,roman face haz de necaz.''

Ia sa facut o expérience sa vazut daca ea este valable :

Este posibile ca gazon nou fie inca mai rau. :)(
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de DeuxEx » 05 Oct 2019, 07:32

E GrassMaster, Arthur... Va fi montat chiar de catre producător.

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de cortinadampezzo » 05 Oct 2019, 07:48

Mai ales dupa 45 de minute, gazonul incetineste jocul. Nu mai merge tiki - taka

Trebuie sa intelegem ca sunt echipe care vin si baga autobaza, joaca cu 9 jucatori la presing in propriul 40m. E greu sa te deschizi .

Poate ar trebui ca noi sa facem pe mortul. Sa ii lasam pe ei sa joace, sa iasa din aparare. Poate si Mirko trebuia sa faca plonjon nu alunecare

Suntem ineficienti in atac, Ivan nu se simnte excelent de cand s-a intors. Mihaila nu marcheaza niciodata. Iar Koljic nu este dumnezeu sa te salveze in fiecare meci pt ca era prin Bundesliga altfel.

Mijlocul se misca bine, mai putin pe mijloc dreapta. Apararea tot lenta e

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Paul » 05 Oct 2019, 08:10

In semn de solidaritate ieri mi-am schimbat si eu gazonul in curte 😊. Bine, pe motiv ca era praf si napadit de pir.
Vorbind cu patronul firmei cu care am facut lucrarea, mi-a zis ca orice gazon nehibrid ar avea aceeasi soarta, adica sa nu reziste si sa sara ca glazura de pe tort. Se pare ca la stadioanele acoperite cam trebuie sa fie - amestecat cu artificial ca sa reziste.
Ma surprinde foarte placut Pitzi cu implicarea lui totala, si in cazul asta, cand a identificat o problema reala, cu incapatanarea tipica de a rezolva o problema.
La noi din pacate ne-am obisnuit sa ni se explice de ce nu se poate face ceva, orice, daca sunt scuze gata, e bis inchis. Uite ca se poate sa se si faca, si nu oricum dar cu solutia corecta, nu orice doar ca sa zicem ca s-a facut ceva.
Ma bucur ca sunt pauzele astea pentru nationala doar pentru ca sper sa ne rezolvam din problemele noastre la club, ca daca nu joaca ai nostri, sau daca joaca doar ca sa ii faca toti cretinii praf, nici nu imi vine sa ma uit la nationala.

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de Augustus Caesar » 05 Oct 2019, 08:16

Arthur Rimbaud scrie:
05 Oct 2019, 07:30
Augustus Caesar scrie:
05 Oct 2019, 05:49
offfff ! Gazonul asta ne-a mancat sufletul si o gramada de puncte, mie unul imi este o teama f mare de meciurile jucate acasa din cauza lui. Sper sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta in pauza si sunt convins ca altfel vom discuta cu un gazon de calitate. Altfel l-am remarcat pe Fortes dar nu neaparat pentru gol (totusi merita felicitari !) cat pentru participarea lui la faza de constructie- foarte bun m-i s-a parut si mai cred ca ne-a lipsit si Cicaldau. Asta e, hai cu gazonul ala pentru ca in rest cred ca ne-om descurca noi.

Eu cand ajuns aici, mie spus o expressia intéressante care eu am invatat ca o poésie si inteles mai tarziu abia: ,,roman face haz de necaz.''

Ia sa facut o expérience sa vazut daca ea este valable :

Este posibile ca gazon nou fie inca mai rau. :)(
Arthur, gazon mai rau decat cel prezent nu cred ca se poate. Daca va fi cum zice Deux ,va fi bine, iar eu abia astept meciul cu catelusii.Vom arata altfel si ca echipa si ca joc.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 05 Oct 2019, 08:35

1. Pe un astfel de gazon nu poti juca fotbal.
2. Iasiul pur si simplu nu a contat, au venit clar cu autobaza, e greu sa construiesti pentru ca punctul 1.
3. Piturca stie sa creeze concurenta, ceea ce este foarte bine. Piturca "baga materiale" in jucatori, iar asta se vede deja la capitolul conditie fizica ( jucatorii chiar au inceput sa alerge, nu mai cad din picioare dupa minutul 60). Piturca stie si tactic,-se vad deja multe lucruri bune-, dar asta se va vedea cu adevarat dupa pauza de iarna.
4. Ivan alearga enorm, recupereaza f multe baloane, vor veni si golurile sau pasele decisive.
5. Trecem prea repede de la o extrema la alta, in sensul in care astazi "ridicam in slavi" un jucator, iar a doua zi dam cu el de pamant. Un exemplu : pe Cicaldau il tot criticam. Dupa meciul cu Iasi-ul foarte multi spun ca... ne-a lipsit ;)
PS : Dupa parerea mea a fost penalty clar ( imprudenta "smechereasca") la Ivan. Genunchiul drept al fundasului loveste in alergare piciorul stang al lui Ivan in alergare. Ivan ii luase fata.
ucv ucv ucv

White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 628
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - Poli Iasi

Mesaj de White&Blue » 05 Oct 2019, 09:08

s9k3k3- scrie:
04 Oct 2019, 22:35
De remarcat portarul celor de la Iasi care e al FCSB-ului...noi iar dormim....
Ivan e o dezamagire curnta in acest sezon, nimic nu joaca.
Inca putem sa ne trezim, mai exista un portar bun pentru regula U21 - Marian Aioani (Chindia Târgoviște).

Închis