[Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte revine Stiinta de la Cluj?

Poll ended at 20 Oct 2019, 12:56

3 puncte si locul I in campionat
18
64%
1 punct
5
18%
0 puncte
5
18%
 
Total votes: 28

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 21 Oct 2019, 06:18

@Bobby - ok, si ce anume propui tu, ca eu asta nu inteleg? Ca ne trebuie scouteri, manageri, antrenori si jucatori mai buni decat ce avem acum si ca s-au facut greseli si trebuie sa fie evidentiati vinovatii, sau ce? Dan Petrescu sau Hagi nu vor veni la Craiova, Piturca ti-a venit la Craiova, si a facut niste declaratii pentru care trebuie sa ii dam credit, nu sa ii dam in cap. Foarte bine ca a zis ca vrea campionatul, o sa il si ia. Noi daca vrem sa fim de vreun folos putem doar sa ne dam cu parerea si sa incurajam, dar pe bune, despicatul asta de fir in patru ca aia sunt mai buni imi aminteste de tot vibe-ul de Digi24 in care Clujul si Ardealul sunt super si restul tarii e o parloaga. Nici nu e asa, si sti ce, eu tot pe ai mei ii iubesc si ii sustin! Gata, asta e, irational cum nu se poate mai mult!

Thunder

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 21 Oct 2019, 07:07

Sa spui ca Petrescu si haji sunt mai antrenori ca Piti e o idiotenie dupa umila mea parere. Unu` dintre ei a fost selectioner ca si Piti si s-a vazut ce poate, alalalt nici macar n-a calcat p-acolo. Sa ai impresia ca aia sunt antrenori daca au abilitati bune de scouteri, sau vad jucatori sanki, hai treaca de la mine, mai stiu sa-i si creasca, iar e exagerat… Marile rezultate in Europa le-a avut si Olaroiu sau reghe (basca ala cu o gramada de romani), nu-l cauta vreun club din primele 5 locuri in primele 5 campionate pe niciunu` sa-l puna pe banca, oare de ce? Cine era antrenor la rraped cand au ajuns in sfertu` de UEFA, da` fara sa cautati pe goagal, mai stiti ? Ma opresc aici doar ca sa nu intru aiurea-n polemica.

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 21 Oct 2019, 09:27

atat Hagi cat si petrescu lucreaza la echipe unde presiunea publicului este 0, iar ei in club sunt unul si patron, celalat asa cum a mai spus cineva mai tare ca patronul...atunci cand amandoi au fost la cluburi unde exista presiunea rezultatului au plecat cu coada intre picioare...asa ca o comparatie nu sta in picioare
la noi trebuie sa ne vindecam dupa boala crunta numita Papura si abia apoi putem sa il judecam pe Piti .
probabil abia dupa periada de pauza din iarna se va vedea cu adevarat mana lui Piti
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

iuli

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 21 Oct 2019, 12:03

Atat meciul cu fcsb,cat si cel cu cfr au fost pierdute la multe capitole.Unul dintre ele este cel tactic,apoi fizic.Ok,am avut un pic mai multa atitudine decat cu papi,dar cam atat si ne-a parasit norocul.Daca lucrurile astea sint asumate de Piturca si va urma progresul,jos palaria.Dar eu am dubii.
Nu mai intereseaza ca Petrescu nu a confirmat pe afara,important e ca aici ia titlul la pas doua sezone la rand si merge spre al treilea.

LiviuB

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 21 Oct 2019, 13:31

gaditi-va la un aspect - noi comparam un agrenaj rodat cu unul care se afla acum in plin proces de incercari. In acest meci am fost nevoiti sa jucam titular cu un jucator nou venit care nu mai jucase de mult timp. Cosic are doar 3 meciuri in echipa, Ivan a venit si tarziu.
si cu toate astea - diferenta a fost facuta de doua erori personale.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 21 Oct 2019, 13:51

Nu avea cum sa ne meargă jocul,cand din angrenajul echipei au lipsit 2 pistoane. ..Bancu si Martic.Vladoiu a jucat foarte bine defensiv,dar ofensiv Martic avea o mult mai mare contribuție .La Bancu nici nu mai comentez...Daca Mihaila era cat de cat in joc,cred ca schimbarea era Vladoiu- Martic.Asta este,a trecut...privim la meciul viitor.Sincer imi pare rau de Clinceni,dar cred ca o sa-i jucam in picioare!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 21 Oct 2019, 15:27

LiviuB scrie:
21 Oct 2019, 13:31
gaditi-va la un aspect - noi comparam un agrenaj rodat cu unul care se afla acum in plin proces de incercari. In acest meci am fost nevoiti sa jucam titular cu un jucator nou venit care nu mai jucase de mult timp. Cosic are doar 3 meciuri in echipa, Ivan a venit si tarziu.
si cu toate astea - diferenta a fost facuta de doua erori personale.
N-am fost nevoiti sa jucam cu nimeni - a fost decizia lui Piti sa trimita un prim 11 cu Matel si Zakaric, de exemplu.

s9k3k3-
membru
membru
Mesaje: 138
Membru din: 22 Aug 2019, 15:37

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de s9k3k3- » 21 Oct 2019, 15:30

Da, ca avea solutii in locul lor de mare valoare.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 21 Oct 2019, 15:36

Pai putea sa joace cu echipa trimisa in teren la Medias !

LiviuB

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 21 Oct 2019, 15:57

Daca iesea bine veneai sa spui ce inspirat a fost.
Acum normal ca orice varianta era mai buna.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 21 Oct 2019, 16:04

Cind am vazut formula de echipa mi-am facut cruce ! Am scris si aici ca nu-mi venea sa cred...

JustME

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 21 Oct 2019, 16:21

pai iti faceai cruce ca a jucat cu Matel la mijloc si Matel a avut o evolutie ok, in niciun caz nu s-a pierdut meciul din cauza ca a jucat Matel si nu altcineva. e ciudata dorinta asta a unora de a-l scoate pe Matel tap ispasitor cand omul a avut cel mai bun indice InStat din echipa si (intr-o nota tragi-comica) a fost singurul care a sutat pe spatiul portii tot meciul. in rest ce inovatii s-au facut? Cosic nu e ca si cum ar fi jucat primul meci ca mijlocas, iar Zakaric a jucat pe postul sau. Mihaila, de exemplu, a jucat infinit mai prost decat Zakaric, Fortes la fel si putem continua.

da, putea sa joace cu echipa cu care a jucat la Medias si la fel de bine putea sa piarda si asa. e usor sa vorbim pe presupuneri "era mai bine asa, era mai bine invers".

si apropo' e urat ce s-a scris pe aici de Cosmin Staicu, foarte urat. nu doar ca e un suporter vechi al Stiintei dar omul este unul dintre putinii ziaristi din presa sportiva care se pricep foarte bine la fotbal. chiar daca in ultima vreme nu ii impartasesc in totalitate opiniile e absurd sa zici de el ca are ceva cu cineva sau ca scrie la comanda asa cum unele persoane au insinuat.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 21 Oct 2019, 18:46

eu am apucat sa vad doar finalul primei reprize si repriza a doua. am jucat fara absolut niciun orizont, nu stiu cat de bune au putut fi primele 30 de minute de care vorbiti. as avea si eu cateva remarci:

- jucam cu 3-4-5 schimbari de la etapa la etapa. nu cred ca e bine din doua motive. unul, nu ai cum sa legi echipa in felul asta, pentru ca jucatorii nu ajung sa se simta si pierzi automat din viteza. al doilea, un jucator, ca sa fie in forma, trebuie sa joace meci de meci. ar trebui gasita formula standard si facute schimbari numai daca unul e intr-o forma fizica mai slaba, trebuie odihnit, sau daca s-a remarcat una din rezerve la antrenament si vrei sa-i dai o sansa. altfel ametesti pe toata lumea.

- apropo de ameteala, reprofilarea jucatorilor la 25-30 de ani e o aberatie. in special cu Bancu, cel mai bun jucator de banda stanga din tara. in conditiile in care avem rezerve destule pe fiecare post. nu imi vine in minte niciun exemplu de jucator care a fost trecut pe alta pozitie la maturitate si a dat randament. in afara de gluma de barcauan.

- cred ca ar fi bine sa gasim o formatie standard, in care fiecare jucator sa-si stie rolul. dupa ce o invatam pe aia, putem sa trecem si la alta. am jucat 4-5-1, 4-3-3, 4-2-3-1, cu cluj mi s-a parut la un moment dat ca jucam 4-4-2. Mangia a spus la un monent dat o chestie foarte misto, cand il tot freca lumea ca de ce joaca cu trei fundasi centrali. a raspuns ca intai trebuie sa invatam sa jucam bine intr-o formatie si dupa putem sa trecem si la altele.

in final, mi-ar placea de la conducatorii nostri mai putine vorbe despre titlu si mai mult lavorare e poi vedem. e foarte foarte mult de munca. tactica in primul rand.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 21 Oct 2019, 19:02

Mie nu imi place cum scrie Cosmin Staicu de cave mai multa vreme, pare foarte dornic sa ii faca praf pe ai nostri, seamana prea mult cu restul care fac fix asta. Daca e suporter si face asta, imi e greu sa inteleg de ce o face, dar ma rog, poate e bine ca el.
Stilul asta in care faci misto de prestatia unor jucatori si dai in cineva cand e jos, mai ales daca e de-al tau, mie mi se pare ca nu-i face cinste. E mai rau sa zica cineva ceva de Cosmin Staicu decat ce zice Cosmin Staicu de echipa cu care se presupune ca tine?

JustME

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 21 Oct 2019, 19:17

Paul doua lucruri vreau sa mai adaug, in primul rand Cosmin tine cu Universitatea Craiova, nu e o presupunere ci o certitudine. a 2-a chestie pe care vreau sa o zic este ca nici nu trebuie sa iti placa ceea ce scrie, nici eu nu rezonez cu anumite idei ale sale exprimate in ultima vreme insa ii citesc materialele cu aceeasi placere. nu cred ca face misto de prestatia jucatorilor sau ca loveste in echipa. asta este stilul lui de a scrie, mai incisiv, astea sunt parerile sale, bune, rele, e discutabil, insa ideea asta ca loveste in echipa eu consider ca e falsa.
Last edited by JustME on 21 Oct 2019, 22:00, edited 1 time in total.

Închis