[Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte revine Stiinta de la Cluj?

Poll ended at 20 Oct 2019, 12:56

3 puncte si locul I in campionat
18
64%
1 punct
5
18%
0 puncte
5
18%
 
Total votes: 28

s9k3k3-
membru
membru
Mesaje: 138
Membru din: 22 Aug 2019, 15:37

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de s9k3k3- » 20 Oct 2019, 13:02

Bobby scrie:
20 Oct 2019, 11:08
Mai baieti, Craiova - cu vreo 8-9 transferuri pe bani grei in ultimele luni, jucatori de nationale, de CL, de EL etc. - a dat ZERO suturi pe poarta in meciurile care conteaza, cu FCSB (0-1) si CFR (0-2). Bani grei bagati, rezultate nu prea - dezamagire mare de tot. In fotbal doar rezultatele conteaza - si Craiova a bifat doar un singur rezultat decent : schimbarea gazonului (merit Piti 95 %). Acum citiva ani, Petrescu a luat CFR ca echipa de locurile 3-4 in play off si a dus-o imediat spre lupta de la titlu - fara nici un transfer pe bani. U Craiova, echipa de locurile 3-4, a adus vagoane de jucatori cu bani grei si tot plapinda in meciurile mari apare. Asta e drama. Si de aici incep alte drame - ca multele milioane bagate vor trebui cumva recuperate.

E de ris cum zicea Piti la investire de campionate si grupele CL. Doamne iarta-ma, dar pe Piti l-a luat virsta tare la creier si nu prea mai pare a avea simtul realitatii. Sincer - eu ma rog sa plece cumva Petrescu de la CFR si poate-l aducem la noi vreodata.
Daca te rogi, te rog eu sa o faci la biserica si sa aprinzi lumanari.
Ce e corect in ceea ce spui tu e treaba cu FCSB si CFR, dar ghici ce, valoric e o diferenta imensa intre astea 2 si noi, fie ca o accepti tu sau altii, fie ca nu.
Nu avem cum sa ne comparam cu astia 2 la nimic fotbalistic, la suporteri etc suntem mult peste.
Repet CFR poate sa faca 3 echipe sa sa ne bata fara probleme. Eu inteleg ca si noi avem lot numeros, dar nu si valoric.
Pai CFR baga pe Omrani, Paun si Djokovic jucatori care ar fi titulari la noi, ii scoate pe Pereira si Traore care si astia ar juca titluari la noi, iar noi bagam pe Barbut, Kelic si Fortes jucatori care n-ar prinde lotul de 22 la CFR.
Singura mare, dar imensa vina pe care o are Piturca e ca a venit si a vorbit de titlu si astea cand sa fim seriosi cu Piturca, Mourinho, Mangia, Papura etc echipa nu poate castiga campionatul anul asta, indiferent ce antrenor e.
Daca vrei sa vorbim tehnic si nu pe rahaturi si sa plangem ca vezi doamne ce investitii au fost si faliment si morti si slobozi. Ieri echipa ca organizare a aratat binisor, golurile au venit pe niste prostii individuale nimic legat de parte tehnica ca am fost surpinsi, desfacuti, etc, iar intr-adevar in atac nu am prea contat pt ca acolo iti trebuie valoare, in ultimii 30m diferenta o fac jucatorii, valoarea lor individuala. Spre ex Traore care cand a avut sansa a marcat. Il vezi pe Barbut si/sau Fortes sa aiba o faza ca Traore? Ma refer intr-un meci mare..
Ce trebuie iar mentionat ca pe langa diferenta clara, evidenta de valoare a jucatorilor, ieri am intalnit o echipa care are un antrenor cu continuitate (inclusiv perioada cat a fost plecat, e ca si cum a baut o cafea si s-a intors). Deci tata, un antrenor care are o vechime si timp de lucru la echipa respectiva si in contextul in care vbim de un antrenor ft bun pt ca Petrescu chiar e bun, cum crezi tu Bobby ca ar putea sa fie surprins? Deci omul e bun, are jucatori mai valorosi ca noi si vechime pe banca echipei respective, iar noi vrem sa-i dominam? Si sa-mi fie cu iertare cam 25 min doar noi am fost pe teren nu mai zic de un gol valabil.
Insa asta e, oamenii sunt mai buni ca noi, de ce [cenzurat] nu putem accepta realitatea? Nu stiu vere dar traim in 2020 aproape, trebuie in [cenzurat] sa avem o alta mentalitate, sa-i apreciam pe aia mai buni ca noi, sa invatam de la ei, sa muncim si sa incercam sa-i depasim. Daca nu ti vezi problemele tale nu poti sa evoluezi, iar mentalitatea asa sa moara si capra vecinului e daunatoare rau.
Daca noi dupa meciul de aseara aruncam cu noroi in antrenor nu castigam nimic. Piturca cum a venit o sa si plece, dar nu asta e problema cu adevarat. Trebuie sa fii nebun sa zici ca omul nu are experienta si valoare, adica avea valoare sa se bata cu campioni mondiali, europeni etc, dar nu poate antrena o echipa din mizerabila liga intai.
Pt ce incearca el sa faca e nevoie de foarte mult timp ca sa elaboreze o constructie bazata pe posesie, atac progresiv, recuperare minge in terenul advers prin pressing etc, astea nu le faci in 2-3-6 luni. Parerea mea ca abia sezonul viitor o sa aratam cum vrea sa joace Piturca.
Si inca ceva Bobby, ziceai ca Petrescu loc 3-4 si dupa sus. Pai da, dar cum a jucat. Daca joci inchis si doar cu minge lunnga poti implementa asta mult mai repede. Nu cumva CFR in acest sezon joaca mult mai deschis, construieste mai mult, etc? Eu zic ca da, dar reuseste sa faca asta dupa cat timp cu Petrescu pe banca? Cat timp i-a luat sa faca asta si ce jucatori are? Pai el juca inchis si cu jucatori tehnici si buni pt ca e normal, constructia, posesia, atacurile pozitioanle se fac in timp, timp in care lucrezi cu un nucleu de jucatori pe care nu-i schimbi la 6 lunk cate 5-8 ci doar mai plombezi pe unde ai nevoie.

Concluzia e ca avem nevoie de timp si cu toata parerea de rau pt cativa care se asteptau sau se asteapta la minuni peste noapte, echipa abia sezonul viitor o sa fie capabila sa se exprime cu adevarat la un nivel ridicat. Mici progrese se vad si acum dupa 2 luni, dar sunt mici si greu de sesizat de toata lumea.

JustME

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 20 Oct 2019, 13:59

malus dacus scrie:
20 Oct 2019, 10:39
Cel mai slab de pe teren mie mi s-a părut Mățel, dacă voi ziceți că a jucat.
il scosasi cel mai slab fix pe cel mai bun:
Cel mai bun jucător de la Craiova conform Index InStat

Alexandru MĂȚEL – 303 Index INSTAT

A avut cel mai mare procentaj al duelurilor câștigate, 83%. A greșit numai 4 pase tot meciul, acumulând un procentaj al paselor corecte de 90%. Per total meci, a avut 91% acțiuni reușite.
uite si o explicatie pertinenta de ce jocul nu s-a legat:
Craiova n-a jucat rău prin zonele pe unde i-a permis CFR-ul. Victor Pițurcă a ales să-l folosească pe Mățel, un fundaș lateral, în mijlocul terenului, bazându-se pe abilitățile de pasare ale acestuia. Cam cum a făcut Guardiola cu Lahm la Bayern Munchen. Iar băiatul chiar s-a descurcat. A încercat și, de multe ori, a reușit să lege jocul. N-a greșit decât 4 pase, dar, din nou, până unde i-au permis Hoban și Culio. Și, spre deosebire de Lahm, n-a putut mai deloc să relaționeze cu colegii din față, atâta vreme cât Ivan, Mihăilă, Fortes și Bărbuț au câștigat, împreună, 9 dueluri din 41!!! Doar Zakarici a mișcat ceva, dar și el extrem de puțin pentru ca Universitatea să emită pretenții în fața celei mai bune defensive din campionat.
intreaga analiza a meciului:
https://www.fanatik.ro/andrei-vochin-an ... a-19096303

dupa meciul asta imi pare rau doar ca echipa nu a putut sa le ofere o bucurie suporterilor care au facut deplasarea la Cluj, echipa iarasi a ramas datoare suporterilor.

la multi ani Gruppo Capitala ucv

forza STIINTA steagucv

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 20 Oct 2019, 14:29

Apararea nu mege fara Balasa, atacul nu merge fara Koljici, mijlocul este in experimente. M-a dezamagit Mihaila care pare mai putin implicat si cam arogant. La capitolul dezamagiri mai intra Kelici, Vatajelu, Ivan si Piturca. Surprize placute nu au fost, restul jucatorilor jucand la un nivel mediu.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2019, 14:42

...eu nu zic că aplicația asta e absolut irelevantă; sunt de acord că spune și ea niște chestii pe-acolo, sunt antrenori care o bagă în seamă, mai trag un ochi, alții nu dau doi bani pe ea, în fine, pt. mine nu e icoana Maicii Domnului în fotbal. Dacă-mi place un jucător decid că-mi place și nu-mi trebuie părerea unei aplicații...

JustME

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 20 Oct 2019, 14:47

la fel de adevarat e ca si daca mie sau tie nu ne place un jucator asta nu inseamna ca respectivul a jucat slab, sau daca ne place nu inseamna ca a jucat bine. in plus, cifrele aplicatiei respective erau puse intr un context destul de pertinent de Vochin. acum, nah, fiecare are dreptul la parerile sale indiferent de subiectivitatea lor.

eu gasesc utila analiza lui Vochin pt ca nu prezinta sec niste cifre ci le pune intr-un context, ofera niste explicatii pertinente.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2019, 15:09

...corect si ce spui tu, dar practic ne certam ( vorba vine ) pe nimic. Iar de Vochin, nah, pe-aia cu Lahm nush de unde-a scos-o. Si cu guardioli...

fcdm3
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Aug 2018, 23:50

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fcdm3 » 20 Oct 2019, 15:43

Statistica meciului, conform soccer24, este:
posesia mingii: 65%-35% (50%-50% in prima repriza si 86%-14% in a doua!!!)
suturi (pe poarta): 6-2 (3-0)
cornere: 9-2
mingi salvate de portari: 0-1
faulturi: 22-18
cartonase galbene: 2-4
atacuri periculoase: 96-59

fcdm3
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Aug 2018, 23:50

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fcdm3 » 20 Oct 2019, 15:56

Notele lui Cosmin Staicu din Cuvântul Libertății:
CFR Cluj: Arlauskis 6 – Susic 7, Boli 7, Vinicius 7, Camora 7 – Itu 5 (27 Păun) 8, Hoban 7, Culio 6 – Costache 6, Traore 8, M. Pereira 6.
Universitatea Craiova: Pigliacelli 5 – Vlădoiu 6, Bălașa 6 (64 Kelic 5), Acka 3, Vătăjelu 5 – Mățel 6, Cicâldău 6, Cosic 5 – Zakaric 5 (79 Bărbuț), Ivan 4, Mihăilă 4 (54 Fortes 4).

Insa, articolul lui Staicu despre meci e mult prea dur cu Piturca, pur si simplu il face praf! Eu cred ca Piti nu e de condamnat acum, ci trebuie sa asteptam pana in primavara. Este adevarat ca Piturca incearca tot felul de variante, de jucatori, sisteme, experimente peste experimente... dar eu zic sa avem rabdare. E clar ca echipa nu are nicio sansa la campionat si cred ca toti, in frunte cu Piti, n-ar trebui sa mai declare asa ceva. Mi se pare ca si arbitrii au ”grija” de noi in sensul acesta, ieri fluiera Radu Petrecu orice cazatura a vreunui clujean! Golul lui Matel mi s-a parut corect! In fine, cred ca ar trebui sa fim mai modesti, nu sa ne batem atata cu pumnul in piept! Modestie, asta ne trebuie acum.
Last edited by fcdm3 on 20 Oct 2019, 16:12, edited 2 times in total.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2019, 16:04

...vis-a-vis de absenta din primul 11 a anumitor jucatori, fac acum o speculatie. Nu stiu daca are vreo legatura, dar mi-a zis cineva ca imediat dupa stagiul de pe litoral, chiar Luni seara daca nu gresesc, cica Mateiu si inca vreo cativa jucatori de la noi ( nu-mi mai amitesc de cine a mai zis ), ar fi facut-o lata pe la un restaurant de pe centru - One Garden. Sursa e buna, e sigur ca astia au fost acolo, de Mateiu mi-a zis ca era pilit bine, dar, nah, e o speculatie, repet, nush cata legatura are cu faptul ca n-a intrat in teren cu cfr. Si, imi pare rau ca n-am retinut si numele celorlalti...

LiviuB

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 20 Oct 2019, 16:58

Dar chiar, ce a fluierat petrescu la faza aia din prima repriza cand am si marcat?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 20 Oct 2019, 17:10

Cosmin Staicu asta face el, ridiculizeaza tot ce se intampla cu echipa noastra, el ar trebui sa ii ceara prietenia lui Angheluta de la Digi si sa plece intr-o vacanta impreuna ca isi puna mai bine la punct tehnicile de jignire si luat in ras ai celor de pe urma carora mananca si ei o paine.
Mie nu mi se pare ca lucrurile merg asa prost cum sustin multi, si in niciun caz nu ma da pe spate CFR care vezi doamne nu are rival.
Lucrurile se vor decide cu adevarat in playoff. De ce sa nu sustina Pitzi si altii ca vizam campionatul? Dar ce ar trebui sa vizeze? Poate "si" cupa.
Nu stiu cum se calculeaza posesia, adica nu ca nu stiu, ca inteleg ce inseamna, dar ma indoiesc de acuratetea cifrelor prezentate. Cica 50-50 in prima repriza. Eu nu i-am vazut pe CFR decat respingand haotic primele 30 minute unde mie mi s-a parut ca s-a jucat aproape exclusiv in jumatatea lor, cu noi in atac sau pressing care ducea la castigarea posesiei.
In fine, e normal sa existe nemultumire, dar mie mi se pare ca se exagereaza rau si nu e luat nimic pozitiv in seama.
Eu am vazut meciul fara sonor, asa a fost situatia, dar acum dupa ce ma mai uitai la cateva faze, imi dau seama ca identificarea lui Matel ca mega-slab poate sa vina din bunavointa lui Angheluta care nici mai mult nici mai putin l-a facut pe Matel batran, depasit si in mod clar nefiind o solutie pe postul ala.
De ce nu s-a validat pana la urma golul lui Matel, a avut vreun Cfrist vreun carcel sau ce? De ce nimeni nu vorbeste despre asta. Dan Petrescu sa fi avut gol anulat asa, nu se mai vorbea despre nimic altceva.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1968
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 20 Oct 2019, 17:29

Cica fost hent cand a preluat mingea Matel.....eu nu am vazut vreo reluare cu momentul respectiv

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 20 Oct 2019, 17:39

Nu gasesc faza pe nicaieri. In fine, nu mai conteaza, asta e.

Avatar utilizator
Florin-UCV
membru
membru
Mesaje: 177
Membru din: 06 Mai 2009, 16:56

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Florin-UCV » 20 Oct 2019, 18:54

Ce pretentii sa ai de la staicu, progenitura lui cantar de la fituica Inainte si subordonatul lui capdeporc d. vlad de la prostport?

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2231
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 20 Oct 2019, 19:12

Nu cred ca este cazul să-l scoatem pe Cosmin Staicu țap ispășitor după înfrângerea cu Cfr-ul. Din câte știu eu este un suporter al acestei echipe, dar e greu sa găsești prea multe lucruri pozitive după un meci în care statistica e dura . Ca unora dintre noi li s-a părut ca le-am dat cu terenul în cap clujenilor și ca doar din cauza ghinionului am luat bătaie, asta e altă discuție. Fiecare dintre noi are dreptul la o opinie. Unii sunt mai optimiști, alții poate ca s-au cam săturat sa tot aștepte, cert e ca suntem toți sub flamura alb-albastra și ar trebui sa fim mai înțelegători între noi.

Închis