[Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte castiga Știința la primul meci pe noul gazon?

Poll ended at 23 Noi 2019, 22:14

3 puncte
20
87%
1 punct
1
4%
0 puncte
2
9%
 
Total votes: 23

le_boc
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 13 Dec 2006, 18:32

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de le_boc » 25 Noi 2019, 17:59

Eu nu pot să mă cert cu jucătorii, eu discut cu ei şi iau decizii. Am avut o discuţie cu el, fiindcă s-a supărat foarte rău că nu este titular, el tot timpul vrea să fie titular. E profesionist, trebuie să se pregătească şi să prindă echipa din nou. Dacă nu, e problema lui! E angajat al clubului, e plătit, ia lunar salariu, trebuie să-şi facă meseria. Şi cu asta, basta! Cei care sunt formă, aceia joacă. Nu introduc eu jucătorii în teren, ei decid, prin ce-mi arată la antrenamente şi în jocuri”, a explicat Pițurcă.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de R.E.N. » 25 Noi 2019, 19:06

LiviuB scrie:
25 Noi 2019, 13:29

Dar nu cred ca avem noi toate datele, toate informatiile necesare. nu stim cum se pregatesc ei la antrenamente.
eu nu pot sa-mi imaginez cum doi din cei mai buni jucatori din campionat - Mateiu si Martic - brusc incep sa nu se mai antreneze. sau ca Mateiu dupa ce a fost baiat muncitor si serios timp de cinci ani (cinci!) a devenit alcoolic.. astea sunt niste mizerii scrise de unii care de abia asteapta un scandal tip tabloid.

in acelasi timp, stim cu totii ca Piturca e un tip foarte orgolios. si orgoliul in unele situatii nu ajuta pe nimeni. cu totii dupa ce lucram cativa ani intr-un loc in care chiar am muncit, ne-am dat silinta si am avut si rezultate, am vrea sa fim apreciati si tratati mai bine. si chiar sa ni se treaca cu vederea unele scapari, daca le-am avut.

iar cu Martic, cred ca daca i s-ar da o prima de instalare si un salariu ca lumea (pe care cred ca le merita din plin), nu ar refuza sa-si prelungeasca contractul. in loc sa dai 200-300k pe un jucator de care nu esti sigur, mai bine ii dai o parte din banii astia unuia care e bun si e de-al tau. dar trebuie sa vrea si managerul..
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
_BGD_
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 22 Iun 2018, 07:49

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de _BGD_ » 25 Noi 2019, 19:41

R.E.N. scrie:
25 Noi 2019, 19:06

eu nu pot sa-mi imaginez cum doi din cei mai buni jucatori din campionat - Mateiu si Martic - brusc incep sa nu se mai antreneze. sau ca Mateiu dupa ce a fost baiat muncitor si serios timp de cinci ani (cinci!) a devenit alcoolic.. astea sunt niste mizerii scrise de unii care de abia asteapta un scandal tip tabloid.
Pai nu e chiar asa surprinzator, daca iti aduci aminte acum 3 ani el si Dumitras au fost trasi pe linie moarta vreo 3-4 luni pentru acelasi motiv - alcoolul. Nu ma surprind aceste stiri, frecventand foarte putin One Pub-ul am vazut cu ochii mei ce meserias este Ivan Martic pe vodka :)

jderul
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2019, 00:36

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de jderul » 25 Noi 2019, 20:09

Mateiu din pacate are probleme ce tin de viata personala si a facut cateva lucruri urate, nu cred ca mai joaca la Stiinta cel putin nu pana in primavara cand probabil o sa primeasca sansa sa demonstreze ca a invatat ceva.
Astept totusi un raspuns de la SLH in lekatura cu Mirko, daca baietasul asta din italia si-a permis sa dea mesaje suporterilor pt a incerca sa-i faca sa conteste si sa apara scandal, este cel putin dezgustator si atitudine de blatist, asta in orice moment poate sa se lase sa pierdem doar pt orgoliul lui, nici macar pt bani. Deci trebuie exclus repede din club, oricum daca a facut asta s-a lins pe bot cu Piturca.
Ce nu intelege lumea e ca Piturca e omul jucatorilor, face orice pentru ei, dar cere respect si disciplina, in momentul in care tu ii bati joc de el, te-ai dus.
Degeaba ne cacam pe noi, asta a condus vestiare de jucatori adevarati nu ca Mateiu, deci Alex a gresit si imi pare tare rau pt el, il simpatizam, dar trebuie sa fie atent la ce face in afara terenului. Daca era genul care o comitea, dar a doua zi la antrenamente era primul, inchidea ochiu piti, dar nu se poate si popa si hot. Pe Mutu de cate l-a iertat cand asta chiar daca o comitea dupa juca formidabil?
Repet, Mateiu un baiat admirabil si sufletist, dar trebuie sa fie atent cu viata lui.
Martic e subiect inchis, nu vrea sa prelungeasca sa fie sanatos, oricum Matel e mult peste el.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de SLH » 25 Noi 2019, 21:55

Repet ce am spus de Mirko, a dat mesaje mai multor suporteri. De 2 stiu sigur, am vazut mesajele, iar de altii m-am prins din ce postau ca primisera mesaje similare. In mesaje astea pe langa smiorcaieli ideea era sustineti-ma pe mine in conflictul cu antrenorul ca eu sunt foarte important, mister e invechit, strigati-mi numele ca sa aratati ca sunteti de partea mea. Nu zicea explicit sa-i cerem demisia lui Pitzi, dar insinua ca oricum asta o sa se intample in curand.
Si nu inteleg mirarea, pentru ca nu e nici primul, nici ultimul care face asta. Ca sa nu mai zic ca nu e vorba doar de jucatori care aplica tactica asta. Din fericire din Peluza nu pune nimeni botu' sau oricum nimeni relevant.

Eu zic ca gazonul s-a tinut foarte bine si cred ca e normal ca fiind 25% sintetic sa alunece mai mult. Ma gandesc ca in timp fiecare jucator o sa isi gaseasca ghetele potrivite si o sa se acomodeze cu el, iar asta o sa fie un avantaj in fata adversarilor care joaca aici doar 1-2 meciuri pe an.

jderul
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2019, 00:36

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de jderul » 25 Noi 2019, 22:13

SLH scrie:
25 Noi 2019, 21:55
Repet ce am spus de Mirko, a dat mesaje mai multor suporteri. De 2 stiu sigur, am vazut mesajele, iar de altii m-am prins din ce postau ca primisera mesaje similare. In mesaje astea pe langa smiorcaieli ideea era sustineti-ma pe mine in conflictul cu antrenorul ca eu sunt foarte important, mister e invechit, strigati-mi numele ca sa aratati ca sunteti de partea mea. Nu zicea explicit sa-i cerem demisia lui Pitzi, dar insinua ca oricum asta o sa se intample in curand.
Si nu inteleg mirarea, pentru ca nu e nici primul, nici ultimul care face asta. Ca sa nu mai zic ca nu e vorba doar de jucatori care aplica tactica asta. Din fericire din Peluza nu pune nimeni botu' sau oricum nimeni relevant.

Eu zic ca gazonul s-a tinut foarte bine si cred ca e normal ca fiind 25% sintetic sa alunece mai mult. Ma gandesc ca in timp fiecare jucator o sa isi gaseasca ghetele potrivite si o sa se acomodeze cu el, iar asta o sa fie un avantaj in fata adversarilor care joaca aici doar 1-2 meciuri pe an.
Multumesc pt raspuns.
Baietasul asta macaronar nu a inteles ca aici lucreaza cu un antrenor care nu e nici mangia, nici sumudica, vintila, papura sau rednic ci un antrenor de top cu experienta si meciuri atat ca jucator cat si ca antrenor de nivel international, nivel la care el doar viseaza.
Cred ca s-a cam lins pe bot de titularizare cu atat mai mult daca a aflat Piturca si sper ca a aflat de la voi.
Poti sa fii suparat ca nu esti titular, poti fii suparat ca poate antrenorul nu crede in tine, dar sa faco asta? Va spun sincer ca nu am cuvinte sa descriu, imi este greata de acest om. Are un caracter infect si nu vreau sa-l mai vad in echipa, cu mentalitatea asta nenorocita si scarboasa poate sa ne distruga intreaga echipa si vestiarul acesteia. Trebuie marginalizat si tinut departe de vestiar.
Nu stiu care a fost reactia voastra si nu sunt in msura sa va dau sfaturi la nivel de peluza, insa nu cred ca v-a picat bine.
Sper sa vina Silviu Lung si impreuna cu pustiul asta sa facem o poarta inchisa.

Cat despre gazon, da probabil conditiile si altele au dus la estetica respectiva, sper sa fie bun si sa ne tina pana l vara, atunci o sa vedem noi ce facem.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de stuparu_alexandru » 25 Noi 2019, 23:10

Prea mult amatorism in cadrul clubului si prea multi platiti degeaba.
De aia si fac jucatorii faze din astea.
Mirko trebuie sa-si vada lungul nasului ca altfel tot prin serie C era. Macar daca apara ca anul trecut, dar a facut niste greseli incredibile, asa ca nu plange nimeni dupa el.
Probabil toti astia care dau mesaje suporterilor se vad niste semizei ca le-au dat toti copiii follow pe instagram..
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de Arthur Rimbaud » 26 Noi 2019, 01:05

De acesta data in fine o pelouse impeccable. De acum disparut excuse ca nu poti pune la practica tactice de joc, etc...etc.

Trebuie tot castigat pe propriul terrain.
Nici una concession.
CRAIOVA JE T'AIME !!!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de R.E.N. » 26 Noi 2019, 12:32

_BGD_ scrie:
25 Noi 2019, 19:41
R.E.N. scrie:
25 Noi 2019, 19:06

eu nu pot sa-mi imaginez cum doi din cei mai buni jucatori din campionat - Mateiu si Martic - brusc incep sa nu se mai antreneze. sau ca Mateiu dupa ce a fost baiat muncitor si serios timp de cinci ani (cinci!) a devenit alcoolic.. astea sunt niste mizerii scrise de unii care de abia asteapta un scandal tip tabloid.
Pai nu e chiar asa surprinzator, daca iti aduci aminte acum 3 ani el si Dumitras au fost trasi pe linie moarta vreo 3-4 luni pentru acelasi motiv - alcoolul. Nu ma surprind aceste stiri, frecventand foarte putin One Pub-ul am vazut cu ochii mei ce meserias este Ivan Martic pe vodka :)
as intelege cu Mateiu daca l-as fi vazut indolent in vreun meci. dar a fost mereu unul din cei mai muncitori jucatori. si e unul din baietii in jurul carora s-a reconstruit echipa asta. merita mai mult decat sa fie tinut pe tusa doua luni si nimeni de la club sa nu spuna nimic despre asta, de parca nici nu exista. e lipsa de bun simt sa te porti asa cu unul care a jucat cinci ani pentru club.

sunt o gramada de fotbalisti buni, unii foarte buni, care beau in timpul liber. nu inseamna nimic daca l-ai vazut tu pe Martic ca bea o vodca intr-un bar, atata timp cat omul intra in teren si e cel mai bun fundas dreapta din tara.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de Paul » 26 Noi 2019, 13:13

Despre Pigliacelli am aflata pana la urma ca a facut fitze ca de ce nu e titular. Despre Mateiu insa nimic. Ar fi normal sa zica ceva si de el.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de alex.p » 26 Noi 2019, 16:57

Poate ca nu se spune in presa ca sa fie totusi el protejat. Dar el stie foarte bine ce a facut, si cu el s-a discutat.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de george_7002 » 26 Noi 2019, 16:59

Am observat de mult timp o atitudine paguboasa, de mercenari la jucătorii nostrii străini, începând cu lituanianul Valskis si terminând cu Donkor si Fedele etc. S-a manifestat diferit la fiecare împarte dar a afectat in cele din urmă rezultatele echipei. Până la urmă poate este putin normal pentru un străin de aceea poate trebuie să le dai mai multe sanse, două ori trei, nu mai mult, poate e vorba doar de adaptare... Sunt si exceptii la jucătorii străini: Dragicevic, Koljic chiar si Martic dar la care intervine aceasta situatie cu regula u21si e cam complicată treaba pt el in cîntărirea unei decizii, poate si Gustavo. Au fost mai multe situatii dar am gasit asa câteva ex. Însă dacă străinii au o scuza jucătorii locali nu au... si ce am vazut la meciul de la Ploiesti cu Chindia in atitudinea si mentalitatea lui Ivan, Mihăilă. Bancu ori Cicaldau :hmm :mad: [smile42] mă dezgustă. Poate ca Pițurcă e "învechit" dar cred ca actualii jucatori nu stiu exact cine e Piturca, nu ii stiu toată povestea lui legată de Știința... poate le povestește cineva si lămurim ori rezolvam asa si aceasta situatie cu mentalitatea pentru actualii jucători ai Universității Craiova. Cât despre sisteme de joc, antrenamente vom trai si om vedea rezultatele. Apropo. Am observat ca au remarcat câțiva un joc lent cu Sibiul... de fapt cred ca e o caracteristică al acestui tip de gazon... e clar ca un gazon artificial este mult mai lent decât unul cu iarba... mingea nu alunecă asa repede se aleargă mai greu... dar cand va mai creste iarba cred ca va fi mai ok... oricum nu e ușor pt jucători să se adapteze la trei tipuri de gazon( artificial, natural si hybrid) posibil sa devina un atu în plus pt Știința, pe lângă suporteri, acest tip de gazon.
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

LiviuB

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de LiviuB » 26 Noi 2019, 17:49

alex.p scrie:
26 Noi 2019, 16:57
Poate ca nu se spune in presa ca sa fie totusi el protejat. Dar el stie foarte bine ce a facut, si cu el s-a discutat.
de altfel, asta e o caracteristica a lui Piturca, nu isi spala rufele in public, cum ar face-o alti antrenori. desi e o abordare cat se poate de corecta, o astfel de chestie poate sa ii aduca critici, fotbalisti care au gresit fiind transformati in victime ale antrenorului.
Forbalistii din lotul nostru ar face bine sa constientizeze un aspect - Piturca este unul din cei doi antrenori de la care antrenorul echipei nationale a solicitat sprijin. si asta spune totul

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de Paul » 26 Noi 2019, 18:05

Si eu apreciez faptul ca nu se spala rufele in public, de fapt asta ar fi varianta cea mai optimista, si poate ca ar trebui sa intelegem si sa acceptam ca nu vom afla niciodata ce s-a intamplat. Dar cum multa lume a zis, Mateiu cred ca merita mult credit si daca are o problema, oricare ar fi ea, trebuie trecut peste intr-un fel sau altul.
Pitzi stie mai bine, e clar, dar eu sper sa gaseasca o solutie ca sa ii faca pe toti acesti baieti sa fie eroii nostri. Cei care vor, bineinteles, care o fac pentru spirit si pentru echipa, si abia dupa asta pentru ei.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Mesaj de R.E.N. » 26 Noi 2019, 21:20

LiviuB scrie:
26 Noi 2019, 17:49
alex.p scrie:
26 Noi 2019, 16:57
Poate ca nu se spune in presa ca sa fie totusi el protejat. Dar el stie foarte bine ce a facut, si cu el s-a discutat.
de altfel, asta e o caracteristica a lui Piturca, nu isi spala rufele in public, cum ar face-o alti antrenori. desi e o abordare cat se poate de corecta, o astfel de chestie poate sa ii aduca critici, fotbalisti care au gresit fiind transformati in victime ale antrenorului.
Forbalistii din lotul nostru ar face bine sa constientizeze un aspect - Piturca este unul din cei doi antrenori de la care antrenorul echipei nationale a solicitat sprijin. si asta spune totul
te-as contrazice, Piturca isi cearta jucatorii in public. cu Pigliacelli a spus imediat ce s-a intamplat. o abordare corecta mi se pare sa spui ce se intampla cu unul din cei mai buni jucatori ai tai, nu sa te prefaci ca ploua de doua luni. cazul cu derapajul lui Baluta mi s-a parut mult mai profesionist gestionat. nu e nevoie sa-si spele rufele in public, sa ne dea detalii, ar fi complet deplasat. doar sa ne spuna ce masuri a considerat ca trebuie sa ia si pana cand o sa-l tina, nu sa ne intrebam etapa de etapa daca Mateiu intra in lot. asta mi s-ar parea o atitudine decenta fata de jucator si suporteri. vorbim de unul din cei mai buni si mai vechi jucatori ai nostri, nu de un nimeni. si, pana una alta, Mateiu pentru Craiova a facut mai multe decat Piturca. are o cupa si un loc trei. Piturca are un loc doi in 95.

nu gasesc nimic impresionant legat de echipa nationala de 10-12 ani incoace. nici antrenori, nici jucatori. au fost zero barat.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis