[Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Cate puncte castiga Stiinta cu FC Botosani?

Poll ended at 05 Dec 2019, 22:04

3 puncte, numai bune pentru sarbatori
18
90%
1 punct, moldovenii au noroc
1
5%
0 puncte, Moldova e peste Oltenia
1
5%
 
Total votes: 20

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de fabius_2014 » 05 Dec 2019, 20:08

fabius_2014 scrie:
03 Dec 2019, 14:11
Avand avantajul programarii si tinand cont ca Botosani joaca deschis, cred ca vom invinge. Va fi un meci frumos cu goluri .
Am luat 3 puncte chinuite, dar le-am luat. Mateiu o sa fie titular de astazi inainte, merita. Daca Ivan marca la 2-0 cand a scapat singur cu portarul se facea 3-0 si meciul era extrem de usor.

JustME

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de JustME » 05 Dec 2019, 20:10

asta e o victorie, in stilul Papura, scoasa cu mult bulan. facuram 20-25 de minute bune dupa care jucaram, pe alocuri, rusinos. e jenant sa te inghesuie Botosani in prorpia jumatate, sa te forteze sa te aperi in propria jumatate (destul de haotic). cat timp Qaka fu' pe teren plaiesii facura ce vrura pe teren, eu chiar nu reusesc sa inteleg ce vede Piti la acest baiat.. omul nu aduce niciun fel de aport nici pe faza ofensiva, nici pe faza defensiva. nu jucaram stralucit nici dupa ce intrara Ivanov si Mateiu dar disparura gaurile [imense!] intre mijloc si aparare si ocaziile moldovenilor.

echipa arata foarte rau, lalaie, cu gauri imense intre aparare si mijloc si un atac izolat. hai, inteleg ca aia imping jocul peste tine dar sa nu fii capabil sa dezvolti un contraatac decent e halucinant.

incep sa cred ca noi facem posesie doar atunci cand echipa adversa se baga cu curu' in poarta si ne lasa sa pasam inofensiv intre fundasii centrali. pana acum ziceam ca jocul sufera atunci cand dam peste echipe care se apara aglomerat, azi avusaram probleme foarte mari si cu o echipa care nu refuza jocul.

nu, asa ceva nu pot sa inteleg sau sa accept. si hai, pana in iarna, zici ca o ducem pe picioare.. o bagam p-aia cu "rezultatele conteaza" ( :o: ) dar din iarna nu mai avem voie sa ne prezentam in halul asta. exact ca in perioada Papura pe mine nu ma multumesc rezultatele, vreau ca echipa sa joace!

e de-a dreptul infricosator ce vzui in repriza a 2-a. si nici nu pot sa pun asta in carca jucatorilor in conditiile in care Piti face niste alegeri absolut dubioase: Qaka, Zakaric, Vladoiu.

Piti.. lasa vere, ambitiile si orgoliile de ca.c.at si baga cei mai buni jucatori.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de fabius_2014 » 05 Dec 2019, 20:14

Vladoiu este al doilea U21, Qaka cred ca a aratat ca este mult sub Mateiu si Piturca cred ca a vazut asta, iar Zakaric mai are de dovedit. Cand vor intra Cosic si mai ales Koljic va fi altceva.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de lory69 » 05 Dec 2019, 20:19

Sa sperăm ca asta-seara multi de la Astra vor lua cartonase.Tamas ,Gheorghe,Alibec,Budescu sunt in pericol de suspendare....

LiviuB

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 05 Dec 2019, 21:13

Au fost 30 de minute bune, in care puteam sa ne desprindem la 3 goluri si era gata meciul. A venit golul ala din nimic si lucrurile s-au schimbat total, pt ca presiunea s-a mutat pe noi.
Vladoiu inca nu se ridica la nivelul echipei, nici Zakaric, de Qaqa cred ca ne-am convins. De asemenea, mi se pare ca la nivelul echipei s-a instaurat o stare de superioritate fata de adversari. Au prins cateva meciuri la nationala si li se pare ca e suficient sa se prezinte pe teren. E si cazul lui Ivan. Trebuie mai multa munca .
Dupa meci, astia de la digi analizau daca a fost sau nu 11m. Dar nimic daca a fost hent la faza golului lor.
In sfarsit, sunt 3 puncte foarte importante pentru intrarea in poff

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Jimmy Darmody » 05 Dec 2019, 22:22

Astra e pe manele si mici....sigur castiga campionatul :))

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 05 Dec 2019, 23:55

Cu Piti la timona s-au atins citeva borne importante :

- cea mai mica asistenta la un meci pe noul stadion;
- cel mai scump transfer din istoria Craiovei;
- s-a schimbat gazonul.

Tare imi e teama ca raminem cu gazonul schimbat drept principala realizare in acest campionat. Ciudat cum Vintila (FCSB) si Bogdan Andone (Astra) fac rezultate mai bune decit Piti.

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Augustus Caesar » 06 Dec 2019, 04:05

Daca mai am parte de doua meciuri ca asta fac infarct; e cam in stilul franarilor victoria asta si mai nou vad ca si al astrei. Dar parca noi am fost mai tavaliti ca niciodata. In sfarsit, oare asta o fi reteta campionatului ? Daca ma uit la podium pare ca da :) Totusi nu-mi explic dif intre prima jumatate de ora si restul meciului dar mai ales repriza a doua !
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

LiviuB

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 06 Dec 2019, 06:52

SergyuR scrie:
06 Dec 2019, 01:26
Bobby scrie:
05 Dec 2019, 23:55
Cu Piti la timona s-au atins citeva borne importante :

- cea mai mica asistenta la un meci pe noul stadion;
- cel mai scump transfer din istoria Craiovei;
- s-a schimbat gazonul.

Tare imi e teama ca raminem cu gazonul schimbat drept principala realizare in acest campionat. Ciudat cum Vintila (FCSB) si Bogdan Andone (Astra) fac rezultate mai bune decit Piti.
Statistici cretine. E de vina Piti ca nu vine lumea la stadion. Am inteles, e frig si zi de saptamana. Dar e o rusine pentru orasul Craiova sa ai o asemenea asistenta cand esti sus si destul de aproape de locul 1.
Daca jucam noi cum joaca Astra, curul in poarta, faceati apoplexie toti.

E greu cand Vladoiu, Qaka, Tiago, Zakaric si Barbut sunt toti impreuna in teren. Juma de echipa de un nivel absolut mediocru ca sa fiu amabil.

In rest poate ar trebui sa vedem si niste parti bune. Cicaldau de exemplu are 5 goluri de cand a venit Piti dupa ce era praf cu Papura. Acasa am marcat mult exceptand meciul cu Iasiul si primul cu fcsb. O crestere absolut evidenta a lui Mihaila care stagna de 2 ani de zile, pur si simplu a explodat in ultimele 2-3 luni. Schimbari foarte bune. E prima data cand vad antrenorul Stiintei ca face schimbarile evidente. Fara Bic prima schimbare, schimba exact unde trebuie.

Primele 35 minute de astazi au fost nesperat de bune. Un joc care trebuie sa fie in capul fiecarui jucator. Pressing sus, nu i-am lasat sa respire. Daca reusesti sa duci un ritm ca asta 60-70 minute i-ai spart pe toti in Liga 1.
Foarte bine punctat

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Paul » 06 Dec 2019, 08:00

Ce e asa de rau ca s-a facut cel mai scump transfer? E foarte bine, sa se faca si mai scumpe si sa vindem si noi mai scump, nu cred ca trebuie sa aspiram la a ramane la genunchiul broastei.
Chestia cu asistenta e jenanta, dar chiar si asa tot cei mai multi suntem, e ceva relativ.
Eu cred ca Piturca e incapatanat si ii tine pe unii pe tusa, cum ar fi Pigliacelli si Mateiu, ca sa impuna o disciplina si sa le arate si celorlalti ca au sanse. E un stil putin diferit, dar probabil ca da si rezultate.
Sa vedem ce facem cu Astra duminica. Daca ii batem cred ca suntem pe cai mari.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de dorumihnea2 » 06 Dec 2019, 08:29

Problema la meciul de aseară a fost de ordine psihica și fizica. Pe adversari i - am băgat în meci datorita fragilității apărării. Ma făcea sa râd disperarea lui Thiago și Bălașa când nu puteau respinge o minge ușoară dar asa se întâmplă când ești pus sub presiune și nu ai mintea limpede iar Bancu e bun doar pe faza de atac căci în apărare e bulevard pe partea lui. La meciul cu Astra dacă e deștept Piti schimba masiv echipa ca nu cred ca pot duce ăștia de ieri încă un meci.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 06 Dec 2019, 09:23

SergyuR scrie:
06 Dec 2019, 01:26
Bobby scrie:
05 Dec 2019, 23:55
Cu Piti la timona s-au atins citeva borne importante :

- cea mai mica asistenta la un meci pe noul stadion;
- cel mai scump transfer din istoria Craiovei;
- s-a schimbat gazonul.

Tare imi e teama ca raminem cu gazonul schimbat drept principala realizare in acest campionat. Ciudat cum Vintila (FCSB) si Bogdan Andone (Astra) fac rezultate mai bune decit Piti.
Statistici cretine. E de vina Piti ca nu vine lumea la stadion.
Statisticile ofera frinturi de realitate - nu pot fi cretine. Evident ca Piti are un rol in scaderea asistentei la meciuri. Lumea a privit aducerea lui cu MARE entuziasm, declaratiile lui optimiste au dat bine in media - dar urmarea a fost nu asa cum se spera. Parte din public si-a pierdut increderea in echipa si in antrenor si isi manifesta neincrederea stind acasa. Acum Piti regreta acele declaratii, chiar spunind ca au fost date ca de un "amator". Greseala mare, neprovocata...Cind un antrenor vine cu atit de mult entuziasm - exista riscul ca entuziasmul sa se sparga ca un balon. Eu mi-as dori ca publicul sa vina in numar mare la meciuri indiferent de rezultate - dar adevarul este ca mare parte din publicul de acum vine la stadion daca are incredere in echipa si in antrenor.

Sa ne uitam pe clasamentul ligii 1 cind a venit Piti - distanta fata de FCSB (antrenata de cuplul Becali - Vintila) si Astra (antrenata de Bogdan Andone) nu era mica. De atunci situatia s-a schimbat mult, desi Craiova a bagat milioane in noi jucatori, inclusiv cel mai scump transfer din istorie :

https://lpf2.ro/html/etape/Etapa-8.html

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 06 Dec 2019, 09:31

SergyuR scrie:
06 Dec 2019, 01:26

O crestere absolut evidenta a lui Mihaila care stagna de 2 ani de zile, pur si simplu a explodat in ultimele 2-3 luni.
Mihaila n-are cum sa stagneze de doi ani de zile - baiatul asta are 19 ani si a fost promovat in primul 11 de Mangia in vara/toamna anului 2018 (anul trecut).

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Paul » 06 Dec 2019, 09:43

Bobby, vad ca ai o problema speciala ca s-a facut cel mai scump transfer din istorie, zici ca s-a facut din banii tai si a fost tzeapa. Eu sunt in stare sa fac pariu ca in 2 ani Ivan v-a fi vandut pe o suma si mai mare si intre timp ne va ajuta sa castigam si trofee.

Pe multi nu ii poti multumi niciodata cu nimic, iti dai seama ce chestie, si-au pierdut domne spectatorii increderea in echipa si antrenor si nu mai vin la meci.
Foarte bine, sa stea acasa si sa se gandeasca nostagic la anii in care nici nu mai exista Craioca, fizic.
Eu apreciez tocmai faptul ca Piturca a venit cu entuziasm si a facut sa se schimbe lucruri, inclusiv gazonul.
Cel mai simplu este sa spui ca nu o sa faci nimic sau sa ii judeci pe altii ca incearca.
Jocul scartaie pe alocuri, dar am etalat si un joc frumos si consistent, nu e ca si cum am jucat mega spectaculos pana sa vina Piturca si acum am luat-o la vale.
Sa mor eu daca va inteleg pe astia cu vocatie de bocitoare, sau profeti pesimisti ca deh, eu v-am spus ca se alege praful, dar nu m-ati ascultat.
Trebuia sa ramana Papi sau cum? Mangia cred ca a vrut el sa plece. Mie mi-a dat de gandit ca nu a invitat pe nimeni din Craiova la nunta lui.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 19] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de lory69 » 06 Dec 2019, 09:52

Eu nu imi explic de ce se insista cu Ivan varf impins.Lasa-l frate sa joace pe dreapta....unde Barbut nu excelează....si baga-l pe Roman varf impins.Sau ar putea sa joace cu Baicu sau Nitu pt regula under21,cu Martic sau Matel fundas dreapta.Stie careva daca accidentarea lui Cicaldau este gravă?Nu de alta,dar parca vad ca joaca iar titular Qaka......

Închis