[Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce rezultat scoate Universitatea in ultimul meci din 2019?

Poll ended at 22 Dec 2019, 13:36

victorie si 3 puncte mari obtinute in capitala
10
32%
egal, 1 punct bun in actualul context
8
26%
o noua infrangere
13
42%
 
Total votes: 31

fcdm3
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Aug 2018, 23:50

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fcdm3 » 23 Dec 2019, 18:39

De acord ca avem multi jucatori slabi, ca atmosfera in cadrul conducerii n-o fi prea buna dar tu, Piturca, nu esti in stare sa faci jucatorii astia sa joace ceva? Sa scoti ceva din ei... Chiar nimic? Sa-ti fie drag sa privesti jocul echipei... Sa vezi si tu macar o faza spectaculoasa pe meci, sa vezi o pasa mai deosebita, un sut sanatos , ceva creativ, chiar nimic, nimic? Lupta incalcita, surda, in adversar, cu capul in pamant, faulturi inutile si o multime de balbaieli, nesincronizari si chiar gafe. Nicio tactica, totul parca este la intamplare, ca pe maidan. Repet, jocul echipei este aproape de neprivit (nu ca pe vremea lui Papura sau sfarsitul mandatului lui Mangia era altfel). Pana si pe la Voluntari sau Clinceni mai vezi cate vreo faza mai deosebita... Voua va place cum joaca echipa dupa 3 luni jumate cu Piturca?

JustME

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 23 Dec 2019, 18:49

malus dacus scrie:
23 Dec 2019, 16:52
...mah, ce ochi să-i deschidă? M-ați înnebunit cu Cârțu, pe fb e plin de Cârțu, de instalare încoa! Ce rău face Cârțu, în afară de că e inutil și că zice steaua?! Cârțu e de decor, ce draq de nasoale poa' să facă o vază, un ghiveci de flori? Găsirăm vinovatul - Cârțu nu știu n-am auzit am venit târziu! Nu e problema mea ca suporter că vrea Rotaru să alimenteze un card lună de lună pentru nimic. Pițurcă a zis că o să aibă o discuție cu Rotaru, nu cu Sorin Cârțu. Așa e la noi, toți discută cu Rotaru, chiar și pe jucători i-am auzit. Deci, despre ce vorbim, ce treabă are Cârțu? Problema ține de Rotaru/Pițurcă și cu asta, basta!...
daca judecam logic situatia fix cineva inutil si lipsit de putere la nivel decizional ar recurge la imbarligaturi. cine are putere de decizie nu are nevoie sa recurga la imbarligaturi. la imbarligaturi recurge cineva lipsit de putere in sperata ca poate influenta persoanele cu putere sa faca asa cum vor ei.

ca sa sapi, sau sa imbarligi, nu ai nevoie de putere, nu ai nevoie sa fii factor de decizie, ai nevoie de fix doua lucruri: sa ai talent de imbarligator si sa ai acces la persoana sau persoanele pe care vrei sa le imbarligi. atat si nimic mai mult.
Last edited by JustME on 23 Dec 2019, 19:08, edited 2 times in total.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Dec 2019, 18:53

...da, îl cred și eu in stare pe Cârțu de mici rahaturi, nu trebuie sa fii mare psiholog să-ți dai seama că e negru în cerul gurii, dar atâta timp cât decizia nu e la el n-ai cum să-i pui în cârca mersul echipei, mai ales când ai un antrenor de talia lui Pițurcă. La urma urmei, eu cred că Rotaru i-a dat și lui să roadă la un os acolo tocmai pt. că, prost de gură fiind, să-și vadă dreaqu de treabă și să nu se-apuce să latre de pe margine tot felul de prostii pe la digi și pe la jegsepe. Altfel, nicio nevoie n-avea de Cârțu. Dar să spui că nu joacă echipa că îmbârligă Cârțu e exagerat. Iar cu Mangia a coincis toată treaba, nu cred că trecuseră trei zile de când fusese instalat Cârțu...

JustME

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 23 Dec 2019, 19:06

malus dacus scrie:
23 Dec 2019, 18:53
dar atâta timp cât decizia nu e la el n-ai cum să-i pui în cârca [...]
daca tu lucrezi intr-o fabrica si treaba ta este sa bati 20 de cuie pe zi si vin eu si iti imbarlig colegii sa iti ia din cuie, sa iti ascunda ciocanul si in general sa iti faca tot felul de sicane, practic, iti ingreunez enorm de mult treaba. evident ca la finalul zilei e vina ta ca nu ti-ai indeplinit norma, tu esti vinovatul direct. problema e ca eu, indirect, ti-am influentat munca, ti-am facut-o mai grea. intelegi?

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 23 Dec 2019, 19:13

Nu mai stiu exact, dar parca Cirtu a venit la echipa la inceputul anului dupa cantonament si in prima conferinta a avut grija sa spuna ca el nu a venit sa ii ia locul lui Mangia, dar brusc totul a inceput sa mearga prost la echipa , iar De unde Mangia nu a veanicio prb dintr-o data a plecat fara vreo explicatie de la echipa .
Ca apoi sa vina asa fara niciun semn Papi, marele antrenor care a fost propus bineinteles de Cirtu .
Iar acum , cand lucrurile merg mai prost cine cauta antrenori, bineinteles Cirtu...
Daca nici asta nu este imbirligatura, inseamna ca ma insel eu total
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Dec 2019, 19:28

Si mai e o chestie: indiferent de intrebare, Cartu nu stie raspunsul, altii stiu, altii fac, in orice caz nu el. Daca esti presedinte cred ca trebuie si sa sti, si sa decizi, si sa faci, nimic singur, dar nu poti sa nu fi implicat.
E cam suspect.

JustME

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 23 Dec 2019, 19:41

bine, eu cred ca si Piti a gresit. si a facut niste greseli destul de mari pentru un antrenor de valoarea si experienta sa. in primul rand nu cred ca era cazul sa se participe la un concurs de masurat orgolii antrenor vs jucatori. i-a luat cam mult timp sa isi dea seama ca varianta asta cu 3 mijlocasi centrali nu e una de succes, de multe ori i-a lipsit inspiratia atunci cand a ales titularii, faptul ca nu a reusit sa aduca jucatorii la o forma sportiva acceptabila (exceptie facand doar Cic, Bancu si Mihaila), faptul ca echipa pare extrem de labila psihic si dupa ce luam gol are momente de cadere totala, faptul ca a vrut prea mult, prea repede si a cam supraestimat posibilitatile echipei (chiar el a spus dupa meciul cu fcsb ca poate nu a fost o idee buna sa ne luam la bataie cu ei si ca poate era mai bine sa stam la cutie si sa ii ardem pe contre).

are si Piti de dat niste explicatii insa e clar ca povestea e mai complicata de atat si problema de fond nu se va rezolva prin simpla inlaturare a lui Piti de pe banca tehnica.

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 23 Dec 2019, 19:55

Eu nu inteleg un lucru.Ne-am dorit atat de mult sa vina Pitzi si acum il vrem plecat.Ok,daca pleaca pe cine punem in loc?Bergodi,care retrogradeaza cu Voluntari?Eu zic sa il lasam sa pregateasca primavara in liniste si discutam la vara.Sa faca curatenie in lot in iarna,poate chiar sa vindem 1 un titular,sa i se dea incredere si sa il lasam sa lucreze.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de zeddDarko » 23 Dec 2019, 19:57

Dupa jocul de aseara cred ca trebuie sa facem curatenie generala printre jucatori.Parca abia asteptau sa se termine meciul sa plece acasa.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Dec 2019, 20:42

DeuxEx scrie:
23 Dec 2019, 17:18
Ba, ma lasi?! Numai de decor nu e Cartu! Mangia a plecat dupa ce Cartu l-a inceput sa-l sape, inclusiv intorcand unii jucatori impotriva lui. Veni Papura, tot la recomandarea lui Cartu. Primi Papura un sut in fund si adus Piti. Cine crezi ca incepu sa-si improaste veninul printre jucatori? Cartu! De ce crezi ca nu mai joaca Bancu nimic? Cine i-a zis s-o lase mai moale, ca sa-l vanda Rotaru inca din iarna? Piti?! Nu, baiatu', tot Cartu. Lui Mirko cine crezi ca i-a zis ca trebuie sa fie titular incontestabil (in opinia lui...)? Cartu! Barbut, cea mai buna aripa dreapta? Tot opinia lui Cartu. Sa continuam? Deja Cartu i l-a propus lui Rotaru pe Bergodi, antrenorul cu o singura victorie in acest sezon. Despre ce vorbim aici?!
Ce am enumerat mai sus e ceea ce cunosc eu...

“Mie îmi place Bergodi, mi-a plăcut mereu. De exemplu a studiat cum să-l anihileze pe Mihăilă, a găsit antidotul. Așează bine echipa în teren, de aia ne-a chinuit. Au avut o lecție bine învățată”, spunea Sorin Cârțu.
E clar ca Sorin Cirtu a gresit laudindu-l pe Bergodi dupa meciul direct. Nu se face asa ceva !

DeuxEx - daca tot vorbim de lucraturi, care e adevarul cu Martic ? Ce a avut Piti cu baiatul asta ? Habar n-am care a adevarul - se aude ca el a fost apt sa joace destule meciuri, dar a fost lasat pe bara aiurea.

Ca sa inchei - e clar ca anumiti jucatori nu sint de Craiova si trebuie lasati sa-si vada de viata (Acka, Briceag si Fortes sint primii pe lista asta, in opinia mea). Despre antrenor - mi-am spus parerea despre ultimele 4 luni. Acum Piti si actionarii echipei sa decida ceea ce se va intimpla cu banca tehnica.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 23 Dec 2019, 20:58

Imbarligatura, atac la Neaga, cine stie ce vrea Cartu sa spuna.
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/fcsb-c ... 86205.html

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Dec 2019, 21:28

Au mai scris si altii ca jucatorii FCSB au aflat cum joaca Craiova si i-ar fi spus lui Vintila, care a schimbat asezarea in teren ca sa contracareze 4-4-2 propus de Piti. Cica jucatorii FCSB au aflat tactica Craiovei cind echipele au iesit sa inspecteze gazonul. Daca e adevarat sau nu, habar nu am.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 23 Dec 2019, 21:35

Vintila a anuntat o surpriza cu 5 zile inainte. Cred ca e un atac la Neaga sau Balasa.

Templar90
junior
junior
Mesaje: 82
Membru din: 14 Dec 2019, 21:26

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Templar90 » 23 Dec 2019, 22:09

Domnilor, practic cu declaratia asta a lui Cartu se confirma un singur lucru, Victor Piturca nu o sa mai fie antrenorul Stiintei, anuntul o sa fie facut in scurt timp. Ce a facut Cartu si Rotaru este fix o manevra Mititeliana.

Toata lumea stie ca Piturca isi iubeste, sustine si apara jucatori in special in public, indiferent de greseli,declaratia lui de aseara este inca o dovada. Un antrenor cu un caracter murdar si mediocru, dupa meci se ascundea si dadea vina pe jucatori, avem exemple clare cu Sumudica cand dadea in jucatori sau chiar cu Petrescu recent cand il face praf pe pustiul ala. Piturca isi protejeaza jucatorii si are o atitudine occidentala nu ii face praf in public.

Practic manevra lui Cartu este identica cu manevra lui Mititelu din iarna respectiva, se termina competitia, antrenorul clar nu o sa mai apara sa vorbeasca, dar apare un astfel de individ care incepe sa atace si sa se bage peste tot, lucru exact ce nu-i convine lui Piturca ca cineva sa se bage si sa atace echipa in public prin presa. Deci care e rezultatul, Piturca clar nu mai continua la Craiova cu Cartu si o sa ceara ca acesta sa plece lucru ce o sa fie refuzat de Rotaru si astfel Piturca o sa aleaga sa plece el. Omul a spus clar ca urmeaza sa discute cu Rotaru cum urma sa o faca si cu Mititelu, dar practic a fost executat si nu s-a mai asteptat nimic, o atitudine murdara si lipsita de demintate a acestui Rotaru care nu are barbatia sa transeze lucrurile ci foloseste tactici murdare tipice boovenilor si booveanului.

Sa nu credeti ca interventia lui Cartu nu a avut avizul lui Rotaru, nu doar ca a avut avizul lui Rotaru ci si a fost orchestrata aceasta mizerie impreuna cu Rotaru. Un alt prim pas a fost aparatia publica a lui Rotaru la interviuri dupa meciul de acasa cand incepuse sa critice, intr-adevar a fost ceva asa mai light ca altfel batea rau la ochi, dar sa nu credeti ca lui Piturca i-a picat bine.

Exact metoda folosita de escrocul de Mititelu este folosita si de acest Rotaru !!! Probabil cand Piturca a venit cei doi au stabilit un buget in iarna sa zicem de ex 1 milion, iar poate acum dupa evaluarea lotului Piturca a cerut 2 milioane pentru achizitii fapt ce Rotaru nu vrea si in loc sa fie barbat sa discute cu omul, sa ajunga la un numitor comun ca sa progresam, acesta aplica o metoda mizerabila patentata de Mititelu si alti patroni ca acesta.

Cartu nu-l ataca nici pe Neaga, nici pe Balasa ci il ataca direct pe PITURCA ! Se stie ca Piti nu doreste sa se intervina peste el si practic i se forteaza mana sa plece !!! Noul antrenor al Craiovei este Bergodi, lucrurile sunt clare si probabil in maxim 5-10 zile o sa se si anunte tot.

E timpul ca suporterii, galeria, SEZIONE, sa i-a atitudine si sa intervina cum au intervenit la miscarea cu Napoli. Este fix o manevra marseveasca si mizerabila de a lucra un om.
SLH scrie:
23 Dec 2019, 17:31
Cartu e de decor la nivel direct decizional, dar nu e de decor la nivel de intrigi.
Cum remarca si Fabius, de cand a venit Cartu cresterea clubului a fost oprita, ba chiar cam dat putin si in marsarier.
Cine este inteligent si a fost atent la toate lucrurile isi da seama ca ceea ce spun este fix ce se intampla si urmeaza sa se intample. SLH a fost primul care a denuntat activitatea lui Cartu si MP, iar acum este confirmat !!! Astfel de imbarligaturi se incearca inclusiv aici pe forum de catre anumiti postaci ai unor oameni din anturajul clublui. Lucru dovedit de ferocitatea si continuitatea cu care repeta acelasi lucru. Practic mesajele sunt copy paste de fiecare date in incercarea de a imbarliga suporterii. In momentul in care spui acelasi lucru de 10000 de ori in diferite moduri e clar ca e un interes si de fapt si o metoda, tactica de a imbarliga, metoda si tactica securista tipica agitatorilor securitatii.
Acesti atarnatori din cadrul clubului au ramas fara micuta lor putere cand a venit Piti si acum riposteaza pe baza rezultatelor nefavorabile. Poate vedem un punct de vedere SEZIONE in aceasta speta
Last edited by Templar90 on 23 Dec 2019, 22:25, edited 6 times in total.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Dec 2019, 22:12

...da, frate, lasa ca stiu ce e aia un imbarligator, dar nu vad scopul. Adica urmareste Cartu ce, mai exact? Sa antreneze el? Nu cred. Sa-si bage neamurile la club ca la Tarom? Nu cred. Are jucatori de promovat? Nici asta nu cred. E cartita lui Ajica, a lui becali, sau ce? E machiavelic, bolnav mintal? Hai, ca o luam razna! Cartu are caracterul pe care-l are, imbarliga pt. ca asa-i e felul dar refuz sa cred ca l-a lucrat sustinut la temelie pe Piturca pt. ca, repet, nu vad scopul. Si, mai ales, ca nu s-ar fi prins Rotaru...

Închis