[Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce rezultat scoate Universitatea in ultimul meci din 2019?

Poll ended at 22 Dec 2019, 13:36

victorie si 3 puncte mari obtinute in capitala
10
32%
egal, 1 punct bun in actualul context
8
26%
o noua infrangere
13
42%
 
Total votes: 31

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 23 Dec 2019, 15:11

SLH,perfect de acord cu tine...sa nu uitam ca si cu Mangia a inceput sa mearga totul prost din momentul in care Cirtu a ajuns presedinte...
Acum sa il luam pe Bergodi pe care vor Voluntri sa il de afara
Bobby il tot cere pe Petrescu la echipa, dar nici nu vreau sa imi imaginez ce ar fi zis lumea ca Piturca sa joace cam ce joaca cfr-ul lui Petrescu !!!
Ce ii reprosez lui Piti este faptul ca pe Cosic nu l-a incercat nici macar o singura data pe postul lui de baza, mai ales tinaand seama ca noi avem in lot doar jumate de fundas central , iar Ivan nu mai trebuie incercat numar 9, pur si simplu nu poate juca sau nu vrea sa joaca pustul ala
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de THE LION » 23 Dec 2019, 15:19

Bobby, asa ziceai si de Mangia, tot calculai punctele cu primele clasate. Fotbalul nu e matematica, altfel cred ca eram de mult campion cu Craiova. Piti a fost ocupat sa se bata cu Franta, cu Olanda, cu Italia, nu a pierdut timpul prin liga noastra. Petrescu daca avea cota pentru afara, nu pierdea la varsta asta timpul pe la noi, nici nu retrograda prin China unde a obtinut o medie de 1 pct / meci in 23 de partide.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 23 Dec 2019, 15:38

SLH scrie:
23 Dec 2019, 14:49
Incep sa cred din ce in ce mai tare in zvonurile auzite despre mancatoriile din club. Am inchis ochii si urechile de dragul trecutului, dar nu prea mai merge asa. Cartu il sapa clar pe Piti cum a facut si cu altii, iar cand zic il sapa ma refer la bagat strambe prin presa, convinsi suporteri sa consteste, vorbit pe la spate prin club, vorbit de rau in fata jucatorilor. Marcel e imbarligator de profesie, nici el nu mai stie pe cine cu cine imbarliga. Inclusiv aici se vede asta. Nu ai cum altfel sa fii obsedat si sa repeti acelasi mesaj de zeci sau poate chiar sute de ori. Fie este postacul cuiva, fie ai o boala psihica. Niciun om normal nu se repeta in halul asta. Cartu de exemplu nici nu mai poate sa se abtina si il cere practic pe Bergodi in presa.
Rotaru exceptand greseala Papura care are urmari si acum a fost aproape impecabil in sezonul asta. Are el altele mai vechi, dar acum lasan la o parte razboiul cu mititelu nu prea ai ce sa-i zici.
Piturca a pierdut mai multe puncte pe greseli individual in toamna asta decat am pierdul in ultimii 2-3 ani. Normal ca daca esti postac sau 'postit' nu ai cum sa vezi asta.
Sper din suflet sa nu fie probleme intre Rotaru si Piturca si cei doi sa se intalneasca de zeci de ori in pauza asta si sa puna impreuna clubul la cale pentru urmatorii ani.
Remaniere in club pana nu devine un cuib de viespii incontrolabil si facem implozie si remaniere in lot pentru ca 'generatia' asta si-a atins limitele, apogeul pot spune si e nevoie de un refresh. Eliminarea tuturor sabotorilor din club si din anturajul clubului. Asta e pasul 0 spre progres!
Un Rotaru ca dupa plecarea lui Papura, care ca bonus sa aduca un Talpan sa-l rezolve pe mititelu, un club in care sa fie angajati doar profesionisti si oameni care o iubesc sincer pe Stiinta, nu oameni plini de orgolii si care pun intersele personale peste cele ale clubului. Un Piturca inspirat si care a inteles ceva din perioada asta. Un grup de jucatori pusi la punct dpdv al disciplinei si al abnegatiei.
Asta sper eu sa ne aduca Mos Craciun!
Perfect spus. Sunt 100% de acord cu tine. E prea multa mancatorie in club. Daca si pe unul ca Piti il pot lucra, nu ma mai astept in viitor la nimic bun, nu o sa poata nimeni sa faca performanta aici, atata timp cat imbarligatorii nu dispar (si din conducere dar si din jucatori). o:

O singura sugestie: voi aveti o voce mult mai puternica decat suporterii simpli. Poate reusiti sa va faceti auziti acolo unde conteaza.

sorin107

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 23 Dec 2019, 15:52

alex.p scrie:
SLH scrie:
23 Dec 2019, 14:49
Incep sa cred din ce in ce mai tare in zvonurile auzite despre mancatoriile din club. Am inchis ochii si urechile de dragul trecutului, dar nu prea mai merge asa. Cartu il sapa clar pe Piti cum a facut si cu altii, iar cand zic il sapa ma refer la bagat strambe prin presa, convinsi suporteri sa consteste, vorbit pe la spate prin club, vorbit de rau in fata jucatorilor. Marcel e imbarligator de profesie, nici el nu mai stie pe cine cu cine imbarliga. Inclusiv aici se vede asta. Nu ai cum altfel sa fii obsedat si sa repeti acelasi mesaj de zeci sau poate chiar sute de ori. Fie este postacul cuiva, fie ai o boala psihica. Niciun om normal nu se repeta in halul asta. Cartu de exemplu nici nu mai poate sa se abtina si il cere practic pe Bergodi in presa.
Rotaru exceptand greseala Papura care are urmari si acum a fost aproape impecabil in sezonul asta. Are el altele mai vechi, dar acum lasan la o parte razboiul cu mititelu nu prea ai ce sa-i zici.
Piturca a pierdut mai multe puncte pe greseli individual in toamna asta decat am pierdul in ultimii 2-3 ani. Normal ca daca esti postac sau 'postit' nu ai cum sa vezi asta.
Sper din suflet sa nu fie probleme intre Rotaru si Piturca si cei doi sa se intalneasca de zeci de ori in pauza asta si sa puna impreuna clubul la cale pentru urmatorii ani.
Remaniere in club pana nu devine un cuib de viespii incontrolabil si facem implozie si remaniere in lot pentru ca 'generatia' asta si-a atins limitele, apogeul pot spune si e nevoie de un refresh. Eliminarea tuturor sabotorilor din club si din anturajul clubului. Asta e pasul 0 spre progres!
Un Rotaru ca dupa plecarea lui Papura, care ca bonus sa aduca un Talpan sa-l rezolve pe mititelu, un club in care sa fie angajati doar profesionisti si oameni care o iubesc sincer pe Stiinta, nu oameni plini de orgolii si care pun intersele personale peste cele ale clubului. Un Piturca inspirat si care a inteles ceva din perioada asta. Un grup de jucatori pusi la punct dpdv al disciplinei si al abnegatiei.
Asta sper eu sa ne aduca Mos Craciun!
Perfect spus. Sunt 100% de acord cu tine. E prea multa mancatorie in club. Daca si pe unul ca Piti il pot lucra, nu ma mai astept in viitor la nimic bun, nu o sa poata nimeni sa faca performanta aici, atata timp cat imbarligatorii nu dispar (si din conducere dar si din jucatori). o:

O singura sugestie: voi aveti o voce mult mai puternica decat suporterii simpli. Poate reusiti sa va faceti auziti acolo unde conteaza.

De acord, slh. Voi nu puteti sa-i deschideti ochii lui rotaru? Asta cu mancatoriile e foarte trista si ne trage teribil in jos, mult mai repede decat ne-am ridicat.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 23 Dec 2019, 16:26

Sunt cateva elemente in club fara prezenta carora ne-ar fi mult mai bine ca echipa: Cartu, Papura, Blejan, Sorica, etc.

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

iuli

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 23 Dec 2019, 16:27

DeuxEx scrie:
23 Dec 2019, 16:26
Sunt cateva elemente in club fara prezenta carora ne-ar fi mult mai bine ca echipa: Cartu, Papura, Blejan, Sorica, etc.

Redmi Note 7 (Tapatalk)
mp,si ar mai fi....

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8098
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Dec 2019, 16:28

dantes scrie:
22 Dec 2019, 23:18
THE LION scrie:
22 Dec 2019, 22:52
Bobby, dar de ce lui Petrescu ii dai 2 ani si lui Piti 3 luni si ceva?
Exact. Sa nu uitam ca Piturca a fost adus ca manager, cu puteri depline in club timp de trei ani.
Sau cum, ca sa reziste trei ani la Craiova trebuie sa i se faca contract pe 30 ca lui Ferguson?
Argumente exista pentru orice, dar aici e vorba de principii care sa te ajute sa faci performanta pe termen lung.
Si Bobby, alternativa la Piturca nu e Petrescu, ci Rotaru (lucru bine observat si de Buzarin in ultimul editorial), la fel cum la ultima sa trecere prin Craiova alternativa nu era un alt antrenor, ci Mititelu.
Singurul lucru care ma surprinde este ca Piti nu si-a mai luat obisnuitele masuri de siguranta si a venit de aceasta data doar pe cuvantul lui Rotaru.
Habar nu am ce contract are Piturca - in ceea ce priveste puterile astea depline. Poate ca are si ceva criterii de performanta acolo : puncte pe meci, intrari financiare la club etc. Stim cu totii ca Piti beneficiaza de cele mai bune conditii din istoria Craiovei : pregatire, deplasari, salarii, nu s-a vindut nici un jucator in vara ba s-au bagat milioane de Euro in noi achizitii, nu-i face nimeni echipa la meciuri etc. Ma gindesc ca daca esti manager mai stii sa faci si bani, nu doar sa ceri la nesfirsit. Adica mai bagi 1-2 jucatori (sa zicem Mirko, Martic or Qaka), le faci putina cota/ ii vopsesti si ii vinzi la iarna - ca sa cumperi jucatori de care ai nevoie. Eu in patru luni cu Piti nu vad o tactica de joc cit de cit adecvata /realista si nici jucatori in forma. Dar accept ca e posibil sa fie doar opinia mea si ca altii pot vedea semne de optimism din ultimele 4 luni.

P.S. Ma amuza unii pe aici care spun ca echipa antrenata de Piti a primit multe goluri pe greseli individuale. Pai insusi Guardiola zice ca fotbalul e un joc al greselilor (https://www.irishtimes.com/sport/soccer ... -1.2836650). Voluntari, adica ultima clasata in Romania, a marcat pe Ion Oblemenco dupa 30 de pase consecutive. Alte studii de analitics in fotbal arata ca jumatate din goluri se macheaza fara ca jucatorii din defensiva adversa sa se apere ! "Finally, almost ½ of goals were scored without any pressure from defenders" (https://thesportjournal.org/article/ana ... mpionship/)

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3518
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Dec 2019, 16:32

Pai ce, Sorica e in club acum? Digi24 Craiova cred ca s-a desfiintat, si parca l-am vazut crainic la stadion, dar el e chiar in club?

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 23 Dec 2019, 16:40

poate reuseste cineva care este aproape sau are intare la Rotaru si il convinge sa il angajeze si pe Bobby . Ce ar mai conta inca unul care crede ca le stie pe toate, doar avem suficienti in club
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Dec 2019, 16:52

...mah, ce ochi să-i deschidă? M-ați înnebunit cu Cârțu, pe fb e plin de Cârțu, de instalare încoa! Ce rău face Cârțu, în afară de că e inutil și că zice steaua?! Cârțu e de decor, ce draq de nasoale poa' să facă o vază, un ghiveci de flori? Găsirăm vinovatul - Cârțu nu știu n-am auzit am venit târziu! Nu e problema mea ca suporter că vrea Rotaru să alimenteze un card lună de lună pentru nimic. Pițurcă a zis că o să aibă o discuție cu Rotaru, nu cu Sorin Cârțu. Așa e la noi, toți discută cu Rotaru, chiar și pe jucători i-am auzit. Deci, despre ce vorbim, ce treabă are Cârțu? Problema ține de Rotaru/Pițurcă și cu asta, basta!...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 23 Dec 2019, 17:18

Ba, ma lasi?! Numai de decor nu e Cartu! Mangia a plecat dupa ce Cartu l-a inceput sa-l sape, inclusiv intorcand unii jucatori impotriva lui. Veni Papura, tot la recomandarea lui Cartu. Primi Papura un sut in fund si adus Piti. Cine crezi ca incepu sa-si improaste veninul printre jucatori? Cartu! De ce crezi ca nu mai joaca Bancu nimic? Cine i-a zis s-o lase mai moale, ca sa-l vanda Rotaru inca din iarna? Piti?! Nu, baiatu', tot Cartu. Lui Mirko cine crezi ca i-a zis ca trebuie sa fie titular incontestabil (in opinia lui...)? Cartu! Barbut, cea mai buna aripa dreapta? Tot opinia lui Cartu. Sa continuam? Deja Cartu i l-a propus lui Rotaru pe Bergodi, antrenorul cu o singura victorie in acest sezon. Despre ce vorbim aici?!
Ce am enumerat mai sus e ceea ce cunosc eu...

“Mie îmi place Bergodi, mi-a plăcut mereu. De exemplu a studiat cum să-l anihileze pe Mihăilă, a găsit antidotul. Așează bine echipa în teren, de aia ne-a chinuit. Au avut o lecție bine învățată”, spunea Sorin Cârțu.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 23 Dec 2019, 17:30

Bobby scrie:
23 Dec 2019, 16:28
....
P.S. Ma amuza unii pe aici care spun ca echipa antrenata de Piti a primit multe goluri pe greseli individuale. Pai insusi Guardiola zice ca fotbalul e un joc al greselilor (https://www.irishtimes.com/sport/soccer ... -1.2836650). Voluntari, adica ultima clasata in Romania, a marcat pe Ion Oblemenco dupa 30 de pase consecutive. Alte studii de analitics in fotbal arata ca jumatate din goluri se macheaza fara ca jucatorii din defensiva adversa sa se apere ! "Finally, almost ½ of goals were scored without any pressure from defenders" (https://thesportjournal.org/article/ana ... mpionship/)
Dovedesti inca o data ca nu iti place fotbalul ca joc si ca nu il intelegi. Ce iti place tie este fotbalul ca fenomen social si incerci sa-l transpui in niste tipare potrivite tie din alte domenii.
Cel mai bine ar fi sa nu-ti mai consumi energiile incercand sa intelegi si sa ai pareri despre fotbal. Esti mult mai util pentru Stiinta pe topicul 'mititelu la judecata poporului'.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 23 Dec 2019, 17:31

Nici mie nu-mi place Cartu, dar pana in momentul de fata nu avem nici o certitudine ca el baga strambe. Coincidenta ( oare doar coincidenta ) face ca de la venirea lui Cartu treaba inceput sa mearga prost. O gresala dovedita a lui Cartu a fost sustinerea lui Papura si cam de acolo ni s-a tras. Daca plecarea lui Mangia e invaluita in mister si se poate ca acesta sa fi plecat de buna voie, instalarea lui Papura cred ca a fost ideea lui Rotaru sustinuta puternic de Cartu. Cred ca este bine ca Sorinel sa ramana in club, dar sa aiba un rol de decor. Cred ca Piti, la experienta care o are, si-ar da seama daca este sapat de unii jucatori.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 23 Dec 2019, 17:31

malus dacus scrie:
23 Dec 2019, 16:52
...mah, ce ochi să-i deschidă? M-ați înnebunit cu Cârțu, pe fb e plin de Cârțu, de instalare încoa! Ce rău face Cârțu, în afară de că e inutil și că zice steaua?! Cârțu e de decor, ce draq de nasoale poa' să facă o vază, un ghiveci de flori? Găsirăm vinovatul - Cârțu nu știu n-am auzit am venit târziu! Nu e problema mea ca suporter că vrea Rotaru să alimenteze un card lună de lună pentru nimic. Pițurcă a zis că o să aibă o discuție cu Rotaru, nu cu Sorin Cârțu. Așa e la noi, toți discută cu Rotaru, chiar și pe jucători i-am auzit. Deci, despre ce vorbim, ce treabă are Cârțu? Problema ține de Rotaru/Pițurcă și cu asta, basta!...
Cartu e de decor la nivel direct decizional, dar nu e de decor la nivel de intrigi.
Cum remarca si Fabius, de cand a venit Cartu cresterea clubului a fost oprita, ba chiar cam dat putin si in marsarier.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 22] FC FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 23 Dec 2019, 18:15

Piturca s-a lucrat si singur. Chiar daca incerca cineva sa imbarlige jucatorii, ar fi incercat degeaba daca Piturca reusea sa si-i apropie. Ceea ce evident nu e cazul. Nu poti sa tii cinci din cei mai buni jucatori in afara lotului cu lunile si sa te astepti sa creezi un grup unit in jurul tau. Atitudinea asta de mare inchizitor poate sa placa numai unora de pe margine. Carora daca le vine un sef si face militarie cu ei incep sa se planga ca viata e grea si nedreapta.

Ar fi greu ca noi sa jucam cel mai prost fotbal din ultimii cinci ani pentru ca il lucreaza presa pe Piturca...

Cand tu ai puncte fixe numai Bancu - Balasa - Cicaldau - Mihaila - Ivan, iar in rest iti dai frau liber fanteziei si dorintei de a pune jucatori la punct, ajungi sa nu fi in stare sa castigi cu chindia, clinceni, iasi. Sa bati voluntariul cu noroc in ultimele minute si sa stai sa te calareasca botosani pana in ultimul minut. Sa nu dai gol in aproape jumate din meciurile pe care le-ai jucat.. iar in meciurile cu primele trei clasate sa fii pres.

Dar pentru Piturca echipa e pe un drum bun. Si ne aduce aminte la conferinte despre victoriile cu Barcelona si Olanda.. acum 33 respectiv 12 ani.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis