Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

De pe ce loc intrăm în playoff

Poll ended at 23 Feb 2020, 12:33

1
6
13%
2, dar egalitate de puncte
29
62%
2
6
13%
3
6
13%
 
Total votes: 47

galmeele
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 06 Noi 2017, 13:56

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de galmeele » 25 Feb 2020, 12:01

SLH scrie:
24 Feb 2020, 00:22
Se sparse ulciorul nostru si se sparse cand era cel mai important sa nu se sparga, cand fu stadionul plin. Daca vrem mai mult ne trebuie antrenor si inca vreo 3 titulari. Poti sa castigi o mana, doua, trei, dar pana la urma daca joci doar la cacealma te arzi.
Iar plecara 30.000 de oameni tristi de la stadion. Pana la urma doar asta conteaza.
Eu nu cred ca ne trebuie neaparat jucatori, problema este antrenorul. Daca va uitati pe cv-ul fiecarui jucator constatam ca la Craiova sunt cei mai multi care au jucat in nationalele de juniori, tineret, nationala, sunt vreo 15 persoane.Nu putem spune ca nu au valoare, dar ne lipseste antrenorul care sa stie sa-i mobilizeze. Defapt, ne-a lipsit tot timpul antrenorul, din aceasta cauza echipa nu este competitiva. Cred ca POetrecu, Hagi (chiar daca nu este in play-of), Lucescu jr. si chiar Sumudica sunt cei mai buni antrenori romani.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 25 Feb 2020, 12:23

@galmeele, sunt de acord cu tine, dar cred ca putem aduce si un antrenor strain cu multa scoala.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de george_7002 » 25 Feb 2020, 13:11

S-a văzut excelent din PN așezarea si tactica din timpul jocului a celor două echipe. Cfr e clar forte bine așezată pe două linii si aparent părea de nepătruns defensivă lor. Dar doar aparent... pentru ca noi nu am reusit sa dinamizam jocul de atac... am preferat sa ne bazăm pe jocul clasic de benzi cu Bancu si Mihăilă si Cei doi Ivan joc ce a convenit de minune Cfr ului si mai mult urcarile lui Martic si Bancu pentru a combina doar in flanc cu Ivan respectiv Mihăilă au slăbit mult defensivă noastră lasandune descoperiți la contraatacuri. Soluția dupa mine era la Ivan si Mihăilă... ei ori antrenorul trebuiau să sesizeze așezarea cfr ului gen handbal pe semicerc si trebuia sa nu mai caute combinatiile in mare parte doar cu Bancu si Martic ci sa pătrundă mult in centru pentru combinatii cu Cicaldau si Nistor si chiar căutarea unor pase filtrate in adâncime practic ei trebuiau să facă pe rand sau chiar amândoi odată linie cu Nitu imediat cum au vazut apararea cfrului pozitionala in schimb noi am intrat in jocul lor si am atacat si noi tot poztional. Trebuie sa mai "remarc" jocul slabut a lui Mateiu si Bancu. Iar Tiago e prăbușit total inexplicabil si nu reușește să si ridice nivelul de nici o culoare
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 25 Feb 2020, 15:19

...cam asa trebuia, mult pe combinatii pe jos in zona centrala, patrunderi prin un-doi'uri sau scos la sut pt. Cicaldau si Nistor, dar nu prea poti cu jucatori de picior drept pe ambele flancuri. Noi ne-am axat mult pe centrari sa dea Koljic cu capul, dar toate proaste + ca aia au fundasi buni la cap. Chiar si asa, in rep. 1 ne-au iesit ocazii de i-am uluit, dar am fost prea precipitati in fata portii, tare si cu ochii inchisi. Iar pe Martic la golul 1, l-a facut Costache ala scurt din umar, de parca Martic ar fi fost u21 iar lingurarul cu experienta...

NightKing
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 02 Mai 2019, 20:09

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de NightKing » 25 Feb 2020, 21:09

Toti expertii pe aici care vor campionatul cu jucatori de mana a doua in timp ce CFR-ul e egala Sevilliei in Europa league.

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Augustus Caesar » 26 Feb 2020, 05:41

Nu e nici o tragedie rezultatul asta desi am sperat la un egal. Remarc echipa in prima repriza, fanii ( cu exceptia ''petardelor'' - la propriu si la figurat care , cel putin eu cred, ca ne-a scos pe noi din ritm) si organizarea. Eu zic ca respiram performanta. Duminica incepem minicampionatul care chiar conteaza si de la care am mari asteptari; pana la urma asta este lucrul cel mai important, Stiinta noastra este acolo si chiar are sanse !
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 26 Feb 2020, 20:19

Eu spun ca echipa a aratat prost in destule momente in meciul cu CFR Cluj. Greseli mari defensive au generat cele doua goluri ale clujenilor :

https://craiova-maxima.ro/adevarul-dur- ... -cfr-cluj/

Cu asemenea erori in teren nu se poate face performanta. Craiova are nevoie de un antrenor de clasa daca vrea sa treaca la urmatorul nivel.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 26 Feb 2020, 21:18

@Bobby cred ca ai dreptate, problema la Craiova este antrenorul. Primul 11 este de locurile 1- 3, dar cu un antrenor valoros poti sa tragi la campionat. Sa vedem cum iesim dupa urmatoarele 3 meciuri. Daca iar ne bate FCSB eu cred ca intre Rotaru si Becali e o intelegere.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 26. Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 27 Feb 2020, 00:12

fabius_2014 scrie:
26 Feb 2020, 21:18
@Bobby cred ca ai dreptate, problema la Craiova este antrenorul. Primul 11 este de locurile 1- 3, dar cu un antrenor valoros poti sa tragi la campionat. Sa vedem cum iesim dupa urmatoarele 3 meciuri. Daca iar ne bate FCSB eu cred ca intre Rotaru si Becali e o intelegere.
Meciurile cu FCSB au fost pierdute lamentabil cam de toti antrenorii si toate formulele de echipa in ultimii ani (totusi Mangia a scos un punct in deplasare si a obtinut o victorie acasa cu FCSB). E o combinatie probabil intre labilitatea psihica a jucatorilor si lipsa de inspiratie a antrenorilor / lipsa de competitivitate a unor jucatori - plus isteria de zgomote din preajma acestor meciuri de genul acum ori niciodata.

Eu zic ca e mare minune sa scoatem un punct din dublele cu CFR si FCSB din play off. Depindem de toanele lui Gigi si daca CFR-ul cistiga titlul cu mult inainte de ultima etapa (=meciul de la Craiova).

Închis