Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Adunăm puncte sâmbătă?

Poll ended at 13 Iun 2020, 09:31

3
22
71%
1
4
13%
0
5
16%
 
Total votes: 31

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de lory69 » 12 Iun 2020, 22:37

Eu vad o singura raza de speranta dupa meciul de azi...o sa va mirați,dar mi-a placut Baiaram.Parca a căpătat mai mult tupeu,iar atingerile de balon arată ca are ceva clasa.In rest,nu cred ca trebuie sa dramatizam,meciul de azi fiind in special pt acumulare fizică.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de malus dacus » 12 Iun 2020, 23:13

...Baiaram are gleznă, dar stă prost la viteză, forță, rezistență. Să zicem că e tânăr, e în creștere, poate acumula, dar asta presupune muncă, antrenament, seriozitate. Ori, băiatului îi cam place viața. Mai un cazinou, mai o chestie...

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de SLH » 13 Iun 2020, 11:01

Cum se zice in lumea buna 'e prea devreme sa ne dam seama', dar primele semne sunt rele de tot.
Sa joci peste 2 ore cu Chindia si sa nu dai gol si mai grav, sa ai o singura ocazie in afara fazelor fixe e cam infricosator.
Asteptam si cateva meciuri oficiale, dar daca iar nu se schimba nimic, jucam cu aceiasi jucatori si aceeasi lipsa de idei, e clara treaba.

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de gogu2005 » 14 Iun 2020, 13:23

Cand o sa inceteze experimentul asta cu Bancu fundas doar pt ca vrea nationala? Cate puncte sa mai pierdem cu incapatanarea asta prosteasca sa ne faca nationala echipa?
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Arthur Rimbaud » 15 Iun 2020, 13:25

Pe voi chiar nu a deranjat nici macar putin remarque de acel Iftimie de Botosani, care, dupa parere meu, este cel putin xénophobe:,, judecata olteneasca ''?

Adica, la conditia unde tot acest domn stie ca tot ce ei au facut este gresit (medic de clinique la echipa de fotbal), peste toate, el mai si spune minciuna cum ca masseur nu à intrat in contact cu jucatori (exista masseur on-line in Romania ?), tot el indrazneste sa trateze autoritati de Craiova drept... émanation de judecata olteneasca, evident in sens péjoratif.

Eu nu stiu voi cum simtit acest affront, insa eu simtit ca ridicat par la ceafa si buza supérieure ca la ranjet de lup.


Eu as vrea sa insultat moldaves, insa am déjà declamat sympathie mea pentru toti romani.

Este totusi inacceptable.
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 15 Iun 2020, 14:27

Ai foarte mare dreptate Arthur, si ma bucur sa aud ca ai asemenea reactie, esti unul de-ai nostri, dar din pacate foarte des se intampla genul asta de insulte pe motive regionale, foarte des impotriva noastra a oltenilor si de multe ori la adresa moldovenilor, de la diversi ignoranti care ar trebui practic amendati instantaneu, dar in fapt sunt chiar simpatizati pentru replicile astea cretine.
Daca ai o reactie, esti de obicei catalogat ca isteric, ceea ce arata gradul foarte scazutt de civilizatie tocmai al celor care se pretind superiori si fac genul asta de remarci. Cred ca au fost ceva reactii din partea clubului care au avut scopul de a-l pune la punct pe acest individ, dar nu au indicat explicit si acest aspect inacceptabil legat de sensul peiorativ al referintei catre olteni.
Din pacate multi de-ai nostri sunt ok cu asta, si mie imi sare mustarul maxim, si nu numai la chestii din-astea pe fata, ci si la campanii mult mai subtile prin care se promoveaza absolut desantat anumite zone in contrast cu altele, in special la Digi, care da stiri in care ne pune sa ne inchinam la cat de avansati sunt oamenii din Cluj, Oradea si Sibiu, dupa care dau si una de pomina cu Craiova in care in afara ca se bat tiganii cu sabiile se pare ca nu s-ar mai intampla nimic.

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Arthur Rimbaud » 15 Iun 2020, 14:56

Paul scrie:
15 Iun 2020, 14:27
Ai foarte mare dreptate Arthur, si ma bucur sa aud ca ai asemenea reactie, esti unul de-ai nostri, dar din pacate foarte des se intampla genul asta de insulte pe motive regionale, foarte des impotriva noastra a oltenilor si de multe ori la adresa moldovenilor, de la diversi ignoranti care ar trebui practic amendati instantaneu, dar in fapt sunt chiar simpatizati pentru replicile astea cretine.
Daca ai o reactie, esti de obicei catalogat ca isteric, ceea ce arata gradul foarte scazutt de civilizatie tocmai al celor care se pretind superiori si fac genul asta de remarci. Cred ca au fost ceva reactii din partea clubului care au avut scopul de a-l pune la punct pe acest individ, dar nu au indicat explicit si acest aspect inacceptabil legat de sensul peiorativ al referintei catre olteni.
Din pacate multi de-ai nostri sunt ok cu asta, si mie imi sare mustarul maxim, si nu numai la chestii din-astea pe fata, ci si la campanii mult mai subtile prin care se promoveaza absolut desantat anumite zone in contrast cu altele, in special la Digi, care da stiri in care ne pune sa ne inchinam la cat de avansati sunt oamenii din Cluj, Oradea si Sibiu, dupa care dau si una de pomina cu Craiova in care in afara ca se bat tiganii cu sabiile se pare ca nu s-ar mai intampla nimic.
Eu am remarcat toate aceste lucruri, care, de altfel, se intampla si in Hexagone, acolo unde oameni de sud trateaza cu dispret pe cei de nord, cei de est, pe cei de vest (mai ales pe bretons), iar ai mei parisiens dispretuieste pe absolut toti francezi cu exceptie de ei.

Bun, francezul, prin a sa natura, se simte aparut pe acesta planeta pentru a da lectii la tot lumea, noi practicam autoironie, également si ironie cea mai caustique impotriva tuturor, insa nu trebuie ignorat ca symbole de France este singura fiinta capabila sa fie,, tare in gura'' chiar si atunci cand este cu picioare in caca : cocosul.

Problème este ca romani sunt adesea nemultumiti (pe dreptate) de se stigmatiser in Occident pentru anumite obiceiurile (eu stiu bine cine sunt acei...,, rromani''), doar ca Occident prefera sa trateze toata populatie de Romania ca fiind acelasi grup ethnique. Ce este greu de inteles este ca chiar romani intre ei se trateaza ca fiind,, supérieurs/inférieurs'', apoi, printre strainii se supara daca cineva indrazneste să-i trateze astfel.


P. S. Sti tu cum se sinucide un parisien ?
Trage un glont la 20cm de deasupra de cap, in plin orgueil. :)(
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 15 Iun 2020, 15:38

E ok daca totul e in gluma, zic eu, si mai ales daca exista elementul de autoironie, dar devine deranjant cand unii chiar se cred superiori, si inca si mai deranjant cand cei care sunt tratati cu dispret vin si spun chestii de genul ca "In Ardeal e alta lume", sau ca la noi in Oltenia e jale ca nu stim de capul nostru, adica accepta eticheta de inferiori.
Eu cred ca nimeni nu are merite deosebite ca s-a nascut sau nu s-a nascut intr-o anumita tara sau regiune, si ar cam trebui sanctionate exprimari ca ale lui nea Iftimie, cu judecata "olteneasca", ca poate invata cu parul daca bun simt nu exista.

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Arthur Rimbaud » 15 Iun 2020, 16:37

Paul scrie:
15 Iun 2020, 15:38
E ok daca totul e in gluma, zic eu, si mai ales daca exista elementul de autoironie, dar devine deranjant cand unii chiar se cred superiori, si inca si mai deranjant cand cei care sunt tratati cu dispret vin si spun chestii de genul ca "In Ardeal e alta lume", sau ca la noi in Oltenia e jale ca nu stim de capul nostru, adica accepta eticheta de inferiori.
Eu cred ca nimeni nu are merite deosebite ca s-a nascut sau nu s-a nascut intr-o anumita tara sau regiune, si ar cam trebui sanctionate exprimari ca ale lui nea Iftimie, cu judecata "olteneasca", ca poate invata cu parul daca bun simt nu exista.
Evident nu exista nici mérite nici erroare, indiferent de origine de loc de nasterea.
Conteaza doar faptele si spirit. Omul este superior ori inferior (scuze pentru erroare pe care am facut de scriere de aceste cuvinte), doar prin ceea ce face si simte. In fine, prea multa philosophie de doi banii. Philosophie cea mai simpla si adevarata este ca orice om are doua orifices importante : de intrare si de iesire. Cand pe cel de intrare iese ceea ce iese pe cel de iesire, nu prea mai ai ce sa cautat printre oameni.

In orice caz voi Olteni, ar trebui sa aveti toti, cand timp va fi sa vina, ca épitaphe:
Ci-gît l'homme qui n'a pas eu peur de rien, même pas de lui-même.
Aici zace om care nu a avut frica de nimic, nici macar de el insa (insusi?).
CRAIOVA JE T'AIME !!!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de fanucrv » 15 Iun 2020, 19:20

D-le Paul, d-le Arthur va susțin opiniile !! Daca la fotbal mai avem câteodată mici diferențe de opinie, aici sunt 110% de acord. Un alt post tv care are promoveaza obsesiv doar o regiune iar pe noi dar si pe alții ne ataca constant cu stiri negative, este protv. Am vorbit cu un corespondent local si mi-a spus, atunci cand i-am reproșat ca da doar stiri negative din zonă, ca doar astea sunt bagate pe post. Ca are o gramada de materiale pozitive, dar ca nu au fost niciodată promovate. E o discuție un pic mai veche, dar actuală prin politica editorială a postului respectiv.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 15 Iun 2020, 21:07

Ce nu pot eu sa inteleg este cum de nu se gaseste nimeni care sa demaste aceste practici absolut infecte, prin care presa in general si anumite posturi TV in mod foarte evident, duc campanii desantate de denigrare a unor orase si promovare a altor orase.
Culmea e ca se gasesc si consumatori care ingurgiteaza aceste mizerii si le servesc pe post de “dovezi” in postari la diverse articole.

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Arthur Rimbaud » 16 Iun 2020, 07:09

fanucrv scrie:
15 Iun 2020, 19:20
D-le Paul, d-le Arthur va susțin opiniile !! Daca la fotbal mai avem câteodată mici diferențe de opinie, aici sunt 110% de acord. Un alt post tv care are promoveaza obsesiv doar o regiune iar pe noi dar si pe alții ne ataca constant cu stiri negative, este protv. Am vorbit cu un corespondent local si mi-a spus, atunci cand i-am reproșat ca da doar stiri negative din zonă, ca doar astea sunt bagate pe post. Ca are o gramada de materiale pozitive, dar ca nu au fost niciodată promovate. E o discuție un pic mai veche, dar actuală prin politica editorială a postului respectiv.
Opinia publica de Craiova, prin vocea representantilor sai si prin média, trebuie sa réactioneze.
Inaintea de 1 décembre 1918, toate Principautés romane aveau ca vis Marea Unirea, pentru ce?
Pentru ca acum, romanii uniti sa aiba motifs de a rade prosteste unii de alti?

Nu poti sa vi tu, un roman moldave si sa spui,, judecata olteneasca'' iar oltenii sa nu aiba o reactia.
Poate ca aveti ceva superior la mandrie? Toleranta?

Pe de alta parte, regiunea de Moldova, chiar este Pôle Nord al,, Luminii' 'romanesti?

P. S. Eu am trait o perioada suficienta printre Serbes de Belgrade. Nu cred ca eu sa fi simtit vreodata la viata mea, asa o enorma solidaritatea nationala, chiar nationalisme exacerbé ca la oamenii acei.
Eu nu vreau sa zic ca este bun nationalismele, insa acolo, cu putin serbe al meu ce am invatat, intelegeam cand ei spuneau :,, serbes nostri de Novi Sad, serbes nostri de Nis, serbes nostri de Subotica, dragi serbes nostri de Kosovo, inima nostru. ''

Ei nu spuneau...,, prosti aia de... etc. ''

Romanii sunt incomparabil mai artisti, mai plini de nuances, mai flexibiles de spirit decat serbes, insa eu remarcat cu tristesse ca aici lipseste liant cel mai important pentru o natiunea adevarat solida. Solidaritate.
CRAIOVA JE T'AIME !!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Paul » 16 Iun 2020, 09:23

Ai remarcat bine Arthur. Cred ca o mare contributie la aceasta lipsa de solidaritate o are presa, pentru ca noi pana acum 30 de ani nu am avut asa ceva si incepand dupa revolutie prin presa s-au promovat tot felul de idei cretine care nu au fost sanctionate asa cum trebuie.
Reprezentativ pentru multi cretini cu aere de superioritate din Ardeal este unul Sabin Gherman, care practic militeaza pentru separarea Transilvaniei. Poti sa cauti diverse elucubratii ale lui in special din anii 2000 ca sa iti dai seama de unde vin multe din jignirile la adresa celor din sud.
Problema e ca liderii nostri de carton nu au venit niciodata cu mesaje de unitate si solidaritate nationala, decat nationalism Ieftin impotriva strainilor, fara vreun efort de a cauta unitatea intre toti care suntem in Romania.
Eu stiu ca nu las pe nimeni sa faca remarci din-astea fara sa ii zic ceva, si asa mi-am educat si copiii, dar nu te poti pune cu prostia si ingamfarea multora.

Avatar utilizator
Arthur Rimbaud
suporter
suporter
Mesaje: 939
Membru din: 29 Oct 2018, 07:34

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de Arthur Rimbaud » 16 Iun 2020, 10:19

Paul scrie:
16 Iun 2020, 09:23
Ai remarcat bine Arthur. Cred ca o mare contributie la aceasta lipsa de solidaritate o are presa, pentru ca noi pana acum 30 de ani nu am avut asa ceva si incepand dupa revolutie prin presa s-au promovat tot felul de idei cretine care nu au fost sanctionate asa cum trebuie.
Reprezentativ pentru multi cretini cu aere de superioritate din Ardeal este unul Sabin Gherman, care practic militeaza pentru separarea Transilvaniei. Poti sa cauti diverse elucubratii ale lui in special din anii 2000 ca sa iti dai seama de unde vin multe din jignirile la adresa celor din sud.
Problema e ca liderii nostri de carton nu au venit niciodata cu mesaje de unitate si solidaritate nationala, decat nationalism Ieftin impotriva strainilor, fara vreun efort de a cauta unitatea intre toti care suntem in Romania.
Eu stiu ca nu las pe nimeni sa faca remarci din-astea fara sa ii zic ceva, si asa mi-am educat si copiii, dar nu te poti pune cu prostia si ingamfarea multora.
:mad:
CRAIOVA JE T'AIME !!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 3 Universitatea - FC Botosani

Mesaj de malus dacus » 16 Iun 2020, 10:48

...astia suntem, nu poate nici dreacu sa ne schimbe. Avem bancuri despre olteni, moldoveni, ardeleni; cand avem libertate, nu gasim altceva mai bun de facut decat sa ne dam in cap unii la altii...
https://www.timesnewroman.ro/life-death ... unt-oameni

Închis