Etapa 17. Astra - Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis

Venim de la Giurgiu cu ..X. puncte. Alege X.

Poll ended at 19 Ian 2021, 14:40

3
10
36%
1
7
25%
0
11
39%
 
Total votes: 28

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 19 Ian 2021, 19:48

Bobby are unele postări de l-aș bate numai în splină, dar asta poate și pt. că adevărul doare. Ar fi o pierdere grea pt. forum retragerea lui. Așa că, Bobby, te rog fratele meu, mai bagă doua, trei texte să te răcorești și rămâi aici, printre noi!
Freak are apucături de miliț anii obzeci și reacționează după toane. Nu știi cum s-o pui să nu-ți iei ban, dar am observat că poate să fie și valabil. Totul e să nu-l prinzi cu capsa pusă.
Mihnea ăla și-o merită, că mult zarzavat toacă pe-aici.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2227
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de fanucrv » 19 Ian 2021, 20:14

@malus: chestie de gust. Pe mine nu ma deranjează dorumihnea. Dimpotrivă. De fapt nu ma deranjează nimeni care scrie civilizat aici , indiferent dacă sunt de acord sau nu. Cred ca divergența de opinii e benefica pentru traficul de pe forum iar dacă cei care "deranjează " sunt trimiși la plimbare, atunci nu cred ca vor rămâne prea mulți activi pe forum.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de malus dacus » 19 Ian 2021, 21:04

Pai nu ca ma deranjeaza continutul zic, ci doar ca scrie mult nimic si trb. sa dau scroll.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1161
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 19 Ian 2021, 21:33

Bobby scrie:
19 Ian 2021, 17:18

In ceea ce priveste "repetarea unei idei" - asta chiar ma face sa zimbesc. In ultimii 4 ani New York Times, cel mai prestigios ziar din lume, a repetat o singura idee, in forme diferite, dar cam aceeasi idee : de ce Trump e nepotrivit pentru America si pentru planeta asta.
Eu o să fac nota discordanta fata de părerile de admirație

New York Times, BBC și CNN nu mai sunt de mult presa libera, sunt doar instrumente de propaganda... dacă ai mai dat și exemplul cu Trump atunci cine înțelege puțin cine e comunistul din lumea de astăzi își da seama cam ce idei ai... Plus ca trebuie sa gândești cu capul tău ceea ce vezi, nu sa iei o concluzie gata făcută de la "prestigiosi"

Despre munca depusa eu nu ma pronunț, vad doar ce postezi de 1 an încoa și gândind cu capul meu trag concluzia ca o sunt de partea celor care se bucura ca nu mai vede ideile tale obsesive
ucv
Cu sinceritate ,

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2886
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de fabius_2014 » 19 Ian 2021, 22:03

A inceput procesul lui Bobby ?
Cred ca toti cei care-l acuza sunt tineri care nu au trait in vremurile in care nimeni nu putea spune ce gandeste fara a fi "sanctionat", mai mult sau mai putin, in functie de ce vorbise.
Pe forumul asta suntem toti, sau ar trebui sa fim, suporterii Universitatii Craiova si pentru asta scriem ce credem ca trebuie facut pentru ca echipa noastra sa fie mai buna. Bobby crede ca trebuie o politica financiara mai prudenta, eu cred ca trebuie sa plece Papura din club, altii cred ca trebuie adusi jucatori, fiecare cum gandeste, dar este esential sa ne putem exprima liber.
Suntem pe forumul asta pentru ca iubim Universitatea Craiova si asta ar trebui sa ne uneasca nu sa ne invrajbeasca.
@BiancoAzzurro_AS., pentru a putea gandi bine " cu capul tau " trebuie sa ai o informatie corecta si asta este destul de greu de obtinut.
Munca depusa de Bobby o poti gasi si pe la " EDITORIALE "si pe "FORUM" trebuie doar sa vrei sa o vezi si apoi o sa-ti dai seama ca este un mare fan al Universitatii.
Daca intr-un grup un om este diferit, nu trebuie eliminat, daca este sub nivelul grupului trebuie ajutat sa se ridice, iar daca este peste nivelul grupului atunci trebuie sa se ridice grupul.
Bobby este un om de calitate.

FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 735
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de FreakBoy » 19 Ian 2021, 22:40

Doar un do bit oc și un escroc poate arunca intr-o disputa următorul paragraf:
"Probabil ca ar fi trebuit sa plec si eu cind Deux (unul dintre oamenii fundamentali ai acestei comunitati) a fost dat afara - a murit omul asta pe patul de spital acum citeva luni. Cel putin comunitatea de pe forum ii putea fi alaturi in acele momente grele - dar nu te poti pune cu militia. Ceea ce i s-a intimplat lui Deux a fost dezgustator.
"
Dumnezeu să îl odihnească pe Cristi!

Revenind la discuție, miliție și judecați: toate banarile din ultimele luni au fost anunțate, și explicate.
Probabil nu am detaliat suficient aseară: daca Bobiță se prezenta aici ca fiind un suporter rapidist, mititelian,stelist (după cum ne povestise deunăzi că ar fi cumpărat toată echipa in afara a doi jucători mai scumpi) de exemplu, la cate comentarii negative a scris pe aici își luă **** infinită. Dispărea orice urma de apărare a libertatii de exprimare și dispăreau și apărătorii drepturilor omului. După judecata mea, atât Bobiță cât și celălalt martir, i-am uitat numele, au băgat constant batul prin gard in cele mai nepotrivite momente. Probabil că și asta o știu tot de pe vremea răposatului.
Am recunoscut că am greșit, și recunosc și acum că sunt deseori impulsiv. Nu regret nimic, de aia mi-a plăcut întotdeauna aia cu "**** oameni buni".
Nu e vorba de o părere, e vorba de un fel de a comenta. Daca toți suntem suporterii echipei, hai sa nu mai stam pe numărat bani ci sa ne susținem echipa "și la rău".
Nu știu cine zicea că mi-am luat forum, ar trebui să îmi fac blog... Nu e al meu vărule, și urăsc scrisul, nu sunt nici foarte comunicativ. Fac pe nebunul doar că îmi e drag forumul ăsta, și mai ales echipa asta!
Hai, Forza Știința! **** oameni buni!
I N I M I T A B I L I

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9785
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de manex » 20 Ian 2021, 00:56

Ma bag si eu si fiecare sa inteleaga ce vrea. Pun o intrebare sau doua, sa vad cate imi ies: voi cand vorbiti de 4 etape cu prietenii dupa meciuri ce vorbiti? " coaieee, trebuie sa sustinem echipa, sa nu zicem nimic de Ivan, sau de Cic, sau de Nistor...sunt cei mai tari! Fortza Stiinta" sau..." sa-mi bag pl in antrenoru plii, cum de nu vede rotaru ca ala e praf si ca avem nevoie si ca...[****] [****] [****] etc". Inseamna ca nu sustin echipa? Doar atat zic.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8098
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de Bobby » 20 Ian 2021, 02:55

Planuiam sa scriu un text despre Craiova anilor 1988-1989 - nu il mai scriu ca mi s-a acrit de tot de forum si imi vad de viata mea. Citeva chestii punctuale pentru hateri.

Acel text era destinat celor care cred ca U Craiova a insemnat tot timpul un fotbal ofensiv. Asta e o prostie. U Craiova anilor 1988-1989 era o echipa care baga materiale si autobaze cind avea nevoie. Steaua si Dinamo erau echipe de top 10 in Europa in acei ani; inchipuiti-va ce masacru ar fi azi pentru echipa lui Papura sa joace cu o echipa de top 10 din Europa ! Craiova acelor ani - cu Crisan (portarul), Badea, Sandoi, Adrian Popescu, Ciurea, Olaru, Fane Stoica, Manaila, Gica Popescu etc. - se baza pe disciplina tactica, joc defensiv, super motivatie, realism. Acea echipa nu avea staruri ofensive de calibrul lui Oblemenco sau Camataru. Citi au vazut acele meciuri celebre din 1989 cu Dinamo, Steaua si Victoria Bucuresti ca sa strimbe acum din nas ? Si totusi acel stil de joc se juca cu tribunele pline : https://www.youtube.com/watch?v=cwTQZVrsQCg

Nu stiu citi din cei care ma injura pe aici au vazut acel meci live; s-a cistigat exact pe stilul Dan Petrescu : joc defensiv, autobaza, determinare, trageri de timp, teatru, fragmentari ale jocului la maximum etc. Aia a fost U Craiova domnilor si nimeni nu strimba din nas. Lupti cu ce arme ai la dispozitie. Ala a fost fotbal ca la razboi - jucat in draci. Cine crede ca frumusetea fotbalului e doar la Messi, Ronaldo, Barcelona - sa priveasca acel meci.

Atit Craiova Maxima cit si Craiova 1989 s-au construit pe jucatori olteni plus scouting inteligent prin tara, scouting care a descoperit nu staruri (Craiova nu se prea baga la nume mari), ci viitoare staruri : Tilihoi, Ticleanu, Lung, Zoli Crisan prin tara au fost gasiti. Cind nu mai ai 1) centru de copii performant si nici 2) scouting inteligent - nu mai ai elementele care au definit istoria Stiintei. Ceea ce a creat Rotaru azi, cam fara 1) si 2) - nu mai are acel ADN al succesului Stiintei, desi in primii ani de proiect Rotaru a incercat formula trecuta.

Eu am vazut jucatorii Craiovei - Lung, Camataru, Balaci, Ungureanu (anii 80), Danciulescu, Radoi, Adrian Ilie, Claudiu Niculescu, Gusti Calin etc. (dupa 1990) imbracind tricourile echipelor rivale din Bucuresti si am simtit multa furie. De aia imi vine sa-l iau la pumni pe Rotaru vazindu-i acum pe Vlad si Octavian Popescu titulari la FCSB.

P.S.1 Pentru cel care imi tinea lectii despre Trump si comunisti : in fine - mare lucru e sa-ti dai seama ca poate nu stii multe lucruri : poate nu stii istoria Stiintei, poate nu stii ce e de fapt presa sportiva, nu stii care e fotbalul adevarat din spatele usilor inchise, nu stii cum sa prelucrezi ceea ce transpira in comunicari publice ca sa poti reconstrui o parte din realitate. Ne mai spuneai cum e cu Trump, NY Times, CNN si care e comunist. Ca realitatea multidimensionala, complexa a lumii de azi se poate concluziona in 3 vorbe ale unuia pe un forum al unei grupari sportive din Romania. Uite unde se ascundea intelegerea lumii moderne. Ia lumineaza-ne mai si despre Qanon, si despre invadarea Capitoliului din 6 ianuarie. Reintorcindu-ne la oile noastre de la berbecul portocaliu, mititelu se aseamana cu trump, cum am mai scris - aceleasi deprinderi psihice bolnave, megalomanie, narcisism si mitomanie clinica. Cum omul chel a demolat Craiova fotbalistica, asa si omul portocaliu a fost aproape de a demola structura statului american (raspunzind aceluasi fin cunoscator al lumii moderne de peste ocean, nu zic ca CNN e presa libera si independenta; CNN nu e in business-ul de a informa publicul, CNN ca si Fox News e in business-ul de a capta audiente si de a face bani; nu prea poti sa fii presa libera si independenta cind scopul tau e sa generezi profit; cum sa spui adevarul tot timpul cind acel adevar poate leza interesele unei companii care iti plateste bani grei pentru publicitate ?).

P.S. 2 Cum am mai zis - multa sanatate si bafta ! O sa mai dam nas in nas pe la meciuri, cind voi fi in tara.
Last edited by Bobby on 20 Ian 2021, 04:18, edited 3 times in total.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8098
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de Bobby » 20 Ian 2021, 03:21

Eroare - scuze.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3517
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de Paul » 20 Ian 2021, 08:44

Bobby, uite eu am vazut meciurile alea din 89, si stiu la ce te referi, dar exista diferente de context majore, cum ar fi ca Steaua si Dinamo luau orice jucator de la orice echipa ca asa voiau ei si asta era, practic statul si sistemul erau sponzorii balaurilor in timp ce noi eram pe post de Robin Hood.
In ziua de azi nu mai e cazul de David si Goliath pentru ca o echipa poate creste prin forte proprii, si nu mai e tinuta jos decat de propria incapacitate.
De-aia cred ca multi isi doresc rezultate dar si fotbal ofensiv, pentru ca simtim ca s-ar putea.
Exista si exemplul Craiova Maxima, care juca incantator, nu tot timpul, dar exista o diferenta, se vedea ca joaca la spectacol, si au reusit.
Deci o echipa de teutoni condusa de un antrenor cinic nu este probabil ce isi doresc majoritatea fanilor Craiovei. Nu zic toti, dar eu sigur nu asta vreau.

Exista un lucru pe care cred ca toti il vedem acum, si anume ca Papi nu le insufla nimic la baietii astia, care nefiind toti pe profilul Balaci, Donose, Geolgau, Cartu, etc, nu sunt in stare sa inventeze si sa improvizeze pe loc o tactica. Deci ne trebuie un antrenor care sa dea o directie, cam cum reusisera Multescu si Mangia, cand se vedea ca se lucreaza ceva.
Bine, si cu Multescu si Mangia se ajunsese la un platou si ne citisera toti, dar macar a existat o schimbare care a functionat. La Papi nu intelegem nimic si nu vedem decat reusite personale.

Avatar utilizator
iuli
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 13 Mar 2005, 19:22

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de iuli » 20 Ian 2021, 08:45

mda......din ce in ce mai trist forumul asta....
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1784
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de dorumihnea2 » 20 Ian 2021, 11:30

Deci ieri am fost banat și îmi scapă motivele ce vreau să spun sunt următoarele.... La fel ca Bobby am prins perioada de glorie a Științei și totodată am prins și cenzura. 90%din meciurile Științei le ascultam la radio și totul era ca un basm în care îmi imaginam cu poza în față a lui Balaci i sau Carțu cum driblează sau dau goluri. De ce zic cenzură? În principal pt faptul că și atunci ca și acum doar Steaua, Fcsb sau Dinamo era la TV iar eu un copil din Cluj Napoca împreună cu 4 sau 5 prieteni toți fiind suporterii Științei eram înconjurați de stelisti și dinamovisti fără nici o șansă să îi vedem live pe idolii noștri și destul de rar la tv. După revoluție am început să îi văd mai mult, ba chiar și în deplasări la Mediaș, Bistrița (apropo am fost și la primul meci după renaștere la Bistrița și nu știu zău câți de pe forum țineau cu Știința atunci). Când aveam un pic de timp liber cautam cu înfrigurare știri despre Știința pe net, apoi am dat de voi. Inițial am citit doar și după un timp am început și să scriu. Cert e un lucru și sper să vă dea de gândit... La început când se făcea topicul pt un meci erau câte 11 sau 12 pagini acum câte mai sunt? Pe la pagina 3 sau 4 am scris eu ceva și Bobby și apoi au mai apărut 3 pagini în care eram blamați noi. Sunt eu martir cum spune cineva pe aici. Vă asigur că nu, iar dacă m-ați cunoaște fizic v-ați da seama. Malus dacus CE AI FRATE CU MINE? Nu îți place ce scriu dă mai departe.... Mie îmi place ce scriu toți.... Vă asigur că aseară aveam pregătit alt discurs.... Jos pălăria pt Bobby și tot ce scrie pt că este tot timpul documentat iar dacă într-adevăr s a ocupat îndeaproape de mititei jos pălăria pt el. Cu ce vă deranjează? Nu mă mir de ce în Craiova probabil sunt 2 tabere și exemplul e grupul ăsta. De asta.... Probabil o să fiu iar banat..... Dar nu mă mai interesează și nici măcar nu știu cine sunt adminii....

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3517
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de Paul » 20 Ian 2021, 11:58

@Dorumihnea - cred ca e bine sa depasim toti momentul asta, si sa incercam sa fim mai relaxati si mai intelegatori unii cu altii.
Sunt sigur ca toti putem fi de acord cu asta, inclusiv @Freak
Tot respectul pentru un frate de-al nostru din Cluj, uite asta e un cusur al nostru din Oltenia, ca ne aprindem repede si reactionam impulsiv.
Dar cred ca daca tragem aer in piept reusim sa ne revenim si sa ne dam seama ca suntem aici impreuna dintr-un motiv: dragostea comuna pentru Stiinta.
Eu unul nici FB nu am si niciodata nu m-a tentat ideea, asa ca pentru mine forumul asta si un grup de Whatsapp sunt locurile in care vorbesc si eu de pasiunea asta a noastra, de amarastenii astia ai nostri, si sper sa ramanem o comunitate unita, nu vad de ce parerile diferite ar duce la altceva.
Am pierdut doi colegi, Dumnezeu sa ii odihneasca, astea sunt chestii nasoale, nu micile dezacorduri. Cand am aflat de ei, de fiecare in parte, nu exagerez dar a fost ca si cum un cunoscut apropiat a plecat.
Hai, stam aici si ii dam inainte! Hai Stiinta!

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1784
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de dorumihnea2 » 20 Ian 2021, 12:14

malus dacus scrie:
19 Ian 2021, 21:04
Pai nu ca ma deranjeaza continutul zic, ci doar ca scrie mult nimic si trb. sa dau scroll.
Îți mulțumesc pt atenționare și îți promit că de acum în colo nu o să se mai repete.....

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1161
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 18. Astra - Universitatea

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 20 Ian 2021, 13:13

fabius_2014 scrie:
19 Ian 2021, 22:03
A inceput procesul lui Bobby ?
Cred ca toti cei care-l acuza sunt tineri care nu au trait in vremurile in care nimeni nu putea spune ce gandeste fara a fi "sanctionat", mai mult sau mai putin, in functie de ce vorbise.
Pe forumul asta suntem toti, sau ar trebui sa fim, suporterii Universitatii Craiova si pentru asta scriem ce credem ca trebuie facut pentru ca echipa noastra sa fie mai buna. Bobby crede ca trebuie o politica financiara mai prudenta, eu cred ca trebuie sa plece Papura din club, altii cred ca trebuie adusi jucatori, fiecare cum gandeste, dar este esential sa ne putem exprima liber.
Suntem pe forumul asta pentru ca iubim Universitatea Craiova si asta ar trebui sa ne uneasca nu sa ne invrajbeasca.
@BiancoAzzurro_AS., pentru a putea gandi bine " cu capul tau " trebuie sa ai o informatie corecta si asta este destul de greu de obtinut.
Munca depusa de Bobby o poti gasi si pe la " EDITORIALE "si pe "FORUM" trebuie doar sa vrei sa o vezi si apoi o sa-ti dai seama ca este un mare fan al Universitatii.
Daca intr-un grup un om este diferit, nu trebuie eliminat, daca este sub nivelul grupului trebuie ajutat sa se ridice, iar daca este peste nivelul grupului atunci trebuie sa se ridice grupul.
Bobby este un om de calitate.
1. "in care nimeni nu putea spune ce gandeste fara a fi "sanctionat"" - pai ar trebui sa fie valabila si aia cu spui ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe altii ?! dar na, ce mai conteaza altii, nu iti convine treaba ta nu, doar e democratie (insa conteaza daca intelegi ce e aia democratie) :-( libertatea de opinie nu inseamna sa faci propaganda sustinuta pe un forum insa iti poti face tu un forum, blog, pagina fb si poti sa propagandezi acolo grupa mare , corect ? si poti intra si aici in paralel si comentezi normal si necompulsiv cu orice parere ...zic si eu

2. "pentru a putea gandi bine " cu capul tau " trebuie sa ai o informatie corecta" - eu nu am facut nici o referire la munca lui, la istoricul lui, eu lucrez cu materialul clientului si am comentat ce tot zice el pe forum de 1 an incoa cel putin si am concluzionat ca este obsesiv, lipsit de un fir logic si de argumente clare, le amesteca, el intoarce, le repeta ca sa ajunga la o concluzie dinainte stiuta de el...asta nu e o opinie , este o impunere a unei idei cu buna stiinta si omiterea/ingnorarea unor argumente intentionat

cred ca omul e suporter, dar nu inseamna ca tot ce zice e si ok sau ca ar trebui sa luam concuziile de-a gata pe motiv ca ar avea o activitate sustinuta in spate sau invers ca pe baza unui istoric al lui atunci nu ar trebui sa ii luam in calcul nici o opinie - se numeste "conclusions w/o any bias" daca vrei

in final as zice ca lauda de sine nu miroase a bine :lol:

Închis