Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Moderator: grup_moderatori

Închis

Finala Cupei

Victorie si salvam sezonul!
17
85%
Infrangere si se termina o era...(a lui Bancu, Mateiu, Cartu, Marcel Popescu, poate chiar si Rotaru...)
3
15%
 
Total votes: 20

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de dorumihnea2 » 22 Mai 2021, 23:41

Într-adevăr nu a fost un meci strălucit dar FINALELE SE JOACĂ ȘI CÂȘTIGĂ CU INIMA. Au fost cazuri în Franța sau Anglia ca echipe din Ligile inferioare să joace finale de Cupe și totuși nimeni nu a desconsiderat echipele câștigătoare pt trofeul cucerit.... Că sunt desființați sau căzuți în B..... Țin minte în Franța chiar de o echipă de liga 4 că a jucat finala. Este un singur meci și se poate întâmpla orice. Oricum nu poți acuza jucătorii noștri că nu au vrut să joace.... Chiar și au dorit și au tras de ei...

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de Dany » 22 Mai 2021, 23:49

Mie mi s-a părut un joc bunicel, am încercat sa jucam în viteza, sa atacam, am pus presiune pe ei, am făcut și greșeli dar asa se întâmplă când încercăm sa jucam.
A fost o finala, era clar ca și Astra va juca la victorie.
Bine ca am câștigat, avem mult de muncit pentru sezonul viitor. Sper sa mergem pana în final și sa castigam campionatul!
Sigur ca mai avem nevoie și de jucători, unii vor pleca, alții vor veni. Sper sa fie bine!
Felicitări echipei pentru câștigarea cupei!

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de malus dacus » 23 Mai 2021, 00:42

Din motive nu vazui meciul decât până la golul 2 al Astrei. Abia cu cateva minute in urma aflai surpriza si vazui si rezumatul. Sincer, la 2-1 pt. Astra nu mai aveam speranțe. E bine ca intr-un sfarsit reusiram. Maxime felicitari tuturor, dar in primul rand suporterilor prezenți la meci.
Am o senzatie ciudata, parca nu ma pot bucura din plin. Poate din cauza ca nu avusei parte de emotiile de pana la final, sau poate asteptam altceva, nu stiu.
In fine, felicitari inca odată dar sper la mici schimbări, pe ici pe colo, prin punctele esentiale.
Forza Știința!

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de florinkeke » 23 Mai 2021, 00:43

Victoriee...nu mai am glas!!Frumos e pe stadion...

Sent from my SM-G991B using Tapatalk


fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de fabius_2014 » 23 Mai 2021, 00:49

:up: :up: :up: FELICITARI ! :up: :up: :up:
usteag usteag usteag BRAVO UNIVERSITATEA CRAIOVA ! usteag usteag usteag
Mai avem o cupa in palmares, a opta, si asta este tot ce conteaza.
Primul meci de care imi amintesc a fost finala cupei Rapid-Universitatea Craiova (1975). Pentru mine, Cupa Romaniei a ramas un trofeu extrem de important si ma bucur foarte mult ca am reusit sa-l castigam anul asta.

Finala a fost mult mai grea decat ma asteptam.
Dupa primele 20 min. credeam ca o sa castigam la scor.
Dupa prima repriza eram convins ca o sa castigam .
Dupa 90 min., aveam indoieli mari si ma temeam de penalty-uri pentru ca portarul lor era in mare forma.
Prelungirile m-au imbatranit si m-au trecut prin toate starile.
Cat au sperat unii ca nu vom castiga nimic. :lol: :lol: :lol:
ucv ucv ucv In final am castigat. Am castigat Cupa. Avem asigurat locul in Europa si cu putina grija putem face o figura frumoasa. ucv ucv ucv

Acum trebuie sa ne bucuram si apoi antrenorul trebuie sa inceapa curatenia si patronul trebuie sa aduca jucatori. Valentin Gheorghe, Stahl, Lazar, Malele, Markovici si ceva pe linia de fund. Ce sa mai vorbim, trebuie vreo 6-7 jucatori sa vina si sa plece vreo 10.


Dar pana atunci, sa ne bucuram. :up: :up: :up:
usteag usteag usteag

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de THE LION » 23 Mai 2021, 01:34

A venit CUPA! Bravo baieti!
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
Alishor
suporter
suporter
Mesaje: 774
Membru din: 10 Sep 2010, 14:06

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de Alishor » 23 Mai 2021, 01:37

asta fu un moment de cotitura. va dati seama ce era maine in oras doar cu copitele alea jubiland ? se lasa impresia ca e orasul lor. apoi jegul ala de gaman, nu se lasa pana nu ne impunse la final la declaratii. consolare, dar ar fi vrut el sa ia cupa. mai mult ca sigur se duce la tata mititelu la echipa. ar fi blana daca l-am lua pe vali gheorghe ala, stahl, lazar. Maine sa facem spectacol ! Forza Stiinta

usteag ucv
5 septembrie 1948... Legenda incepe

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de adi_g » 23 Mai 2021, 01:57

Felicitari baietilor! Nistor , omul meciului! Ma bucur si pentru Screciu...

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de fanucrv » 23 Mai 2021, 06:05

La ce bulan a avut portarul ăla de la astra, daca se ajungea la penalty uri, eu cred ca ne băteau. Greu de tot a mai intrat mingea in poarta lor !!!! Iar Astra a jucat cu o determinare incredibilă. Eu i-am urmarit in cateva meciuri ,inclusiv cu Viitorul cand jucau pentru salvarea de la retragradare si nici nu se compară cu atitudinea si determinarea cu care au jucat cu noi. Ăștia mereu au jucat la ordin ,când lamentabil cand foarte bine, in funcție de cum le cerea patronul si cand doreau sa te incurce ,le ieșea indiferent de echipă, ca era fcsb, dinamo, etc. Si am mai remarcat ceva : tristețea și frustrarea tuturor așa zis ziaristi ,incapand de la panduru si până la buzarin . Toți au incercat sa minamalizeze la maxim castigarea cupei si sa ne explice cât de slaba e craiova si ce an ratat a avut. Sunt de acord ca au fost așteptări mari dar dupa vanzarea lui Mihăilă, accidentarea lui Kolic si balbele lui Rotaru cu antrenorii, până la urma locul 3 si o cupă nu suna atât de catastrofal in conditiile in care noi vreo 20 de ani nu am existat. Pana la urma nu am câștigat pana acu' un an ,enșpe mii de campionate si acu ' ne facuram de [cenzurat] cu locul 3. Bine ca dominat mititelu fotbalul romanesc cu megaperformanta unui loc 7, iar de cupe nu e cazul sa mai căutăm!!

White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 628
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de White&Blue » 23 Mai 2021, 08:19

Alishor scrie:
23 Mai 2021, 01:37
asta fu un moment de cotitura. va dati seama ce era maine in oras doar cu copitele alea jubiland ? se lasa impresia ca e orasul lor. apoi jegul ala de gaman, nu se lasa pana nu ne impunse la final la declaratii. consolare, dar ar fi vrut el sa ia cupa. mai mult ca sigur se duce la tata mititelu la echipa. ar fi blana daca l-am lua pe vali gheorghe ala, stahl, lazar. Maine sa facem spectacol ! Forza Stiinta

usteag ucv
Eu cred ca pe langa cei enumerati de tine ar merge incercat si portarul de aseara daca nu costa mai mult de 50k(mai ales daca pleaca Pigliacelli) ...pare fara emotii desi inca e u21.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de cortinadampezzo » 23 Mai 2021, 08:57

Poza de generic
Imagine

8

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de florinkeke » 23 Mai 2021, 10:24

Inca o cupa fratilor.Priceless...sper sa faceti spectacol azi la Universitate.Ne-a trecut glontul pe la ureche,insa o asemenea victorie e si mai savurata.A fost extraordinar.


Sent from my SM-G991B using Tapatalk


adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de adi_g » 23 Mai 2021, 11:18

fanucrv scrie:
23 Mai 2021, 06:05
La ce bulan a avut portarul ăla de la astra, daca se ajungea la penalty uri, eu cred ca ne băteau. Greu de tot a mai intrat mingea in poarta lor !!!! Iar Astra a jucat cu o determinare incredibilă. Eu i-am urmarit in cateva meciuri ,inclusiv cu Viitorul cand jucau pentru salvarea de la retragradare si nici nu se compară cu atitudinea si determinarea cu care au jucat cu noi. Ăștia mereu au jucat la ordin ,când lamentabil cand foarte bine, in funcție de cum le cerea patronul si cand doreau sa te incurce ,le ieșea indiferent de echipă, ca era fcsb, dinamo, etc. Si am mai remarcat ceva : tristețea și frustrarea tuturor așa zis ziaristi ,incapand de la panduru si până la buzarin . Toți au incercat sa minamalizeze la maxim castigarea cupei si sa ne explice cât de slaba e craiova si ce an ratat a avut. Sunt de acord ca au fost așteptări mari dar dupa vanzarea lui Mihăilă, accidentarea lui Kolic si balbele lui Rotaru cu antrenorii, până la urma locul 3 si o cupă nu suna atât de catastrofal in conditiile in care noi vreo 20 de ani nu am existat. Pana la urma nu am câștigat pana acu' un an ,enșpe mii de campionate si acu ' ne facuram de [cenzurat] cu locul 3. Bine ca dominat mititelu fotbalul romanesc cu megaperformanta unui loc 7, iar de cupe nu e cazul sa mai căutăm!!
Perfect de acord!!! ucv

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de fabius_2014 » 23 Mai 2021, 12:44

Dimineata am revazut meciul, fara emotii, la rece.
Cand esti la cald, ti se pare ca orice minge pierduta la mijlocul terenului e tragedie greaca, orice atac risipit enerveaza la maxim.
Concluzia a fost ca echipa nu a jucat rau. La rece lucrurile se vad altfel. Am dominat, am avut multe ratari si jocul a fost OK, dar putin inestetic.
Cred ca daca Astra nu ar fi primit penalty, noi am fi castigat cu 3-0, dar asa arbitrul i-a bagat in joc si le-a dat senzatia ca se poate. Momentul penaltyului i-a cam derutat pe-ai nostri si de-aici toata desfasurarea ulterioara.
Pana la urma lucrurile au iesit bine, bucuria este maxima pentru noi, tristetea este maxima pentru ei ( stiu ei care). :lol: :lol: :lol:
Cat au sperat unii sa ne impiedicam, cata desertaciune a fost in sufletele lor la golul lui Screciu.
La noi e bucurie mare, noi ne batem la campionat, castigam trofee.
:hai :hai :hai HAI UNIVERSITATEA CRAIOVA ! :hai :hai :hai
usteag usteag usteag

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Finala Cupei Romaniei: Universitatea Craiova-Astra

Mesaj de dorumihnea2 » 23 Mai 2021, 13:14

Cum am mai spus intr-o finală se joacă cu sufletul și atunci se egalizeaza valoarea echipelor. Dar bineînțeles că golul lor ne - a turnat plumb în picioare și jucătorii noștri au fost bulversați..Jucatorii Astrei au jucat mai relaxați ca ai nostrii și de aici și replica bună. Oricum o echipă care se știe apăra bine și aici îl remarc pe Găman dar as fi vrut să îl văd și pe Graovac.

Închis