Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Moderator: grup_moderatori

Punctele din meciul cu FC Voluntari vor fi egale cu...

Poll ended at 21 Sep 2020, 10:00

3
12
75%
1
2
13%
0
2
13%
 
Total votes: 16

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bogho » 21 Sep 2020, 10:57

zschortau scrie:
19 Sep 2020, 23:41
N-ar fi bun Căpățână la noi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Au fost discuții pentru el. Jucătorii de la FC Voluntari chiar il strigă "Olteanul" fiindcă sunt siguri că va veni la noi.

Avatar utilizator
Fan Alb - Albastru
suporter
suporter
Mesaje: 623
Membru din: 15 Iun 2016, 23:24

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 21 Sep 2020, 11:55

Bogho scrie:
21 Sep 2020, 10:57
zschortau scrie:
19 Sep 2020, 23:41
N-ar fi bun Căpățână la noi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Au fost discuții pentru el. Jucătorii de la FC Voluntari chiar il strigă "Olteanul" fiindcă sunt siguri că va veni la noi.
El chiar este oltean, este din Slatina
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bogho » 21 Sep 2020, 12:12

Uite, că asta nu știam.

ciprian24
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2020, 14:47

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de ciprian24 » 21 Sep 2020, 14:49

Un meci foarte bun mi-a placut cum a jucat echipa. Speram sa continue tot asa si anul asta luam titlul.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de sorialis » 21 Sep 2020, 15:43

Bobby scrie:
u2blue scrie:
21 Sep 2020, 01:28
4/4 what else?
Good defense wins trophies. Do you see good, organized, responsible defense with Bergodi ?
Eu cred ca apărarea e mai buna de când e Bergodi. Vezi și numărul golurilor primite. Problema este forma mijlocași lor, și idioțenia plus egoismul lui Ivan și Mihăilă.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Sep 2020, 00:47

Terminati dracului cu tiparele astea de experti gen " o aparare buna iti castiga trofee". Aastea-s ptr iubitorii de " Danuți", "Mourinieni", sau alte labe triste. Pentru NEiubitori de fotbal. "Braziliile" mari au avut aparare de [cenzurat] si portari si mai de [cenzurat], mergeau pe principiul "un gol mai mult decat adversarul si au castigat trofee. Barcelona avea o aparare muuuuuult mai slaba decat a adversarelor ( Atletico lui "Ciuciu" Simeone era maestra defensivelor) si a dominat fotbalul 10 ani. Si mai pot da exemple. Mergeti la cluj sau la urziceni daca nu va place Stiinta.Vrem spectacol la Craiova, vrem fotbal. Si o sa revina si trofeele. Plua mea, imi imaginez Craiova Maxima stand cu curul in poarta si jucand la 0-0,1-0....Fugiti cu presul.
ucv ucv ucv

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bobby » 22 Sep 2020, 05:29

Craiova Maxima si Campioana Unei Mari Iubiri au fost echipe unice care nu se mai intorc. Ultimul event, cel cu Cirtu antrenor, a fost luat de o echipa mai prudenta in aparare. Daca am avea o echipa cu Alex Baluta, Mitrita, Koljic (valid tot timpul), Cicaldau, o rezerva de valoare pentru Cic (n-o avem acum) si Ivan in forma de acum 3-4 ani - da, probabil ca am putea marca mai des si s-ar putea acoperi gafele din aparare. Dar nu avem echipa aia - parerea mea. Aparerea ne-a mincat titlul in meciul decisiv. Mai vorbim in iunie 2021. Vad fotbal de peste 50 de ani - nu prea cistigi titlul in liga 1 cu apararea pe care o are Craiova acum - si nu vorbesc strict doar de valoarea jucatorilor, dar si de dinamica jocului defensiv. Halucinanta a fost pentru mine asezarea apararii la golul Voluntarilor !

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de malus dacus » 22 Sep 2020, 08:24

M.am saturat si de aparare buna. De fapt, de lozinca despre aparare buna. E mai buna aia cu 'cea mai buna aparare e atacul'. Se pliaza mai bn. si pe publicul oltean si iti da si o identitate. Atac, goluri, golgeteri, jucatori creativi, asta vreau. Cat ar fi de buni fundasii, tot o comit daca sunt sub presiune. Pt. aparare m-a strofoca doar sa gasesc un portar super bun.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Paul » 22 Sep 2020, 09:05

Si eu ma alatur celor care prefera specatcol cu goluri, asta sa fie obiectivul. Ok, nu vreau vraiste in spate, dar nu ma intereseaza decat sa nu luam mai multe goluri decat dam, ceea ce inseamna ca trebuie sa dam multe goluri. Cicaldau pare sa isi intre usor in ritm, vad ca Mateiu a fost inlocuit cu Bic, pentru ca intr-adevar nu prea mai juca nimic, si ar mai fi si Nistor care ar trebui sa isi revina. Mihaila trebuie sa fie mai putin egoist, iar Ivan sa aiba ceva mai mult noroc, ca in rest mie mi se pare ca se zbate cum trebuie.
O alta chestie ma enerveaza maxim acum, si anume ca toata lumea o da pe-asta ca ne ajuta arbitrii - aici Cartu ar trebui sa zica si el ceva, si in general clubul sa nu ii lase pe astia sa duca aceasta campanie mizerabila.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Sep 2020, 11:14

Eu vad ca suntem peste anul trecut ca lot si organizare, avem si rezerve mai convingatore....cel putin pana in iarna si pe fondul incertitudinii de covid

Avem:
- aripi de perspectiva, imature inca, cu entuziasm, care pot insa sa creasca foarte mult (Mihaila, Ivan) -rezerve Barbut, Baiaram
- varf autentic insa astept sa vad si pe Tudorie, eu sunt sigur ca nu face fata Koljic tot sezonul date fiind accidentarile lui in general
- mijloc destul de solid Cic-Nistor - la rezerve mai trebuie probabil umblat, cred ca Bic si Ivanov sunt solutiile aici, mult sub titulari
- inchidere avem rezerve pana in iarna, toti sunt cam la acelasi nivel de eficienta Mateiu, Bic, Screciu , bineinteles cu stiluri si experiente diferite...nu avem titular aici inca, asta e parerea mea
- aripi in aparere: Bancu si Vladoiu si Vatajelu pe banca, putem detalia prestatiile dar arata mai bine ca anul trecut oricum am privi
- centrali avem balasa, c-tin si rezerve acka si pap , mult peste anul trecut, nu ideal

Ca aparare ne plangem dar avem a doua aparare dupa CFR pe foaie cel putin si fundasi centrali in campionat nu sunt, sunt doar petarde la toate echipele, asta e adevarul, nici Ghita sau Harut nu ma da pe spate ca sa zici ca pui mana pe ei si gata iei titlul.

Daca rezolvam cumva cu prestatiile mijlocasului la inchidere si capacitam rezervele ca Barbut, Vatajelu, Ivanov, Tudorie, Pap , Mateiu , Screciu atunci aratam foarte solid insa suntem in crestere fata de anul trecut clar, nu exploziv dar in crestere ...aici Begodi simte ca psihicul face diferenta , calitate avem pe toate posturile, mentalitatea lasa de dorit insa

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de SLH » 22 Sep 2020, 11:47

G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Sep 2020, 00:47
Terminati dracului cu tiparele astea de experti gen " o aparare buna iti castiga trofee". Aastea-s ptr iubitorii de " Danuți", "Mourinieni", sau alte labe triste. Pentru NEiubitori de fotbal. "Braziliile" mari au avut aparare de [cenzurat] si portari si mai de [cenzurat], mergeau pe principiul "un gol mai mult decat adversarul si au castigat trofee. Barcelona avea o aparare muuuuuult mai slaba decat a adversarelor ( Atletico lui "Ciuciu" Simeone era maestra defensivelor) si a dominat fotbalul 10 ani. Si mai pot da exemple. Mergeti la cluj sau la urziceni daca nu va place Stiinta.Vrem spectacol la Craiova, vrem fotbal. Si o sa revina si trofeele. Plua mea, imi imaginez Craiova Maxima stand cu curul in poarta si jucand la 0-0,1-0....Fugiti cu presul.
De cand n-a mai jucat Brazilia o finala cu filosofia asta? Fotbalul boem cu brazilii si scoruri de 6-5 a murit.
Pe mine eu unul nu ma intereseaza absolut deloc stilul de joc atat timp cat este unul bun, pregatit, nu hazard si plezneala. Normal ca si eu prefer un joc spectaculos, dar cine face mofturi din astea la 30 de ani de la ultimul titlu e bolnav psihic. Am insa senzatia ca sub iluzia unui joc ofensiv ne este vandut de fapt esecul.

Si ca sa iesi si tu din tipare, ar trebui sa stii ca, Craiova-Maxima isi ia cele 2 titluri avand cea mai buna aparare din campionat in 80 si 81(idem 91). La fel am avut cea mai buna aparare in 75, 76, 78, 79 si 82. Prin comparatie am avut cel mai bun atac doar in 81, 82 si 83. La prima strigare din 10 sezoane in 7 am avut cea mai buna aparare si doar in 3 cel mai bun atac(doar in 81 ambele). Putem trage si concluzia ca Maxima se cladeste printr-o defensiva de fier si moare cand devine ofensiva si uita sa se apere. Poate citind asta scapam de impresia ca Maxima a fost doar poezie si dadea cu 1 gol mai mult si realizam ca a fost vorba de fapt de foarte multa disciplina si organizare. Cel putin pentru vremurile alea.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de fanucrv » 22 Sep 2020, 12:37

"Am insa senzatia ca sub iluzia unui joc ofensiv ne este vandut de fapt esecul" -foarte bine punctat apld . Si eu prefer sa jucăm cum putem, dar sa mai aducem cateva trofee. Sa luam 3-4 campionate si putem pe urma sa ne gândim serios si la estetica jocului.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de malus dacus » 22 Sep 2020, 13:07

Poate ar trebui nuantat un pic cand vorbim despre aparare/atac. Nu spun ca nu ma intereseaza faza de aparare, ci doar ca ma intereseaza mai putin fundasii. Adica, nu vreau sa cautam disperati fundasi super buni ca sa devenim o echipa super buna in aparare. Ideal e sa ai ce trebuie pe toate posturile, dar daca din varii motive nu se poate, atunci prefer ca cele mai importante resurse financiare sa fie indreptate de la mijloc in sus. Daca te bazezi preponderent pe aparare, ramane sa dai gol pe contra atac sau cu fundasii. Ceea ce nu vreau la Craiova. Vreau echipa super buna de la mijloc in sus, un portar cu care sa n-am emotii la centrari, mingea la noi tot meciul si in aparare se apara toti.
P.S. A nu se intelege ca as stramba din nas la un titlu obtinut in stilul cfr, doar ca nu cred sincer ca se poate. Daca incercam ce fac aia acolo, eu cred ca vom avea emotii si la p.off.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de fabius_2014 » 22 Sep 2020, 17:07

Atitudinea, munca, seriozitatea si talentul iti castiga trofeele. Daca ai jucatori de atac te bazezi pe atac, daca ai caratori de pian joci in aparare si musti cu dintii din adeversar. Simplu. Cu vedetism, egoism, lipsa de seriozitate si alte de-astea nu se castiga nimic.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 4. Universitatea - FC Voluntari

Mesaj de Bobby » 22 Sep 2020, 18:43

SLH scrie:
22 Sep 2020, 11:47
G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Sep 2020, 00:47
Terminati dracului cu tiparele astea de experti gen " o aparare buna iti castiga trofee". Aastea-s ptr iubitorii de " Danuți", "Mourinieni", sau alte labe triste. Pentru NEiubitori de fotbal. "Braziliile" mari au avut aparare de [cenzurat] si portari si mai de [cenzurat], mergeau pe principiul "un gol mai mult decat adversarul si au castigat trofee. Barcelona avea o aparare muuuuuult mai slaba decat a adversarelor ( Atletico lui "Ciuciu" Simeone era maestra defensivelor) si a dominat fotbalul 10 ani. Si mai pot da exemple. Mergeti la cluj sau la urziceni daca nu va place Stiinta.Vrem spectacol la Craiova, vrem fotbal. Si o sa revina si trofeele. Plua mea, imi imaginez Craiova Maxima stand cu curul in poarta si jucand la 0-0,1-0....Fugiti cu presul.
De cand n-a mai jucat Brazilia o finala cu filosofia asta? Fotbalul boem cu brazilii si scoruri de 6-5 a murit.
Pe mine eu unul nu ma intereseaza absolut deloc stilul de joc atat timp cat este unul bun, pregatit, nu hazard si plezneala. Normal ca si eu prefer un joc spectaculos, dar cine face mofturi din astea la 30 de ani de la ultimul titlu e bolnav psihic. Am insa senzatia ca sub iluzia unui joc ofensiv ne este vandut de fapt esecul.

Si ca sa iesi si tu din tipare, ar trebui sa stii ca, Craiova-Maxima isi ia cele 2 titluri avand cea mai buna aparare din campionat in 80 si 81(idem 91). La fel am avut cea mai buna aparare in 75, 76, 78, 79 si 82. Prin comparatie am avut cel mai bun atac doar in 81, 82 si 83. La prima strigare din 10 sezoane in 7 am avut cea mai buna aparare si doar in 3 cel mai bun atac(doar in 81 ambele). Putem trage si concluzia ca Maxima se cladeste printr-o defensiva de fier si moare cand devine ofensiva si uita sa se apere. Poate citind asta scapam de impresia ca Maxima a fost doar poezie si dadea cu 1 gol mai mult si realizam ca a fost vorba de fapt de foarte multa disciplina si organizare. Cel putin pentru vremurile alea.
Analiza exceptionala - as recomanda un editorial pe tema asta, sa fie citit de fani, de jucatori si de catre cei din club. Bravo !!!

Închis