[P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem de la malul marii?

Poll ended at 17 Mar 2018, 00:47

3 puncte, ne batem in continuare la titlu!
16
73%
1 punct, o dam la pace cu echipa "rejelui"
4
18%
0 puncte, nu suntem atat de buni pe cat credeam
2
9%
 
Total votes: 22

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 20 Mar 2018, 18:16

LiviuB scrie:
20 Mar 2018, 12:45
Bobby scrie:
19 Mar 2018, 21:05
Viitorul a cistigat campionatul trecut din penalty : avea nevoie de victorie in ultimul meci, si a cistigat cu CFR 1-0, unicul gol marcat din penalty. Daca Zlati si Mitrita fac pe ei in meciuri obisnuite la punctul cu var, sa ne inchipuim ce-ar face intr-un meci chiar decisiv, cu trofeul pe masa. Echipele care cistiga trofee au jucatori in stare sa marcheze din penalty. La noi e jale - si antrenorul e primul vinovat.

La echipele serioase se exerseaza si aruncarile de la margine, ce sa mai vorbim de penalty-uri. Totul se antreneaza in viata - inclusiv loviturile de la 11 m.
dar de ce nu zici de rezultatele antrenorului pentru celelalte faze - actiunile din care avem foarte multe goluri marcate? acoloi nu e meritul antrenorului? sau e mai priceput Dan Petrescu care-l pune pe Manea sa arunce pana in careu (pt ca are capacitatea fizica) si acolo ce o fi, Dumnezeu cu mila?
la 11 m, repet, nu mai este treaba antrenorului. la fel cum e situatia cand un atacant scapa singur cu portarul. acolo intervine calitatea tehnica si mentalul. talentul poate fi slefuit dar nu antrenat
Let's agree to disagree :-) Parerea mea e ca totul se antreneaza in viata: vezi si cartea "Outliers" de Malcolm Gladwell. Asta e una la mina. Dar daca tu ai studii stiintifice care contrazic aceasta teorie - hai sa ne uitam pe ele.

Doi - te poti uita la statisticile echipelor nationale in ceea ce priveste victoriile la penalty-uri (statistici FIFA) :

https://www.theguardian.com/news/databl ... o2012-uefa

Romania e pe ultimul loc acolo :-) Germania are un procentaj de victorii la penalty-uri de 83 %, in timp ce Anglia are doar 14 % procentaj de victorii. Ma indoiesc ca marile talente la batut penalty-uri se nasc cu precadere in Germania, iar gena nativa a englezilor are lipsa partea de talent la batut lovituri de la 11 m. O fi (si) chestie de antrenament, nu ?

Trei - fotbalul nu e lautarie in campionatele serioase. E stiinta. Hai se nu uitam pe acest articol stiintific :

http://thesportjournal.org/article/anal ... mpionship/

Citeva paragrafe :

"Concerning the set play’s effectiveness, the data collected in present study are similar to those found by other authors and allow us to assert that corner kick (47.6%) and free kick (33.3%) are the plays that are performed on set pieces which result in the highest number of goals. Thus, free kicks and corner kicks have been shown to be the greatest source of goals, producing 46% and 13% of goals respectively at the 1994 World Cup (46) and 50% and 47.6% at the 1998 competition (15) and 33.3% and 26.7% at the 2006 competition (5)."

Poti sa antrenezi la nesfirsit jocul de pase, loviturile libere par sa fie cel mai important mod de a marca. Se face asta la Craiova ?

"A more recent study (4) found that despite the fact that frequency of counter-attacks in modern football is low (4.9%), they are considered to be more effective than organized offense moves; the following percentages are indicative and support such a proposition: 16.9% of counter-attacks lead to a goal whereas only 11.1% of positional attacks are successful."

Contraatacul a mai eficient ca atacul pozitional in a marca goluri.

"Table 2 illustrates the sequence length of ball possessions that resulted in goal, where 61.84% of goals came from team possessions of four passes or less. On the other hand, a sizeable amount of goals were also preceded by passing sequence eight or more, which represented roughly 20% of them."

Posesia prelungita nu inseamna automat si sanse mai mari de a marca !

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 20 Mar 2018, 18:58

:-) :-) :-)

Evident ca Barcelona, Real si Bayern sint echipe cu jucatori care sint la un alt nivel de performanta si talent. Poti sa ai toata statistica din lume, unul ca Messi te da peste cap. Doar am prezentat studii statistice dupa care se ghideaza antrenori care se pricep la sportul asta cu mult peste nivelul meu si al tau (exemplu - Dan Petrescu). Ca modelul poate avea rezultate in special cind nu ai jucatori de talent (un Budescu, pentru liga 1), asta e alta discutie.

De-a lungul istoriei unii au incercat sa digere stiinta, multi au ris, iar si mai multi au dat cu pietre. Noroc ca stiinta a triumfat :-)

Un reporter in SUA a facut un experiment in ceea ce priveste aruncarile libere la baschet. Cica dupa 30 de zile in care a facut 400 de aruncari pe zi, procentajul lui de succes a crescut de la 37 % la 70 %. Asta e partea tehnica. Dar cum stam la partea de frica si anxietate in timpul meciurilor ? Si asta se poate antrena, zic unii. Dar asta e o alta discutie.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 20 Mar 2018, 19:51

Sergiu, dar din cei care vorbim aici, cati merg la antrenamente sa si vada ce se lucreaza? Cred ca nici unul, dar ne dam cu parerea cum ca nu s-ar face nimic.

Bobby deja a refuzat de 2 ori sa raspunda la intrebarea legata de prezenta la antrenamente. A spune un "nu" ar cam incheia discutia. Si problema ar fi ca dupa trebuie gasita alta statistica pe net care sa arate cat de slab e Mangia.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 20 Mar 2018, 21:00

Si ti-am spus ca e irelevant daca eu ma duc la antrenamente sau ce se face la antrenamente. Relevant e doar ce se vede in meciurile oficiale. Atit. Eu n-am spus niciodata ca Mangia e slab - doar am vazut ca a ales un executant de penalty cu un procentaj de succes la Craiova infiorator (Zlati), si care mai avea un pic si se scapa pe el la punctul cu var, intr-un meci oarecare de liga 1. Asta e una la mina.

Doi - toti vedem ca Mitrita bate bine loviturile libere. Omul zice ca exerseaza foarte mult aceasta procedura - in cazul lui se vede ca antrenamentul produce efecte in meciurile oficiale.

Trei - daca ne uitam la statistica de mai jos vedem cam unde se poate executa un penalty fara sanse pentru portar. Trebuie doar antrenament (sa dai acolo tot timpul) si concentrare :

http://graphics.wsj.com/wc-penalty-kicks/

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 20 Mar 2018, 21:25


Bobby scrie:Si ti-am spus ca e irelevant daca eu ma duc la antrenamente sau ce se face la antrenamente. Relevant e doar ce se vede in meciurile oficiale. Atit. Eu n-am spus niciodata ca Mangia e slab - doar am vazut ca a ales un executant de penalty cu un procentaj de succes la Craiova infiorator (Zlati), si care mai avea un pic si se scapa pe el la punctul cu var, intr-un meci oarecare de liga 1. Asta e una la mina.

Doi - toti vedem ca Mitrita bate bine loviturile libere. Omul zice ca exerseaza foarte mult aceasta procedura - in cazul lui se vede ca antrenamentul produce efecte in meciurile oficiale.

Trei - daca ne uitam la statistica de mai jos vedem cam unde se poate executa un penalty fara sanse pentru portar. Trebuie doar antrenament (sa dai acolo tot timpul) si concentrare :

http://graphics.wsj.com/wc-penalty-kicks/
Bobby scrie: La echipele serioase se exerseaza si aruncarile de la margine, ce sa mai vorbim de penalty-uri. Totul se antreneaza in viata - inclusiv loviturile de la 11 m.
Bobby scrie:Poti sa antrenezi la nesfirsit jocul de pase, loviturile libere par sa fie cel mai important mod de a marca. Se face asta la Craiova ?
Nu cred ca eu am intrebat daca se antreneaza sau nu la Craiova fazele fixe. Acum e irelevant ce se face la antrenamente

Nici eu nu ma duc la antrenamente, timpul nu imi permite, si mi se pare si mie ca tratam superficial fazele fixe, insa de aici si pana la a critica alegerea lui Zlatinski e cale lunga. Si mai lunga calea pana la a spune ca "mai avea un pic si se scapa pe el". E totusi capitanul nostru adevarat, un lider al vestiarului, jucatorul cu care se incepe echipa.

iuli

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 20 Mar 2018, 21:31

Zlatinski a mers si a batut penalty-ul pt ca nu era Gustavo pe teren,nu stiu daca Mangia putea schimba foarte multe in acele momente.se intinde cam mult discutia,dupa parerea mea.

LiviuB

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 20 Mar 2018, 22:30

Bobby, de ce crezi tu ca Germania are procentajul cel mai mare de reusita la 11m? Crezi ca ei se antreneaza mai mult decat ceilalti la acest capitol? Eu nu cred. Acolo intervin caracteristicile unei anumite tipologii umane, mai putin sensibile (sufera la capitolul creativitate) dar mult mai sigure pe ele. Sigur ca amtrenamentul conteaza dar niciodata nu se poate compara o situatie de la antrenament cu o situatie dintr-un meci, unde emotiile te fac sa iti tremure picioarele. E cam sa te antrenezi sa iti controlezi emotiile.

Avatar utilizator
Florin-UCV
membru
membru
Mesaje: 177
Membru din: 06 Mai 2009, 16:56

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Florin-UCV » 20 Mar 2018, 22:41

Bobby scrie:
20 Mar 2018, 21:00
doar am vazut ca a ales un executant de penalty cu un procentaj de succes la Craiova infiorator (Zlati)
Cate penaltyuri a executat Zlatinski la Craiova si cate a ratat?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 20 Mar 2018, 22:47

Habar nu am :-) Germania are un procentaj excelent de victorii la penalty-uri, Olanda nu. Nu stiu daca exista asa mari diferente de tipologie intre Olanda si Germania - tarile astea sint vecine. Cehii si americanii au tot asa procentaje excelente. Dar ce te faci cind compari Portugalia (procentaj excelent) si Spania (50 % succes) - cu populatii din Peninsula Iberica ? Sample size comes into place too :-)

O combinatie intre antrenarea acestei proceduri, selectia de catre antrenor a celor care vor executa, strategia de executie, calitatile native ale executantilor, rezistenta la presiunea psihica etc, este probabil de luat in seama.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 20 Mar 2018, 23:02

Florin-UCV scrie:
20 Mar 2018, 22:41
Bobby scrie:
20 Mar 2018, 21:00
doar am vazut ca a ales un executant de penalty cu un procentaj de succes la Craiova infiorator (Zlati)
Cate penaltyuri a executat Zlatinski la Craiova si cate a ratat?
A marcat 4 si a ratat 3 in meciuri oficiale. A mai ratat unul intr-un meci amical. Deci 4 marcate si 4 ratate.

LiviuB

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 20 Mar 2018, 23:03

Eu zic ca ultimele 2 elemente mentionate de tine fac diferenta.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 20 Mar 2018, 23:23

Din ce stiu eu, niciodata jucatorul ce a obtinut un penalty nu e lasat sa bata. O statistica (ca tot vorbim de statistici) spune ca acel jucator are de 3 ori mai multe sanse sa rateze acel penalty decat orice alt coechipier din teren. Adica 300%, ca tot vorbim in procente.
Prin urmare, de ce sa bata Mitrita si nu Zlatinski?

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 21 Mar 2018, 09:10

Cred ca ne trebuie un backup la Gustavo pentru executarea penaltyurilor. Zlati a ratat ultimele doua penalty-uri in momente esentiale.Nu este de acuzat insa uite ca un astfel de penalty face diferenta.Poate Bancu sau un fundas gen Thiago care are sange rece si sunt de acord ca cel care scoate lovitura sa nu o si execute.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 21 Mar 2018, 09:49

Eu as opta pentru urmatorii jucatori: Mitrita, Zlatinski, Santos, Mateiu, atunci cand nu e Gustavo in teren.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [P.O. - Etapa 2] FC Viitorul - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 21 Mar 2018, 15:29

Mitrita are o problema in sensul ca nu stie sa dea decat in partea dreapta a portarului

Închis