[P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte se intoarce Stiinta de la Giurgiu?

Poll ended at 23 Apr 2018, 23:11

trei puncte, normal!
15
65%
un punct, ca si nea Gigi ne-a ajutat la nevoie!
6
26%
0 puncte, nea Gigi ne cunoaste!
2
9%
 
Total votes: 23

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 24 Apr 2018, 21:33

...acasa conteaza enorm publicul din Templu. Da energie alor nostri, pune presiune pe adversar. Contributie de 40%, daca ar fi sa ma exprim in procente. Are cineva aici un status inspirat, cu trinitatea ce alcatuieste o echipa. La figurat, suporterii care vin la meci si incurajeaza echipa, sunt cumva actionari, pt. ca investesc si ei emotii, sentimente, pasiune si ajuta intr-un fel la obtinerea peformantei. De-aia in cazul fotbalului, lucrurile sunt mai complicate si nu poate sa inchida unu taraba cand i se pune lui pata. Creierelor spalate ale sustinatorilor srl-ului copiilor/copiilor/copiilor n-ai cum sa le explici asta. Am deviat grav de la subiect...

LiviuB

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 24 Apr 2018, 21:48

Bobby scrie:
24 Apr 2018, 20:41
Corect ! Anul trecut nu am reusit nici o victorie in play off acasa - acum avem deja doua victorii din trei meciuri. Pe de alta parte anul trecut am cistigat de doua ori in deplasare in play off...
Nu uita de cupa. Plus ca anul trecut am avut 2 victorii in 10 meciuri. Anul asta mai avem 4 meciuri

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 24 Apr 2018, 22:48

Sa comparam jucatorii de anul trecut cu astia de acum? Nu de alta dar da rad si scaunele de le oblemenco de mangia

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 25 Apr 2018, 11:07

Bine ma, am inteles toti ca ai ceva cu Mangia. Alte idei mai ai?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 25 Apr 2018, 12:06

Leonard Albert scrie:
25 Apr 2018, 11:07
Bine ma, am inteles toti ca ai ceva cu Mangia. Alte idei mai ai?
Indiferent daca mai are si alte idei, tot aici ajunge. De la orice alt subiect si in orice circumstanta, ajunge sa ii dea un par in cap lui Mangia, ca nu-i place lui de el.
Si mai are o idee: Piturca. Daca nu e una, e alta, si asa o tine pana vin vacile acasa, cum se zice.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 25 Apr 2018, 12:28

...castravetele este un fruct dicotiledonat, are tulpina in forma de vrej, se inmulteste prin seminte si contine 98% apa...

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 25 Apr 2018, 15:41

malus dacus scrie:
25 Apr 2018, 12:28
...castravetele este un fruct dicotiledonat, are tulpina in forma de vrej, se inmulteste prin seminte si contine 98% apa...
De vina e Mangia. Daca era Piturca avea 100% apa.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 25 Apr 2018, 22:46

Ce a declarat azi Multescu in GSP :

- Domnule Mulțescu, victorie cu fosta dumneavoastră echipă, Craiova. Cum ați gândit meciul?
- Pentru mine lucrurile au fost foarte clare. Nu mi-a fost greu pentru că i-am urmărit la multe meciuri. Știam că trebuie să blocăm construcția și în același timp am reușit să câștigăm mingile pe care ei le-au degajat. Atacanții lor sunt micuți, iar stoperii noștri înalți, deci am încercat să îi obligăm să joace cu baloane înalte și lungi. Au mai fost și alte lucruri.

- Cum ar fi?
- Am încercat să aduc cel puțin un om în plus pe toate zonele în care apărea mingea. Atât în atac, cât și în apărare.

"NU AM FOST SURPRINS!"
- Ați jucat cu trei apărători centrali, deși lumea fotbalului vă știe ca fiind un antrenor ofensiv.
- Da, am jucat cu trei stoperi pentru că aveam nevoie de densitate pe zona centrală. Craiova are în atac jucători tehnici și iuți, pitici atomici cum le spune Gică Craioveanu. E adevărat că îmi place fotbalul-spectacol, dar deocamdată avem nevoie de rezultate la Astra. Când am avut posibilitatea, am atacat chiar și cu mijlocașii defensivi. Dovadă stau golul marcat de Takayuki și faptul că Mrjlak a avut două șuturi periculoase pe poartă. Am atacat cu șapte jucători și am rămas cu cei 3 stoperi pe faza defensivă.

- Știați și echipa lor foarte bine pentru că ați antrenat acolo.
- Eu știam jucătorii, dar echipa a fost făcută de Mangia. Știam calitățile și deficiențele fotbaliștilor. Nu am fost surprins cu nimic. Știam perfect ce joacă. E adevărat că uneori n-am putut să îi blocăm pentru că au calitate foarte mare.

- Credeți că umilința cu FCSB de acum două etape putea fi evitată?
- Dacă jucam întâi cu Craiova și apoi cu Steaua era altceva. Oricum, vom mai juca o dată cu ei și ne vom prezenta mai bine, asta e clar!

"Craiova va rămâne mereu în sufletul meu. Chiar a venit înainte de meci un grup de suporteri care mi-a mulțumit pentru ce am făcut acolo. Am fost foarte impresionat. Înseamnă mult pentru mine"
Gigi Mulțescu

"La jocul cu Steaua am avut 3 jucători U21. Și cu Craiova doi. Politica clubului este să promovăm tineri și rămânem pe aceeași linie"
Gigi Mulțescu

"Cupa e ca și câștigată de Craiova! Mi-aș dori să prindă un loc cât mai sus în clasament. U Craiova va rămâne mereu în sufletul meu"
Gigi Mulțescu

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 26 Apr 2018, 11:52

Rezervele şi-au confirmat statutul
26 aprilie 2018
Autor> Cosmin Staicu (cvlpress.ro)

Majoritatea jucătorilor care au evoluat mai puţin în acest sezon şi au avut şansa să impresioneze la Giurgiu au făcut un meci modest.


L. Popescu – Avusese o prestaţie bună până la gol. A respins şutul din lovitură liberă al lui Matei, a prins lovitura de cap a lui Abang, a mai respins o centrare periculoasă, câteva degajări reuşite, altele mai puţin. Şutul lui Seto l-a prins ieşit din poartă, îşi poate revendica o parte de vină. Fiind un goal-keeper scund, nu stă aproape de linia porţii şi la astfel de şuturi este expus.

Briceag – Poate invoca doar faptul că a jucat în banda dreaptă ca motiv pentru prestaţia sa jalnică, deşi a mai fost utilizat acolo şi când Vătăjelu evolua în stânga. Face un sezon modest, mult sub stagiunea trecută. A pierdut aproape toate mingile, punând adversarul în posesie în jumătatea Craiovei, iar pasa către Abang a fost stupefiantă, nici juniorii nu fac asemenea prostii. A apărut la finalizare în debutul jocului şi a tras în plasa laterală, când se impunea să scoată mingea în careu pentru atacanţi. Evoluţie dezastruoasă. Dacă a fost reală oferta de la Ludogoreţ, atunci a fost o mare gafă păstrarea lui, mai ales că nu era nici titular şi e greu de crezut că va mai exista o astfel de ofertă, atât pentru club, cât şi pentru jucător.

Screciu – Poate la faza golului putea să facă mai mult, dar nu i se poate imputa golul. A fost cel mai bun jucător al Craiovei la Giurgiu. Bun pe marcaj, pe intercepţie, dar mai ales pe construcţie, a jucat şi la risc, fără teamă de a greşi pase între linii, a avansat bine. Uitasem parcă de el, dar este îmbucurătoare forma arătată, mai ales că anul trecut nu a avut evoluţii prea reuşite.

Kelic – E clar că va rămâne rezerva lui Gardoş. Nu a jucat prost, dar nici nu a impresionat. A avut ceva probleme cu Abang, un atacant de care ar avea nevoie şi Craiova.

Tiago Ferreira – Evoluţie destul de bună, şi el a fost hărţuit de Abang când a ajuns în zona sa, dar nu a comis greşeli importante.

Bancu – Nu a jucat la nivelul său obişnuit, nu l-a avantajat nici pe el aşezarea gazdelor. A apărut de două ori bine în careul advers, o dată a fost în ofsaid, apoi n-a izbutit să finalizeze.

Mateiu – Şi el a părut destul de obosit, deşi oarecum şi-a făcut treaba în faţa apărării, însă nu a mai verticalizat, nici nu prea a avut soluţii. La final, punea schimbările din echipă pe seama faptului că lotul este mare şi jucătorii sunt de aceeaşi valoare, dar evident că era o declaraţie diplomatică, fără acoperire.

Andre Santos – Nu se poate spune că aduce un mare plus, este doar o variantă decentă pentru acel post. Parcă în primele evoluţii a părut mai inspirat la serviciu, găsea culoare mai bune şi era mai precis.

Bărbuţ – A avut o şansă de a deveni o variantă de bază şi a ratat-o. Putea să-şi facă un cadou frumos la o zi după ce a împlinit 23 de ani, dar a avut o evoluţie slabă. Polczak l-a şicanat eficient, l-s scos din joc practic. A avut o şansă de a şut, dar a tras prost. Scos pe merit la pauză.

Burlacu – El era omul care anul trecut venea de pe bancă mereu cu un plus, surprindea pe final de joc, aducea goluri sau assist-uri. Acum este departe de acele prestaţii, poate l-au şi „citit” adversarii, dar nici el nu mai oferă acelaşi randament. Nu s-a remarcat cu nimic, a fost faultat de câteva ori, în alte faze şi-a prelungit mingea prea mult.

Băluţă – Se pare că evoluţia cu Botoşaniul a fost excepţia, fiindcă restul presaţiilor, culminând cu cea de la Giurgiu, au fost modeste. A pierdut aproape toate mingile pe care le-a avut. Cu atâţia titulari lipsă, de la el se aştepta cel mai mult, dar a dezamăgit. La final am auzit câteva declaraţii realiste, dar aşteptam şi o autocritică motivată.

Mitriţă – Cupele europene ar fi fost departe fără el în lot. N-a reuşit prea multe de această dată, dar tot şi-a creat cele mai mari ocazii. La prima a dat un şut centrare, dar nici pe poartă, nici la Băluţă, după ce eliminase doi jucători, apoi a tras pe mijlocul porţii. Rămâne omul de bază în acest final de sezon complicat.

Dimitrov – După Briceag, a părut senzaţional, dar în fapt n-a adus mare lucru, doar câteva centrări pe final, iar ]n defensivă a scârţâit.

Zlatinski – Mangia a spus că l-a aruncat în luptă pentru a câştiga centrul terenului, dar efectul a fost invers. N-a adus nimic, ba chiar după intrarea lui s-a primit golul. E factor de echilibru în vestiar, dar evoluţiile sale au fost sub aşteptări. Probabil se gândeşte la plecare din vară.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 26 Apr 2018, 14:33

Ia citeste UneKatule:

Articol din Fanatik: https://www.fanatik.ro/victor-piturca-s ... l-18335491

Varu'tau Piturca umbla de mana ca fata mare cu Netoiu pentru un post la FRF, fi-ti-ar astia ai dracu' de fripturisti! Ti-e dor de trecut?
Nu zic, poate era mai bun Lupescu, dar nu vreau sa mai aud vreodata de putrezi ca Netoiu, Piturca, Mititelu, Staicu, Giovanni Becali, Borcea si toata sleahta aia ordinara din bucuresti care, pentru moment sper, e trasa pe linie moarta!
Hai sa ne lepadam odata pentru totdeauna de balastul asta! Stiinta poate oricand sa gaseasca oameni noi, cinstiti si de valoare, pe oricare post ar fi. Oameni pregatiti, antrenori cu scoli inalte, nu cu pile la Riciu' sau altii ca el!
Forzza Mangia!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 26 Apr 2018, 14:49

Un articol scris de daniel vlad ! Nu stii cine e daniel vlad ? Mai intreaba...

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 26 Apr 2018, 14:52

Mi se pare gresita caracterizarea lui Laurentiu Popescu de catre Cosmin Staicu. In primul rand ca tocmai ca e portar scund trebuie sa iasa mai mult din poarta pentru a acoperi unghiul, daca ar sta pe linie ar fi nasol pt ar zburda mingile pe langa el.
Daca era ceva de reprosat era o mica teama de a iesi pe centrari laterale, dar asta e o chestie care se regleaza cu varsta si experienta. Per total mi s-a parut ca a jucat foarte bine, nu a dat nicio clipa senzatia de nesiguranta pe care o da Calancea. Dpmdv e clar portarul no.1 de anul viitor.

Cosmin Staicu:
"L. Popescu – Avusese o prestaţie bună până la gol. A respins şutul din lovitură liberă al lui Matei, a prins lovitura de cap a lui Abang, a mai respins o centrare periculoasă, câteva degajări reuşite, altele mai puţin. Şutul lui Seto l-a prins ieşit din poartă, îşi poate revendica o parte de vină. Fiind un goal-keeper scund, nu stă aproape de linia porţii şi la astfel de şuturi este expus."
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 26 Apr 2018, 15:23

Pai aia zice si el... Nu sta pe linia portii, si din cauza asta este expus la suturi ca ala de la acest meci.

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 26 Apr 2018, 16:03

eu inteleg ca il scoate oarecum vinovat de gol pt ca nu a stat pe linia portii. dar el a iesit corect chiar si la un astfel de sut, sa fim seriosi ca bucatarul asta chinez nu mai prinde sutul ala nici in urmatorii 10 ani.
CRAIOVA NESUPUSA

LiviuB

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 26 Apr 2018, 16:04

Faptul ca iese din poarta denota ca are curaj si asta imi place. La faza golului a fost prins plasat gresit dar a fost si din cauza dinamicii fazei... Seto putea sa isi faca mingea pe dreptul si atunci ar fi apucat sa il blocheze dar japonezul si-a intors-o pe stangul. Una peste alta a aparat bine, are priza la minge, a degajat bine si cu stangul (mai bine decat Calancea). Pentru un jucator care a aparut prima oara in teren in acest sezon a fost f bine.

Închis