[P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cecredeti ca facem cu echipa "rejelui"?

Poll ended at 28 Apr 2018, 22:27

3 puncte pentru locul 3! o:
15
68%
1 punct, o dam la pace! :o
2
9%
0 puncte, drama continua! :bad:
5
23%
 
Total votes: 22

sorin107

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de sorin107 » 30 Apr 2018, 16:04

bobbytza, sa-ti [cenzurat] statisticile, aici e fotbal.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de DeuxEx » 30 Apr 2018, 16:20

Bobby scrie:
30 Apr 2018, 16:01
In turul play offului am luat 1 punct din dubla CFR-FCSB. Ce argumente avem ca sa speram la mai mult acum ?

Un scenariu de cosmar ar fi sa pierdem inca o data cu FCSB pe Ion Oblemenco - prima infringere acolo in meci oficial, la ultima prezenta acasa pentru echipa -, acele 3 puncte sa-i faca pe gigisti campioni inainte de ultima etapa, si apoi sa pierdem locul 3 cu Viitorul jucind cu un CFR demotivat. Un asemenea scenariu ar putea avea efecte de durata - entuziasm mai putin in ceea ce priveste finalul de sezon, poate mai putine abonamente vindute la vara etc. N-as vrea sa fiu in locul lui Mangia - un final de sezon greu, multe accidentari in lot, etc.
Argumente: stadionul! A se vedea meciul cu Chefere din 16 decembrie.
Tu ce argumente ai?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de Paul » 30 Apr 2018, 16:25

Bobby scrie:
30 Apr 2018, 16:01
In turul play offului am luat 1 punct din dubla CFR-FCSB. Ce argumente avem ca sa speram la mai mult acum ?

Un scenariu de cosmar ar fi sa pierdem inca o data cu FCSB pe Ion Oblemenco - prima infringere acolo in meci oficial, la ultima prezenta acasa pentru echipa -, acele 3 puncte sa-i faca pe gigisti campioni inainte de ultima etapa, si apoi sa pierdem locul 3 cu Viitorul jucind cu un CFR demotivat. Un asemenea scenariu ar putea avea efecte de durata - entuziasm mai putin in ceea ce priveste finalul de sezon, poate mai putine abonamente vindute la vara etc. N-as vrea sa fiu in locul lui Mangia - un final de sezon greu, multe accidentari in lot, etc.
Trebuie sa iti mai temperezi optimismul asta debordant.
Un argument ar fi compararea meciurilor de sambata si duminica, din care se vede clar cine joaca fotbal si cine nu. Meciul de aseara a fost o mizerie, meciul nostru de sambata o poezie. Speram sa invinga poezia, daca vii cu statistici si informatii obiective care dau bis inchis la asa ceva, intr-adevar ne putem convinge singuri ca viata nu mai are rost.
Si daca luam bataie de la toata lumea, ce mare smecherie pana la urma? Important e sa jucam frumos si sa luam cupa, din punctul meu de vedere. Campionatul nu mai prezinta interes decat in masura in care putem sa ii batem pe Steaua si CFR, aceste doua echipe urate care omoara fotbalul sau/si castiga prin orice mijloace. Iar daca nu reusim sa ii batem, macar sa le dam clasa la fotbal, ceea ce cred ca putem - nu vor mai fi la fel de degajati ca in meciurile de pana acum, ca sunt pe final si le cam tremura si lor genunchii.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de Bobby » 30 Apr 2018, 16:35

Eu n-am argumente pro ori contra. Doar vad ca in ultimele meciuri apararea noastra pe teren propriu nu a fost foarte sigura. Plus fara portarul ala care parea un pic mai sigur - Mitrovic. Plus ca lipseste Gardos. Iar in 5 reprize din 6 in acest sezon Dica a fost peste Mangia.

Fotbalul nu e matematica - orice e posibil. Doar ca de multi ani, in meciurile Craiova - FCSB cam stim ce s-a intimplat, indiferent de jucatori si antrenori.

Nu spun ca FCSB e Barcelona. Viitorul a furat destule puncte gigistilor in acest campionat. Sa nu mai amintesc despre Hermanstadt... FCSB cam pare Barcelona doar pentru noi. In cite meciuri a marcat FCSB o caruta de goluri in deplasare ? In doua meciuri : cu Sanatatea Cluj si cu Craiova. Ceva se intimpla cind jucam cu FCSB - eu sper ca acel "ceva" va disparea cindva.

P.S. Meciul cu FCSB a fost programat pentru luni 14 mai la 20.45. E bine ca jucam luni - echipa are mai multe zile de odihna dupa deplasarea la Botosani.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de DeuxEx » 30 Apr 2018, 17:05

Bobby, recunosti postarea?
Bobby scrie:
17 Apr 2018, 19:10
Meci de 1, X, 2 joi intre doua echipe cu sanse egale la accederea in finala. Craiova s-a chinuit tot timpul cu cei de la Botosani - iar FC Botosani e singura echipa de liga 1 pe terenul careia Craiova nu reusit sa ia vreun punct vreodata. Botosani a eliminat in Cupa pe CFR si Viitorul - asa ca, atentie mare. Meciurile Craiova - Botosani din sezonul regulat au aratat un echilibru perfect, bugetul superior, brandul mai stralucitor, valoarea mai buna a lotului si CV-ul antrenorului - toate atuuri pe hirtie in favoarea Stiintei - nu au insemnat nimic pe terenul de joc.
Patronul de la Botosani e mare fan Burleanu - sa vedem ce inseamna asta la nivel de arbitraj.
Noi am esuat lamentabil cu Voluntari in semifinala de cupa de anul trecut- o echipa mai slaba decit Botosani. Sper intr-o minune - poate totusi ne calificam de data asta.
Tot timpul ne-am chinuit cu ei, dar le-am rupt suba cu 5-1 acum vreo saptamana, EXACT CAND A CONTAT.

Esti foarte pesimist, desi suntem pe locul 3 si cu un picior in finala Cupei.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de Bobby » 30 Apr 2018, 17:10

Corect ! Botosani a fost un fel de "bestia nera" pentru noi - dar in deplasare. Daca Mangia si jucatorii rup blestemul FCSB pe 14 mai, facem revelion la mijloc de mai.

Sa fie cum zici tu !

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de florinkeke » 30 Apr 2018, 17:14

Intr.un meci fara mare miza pentru noi, asa cum va fi pe 14 mai,cu un stadion arhiplin, le dam oilor cu terenul in cap.Asa presimt eu.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de ady_azzuro » 30 Apr 2018, 19:37

Privind obiectiv, e o logica in faptul ca atat victoria cat si înfrângerea ne-ar putea ajuta in meciul cu CFR. Daca batem, e greu pt viitorul sa ne mai ajunga. Daca pierdem, CFR va fi inca in carti pt titlu, iar o eventuala piedica a noastra pusă fcsb-ului ar putea duce titlul in gruia. Plus ca viitorul ar avea un meci infernal in ultima etapa, deci mai multe sanse pt noi sa terminam pe 3.

Daca facem egal in gruia ne dăunează de 2 ori. O data ca CFRul iese din cursa pt titlul si viitorul va avea un meci usor cu ei, noi riscând sa pierdem podiumul. A doua oara ca o sa castige fcsb titlu si nu cred ca ne convine deloc sa vedem oierii campioni, mai ales pe Oblemenco.
Concluzia e ca trebuie sa jucam total attack pt victorie cu CFR, chiar daca bagam rezervele.


Sent from my iPhone using Tapatalk

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de adi_g » 30 Apr 2018, 20:15

DeuxEx scrie:
30 Apr 2018, 15:49
Ce atatea calcule?! Batem si pe Chefere, si pe FCSB si gata...

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk
Corect! o:

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de valentin0001 » 30 Apr 2018, 20:23

Ideea este in felul urmator, avem 3 meciuri intr-o perioada foarte scurta de timp, asta inseamna ca o parte dintre titulari trebuie odihniti la una dintre cele 3 partide. Prefer sa-i odihneasca la meciul cu cfr si sa jucam cu titularii la botosani si cu fcsb acasa.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de Bobby » 30 Apr 2018, 21:43

Declaratiile nu tin de cald, dar conteaza putin la impresia artistica :

“Doar Steaua și CFR Cluj se luptă la campionat. Craiova este o echipă frumoasă și probabil pe viitor, dacă face trei-patru transferuri valoroase, se va bate la titlu. Chiar îmi place Mangia. Nu-l știam din Italia, dar din ce am văzut că joacă echipa și din ce am vorbit și cu el personal, cred că este un antrenor foarte bun”, a spus Adi Mutu, actualul antrenor al formaţiei FC Voluntari.

"- N-am jucat cu toate echipele din România, dar împotriva Craiovei au fost cele mai grele meciuri. Bineînțeles, a mai fost și derby-ul cu Steaua, pe care îl aștept din toată inima fiindcă am rămas impresionat de atmosfera și de încărcătura emoțională din acel meci. A contat și că am marcat, îmi doresc s-o fac din nou, vă dați seama! Dar Craiova joacă acum cel mai frumos fotbal din România." (declaratie Pesic, Dinamo)

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de valentin0001 » 30 Apr 2018, 22:32

Astra cam vine din spate și este într-o formă foarte buna se pare.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de Jimmy Darmody » 30 Apr 2018, 22:45

Vine SMURD-ul,na belea :)

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de valentin0001 » 30 Apr 2018, 22:54

Cu un portar "in forma" putem sa terminam pe 5 daca ne chinuim si sa pierdem si cupa. Sa speram ca nu o sa fie asa.
Program:
Viitorul-Astra
Viitorul-Iasi
CFR-Viitorul
____________

Viitorul-Astra
Astra-CFR
FCSB-Astra

___________

CFR-Craiova
Craiova-FCSB
Iasi-Craiova

---------> La egalitate de puncte intre noi si Astra sau Viitorul, suntem dezavantajati deoarece ele au intrat in play off cu punctaj par.

(+un meci de cupa care ne cam incurca pe acest final de campionat, avem nevoie de prospetime.)

Anul trecut dupa terminarea play-off-ului am avut 9 puncte, in acest moment cu 3 etape inainte de finalizarea play-off-ului avem 9 puncte.
Golaveraj anul trecut dupa terminarea play-off-ului: 8-14
Golaveraj in acest moment:8-7
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 7] Universitatea Craiova - FC Viitorul

Mesaj de malus dacus » 30 Apr 2018, 23:18

...sa n-o mai aud p-aia cu odihnirea titularilor. La noi merge tactica veche - echipa invingatoare nu se schimba...

Închis