[P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Pe ce loc termina Universitatea Craiova acest sezon?

Poll ended at 20 Mai 2018, 00:40

Locul 3
20
77%
Locul 4
5
19%
Locul 5
1
4%
 
Total votes: 26

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

[P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 17 Mai 2018, 00:40

Duminica, 20 mai, incepand cu ora 20:45, Universitatea Craiova intalneste in deplasare echipa moldava Poli Iasi. Universitatea vine dupa o infrangere greu digerabila in fata Fecesebe-ului, iesienii vin dupa o infrangere in fata campioanei en-titre, FC Viitorul. Indiferent de scor, moldovenii vor ramane pe ultima pozitie a clasamentului play-off-ului.
In schimb, Stiinta are nevoie de minim un punct, coroborat cu o infrangere a Viitorului in meciul cu CFR Cluj, pentru a obtine un loc pe podium. In plus, in sezonul trecut diferenta intre locul 3 (3.330.000 euro) si locul 4 (3.010.000 euro) s-a cuantificat intr-o diferenta de 320.000 de euro la buget.
Echipa lui Stoican nu va putea sa-l utilizeze pe mult laudatul Qaka (mie mi se pare un jucator sub Mateiu, dar nah), proaspat transformat in mioara. De la noi vor lipsi Gardos si, probabil, Bic.
De mentionat faptul ca in acest sezon avem 3 victorii impotriva iesenilor (14.07.2017 - 2-0, 14.10.2017 - 1-2, 14.04.2018 - 4-1 - ciudata coincidenta, nu?)

Fiind ultimul meci al sezonului, va rog sa va intoarceti putin in timp (cam pe la prima etapa...) si sa faceti o scurta analiza a acestui sezon (asteptari vs rezultatul final in acest sezon).
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de Augustus Caesar » 17 Mai 2018, 04:41

victorie si indiscutabil locul 3. pentru bani, pentru glorie (?!) si pentru ce am fost in urma cu cativa ani inseamna mult. locul 3 si cupa ,pentru mine ,inseamna un sezon reusit la acest moment ! sigur ca ar fi de discutat ce-ar fi fost daca si parca si etc dar nu are rost. in fine ce a fost a trecut, ce va urma este mai interesant; si pentru asta mi-as dori un parcurs decent in EL incununat, de ce nu, cu o primavara europeana ?!
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 17 Mai 2018, 08:01

Cum se dau drepturile TV la cluburi - doar tinind cont de play off si play out, sau si de clasamentul sezonului regulat ?

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 17 Mai 2018, 08:26

Cred ca in functie de clasamentul final.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 17 Mai 2018, 11:19

Am vazut mai demult cateva articole legate de alocarea banilor din drepturile TV.Sistemul de acordare este putin mai complex in sensul ca transa din vara se acorda intr-adevar bazata pe locul ocupat in clasament sezonul trecut.Insa mai sunt 2 transe parca si acestea se acorda pentru locul ocupat in clasament in momentul in care se acorda transa respectiva sau ceva de genul.

Avatar utilizator
TrumpD
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 18 Iul 2017, 21:04

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de TrumpD » 17 Mai 2018, 20:04

Personal cred ca ar trebui ca Mangia sa plece daca nu castiga meul acesta.Locul 5 mi se pare o performanta foarte slaba. Cartu si Multescu au obtinut si ei locul 5 cu jucatori mai slabi si cu navete pe la Severin. E clar ca nu-si poate controla jucatorii, s-au culcat pe o ureche ca sunt in finala si au ajuns sa tremure pentru locul 4, desi la un moment dat eram 100% de locul 3. Pai sa fi facut Baluta si Mitrita figurile pe care le-au facut cu Petrescu ca ii executa imediat.


Sper sa castigam acest meci pentru ca eu ii vad in stare pe astra sa bata FCSBu .Sa nu castigi impotriva unei echipe fara obiectiv si aflata deja in vacanta desi tu inca mai ai sanse bune la locul 3 mi s-ar parea nesimtire fata de suporteri in primul rand

conStiinta

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 18 Mai 2018, 08:26

Cum eram 100% de locul 3 daca acum suntem pe 4?! Intelegi numerele, procentele?!

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de dantes » 18 Mai 2018, 09:10

conStiinta scrie:
18 Mai 2018, 08:26
Cum eram 100% de locul 3 daca acum suntem pe 4?! Intelegi numerele, procentele?!
Superb spirit de observatie. Cat de lejeri suntem tocmai cand e vb de stiintele exacte.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 18 Mai 2018, 09:14

...o sa fie complicat si cu moldovenii, chiar daca nu mai au obiectiv, asta pt. ca au antrenor ambitios si care urmareste sa-si ridice cota. O victorie cu Craiova conteaza in C.V. Sper in continuare sa prindem si noi o zi mai norocoasa si, chinuit, cum o fi, sa reusim sa prindem locul 3...

Avatar utilizator
TrumpD
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 18 Iul 2017, 21:04

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de TrumpD » 18 Mai 2018, 18:18

conStiinta scrie:
18 Mai 2018, 08:26
Cum eram 100% de locul 3 daca acum suntem pe 4?! Intelegi numerele, procentele?!
Pai cine se gandea la inceputul playoffului ca o sa ajungem sa nu mai depindem de noi pentru locul 3?

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de OVI2806 » 18 Mai 2018, 19:41

TrumpD scrie:
17 Mai 2018, 20:04
Sa nu castigi impotriva unei echipe fara obiectiv si aflata deja in vacanta desi tu inca mai ai sanse bune la locul 3 mi s-ar parea nesimtire fata de suporteri in primul rand
Mai mare nesimtire decat in meciul cu Astra cand a bagat rezervele nu poate sa fie. Atunci s-a pisat pe toata lumea, si s-a pisat si pe fotbal de asemenea. Pentru mine ramane foarte ciudata aceea renuntare la campionat, iar acum putem sa nu prindem nici locul 3.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 18 Mai 2018, 20:23

Cu acest meci campionatul s-a terminat si putem trage concluziile finale!
Indiferent de rezultat ... si chiar daca pierdem cupa in mod rusinos vom juca in Europa League cu speranta ca putem intra in grupe cu un portar bun. (Hermanstadt nu are licenta de EL)

Mangia s-a dovedit a fi un om de calitate dar un antrenor fara experienta, care parca ramane blocat pe un sistem tactic de joc care nici dupa un sezon nu s-a sedimentat la Craiova.
Echipa a avut un sezon bun, cu fluctuatii mari de forma, dar cu un joc spectaculos care ne onoreaza. Sezonul 2017-2018 a adus multe bucurii. O dubla cu Milan, speranta ca ne putem bate la titlu si o calificare in finala cupei ( poate cupa ).

Ultimul meci Va fi un meci frumos cu o echipa care joaca deschis.

Calancia - Thiago, Kelic, Popa - Bancu, Zlatan, Mateiu, Martic - Gustavo, Baluta, Mitrita

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 18 Mai 2018, 23:44

Conferinta de presa premergatoare meciului:

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 19 Mai 2018, 06:22

Clasamentul play off, luind in considerare doar meciurile din play off :

FCSB 18 p
CFR 17 p
Viitorul 13 p
Astra 11p
Craiova 9 p
Iasi 4 p

Craiova nu poate termina mai sus de locul 4 in clasamentul play off (anul trecut am terminat pe 5 in acest clasament doar pe play off). Acum, inainte de ultima etapa, Stiinta are acelasi numar de puncte ca la sfirsitul play offului precedent - 9 p (lot mai slab, buget mai mic, meciuri doar in deplasare anul trecut).

Mangia a fost intrebat vineri la conferinta de presa despre cauzele acestui play off modest. Devis a spus ca principala cauza este cupa. Totusi anul trecut Craiova a jucat un numar egal de meciuri campionat plus cupa (excluzind finala), ba cu toate meciurile disputate in deplasare. Din punctul meu de vedere aceasta explicatie nu sta in picioare.

In fine - mult succes echipei si antrenorilor la Iasi. Ar fi frumos sa luam locul 3, cea mai buna performanta din 1995, daca nu ma insel. Locul 4 s-a obtinut si cu Dinel in 2004.

P.S. Daca in play off Craiova a obtinut 9 puncte pina acum, in meciurile din campionatul regulat Craiova a scos 18 puncte cu echipele de play off !

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [P.O. Etapa 10] Poli Iasi - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 19 Mai 2018, 08:13

Bobby scrie:
19 Mai 2018, 06:22
Clasamentul play off, luind in considerare doar meciurile din play off :

FCSB 18 p
CFR 17 p
Viitorul 13 p
Astra 11p
Craiova 9 p
Iasi 4 p

Craiova nu poate termina mai sus de locul 4 in clasamentul play off (anul trecut am terminat pe 5 in acest clasament doar pe play off). Acum, inainte de ultima etapa, Stiinta are acelasi numar de puncte ca la sfirsitul play offului precedent - 9 p (lot mai slab, buget mai mic, meciuri doar in deplasare anul trecut).

Mangia a fost intrebat vineri la conferinta de presa despre cauzele acestui play off modest. Devis a spus ca principala cauza este cupa. Totusi anul trecut Craiova a jucat un numar egal de meciuri campionat plus cupa (excluzind finala), ba cu toate meciurile disputate in deplasare. Din punctul meu de vedere aceasta explicatie nu sta in picioare.

In fine - mult succes echipei si antrenorilor la Iasi. Ar fi frumos sa luam locul 3, cea mai buna performanta din 1995, daca nu ma insel. Locul 4 s-a obtinut si cu Dinel in 2004.

P.S. Daca in play off Craiova a obtinut 9 puncte pina acum, in meciurile din campionatul regulat Craiova a scos 18 puncte cu echipele de play off !
Chiar daca ma repet din nou, citind aceasta analiza, o spun din nou, orice antrenor am fi avut pe banca in acest sezon (sa zicem dintre cei care au fost in trecut...Mogosanu, Stanga, Balint, Sandoi) eram exact in aceeasi pozitie in care suntem acum! Toate conditiile din acest sezon au fost net peste cele din sezonul trecut, de la salarii marite, la stadion, suporteri, logistica, etc! Spun asta de vreo doua luni si cu fiecare meci care trece marele antrenor de la coverciano, "expert in comunicare", ma dezamageste in continuare

Închis