[Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce rezultat credeti ca va obtine Universitatea in Germania?

Poll ended at 09 Aug 2018, 02:43

O victorie nesperata!
7
18%
Un egal neasteptat!
15
39%
O infrangere pacatoasa!
16
42%
 
Total votes: 38

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 10 Aug 2018, 12:38

In afara de atitudinea defetista a echipei - in contrast cu atitudinea mai bataioasa din dubla cu Milan de anul trecut - am ramas neplacut surprins de lipsa de impact a motorului echipei : trioul Bancu - Mateiu - Mitrita.

Eu nu inteleg deloc strategia acestui club. In sezonul trecut o tot ardeam cu Glavina si Barbut; acum astia doi nici pe banca de rezerve nu au loc; in plus alegem sa debutam tot felul de copii in meciuri tari, in loc sa le facilitam o tranzitie catre prima echipa. Il bagi pe Baicu azi 10 minute, miine 20 de minute, poate o repriza alta data - si tot asa. Ce poti sa speri de la trioul Mihaila - Markovic - Baicu venit direct din liga 3 in meciurile EL ? Ne-am cam batut joc de dubla asta din EL zic eu, cu aceasta strategie de neinteles.

Ii vad pe copiii astia atit de fragili fizic ! Ce fac preparatorii fizici de la club ? Ii hranesti bine pe copii, ii trimiti la sala de citeva ori pe saptamina si intr-un an ii ai in alta dispozitie fizica. Avem armate de antrenori italiene, cete de preparatori fizici - si degeaba.

La mai bine de un an de la descalecarea lui Mangia - sa-mi spuneti un copil din lotul Craiovei la care se vede un salt valoric. Ceea ce scriu eu in acest mesaj ar trebui abordat in conferintele de presa - nu balariile lui Stancescu.

P.S. Fanii Stiintei, senzationali ! Nu am mai vazut asa ceva la o echipa romaneasca in meci de cupele europene in deplasare.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 10 Aug 2018, 13:24

Acum mai bine de un deceniu Rapid invingea Herta Berlin si Hamburg, echipe de locul 10 si 7
Dinamo invingea Levekusen, echipa de locul 5 din Bundesliga.
Craiova a jucat slab...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 10 Aug 2018, 13:41

Acum mai bine de 3 decenii Craiova juca semifinala Cupei UEFA.

Numai ca acum vorbim de prezent. Unde ziceai ca e Rapidul acum?

Trimis de pe Xiaomi Note 4


"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 11 Aug 2018, 19:05

Ne-am bucurat la gol ca niste copii. De abia azi cand deschisei calculatorul aflai din presa si de pe facebook ca de fapt a fost naspa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 11 Aug 2018, 20:38

Foarte naspa... Primul gol in Europa dupa vreo 18 ani, daca nu ma insel. Atat am lipsit de pe harta fotbalului european.
Acum, ca am revenit, deranjam!

Trimis de pe Xiaomi Note 4


"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

iuli

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 12 Aug 2018, 00:43

ma intereseaza mai putin ce spune presa,cand am auzit cantecele galeriei am simtit ca ai mei sunt acolo:si in teren,si in tribune....

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 12 Aug 2018, 00:50

SergyuR scrie:
11 Aug 2018, 22:50
A fost nasol rau :)) Sincer nu cred ca exista vreunul din cei care au facut deplasarea care sa regrete, care sa fie suparat. A fost perfect si suntem misto. S-a cantat si inainte si in timpul si dupa meci. Desi toti eram epuizati. Si am ajuns acasa azi, dar tot fericit. Restul tampeniilor ca am fost jalnici, ca trebuia sa ne ducem peste ei nu le comentez.
Felicitari ! Voi reprezentati spiritul Stiintei.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 12 Aug 2018, 11:39

Un articol bun semnat de Alin Buzarin in GheySePe:

Puteau să fie pe teren trei de Băluță, trei de Gustavo și șapte de Screciu, tot Leipzig câștiga, tot Leipzig domina, tot Leipzig avea posesie zdrobitoare și o mie de ocazii. Vorba lui Mangia, asta e diferența dintre „calcio tedesco” și „calcio rumeno”. Axiomă! Devenită și mai axiomă atunci când pe teren au intrat Poulsen, Forsberg și Sabitzer, adică numerele 9, 10 și 7, care de regulă sunt cheia ofensivă a unei echipe de fotbal.

O jumătate de an slabă
În campionat, Craiova n-a mai câștigat acasă din martie. Play-off-ul a fost slab spre foarte slab, iar Băluță și Gustavo erau încă acolo. Sigur, s-a obținut Cupa, dar într-o finală cu o divizionară secundă. Acest succes, venit după un sfert de veac de secetă și îmbrăcat în culori mult prea calde, a mutat atenția de la niște neajunsuri, de joc și de club, care existau deja. Echipa nu mai arăta ca în toamna precedentă, mugurii tactici ai lui 3-4-3 rămăseseră muguri, neurmând transformarea firească în frunze, flori și fructe.

Începutul de sezon s-a înscris pe aceeași direcție, de amnezie totală asupra gustului victoriei. O echipă care câștigă doar patru meciuri (cu Astra și Iași în play-off, cu Botoșani în Cupă, și cu Hermannstadt în mult prea licitata finală) în aproape șase luni, are probleme nu doar de fotbal, ci și de memorie.

Oameni în scădere
Gardoș resimte lunga absență. Kelici are niște limite. Tiago e în scădere vizibilă. Bancu pare resemnat că alții pleacă, iar el rămâne. Mitriță vrea să le facă el pe toate, dar la Leipzig n-a făcut nimic, absolut nimic, suferind inclusiv la atitudine. Dintre cei noi, Donkor și Pigliacelli sunt câștiguri, dar Cicâldău încă nu e. Mijlocaș de travaliu la Viitorul, el pare împovărat de acel 10 de pe spate, care-i impune un comportament tactic mult mai amplu. Mediocritatea sa în cele (deja) 5 meciuri jucate în acest început de sezon întărește ideea că oamenii lui Hagi dau randament maxim doar pe malul mării. Plecați de acolo, Nedelcu, Coman, Benzar și acum Cicăldău n-au mai arătat în alte părți valoarea de la Ovidiu. Excepția e Răzvan Marin, dar poate că el e excepție pentru că s-a dus nu la alt club din țară, ci direct afară.

Planul tactic
Acest 3-4-3 nu e, în teorie, nici depășit, nici ineficient. Doar că el presupune să ai posesie, iar Craiova la Leipzig n-a avut-o mai deloc. Ceea ce poți aplica împotriva Botoșaniului, nu mai merge în Saxonia. Acolo ideea trebuia să fie întărirea mijlocului pentru a câștiga mingea. Iar după aceea, jucatul ei în viteză. Acum aproape un an, unul dintre primele cuvinte românești învățate de Mangia a fost „repede”. Asta le striga mereu jucătorilor. „Repede, repede!”. Strigătura se pare însă că a dispărut.

În plus, când treaba nu merge (și în ultima vreme mai mereu nu merge), prin minutul 70 Devis scoate unul dintre cei trei stoperi și bagă un jucător de atac. Cam același lucru, de fiecare dată, aproape obsedant.

Zlatinski
Bulgarul a ieșit din peisaj pentru că nu mai era titular. Dar momentele bune din ultimul an și ceva l-au avut mereu pe Hristo (foto) în miez. Câștiga mingea, băga piciorul, dădea bine cu stângul, insufla atitudine în jur. Un lider greu de înlocuit de fragilul Cicâldău sau de helvetul Fedele. Plus că renunțarea la bulgar l-a mutat pe Mateiu cu vreo zece metri mai în spate, ceea ce e clar că-i vine cam peste mână.

Nu Leipzig e problema, ci viitorul
Golul din ultimul minut de prelungire a fost frumos, centrare Bancu, finalizare Martici din partea opusă. La scară mult mai mică, un fel de Hernandez-Pavard din meciul cu Argentina. El dă speranțe pentru retur, dar doar de doi bani. Însă după returul din 16 august, care va trece într-un fel sau altul, urmează un sezon întreg!

Se știa de la tragerea la sorți că șansele cu Leipzig sunt foarte mici, mai mici chiar decât cele cu Milan, de anul trecut. Problema Craiovei e campionatul, nu Europa League. Și regândirea, reasamblarea, repunerea pe picioare a unui sistem de joc care pare să fi intrat într-un unghi mort.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 12 Aug 2018, 14:47

...fiecare cu parerea lui. Eu nu sunt de acord cu schimbarea niciunui sistem si am incredere ca Mangia va gasi PIN-ul pana la urma...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 12 Aug 2018, 14:53

Se pare ca Mangia deja a schimbat sistemul...

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 12 Aug 2018, 15:06

...calma, calma, il urca pe Cicaldau. Vedem...

sorin107

[Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 12 Aug 2018, 15:16

Topic gresit.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 12 Aug 2018, 23:52

SergyuR scrie:
11 Aug 2018, 22:50
A fost nasol rau :)) Sincer nu cred ca exista vreunul din cei care au facut deplasarea care sa regrete, care sa fie suparat. A fost perfect si suntem misto. S-a cantat si inainte si in timpul si dupa meci. Desi toti eram epuizati. Si am ajuns acasa azi, dar tot fericit. Restul tampeniilor ca am fost jalnici, ca trebuia sa ne ducem peste ei nu le comentez.
ce echipa avem
ne face sa bem
sa sarbatorim
cu bere si vin
clipa ce o traim
o: ucv
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: [Europa League] RB Leipzig - Universitatea Craiova

Mesaj de sorialis » 13 Aug 2018, 19:30

Sa ma încumet sa fac eu topicul pentru meciul de joi?!?

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Închis