[Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte credeti ca vom obtine dupa acest meci?

Poll ended at 07 Apr 2019, 23:00

3 puncte si echipa revine in carti pentru campionat
19
53%
1 punct obtinut cu greu
6
17%
0 puncte si un bursuc fericit
11
31%
 
Total votes: 36

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Jimmy Darmody » 08 Apr 2019, 20:05

Cum o ard ciumpalacii de la gigiteve..."reeditare a meciului din finala cupei",eu cred sincer ca si Craiova si CFR o sa se pise pe adversarele din cupa in retur!

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Neagu.djuvara » 08 Apr 2019, 21:00

DeuxEx scrie:
08 Apr 2019, 19:08
Si eu, daca te vedeam la vreun meci, credeam ca existi. Insa pentru mine ramai un troll pana la proba contrarie...
Un troll de care o sa ma plictisesc intr-o zi si o sa iau masuri conform regulamentului.
Trimis de pe Xiaomi Note 4
Nu mai spune,o sa te anunt pe tine in mod special de acum inainte cand vin la meci.Nu ma intereseaza sa spun chestii pe placul tau,e problema ta ca nu-ti convine,ceea ce scriu eu.Nici mie poate nu-mi place ce comentezi tu,dar eu am bunul simt sa respect parerile tale,si ale altora.Poate am vazut echipa asta live de mai decat ai facut-o tu,asa ca nu ma.lua cu din astea.Mergi tu la meciuri,sustine echipa si lasa-i pe altii.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 08 Apr 2019, 21:12

blixa scrie:
08 Apr 2019, 10:06
Nu cred ca au vociferat multi ca l-a dat pe Mitrita, dar ca n-a luat nimic sa intareasca echipa cu adevarat se vede cu ochiul liber. Intrebarea nu e de ce l-a dat pe Mitrita ci de ce nu s-a miscat clubul stiind ca il pierdem. Daca din 8, cheltuiai 3, luai titlul, sau, la anul aveai echipa puternica, gata omogenizata. Nu l-au dat pe Mitrita brusc, fara discutii anterioare, sa nu aiba timp sa se orienteze...
Da' te unde stii tu ca dupa ce s-au platit toate taxele, comisioanele, bani pentru procente la Pescara - clubul a incasat/va incasa 8 milioane de Euro ?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 08 Apr 2019, 21:30

Viitorul joaca cu echipa de rezerve in play off si face rezultate excelente : egal la Sepsi, victorie la scor la Astra. Uitati-va cu atentie la echipele aliniate de Hagi in aceste meciuri si va minunati. Ganea jr. da doua goluri in play off - adica un copil care n-a facut nici o brinza nicaieri. Fortes, cumparat cu 200.000 de Euro, platit probabil de vreo 5-6 ori mai bine ca Ganea jr. a dat ZERO goluri in play off.

Pina la urma vorbim de valoarea unui antrenor, de inspiratie, de folosirea unor jucatori in concordanta cu calitatile lor.

Daca echipa standard a Craiovei include in singur virf, Koljic, ce ar putea face Hagi cu echipa de rezerve a Craiovei ?

Popescu - Dimitrov, Popa, Donkor, Briceag - Meza, Fedele, Bic - Cristea, Fortes, Rocha (daca titularii sint : Mirko - Martic, Kelic, Tiago, Bancu - Mateiu, Cicaldau - Barbut, Mihaila, Draghici - Koljic)

Eu nu cred ca echipa de rezerve a Craiovei e mai slaba decit echipa de rezerve a Viitorului care face rezultate excelente in play off.

Viitorul vinde la greu an de an, nu baga mai nimic in achizitii si tot se lupta acolo sus. Iti trebuie scouting bun si antrenor de clasa. Banii multi bagati in achizitii nu garanteaza performanta, ci garanteaza un singur lucru ; faptul ca banii dati pe achizitii nu mai sint in cont :-)

P.S. Ce-ar trebui sa faca fanii Realului ? Sa spurce sefii clubului ca nu l-au inlocuit pe Ronaldo ? Pe mine ma amuza isteria unora care cer dupa fiecare infringere alti jucatori si alte achizitii. Va amintiti de isteria Bucurica ? Cerut la greu de multi - o gaura de vreo 150 k in bugetul clubului. Pina la urma e o chestie de antrenor - daca nu reusesti sa-ti capacitezi jucatorii, sa propui o partitura tactica pe masura calitatilor jucatorilor, vei pierde. Iar daca nu te pricepi sau consideri ca lotul e prea slab, tu ca antrenor poti demisiona. E minutul 40 la FCSB - Sepsi si scorul e 0-0. Cum dracu' de noi luam goluri de la FCSB aproape tot timpul in primele minute, iar Sepsi tine tabela imaculata 40 de minute. E chestie de achizitii sau e chestie de pregatire a echipei, fizic, tactic si mental ?

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de sorinyki » 08 Apr 2019, 21:44

Eu pariez ca fcsb nu bate. Ramanem in lupta pt locul 2!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de cortinadampezzo » 08 Apr 2019, 22:19

Ba ce-mi plac mie sclavii
Cand eram deasupra stelei in clasament pe locul 2 - Astra tragea la titlu, ne facea memoriu, ca ei meritau sa castige si ca nu pot avea sanse din cauza arbitrilor. Televiziunile incercau sa-ti bage mortu in casa. Acum cu viitoru s-au incaltat invers
Acum, ai aratat ca nu ai forta si s-au linistit toti. Mai apar cate unii ca Dinu sau Lacatus sa vorbeasca de Mangia.
E bun si locu 4, daca ia Viitoru cupa, ca un campionat are. Poate merge si locu 4 in EL

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de blixa » 08 Apr 2019, 22:44

Bobby scrie:
08 Apr 2019, 21:12

Da' te unde stii tu ca dupa ce s-au platit toate taxele, comisioanele, bani pentru procente la Pescara - clubul a incasat/va incasa 8 milioane de Euro ?
Contabile, m-ai omorat cu grija pentru banii lui Rotaru. Scuza-ma, nu mi-am dat seama ca a dat si bani din buzunar sa plece Mitrita. Ai impresia ca toti sunt Hagi, sa le iasa afacerea ca lui. Tu detii reteta pentru un club de fotbal eficient. Oare de ce or fi toate cluburile din Ro atat de slabe cand uite ce simplu e!
Ba, suporterii Craiovei nu merita sa te porti la achizitii ca orice echipa cu 12 abonamente vandute!
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 08 Apr 2019, 23:07

Ba - :-) suporterii Craiovei vad niste jucatori si antrenori. Si isi pot da cu parerea despre ceea ce se intimpla pe terenul de joc. Dar mi se pare o timpenie sa te apuci tu - un generic "tu", nu ma refer la nimeni in particular - sa faci finantele unei societati cind 95 % dintre cei din tribune nici o gogoserie nu s-ar pricepe sa conduca.

Ideea e ca acest club are nevoie de milioane de Euro pe an din vinzari de jucatori ca sa supravietuiasca acolo unde e, locul 3 la buget. Nu sa cistigi campionatul, ci sa stai acolo in zona podiumului. Iar vinzarile de jucatori nu sint un business sigur : jucatorii se accidenteaza, ies din forma, sint convocati sau nu la echipa nationala etc. Eu daca as conduce acest club as vinde jucatori cit sa-mi asigur bugetul pe 1-2 ani (adica sa am vreo 3-4 milioane de Euro pentru termen scurt) si as mai vinde jucatori sa am vreo 2-3 milioane de Euro in banca, emergency fund. Adica as vinde de vreo 5-7 milioane de Euro fara sa bag un leu un achizitii pentru ca am nevoie de bani sa tin businessul sustenabil pentru urmatorii 3-4 ani.

Nimeni nu stie citi bani au ajuns la club din vinzarile de jucatori. Se spune ca doar pentru Screciu s-ar fi platit 500 k in comisioane. Dar stim ca s-au bagat milioane de Euro in achizitii in acest campionat. Pentru mine e o problema de scouting, de pregatire a echipei si de ceea ce scoate centrul de juniori. Acolo e problema - nu citi bani se baga in achizitii.

Eu nu cred ca actionarii Craiovei au banii si relatiile lui Becali (presa, FRF, LPF, impresari) si nici spatele lui Varga de la Cluj. Si nici priceperea din fotbal a lui Hagi. Sa te iei la trinta cu astia mari si sa bagi clubul in faliment pentru ca pierzi campionatul ca-ti rateaza unul penalty cind ti-e lumea mai draga, nu se merita. Asa ca e bine sa stai la un nivel decent si sa incerci ceva mare acolo doar cind astia mari au un sezon slab. Ca la bani si relatii nu te poti bate cu ei.

Shalke - un club german mediu - face cam 1.5 milioane de Euro pe meci din bilete, in MEDIE. Adica de zece ori mai mult decit Craiova face la un derby cu stadion plin, cum se intimpla de 3-4 ori pe sezon. Probabil ca media la Craiova e cam de 60-70 k pe meci, adica de 20 ori mai putin decit Shalke. Ca sa vedem unde sintem in comparatie cu lumea din Vest.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Bobby » 08 Apr 2019, 23:54

Dau aici exemplu echipei Astra Giurgiu. Citi bani s-au platit pentru lotul cu care s-a cistigat campionatul in 2016 ?

Multi jucatori buni adusi pe nimic : Boldrin, Alibec, Budescu, Seto, Junior Morais, Fatai, William Amorim etc. Echipa a cistigat titlul, s-a calificat in grupele EL etc. Scouting bun, antrenor potrivit, conditii bune de pregatire = rezultate.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de blixa » 09 Apr 2019, 00:37

Ma Bobby, mai opreste-te, ma, ca daca voiam seminar de economia intreprinderii ma duceam la scoala aia pe care, daca fluieri de trei ori, ai si terminat-o.Tu iti dai licenta la fiecare mesaj.
Mesajele tale sunt simple sofisme.
Tu stii cati bani ies din club, nu stii cati intra, dar e convenabil pentru concluzia ta.
Spui ca varianta ideala e urmarirea jucatorilor dar, pe de alta parte, nu se pricep toti ca Hagi, si iar e convenabil. Imi explici ca e periculos sa arunci cu banii. Nu cere nimeni marea cu sarea. Sa mor daca-l voiam pe Tandia! Nici nu stiu cine e. Stiu ca clubul l-a vrut pe Ionita dar s-a opus Bursucul Cel Furat, ca urma sa vie. Se discuta de vreo 800.000. Deci nu e ca nu s-a vrut.
Apoi dai exemple de prin Jarmania ca sa dovedesti ca tre sa sarutam poala patronului.
Iar de la noi dai exemple niste exceptii. Pai scouting inseamna ce? Sa observi jucatorii buni si ieftini, liberi de contract?
Chiar intrebam mai sus: care e strategia noastra? sa fim un CFR mai sarac? Sa fim o Astra? Serios? Asta e modelul?
1. nimeni nu il obliga pe Rotaru la nimic. Poate niste supraevaluari anterioare, dar asta e alta discutie.
2. ca sa castigi bani, tre sa bagi. In orice afacere. Cu cat e mai mare afacerea si implica public, cu atata bagi mai mult.
In logica ta, ca suporter tre sa accepti orice, ca altfel esti suporter de rezultat si e nasol.
Atunci, te intreb eu, cum evaluezi patronatul unei echipe? Bani multi, incasari mici... shh... nu stim ce inseamna nici gogoseria.
Nu ma intereseaza lectiile de economie. Eu stiu ca echipa asta sufera la transferuri. Asteapta tu scouterul ala sa-ti aduca miraculosul jucator ieftinel si cu salariu mic. Si daca se poate sa-l iei cu 700 si sa-l dai cu 7000. Oricat ar fi taxele nu ma convingi ca de alti 700 nu puteai aduce ceva care sa fie cat de cat testat. Dai banii din buzunar, daca nu ai primit inca prima transa, dar stii ca iti vin! Daca nu te tin buzunarele pt atat, iei Aversa Soseaua Catelu, nu Universitatea Craiova. Dovada ca se poate e incercarea aducerii lui Ionita.
Administratorii echipei au gresit. Poti sa ai o ***** de scouter, nu scoter si nu are ce sa-ti recomande la gratis sau pe coji de seminte. Ce dracului faci? Fatalitate! Tre sa ristisi sa bagi bani. Risc? Ce e ala risc in economie?!?! Iar suporterii sa inteleaga, ca acum 5 ani nu existam...
Ba, mai bine nu iei nimic decat Fortes si Acka, stai cu banii in buzunar si il tii pe Burlacu acasa, mai bagi un copil in lupta. Nu il pun, vere, sa ia nimic, dar sa dea cu praf in ochi e degradant si pentru el si pentru noi. Nu suntem Astra, nu suntem CFR. Noi mai crestem si pustani. Gresim, dar sa gresim cu ei. Ma doare undeva ca terminam pe 3, sau pe 6, daca avem un scop. Asta reprosez eu astora. Ca au luat ciurucuri cand puteau sa se abtina. Comunicatul era asa: "Ba, suporteri, am incercat sa aducem calitate, n-am reusit. Data viitoare! Pana atunci jucam cu copiii nostri si speram sa-i sustineti"
S-a rupt Brazda.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 09 Apr 2019, 09:17

Bobby scrie:
08 Apr 2019, 21:30
Viitorul joaca cu echipa de rezerve in play off si face rezultate excelente : egal la Sepsi, victorie la scor la Astra. Uitati-va cu atentie la echipele aliniate de Hagi in aceste meciuri si va minunati. Ganea jr. da doua goluri in play off - adica un copil care n-a facut nici o brinza nicaieri. Fortes, cumparat cu 200.000 de Euro, platit probabil de vreo 5-6 ori mai bine ca Ganea jr. a dat ZERO goluri in play off.

Pina la urma vorbim de valoarea unui antrenor, de inspiratie, de folosirea unor jucatori in concordanta cu calitatile lor.

Daca echipa standard a Craiovei include in singur virf, Koljic, ce ar putea face Hagi cu echipa de rezerve a Craiovei ?

Popescu - Dimitrov, Popa, Donkor, Briceag - Meza, Fedele, Bic - Cristea, Fortes, Rocha (daca titularii sint : Mirko - Martic, Kelic, Tiago, Bancu - Mateiu, Cicaldau - Barbut, Mihaila, Draghici - Koljic)

Eu nu cred ca echipa de rezerve a Craiovei e mai slaba decit echipa de rezerve a Viitorului care face rezultate excelente in play off.

Viitorul vinde la greu an de an, nu baga mai nimic in achizitii si tot se lupta acolo sus. Iti trebuie scouting bun si antrenor de clasa. Banii multi bagati in achizitii nu garanteaza performanta, ci garanteaza un singur lucru ; faptul ca banii dati pe achizitii nu mai sint in cont :-)

P.S. Ce-ar trebui sa faca fanii Realului ? Sa spurce sefii clubului ca nu l-au inlocuit pe Ronaldo ? Pe mine ma amuza isteria unora care cer dupa fiecare infringere alti jucatori si alte achizitii. Va amintiti de isteria Bucurica ? Cerut la greu de multi - o gaura de vreo 150 k in bugetul clubului. Pina la urma e o chestie de antrenor - daca nu reusesti sa-ti capacitezi jucatorii, sa propui o partitura tactica pe masura calitatilor jucatorilor, vei pierde. Iar daca nu te pricepi sau consideri ca lotul e prea slab, tu ca antrenor poti demisiona. E minutul 40 la FCSB - Sepsi si scorul e 0-0. Cum dracu' de noi luam goluri de la FCSB aproape tot timpul in primele minute, iar Sepsi tine tabela imaculata 40 de minute. E chestie de achizitii sau e chestie de pregatire a echipei, fizic, tactic si mental ?
Situatia nu este asa cum o prezinti tu. Hagi este sustinut de FRF, Becali si alte cluburi care il ajuta sa-si prezinte marfa. Eu sunt convins ca intre Becali si Hagi este o complicitate,ca titlul de campioana a fost castigat de Viitorul cu acceptul si ajutorul FCSB-ului. Reclamatia aia la TAS a fost o fenta pentru a masca realitatea , neavand nici o sansa de reusita. Ieri, Hagi stia ca va castiga la Astra si putea sa trimita si echipa de cadeti ca rezultatul era acelasi. Nu sunt de acord cu tine in ceea ce il priveste pe Fortes care mie mi se pare un jucator puternic si de folos echipei. La club se afla o oferta pentru Fortes de 1.5 milioane euro din Rusia.
Sepsi a fost invinsa ieri cu 2-0. Neagoe antreneaza in stilul lui Dan Petrescu, adica joc de aparare si daca iese ceva pe contraatac e bine daca nu, aia e. Anul asta a mers pentru ca toate echipele jucau cu Sepsi la victorie si se descopereau in aparare. Daca Neagoe ramane si in sezonul 2019/2020, la Sepsi, nu prinde playofful. La Universitatea Craiova cea mai buna solutie este Mangia , daca i se aduc 3-4 jucatori de valoare, nu mai multi . Daca pleaca Mangia, din Romania, il vad pe Bergodi sau pe "iedi" dar cred ca e mai indicat antrenor strain fara nume mare dar, cu scoala multa.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de blixa » 09 Apr 2019, 09:33

Si sta cineva pe ganduri cu Fortosu'? El e puternic si atat. Daca ar face exact cat trebuie ar fi util. Dar el se crede si balerin si asta e prea daunator.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Fan Alb - Albastru
suporter
suporter
Mesaje: 623
Membru din: 15 Iun 2016, 23:24

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 09 Apr 2019, 10:11

Cred ca prima achizitie in vara o sa fie un autocar :)
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de sorinyki » 09 Apr 2019, 10:26

Nici eu nu sunt de acord cu Neagoe, daca era asa mare antrenor exploda de mult, adevarata lui valoare se vede in play off, unde, sper sa nu ma insel, nu are nici o victorie!

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa IV - Play-Off] Universitatea Craiova - CFR Cluj

Mesaj de florinkeke » 09 Apr 2019, 11:42

Noi ar trebuie sa ne concentram pe ce a mai ramas din acest sezon.Importat e meciul urmator cu Viitorul,meci in care nu trebuie sa pierdem pentru a securiza locul 3.Dupa acest meci avem la Astra si in cupa returul, deci cel mai probabil vom menaja si noi din titulari la Astra.
Locul 3 e f important mai ales daca nu mergem in finala cupei.

Închis