Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Moderator: grup_moderatori

Aducem supercupa la Craiova?

Da, de data asta supercupa vine la Craiova
12
67%
Nu, rămâne la Cluj.
6
33%
 
Total votes: 18

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de fabius_2014 » 12 Iul 2021, 12:49

Cred ca in momentul asta, problema in fotbalul romanesc si al Universitatii Craiova, o reprezinta valoarea jucatorilor. Toata lumea si mai ales Spania, plimba mingea stanga, dreapta, inapoi pana se gaseste o pasa in adancime care se rezolve faza. Diferenta este facuta de viteza si exactitatea paselor, adica de valoarea jucatorilor. Am vazut in meciul de supercupa, incercari de demarcari ale lui Koljic, dar nu primea pasa sau pasa era la 5-6 metri. In concluzie, mai usor cu schimbarea antrenorului.
Diferentele dintre exprimarea echipei pe vremea lui Papura si acum sunt foarte mari. Echipa pe vremea lui Papura era intinsa pe 70 metri, nu avea consistenta in joc si nici posesie nu prea avea. Acum, de obicei, posesia e a noastra si suntem echipa care incearca sa sparga apararile. Daca jocul nu ne iese este din cauza jucatorilor.
Am vazut critici pentru ca a fost introdus Campanu, dar jocul acestuia a fost chiar foarte bun.
Marinos nu este cel mai bun, dar este bun.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 12 Iul 2021, 13:51

Mijlocasii nostri nu se misca. Stau si asteapta cu om in spate. Iar cand au mingea, prima idee e s-o dea inapoi. Plus n-am inteles-o p-asta cu mijlocasul defensiv intre fundașii centrali. Zicea un baiat pe-aici ca e mare smecherie chestia asta. De ce? Care-i treaba? Poate explica si pt. profani. Special m-am uitat si la acest Euro sa vad daca vreo echipa isi aduce defensivul intre fundasii centrali la inceputul fiecarei faze. Se pare ca nu. O labareala prin care se pierde timp iar adversarul are timp cacalau sa se organizeze. Treaba asta o faci daca ai un portar cu joc de picior varza, ceea ce nu e cazul la noi. Eu asa vad.
Plus, frate, n-avem contra atac. Pur si simplu, in jocul nostru aceasta faza nu există!
Iarasi, ce am mai observat, Conte centreaza pe jos sau la semi inaltime. Nu cred ca asa vrea, ci cam asa poate. Pai un atu al nostru odata cu revenirea lui Koljic ar trebui sa fie loviturile de cap. N-a inceput campionatul, dar chiar o sa urmaresc sa vad cand/daca vom da vreun gol cu capul din centrare Conte.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 12 Iul 2021, 14:40

Nu știu dacă e șmecherie cu mijlocașul care coboară dar pare o îmbunătățire, e mai mobil și creează trasee.... La campionat chiar campioana a folosit permanent sistemul asta, cred ca și Spania, Croatia... Tot ceva modern sunt fundașii laterali care urca mult de tot atunci când coboară acel mijlocaș, iar fundașii laterali cauta apoi pătrunderea, nu mai cauta pasa înapoi ca inainte

La meciul cu Cluj cum spunea și @fabius am văzut și eu ca încearcă verticalizarea dar e mai greu cu varza mai ales când joci cu cei mai buni din campionat.. Încercăm sa pătrundem măcar pentru ca deja pasa înapoi era obsesiva și ineficienta

La 4231 nu cred ca vom vedea contraatacuri ci posesie prelungita

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de Geronimo » 12 Iul 2021, 15:22

Depinde de mijlocasul care coboara. Daca e Mateiu, avem sperante? Sa punem nume de la euro? Sa ne apuce depresia cand vedem ce avem noi? La noi nu se demarca niciun mijlocas sa primeasca. Mai e si problema vitezei de joc. Si cand se paseaza intre linii, avem emotii la preluarea mingii. Sa facem o statistica: cate goluri dam din faze fixe, care suturi/cornere avem, cate centrari in careu... Jucam si noi ce putem.


Sent from my iPad using Tapatalk

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de malus dacus » 12 Iul 2021, 16:29

BiancoAzzurro_AS. scrie:
12 Iul 2021, 14:40
Nu știu dacă e șmecherie cu mijlocașul care coboară dar pare o îmbunătățire, e mai mobil și creează trasee.... La campionat chiar campioana a folosit permanent sistemul asta, cred ca și Spania, Croatia... Tot ceva modern sunt fundașii laterali care urca mult de tot atunci când coboară acel mijlocaș, iar fundașii laterali cauta apoi pătrunderea, nu mai cauta pasa înapoi ca inainte

La meciul cu Cluj cum spunea și @fabius am văzut și eu ca încearcă verticalizarea dar e mai greu cu varza mai ales când joci cu cei mai buni din campionat.. Încercăm sa pătrundem măcar pentru ca deja pasa înapoi era obsesiva și ineficienta

La 4231 nu cred ca vom vedea contraatacuri ci posesie prelungita
Inseamna ca ori n-ai cu cine, ca pe ai nostri atat ii duce capul, ori nea Marin a inteles aiurea ce a vazut pe la altii si asa le cere.
La Italia eu n-am vazut nici pe Jorginho si nici pe Verratti sa coboare atat de mult. Pe cand la noi, atat Mateiu cat si Screciu, coboara chiar si sub linia fundasilor, culmea fiind ca in multe momente nici macar nu participă la joc, ci doar se uita cum paseaza fundasii intre ei.
O alta chestie, de data asta care nu tine de antrenor, este ca nu aveam jucatori cu ceea ce se cheama "personalitate". Ma refer de la mijloc in sus. La noi, mijlocasii stau ascunsi iar varfurile, chiar si cand sunt demarcate, nu cer mingea. Din echipa asta, nu cere nimeni mingea in afara de Koljic, Nistor si, din cate am vazut, Conte. In rest, tacaneala si alibi. Cicaldau nr. 10, daca nu se nimereste s-o primeasca liber dupa vreo recuperare ceva, aleluia, nu se demarca si nu cere in veci.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de Takeiteasy » 12 Iul 2021, 16:42

Daca ai nostri pe teren nu prea arata personalitate, in tribune exista destula personalitate :

https://www.facebook.com/27654231580986 ... 893830207/

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 12 Iul 2021, 17:23

malus dacus scrie:
12 Iul 2021, 16:29
BiancoAzzurro_AS. scrie:
12 Iul 2021, 14:40
Nu știu dacă e șmecherie cu mijlocașul care coboară dar pare o îmbunătățire, e mai mobil și creează trasee.... La campionat chiar campioana a folosit permanent sistemul asta, cred ca și Spania, Croatia... Tot ceva modern sunt fundașii laterali care urca mult de tot atunci când coboară acel mijlocaș, iar fundașii laterali cauta apoi pătrunderea, nu mai cauta pasa înapoi ca inainte

La meciul cu Cluj cum spunea și @fabius am văzut și eu ca încearcă verticalizarea dar e mai greu cu varza mai ales când joci cu cei mai buni din campionat.. Încercăm sa pătrundem măcar pentru ca deja pasa înapoi era obsesiva și ineficienta

La 4231 nu cred ca vom vedea contraatacuri ci posesie prelungita
Inseamna ca ori n-ai cu cine, ca pe ai nostri atat ii duce capul, ori nea Marin a inteles aiurea ce a vazut pe la altii si asa le cere.
La Italia eu n-am vazut nici pe Jorginho si nici pe Verratti sa coboare atat de mult. Pe cand la noi, atat Mateiu cat si Screciu, coboara chiar si sub linia fundasilor, culmea fiind ca in multe momente nici macar nu participă la joc, ci doar se uita cum paseaza fundasii intre ei.
O alta chestie, de data asta care nu tine de antrenor, este ca nu aveam jucatori cu ceea ce se cheama "personalitate". Ma refer de la mijloc in sus. La noi, mijlocasii stau ascunsi iar varfurile, chiar si cand sunt demarcate, nu cer mingea. Din echipa asta, nu cere nimeni mingea in afara de Koljic, Nistor si, din cate am vazut, Conte. In rest, tacaneala si alibi. Cicaldau nr. 10, daca nu se nimereste s-o primeasca liber dupa vreo recuperare ceva, aleluia, nu se demarca si nu cere in veci.
Nu știu care din ei e, dar cobora în dreapta lui chellini, era mai diferit pentru ca devenea chellini un fel de fundas stanga iar mijlocașul devenea fundas central, chiar libero si largeau linia mult linia de fund... acum cine știe mai multe poate sa îți explice tactic, eu am văzut mișcarea asta

Aia nu făceau combinația mereu pt ca mai au și alte scheme, nu stau doar în asta și nu sunt asa surprins ca nu ne iese ca la italieni, ce sa zic acum..poate te surprinde pe tine

Cu privire la mijlocași eu rămân convins ca ne trebuie un închizător piesa, sa se lipească ca Dielna asa din prima, fundași avem și portar (sta pe banca) iar în atac cu ăștia defilam pana mai facem curățenie

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Supercupa - Universitatea - CFR Cluj

Mesaj de Takeiteasy » 16 Iul 2021, 07:58

Ce frumos apare acum palmaresul cu 3 tipuri de trofee :

https://www.transfermarkt.com/universit ... rein/40812

Închis