Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Iancu Magheru » 23 Sep 2021, 10:03

Aata nu-i mare scofală. Aștept memoriile alea ale jucătorilor pt neplăți salariale pe mai multe luni, atunci începe distracția.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Takeiteasy » 29 Sep 2021, 23:37

Nu stiu daca o sa vezi memorii. Ara balta peste dupa cite se vede :

https://www.prosport.ro/fotbal-intern/l ... a-19337747

Si gata, boo nu mai face stadion dupa cite se vede, dar are cea mai buna baza sportiva de fotbal din Oltenia, cu siguranta.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de David Graham » 30 Sep 2021, 00:14

De unde are hotul asta terenul ala de acolo ? Pe cine a mai pagubit ?
Mai are terenuri, mai are ? :)(
:)(

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Iancu Magheru » 30 Sep 2021, 00:31

Nu cred toata chestia asta, miroase a țeapă sau exagerare. Pai nu iei niciun jucător pe bani, dar faci bază de 12 milioane.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Takeiteasy » 30 Sep 2021, 02:58

Iancu Magheru scrie:
30 Sep 2021, 00:31
Nu cred toata chestia asta, miroase a țeapă sau exagerare. Pai nu iei niciun jucător pe bani, dar faci bază de 12 milioane.
Pai tocmai - chelul nu e asa de prost. Banii pe jucatori se duc - banii pe infrastructura stau acolo. Mi se pare totul facut cu cap.

Baza nu costa 12 milioane - vezi ca in estimarea asta intra valoarea terenului pe care si-a facut baza. 1.5-2 milioane a spart lejer pe ceea ce se vede in poze.

In 10-15 ani, valoarea terenului pe care si-a facut baza va creste sa acopere investitia de acum.

Rotaru sparge in fiecare an 4 milioane din vinzari doar sa mentina actuala echipa - zero investitii in infrastructura.

Liga 1 are acum 3 echipe cu baze de antrenament adevarate : Viitorul/Farul, FCSB, si FC Booveni. U Craiova inchiriaza baza din Lunca - complex OK, dar cu doar doua terenuri cu iarba. Rotaru sparge banii pe achizitii, salarii mari si cantonamente si deplasari de fite. Eu as fi bagat 5 % din buget in fiecare an in infrastructura : fac un teren pe an sa fie al clubului. Se baga bani buni in echipa a doua si cam degeaba. Pe termen lung - strategia asta e pierzatoare.
Last edited by Takeiteasy on 30 Sep 2021, 03:10, edited 2 times in total.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Takeiteasy » 30 Sep 2021, 02:58

David Graham scrie:
30 Sep 2021, 00:14
De unde are hotul asta terenul ala de acolo ? Pe cine a mai pagubit ?
Mai are terenuri, mai are ? :)(
E facuta pe terenul lui.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Paul » 30 Sep 2021, 06:56

Ok, deci Mititelu e bun la afaceri, iar Rotaru nu e, gata, am inteles.
Numai ca in fotbal cred ca afacerea nu inseamna cum sa te tii jos cu cheltuielile cat inseamna sa poti sa vinzi la preturi onorabile, adica afacerea sa iti produca, nu doar sa consume si sa te legumesti.
Mititelu a facut una bucata afacere cu fotbalistul Mihai Costea, pe care l-a dat pe un milion lui nen-su Gigi si s-a fofilat cu banii, drept pentru care e la studii acum.
Intre timp Rotaru a vandut de cateva zeci de milioane si am luat 2 cupe - in comparatie Miti a avut 2 retrogradari.
Mie imi da cu virgula, nu prea imi iese Miti in fata la faza asta, desi am inteles ca e os domnesc, latifundiar si s-a specializat in investitii de mosteniri.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Takeiteasy » 30 Sep 2021, 07:21

Paul scrie:
30 Sep 2021, 06:56
Ok, deci Mititelu e bun la afaceri, iar Rotaru nu e, gata, am inteles.
Numai ca in fotbal cred ca afacerea nu inseamna cum sa te tii jos cu cheltuielile cat inseamna sa poti sa vinzi la preturi onorabile, adica afacerea sa iti produca, nu doar sa consume si sa te legumesti.
Mititelu a facut una bucata afacere cu fotbalistul Mihai Costea, pe care l-a dat pe un milion lui nen-su Gigi si s-a fofilat cu banii, drept pentru care e la studii acum.
Intre timp Rotaru a vandut de cateva zeci de milioane si am luat 2 cupe - in comparatie Miti a avut 2 retrogradari.
Mie imi da cu virgula, nu prea imi iese Miti in fata la faza asta, desi am inteles ca e os domnesc, latifundiar si s-a specializat in investitii de mosteniri.
Nu am zis asta; dar m-a mirat chiar sa vad baza sportiva la boo. Cu destule terenuri de fotbal. Ma mira pentru ca acum in liga 1 exista 3 cluburi cu baze proprii de pregatire : Viitorul, FCSB si boo.

Tu ai dreptate cu istoria chelului - dar e istoria pina acum citiva ani. Cine a mai facut asa baza sportiva privata la Craiova in ultimii 30 de ani ? Nimeni. Si asta conteaza cind vrei sa faci fotbal.

Viitorul se anunta disputat. Ridem, glumim - dar baza chelului ma pune pe ginduri. Stadion are, baza sportiva are, brand nu-i trebuie. Vedem unde stam la meciul de duminica. Eu cred ca s-a atins maximul cu Rotaru la U Craiova; la FC Boo - prevad progres in timp. Pina unde ? Habar n-am. Play off in 2-3 ani poate, daca mai are 6-7 milioane cash pentru echipa ?

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 30 Sep 2021, 07:42

Baza aia sportiva e facuta in proportie de 90%. Ati observat ca la boovean nimic nu e gata.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Paul » 30 Sep 2021, 08:00

Important e sa ai baza de pregatire, adica undeva unde te pregatesti in conditii bune, nu neaparat sa o construiesti tu din banii tai, poti la fel de bine sa inchiriezi cum face Rotaru. O fi mai bine sa construiesti din anumite puncte de vedere? Habar nu am, dar nu cred ca de-aici ni se trage noua si iese boo in frunte.
Pe mine ma irita maxim orice anunt publicitar despre succesul in afaceri si renasterea gestionata de Mititelu al mare si al mic tatuat.
Sigur nu ma pricep la afaceri, dar la fel de sigur sunt ca indiferent de cati bani ar dispune, Mititelu e in stare sa ramana dator si certat cu toata lumea, iar faptul ca se tot baga el in fata sa fie ala cu fotbalul in Craiova mi se pare ca trebuie sa avem o reactie vehementa de respingere, ca nu suntem prizonierii lui.
Astia doi, el si fi-su, par exemplu tipic de violatori care isi abuzeaza victimele si nici nu le lasa sa plece, trebuie sa stea la bataie pe viata, fara sa divorteze.
Ei si sustinatorii lui sunt ferm convinsi ca asa e normal, si cu forta pumnului si cu o gura enorma de mahalagiu isi indeplinesc misiunea divina pe acest pamant, ei fiind darul lui Dumnezeu pentru noi.
In acest context nu pot sa ma detasez si sa intretin ideea ca FCU va progresa, eu sper sa se termine o data.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Iancu Magheru » 30 Sep 2021, 08:52

Cata vreme el nu e in stare de management productiv la echipa, degeaba face baze de antrenament. El in momentul asta nu produce niciun venit. Cheltuie bani cu sacii pe salarii jucatori, chirii stadion, deplasări etc. El nu a vândut si nu va vinde niciodată jucarori pe bani. Ideea asta cu luat jucători străini fara potential de progres care iti si toacă banii ma unge pe suflet, nu ai cum sa faci treabă cu strategia asta. Vezi Rapidul in 2007-2011, jucători cu salarii imense, dar nu vindeau nimic. Și au ajuns la sapă de lemn cu tot cu baza lor PRO Rapid. Vad un scenariu similar la boovean. Ce o sa faca dupa ce se vede pe locul 12 la finalul sezonului regulat si noi pe 2? El nu isi permite să ne vada pe noi performanți si el in mocirla play-out-lui. Oamenii alesesera deja in toti anii ăștia in proportie mare sa țină cu Universitatea, acum cand va vedea ca fcu e jalnica vor veni și "indecișii" de partea noastra. Așa ca va epata la un moment dat si va lua jucatori ceva mai bunicei,dar tot străini de 27 de ani nevandabili, care ii vor toca si mai mult bugetul. Si atunci chiar vine dezastrul. Terenurile alea de antrenament pot sa valoreze și 10 milioane, cine sa le cumpere in caz ca are ăsta nevoie de bani? Rotaru? Sa fim seriosi, e o incercare de lovitura de imagine, dar in realitate e rețeta pt eșec financiar, specialitatea casei.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 30 Sep 2021, 10:19

Paul scrie:
30 Sep 2021, 08:00
Important e sa ai baza de pregatire, adica undeva unde te pregatesti in conditii bune, nu neaparat sa o construiesti tu din banii tai, poti la fel de bine sa inchiriezi cum face Rotaru. O fi mai bine sa construiesti din anumite puncte de vedere? Habar nu am, dar nu cred ca de-aici ni se trage noua si iese boo in frunte.
Pe mine ma irita maxim orice anunt publicitar despre succesul in afaceri si renasterea gestionata de Mititelu al mare si al mic tatuat.
Sigur nu ma pricep la afaceri, dar la fel de sigur sunt ca indiferent de cati bani ar dispune, Mititelu e in stare sa ramana dator si certat cu toata lumea, iar faptul ca se tot baga el in fata sa fie ala cu fotbalul in Craiova mi se pare ca trebuie sa avem o reactie vehementa de respingere, ca nu suntem prizonierii lui.
Astia doi, el si fi-su, par exemplu tipic de violatori care isi abuzeaza victimele si nici nu le lasa sa plece, trebuie sa stea la bataie pe viata, fara sa divorteze.
Ei si sustinatorii lui sunt ferm convinsi ca asa e normal, si cu forta pumnului si cu o gura enorma de mahalagiu isi indeplinesc misiunea divina pe acest pamant, ei fiind darul lui Dumnezeu pentru noi.
In acest context nu pot sa ma detasez si sa intretin ideea ca FCU va progresa, eu sper sa se termine o data.
Oare de ce booveanul isi prezinta investitia cand e construita in proportie de 90% ?
Este 90% sau poate e 75% sau poate chiar 50% ?
Nu vede nimeni ca infractorul si fiu-su urla cat pot de tare ca au bani ?
Realitatea este ca nu se asteptau sa aiba asa putini suporteri si acum incearca sa le induca o raza de speranta pentru a-i tine cat de cat aproape.
Daca vor continua cu inca 3-4 esecuri consecutive or sa fie in aer rau de tot.
Ce este cel mai gretos este ca se comporta ca niste infractori sadea , mint, inseala, ameninta, merg la intimidare.
Curios este ca au un grup de trolli platiti pe care doar cativa dintre noi ii mai contram pe GSP. Ce zici Empedocle ?

Partea buna este ca acum imi pot explica de ce si cum in anumite perioade oamenii au urmat si s-au lasat condusi de niste psihopati paranoici, unii dintre ei fiind chiar prostovani ca in cazul booveanului.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Paul » 30 Sep 2021, 12:59

Asta cu strigatul banilor vine din trasaturile de cocalar wannabe, eu asa cred, mai mult decat din vreo strategie, dar in fine, se poate sa simta funia si sa se agite.
Eu ma intreb de ce nu il ia nimeni la intrabari cu mega afacerea in care facea el Mititelu Towers frate, nici mai mult nici mai putin, care daca nu ma insel trebuiau sa fie gata deja, acolo in balta Craiovitei.
Adica intrebam, nu dam cu parul, sunt gata, in ce stadiu sunt, cand vor fi gata, sau cumva nu se mai fac, la fel ca multe alte potlogarii pe care le-a anuntat.
Stadion nou, Arena Leilor parca era, neam.
Dar da, e bine ca doar cheltuie bani la greu, sa arate ca e relevant, si nu vinde nimic, nici macar bilete. E destul de evident care e proiectul sustenabil din Craiova si care nu e, chiar lasand la o parte toate considerentele de "morala" si vorbind strict economic.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 30 Sep 2021, 13:52

Nu au ce sa intrebe si nu au de ce sa intrebe. Daca infractorul nu a luat bani in avans sau nu a prejudiciat pe nimeni, nu ai motiv sa te legi de el. A mintit cum o facea in fiecare zi, a platit cateva ziare si cu asata basta. El a lasat impresia care are bani multi, ziarele si-au luat banii si asta e. Mintitul fara prejudiciu nu e fapta penala.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Paul » 30 Sep 2021, 15:05

Stiu ca nu e fapta penala, si eu nu intrebam in sensul asta, ci doar ca asa cum se intreceau in a publica publireportaje de-aseta nostime cu Mititelu Towers, tot asa puteau doar sa il intrebe in ce stadiu sunt lucrarile, daca ar face-o cineva in direct cand apare al mic cu mecla aia de taran satul sa ne spuna ca nici nu stim ce mici am inceput sa fim. Ceva tot trebuie sa raspunda daca apuca cineva sa ii puna intrebarea.

Scrie răspuns