Rotaru la judecata poporului

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Freestate » 19 Iul 2023, 23:07

Eu nu sunt convins , cred ca exista o lipsa de comunicare in clubul asta sau Rotaru nu este chiar atat de persuasiv pe cat ar trebui sa fie...
FMSP :)(

BogdanWick8
membru
membru
Mesaje: 155
Membru din: 02 Iun 2022, 19:05

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de BogdanWick8 » 19 Iul 2023, 23:19

Doomsday scrie:
19 Iul 2023, 23:05
https://m.digisport.ro/fotbal/liga-1/mi ... mjaK3vIgFE
Aici declaratia.
Multumesc! usteag

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 933
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de robertc » 20 Iul 2023, 00:00

Cred ca ne ia de prosti rotaru!

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de ParintelePafnutie » 20 Iul 2023, 04:14

FreakBoy scrie:
19 Iul 2023, 22:07
ParintelePafnutie scrie:
19 Iul 2023, 21:59
Leonard Albert scrie:
19 Iul 2023, 20:18
Ma uit asa la voi...oameni batrani...
Actionari Universitatea Craiova: Andrici 80%, Rotaru si firma 15%, Beze 5%.
Rotaru va spune de ani de zile ca este custodele echipei pe o perioada de 10 ani cu obiectiv titlul. Nu l-a indeplinit.
Bossul cel mare face schimbare de cadre. Urmeaza alt "custode" cu acelasi obiectiv: titlul. Ca va fi unul, ca vor fi mai multi.
Simplu si perfect, ca sa zic asa.
foarte buna observatia!
Foarte bună, o ****. Andrici și Beze au 80, respectiv 5 dintr-o firma cu 20 de milioane datorie la Rotaru.

Intrând în teoriile conspirației, poate teatrul prost din print screen e o pisica arătată, deși e print screen de vreo săptămână. Sa se fi vorbit la întâlnire și sa fi confirmat al nostru ceva care sa fie vreo aluzie la niște bani luați, sau chiar vreo confirmare.
Ieșind din teoria conspirației de ce **** mea ar fi dat Rotaru bani sa nu vina PS la meci? Și de ce ar fi confirmat cineva știind precedentul de înregistrări pe care PS îl are?
Dacă voiau sa o facă frumos, puteau sa insceneze o lupta între blondu, chipeș și, (oare ce mai face, să-i dea Dumnezeu sănătate) Cici în care ala bătut sa recunoască plângând ca a luat bani de la rotaru.
Forza Știința!
Și trebuie sa reactivam și asta cu m uie oameni buni ca deja sunt cam mulți "naivi".
Cit e capitalul social al firmei? Participatia, in caz de faliment, fata de datorie, inseamna ca ai prioritate mai micabla masa credala. Deci cel care imprumuta o societate risca mai putin decit cel care participa la capitalul social.

Daca Rotaru a imprumutat clubul cu 20 de milioane, pe cind Andrici a investit capital social 20 de milioane, tot Andrici e cel care risca mai mult, deci ar trebui sa aiba un cuvint mai greu. Dupa cum am zis, nu stiu insa care e capitalul investit.

Nu stiu de ce-mi pui mie in circa tot felul de conspiratii si tradari si alte alea. Eu am discutat strict despre bani si despre faptul ca Rotaru pare intr-adevar un fel de CEO la sfirsit de mandat (primit de la Consiliul de Administratie). Nu vad de ce amestecam aici pe boo, galerii, presa, *** si altele.

Daca vin investitori noi, o sa fie un Consiliu de Administratie nou si un CEO nou (Rotaru vad ca nu mai vrea sa ocupe functia, si asta e, nu-l poti forta - ramine creditor, actionar, dar nu CEO). Nu e nici o minune la mijloc. Se intimpla.

Referitor la muicel, cred ca e doar o coincidenta problema lui cu a noastra. El, desigur vrea sa profite ca un Dinu Paturica ce e. Dar cam atit. Imediat se limpezesc apele si o sa-l vezi cum ramine si fu*** si fara bani si cel mai probabil retrogradat.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 20 Iul 2023, 07:03

manex scrie:
19 Iul 2023, 22:46
Vazurati, ma?

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
https://www.youtube.com/watch?v=FYyWoruiUTU

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Freestate » 20 Iul 2023, 08:29

ParintelePafnutie scrie:
20 Iul 2023, 04:14
Daca Rotaru a imprumutat clubul cu 20 de milioane, pe cind Andrici a investit capital social 20 de milioane, tot Andrici e cel care risca mai mult, deci ar trebui sa aiba un cuvint mai greu. Dupa cum am zis, nu stiu insa care e capitalul investit.
Parinte, ar fi trebuit sa stii ca capitalul social are o marime ...formala la U Craiova. Stim unii dintre noi ca, capitalizand sumele pe care le aduci in club risti totul pentru ca pierderile inregistrate se acopera din acest capital tocmai de aceea bancile agreeaza firmele cu capitaluri mari. Desigur creditand firma precum Rotaru ai sansa sa mai recuperezi ceva la masa credala ...dar inca o data spun clubul nostru are un capital de marimea unui s.r.l. de cartier.
Booveanul insa si-a marit capitalul acum aproape 2 ani pentru a putea accesa credite...
FMSP :)(

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Freestate » 20 Iul 2023, 14:29

Vom analiza un pic situatiile financiare ale clubului in paralel ...anii 2021 si 2022 si vom vedea mestesugul lui Rotaru in a conduce ...sau poate al lui Cartu (..desi e putin probabil ... omul era doar cu semnatura). Voi cauta sa fac o legatura si cu vechea analiza care zace pe undeva prin paginile forumului ca sa obtinem o imagine pe mai multi ani.
Eu ma folosesc de cifrele aparute pe Ministerul de Finante si nu pe situatiile publicate pentru FRF si LPF. Acolo raportarile, imbinarea posturilor bilantiere este alta, este facuta pentru un organism privat si de aceea nu o abordez.
Sa speram ca talentele mele de vechi expert contabil, calitate la care am renuntat acum cativa ani ... nu s-au erodat.
Deocamdata avem cifrele:
Fişiere ataşate
2021 vs 2022.jpg
FMSP :)(

EDMOND_
fanatic
fanatic
Mesaje: 1115
Membru din: 22 Sep 2003, 17:33

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de EDMOND_ » 20 Iul 2023, 14:57

Leonard Albert scrie:
19 Iul 2023, 20:18
Ma uit asa la voi...oameni batrani...
Actionari Universitatea Craiova: Andrici 80%, Rotaru si firma 15%, Beze 5%.
Rotaru va spune de ani de zile ca este custodele echipei pe o perioada de 10 ani cu obiectiv titlul. Nu l-a indeplinit.
Bossul cel mare face schimbare de cadre. Urmeaza alt "custode" cu acelasi obiectiv: titlul. Ca va fi unul, ca vor fi mai multi.
Simplu si perfect, ca sa zic asa.
Parca in acte Andrici detinea 85% si Rotaru 10%. Oricum, nu are importanta,probabil a fost de ochii lumii. Rotaru avea niste probleme atunci legate de afcerile imobiliare si a dorit sa puna la adapost clubul,a apelat la niste prieteni. Capitalul social a fost undeva la 120.000 lei, nici nu are rost sa-l amintim. Toti banii au venit (si vin!) de la Rotaru, nu am vazut sa contribuie altcineva cu sume de bani. Iar cand ai 85% dintr-un club esti interesat cat de cat de ce se intampla acolo, Andrici e pur si simplu invizibil, nici macar o declaratie pe an despre echipa....

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de ParintelePafnutie » 20 Iul 2023, 15:39

Freestate scrie:
20 Iul 2023, 14:29
Vom analiza un pic situatiile financiare ale clubului in paralel ...anii 2021 si 2022 si vom vedea mestesugul lui Rotaru in a conduce ...sau poate al lui Cartu (..desi e putin probabil ... omul era doar cu semnatura). Voi cauta sa fac o legatura si cu vechea analiza care zace pe undeva prin paginile forumului ca sa obtinem o imagine pe mai multi ani.
Eu ma folosesc de cifrele aparute pe Ministerul de Finante si nu pe situatiile publicate pentru FRF si LPF. Acolo raportarile, imbinarea posturilor bilantiere este alta, este facuta pentru un organism privat si de aceea nu o abordez.
Sa speram ca talentele mele de vechi expert contabil, calitate la care am renuntat acum cativa ani ... nu s-au erodat.
Deocamdata avem cifrele:
Aaah, mersi. Banui ca ce-mi arati e balance sheet si income statement. Arata putin altfel decit la mine, dar tot zic eu ca reusesc sa le citesc.

Daca inteleg bine, capitalul investit e de 120 de mii de lei? In cazul asta scuze FreakBoy! Nu am mai vazut genul asta de afacere pina acum. E clar, firma are un equity negativ rau de tot, si nici o banca sanatoasa la cap n-ar credita-o. Firma nu are nici CA, ca e practic afacerea lui Rotaru.

Vazind income statement, cheltuielile cresc practic doar cu inflatia dar veniturile scad cu 40% an/an. Iarasi, nici o banca si nici un investitor nu vor sa vada asa ceva. Ce face Rotaru acum e EXACT ce au facut firmele din ecosistemul petrolier intre 2015 si 2018: au dat afara in draci. Nici o surpriza. Incearca sa-si alinieze cheltuielile pe noua schema de venituri, care se pare ca e cea din 2022.

Pierderea aia de venit n-o sa se compenseze din cirnaciori si tricouri. Ori tripleaza sau quadrupleaza pretul la bilete, in conditii de stadion plin ochi la fiecare meci (si la cirnaciori, imi pare rau) ori mai vinde vreun jucator pe bani multi, in afara. Nu cred ca prima e fezabila, asa ca probabil il pierdem pe Ivan. Aaa, baagam ... mda. Ce ma "bucur".

Oricit capital mai baga, trebuie marite veniturile, in mode previzibil, pe termen mediu si lung. Adica trebuie sa promovam copii talentati.

Hai cu Gaspar si Gaina pe teren!

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de ParintelePafnutie » 20 Iul 2023, 15:45

EDMOND_ scrie:
20 Iul 2023, 14:57
Leonard Albert scrie:
19 Iul 2023, 20:18
Ma uit asa la voi...oameni batrani...
Actionari Universitatea Craiova: Andrici 80%, Rotaru si firma 15%, Beze 5%.
Rotaru va spune de ani de zile ca este custodele echipei pe o perioada de 10 ani cu obiectiv titlul. Nu l-a indeplinit.
Bossul cel mare face schimbare de cadre. Urmeaza alt "custode" cu acelasi obiectiv: titlul. Ca va fi unul, ca vor fi mai multi.
Simplu si perfect, ca sa zic asa.
Parca in acte Andrici detinea 85% si Rotaru 10%. Oricum, nu are importanta,probabil a fost de ochii lumii. Rotaru avea niste probleme atunci legate de afcerile imobiliare si a dorit sa puna la adapost clubul,a apelat la niste prieteni. Capitalul social a fost undeva la 120.000 lei, nici nu are rost sa-l amintim. Toti banii au venit (si vin!) de la Rotaru, nu am vazut sa contribuie altcineva cu sume de bani. Iar cand ai 85% dintr-un club esti interesat cat de cat de ce se intampla acolo, Andrici e pur si simplu invizibil, nici macar o declaratie pe an despre echipa....
85% din 120k lei, aia detine :lol:

FreakBoy, inca odata sorry, nu am mai vazut asa ceva. Scratch tot ce-am zis, ca e clar ca nu se aplica. Clubul e strict proprietatea lui Rotaru si tot ce misca acolo sint deciziile lui. Directe sau nu. Si da, daca pleaca, nu mai avem fotbal la Craiova. Doar bilci

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1107
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Leonard Albert » 20 Iul 2023, 19:02

Freestate scrie:
19 Iul 2023, 22:14
Leonard Albert scrie:
19 Iul 2023, 20:18
Ma uit asa la voi...oameni batrani...
Actionari Universitatea Craiova: Andrici 80%, Rotaru si firma 15%, Beze 5%.
Rotaru va spune de ani de zile ca este custodele echipei pe o perioada de 10 ani cu obiectiv titlul. Nu l-a indeplinit.
Bossul cel mare face schimbare de cadre. Urmeaza alt "custode" cu acelasi obiectiv: titlul. Ca va fi unul, ca vor fi mai multi.
Simplu si perfect, ca sa zic asa.
Ai vrea tu sa fie asa ...Rotaru are 20 de milioane acolo, el decide, poate sa bage clubul in faliment, a si spus asta.
Hai ca sunt chestii simple !
Daca matale ai impresia ca alea 20 de milioane sunt ale aluia cu 15% si ala cu 80% n-a varsat un leu esti tare naiv.

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1107
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Leonard Albert » 20 Iul 2023, 19:06

FreakBoy scrie:
19 Iul 2023, 22:07
ParintelePafnutie scrie:
19 Iul 2023, 21:59
Leonard Albert scrie:
19 Iul 2023, 20:18
Ma uit asa la voi...oameni batrani...
Actionari Universitatea Craiova: Andrici 80%, Rotaru si firma 15%, Beze 5%.
Rotaru va spune de ani de zile ca este custodele echipei pe o perioada de 10 ani cu obiectiv titlul. Nu l-a indeplinit.
Bossul cel mare face schimbare de cadre. Urmeaza alt "custode" cu acelasi obiectiv: titlul. Ca va fi unul, ca vor fi mai multi.
Simplu si perfect, ca sa zic asa.
foarte buna observatia!
Foarte bună, o ****. Andrici și Beze au 80, respectiv 5 dintr-o firma cu 20 de milioane datorie la Rotaru.

Intrând în teoriile conspirației, poate teatrul prost din print screen e o pisica arătată, deși e print screen de vreo săptămână. Sa se fi vorbit la întâlnire și sa fi confirmat al nostru ceva care sa fie vreo aluzie la niște bani luați, sau chiar vreo confirmare.
Ieșind din teoria conspirației de ce **** mea ar fi dat Rotaru bani sa nu vina PS la meci? Și de ce ar fi confirmat cineva știind precedentul de înregistrări pe care PS îl are?
Dacă voiau sa o facă frumos, puteau sa insceneze o lupta între blondu, chipeș și, (oare ce mai face, să-i dea Dumnezeu sănătate) Cici în care ala bătut sa recunoască plângând ca a luat bani de la rotaru.
Forza Știința!
Și trebuie sa reactivam și asta cu m uie oameni buni ca deja sunt cam mulți "naivi".
Ceea ce va dorim si dumneavoastra!

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Freestate » 20 Iul 2023, 19:18

Leonard Albert scrie:
20 Iul 2023, 19:02
Daca matale ai impresia ca alea 20 de milioane sunt ale aluia cu 15% si ala cu 80% n-a varsat un leu esti tare naiv.
A varsat in mod sigur 80% din capitalul social pe care-l vezi scris acolo sus ....120.000 lei. Mai mult nu cred...O mai fi vreun milion-doua imprumutate clubului dar nu cred ca mai mult.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1107
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Leonard Albert » 20 Iul 2023, 19:30

Credinta merge pe la biserica. Aici sunt afaceri. Ma rog, e punctul meu de vedere, nu vad de ce s-a ambalat lumea asa. Asta "cred" eu. :)(
Si sa nu inteleaga cineva ca am ceva cu Rotaru, ba dimpotriva! Omul ne-a scos anii astia. Atat cat a putut. Dar asa vad eu lucrurile.
Last edited by Leonard Albert on 20 Iul 2023, 19:32, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3513
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Rotaru la judecata poporului

Mesaj de Freestate » 20 Iul 2023, 19:32

Leo, ca nu-ti place ambalajul e una ca vrei sa prinzi miezul produsului e alta.
FMSP :)(

Scrie răspuns