Stanga se lupta cu naivitatea

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Stanga se lupta cu naivitatea

Mesaj de suporteru » 22 Aug 2006, 09:51

Editie Speciala(http://www.editie.ro)
*

FANATIC
Echipă de moral, ne trebuie continuitate
de Mario MARILIO

• Este clar că tânăra formaţie a Craiovei trăieşte în funcţie de rezultatele înregistrate

A fost frumos în Giuleşti, nu? Personal nu am văzut disputa, pentru că mă aflam la nunta masorului Ovidiu Blendea. Însă asta nu înseamnă că nu am ştiut cum se desfăşurau ostilităţile. Prima dată am aflat de golul lui Lucian Pârvu. În sala în care avea loc nunta lui “Bamse”, “radio şanţul” anunţase 2-0 pentru “Ştiinţa”. Nu a fost rău nici când mi s-a spus că de fapt era 1-0 pentru alb-albaştri. Apoi alt apel. “Mamă, ce ocazie a avut Pârvu, a scos in extremis Dani Coman”, după care “Pârvu nu a înscris, a dat de la jumătatea terenului pe lângă poartă”. Asta în prima repriză. În a doua parte primesc o veste proastă: “E 1-1, dar ofsaid clar, japcă”. Îmi zic în sinea mea, dar şi vecinilor de masă: “Las’ că e bun şi egalul, demontăm cu acest rezultat acuzele de non-combat ale argeşenilor, evident, adresate de «prieteni»”. Jocul nostru se terminase, duminică FC Argeş întâlnea UTA. Ultima e o echipă de bătut, dar elevii lui Giannini nu au reuşit să facă asta. Nici măcar să obţină un egal. Şi s-a dovedit clar că victoria cu alb-violeţii a fost una meritată. S-a dovedit clar că “Ştiinţa” este o echipă de moral. Şi asta eu am văzut la jocul cu Steaua. După 30 de minute de joc în care nu observai că Universitatea este echipa venită din “B” şi Steaua campioana, a căzut un gol aiurea în poarta lui Bornescu şi totul s-a năruit. A venit succesul cu Argeşul, iar acum acest egal în Giuleşti. După toate astea este clar că tânăra echipă a Craiovei trăieşte în funcţie de rezultatele înregistrate. Dacă obţine un rezultat bun, merge din bine în mai bine, dacă nu, se crispează. Acum, după victoria cu Argeşul şi remiza cu Rapid, trebuie să batem pe Dinamo. Mamă, ce frumos va fi! La fel ca noi visează şi jucătorii. Ca să nu mai vorbesc de astrele invocate de Mititelu. Este cazul ca Universitatea să învingă echipa «câiniilor», nu neapărat pentru că la acest succes se visează de mult timp, ci pentru că echipa trebuie să aibă continuitate în rezultate pozitive.

*

“BATEM PE DINAMO!”
de Răzvan PURCEA

“BATEM PE DINAMO!”• Andrei Ionescu crede în victorie

“Argintul viu” al Universităţii, Andrei Ionescu, s-a antrenat ieri din nou alături de coechipierii săi, după o lungă absenţă. Andrei a participat şi la miuţă, a încântat ochii spectatorilor veniţi pentru a-l vedea şi a marcat câteva goluri spectaculoase, întărind ideea că va intra în teren în partida cu Dinamo. “Gata, am revenit şi nu mai am nicio problemă. M-am antrenat în Olanda, însă nu sunt chiar sută la sută apt, mai am ceva de tras pentru a-i ajunge din urmă pe colegi. Voi intra însă în jocul cu Dinamo dacă mi se va cere şi sper să le aducem suporterilor victoria pe care o aşteaptă de mult timp”, a declarat Andrei Ionescu la finalul şedinţei de pregătire de aseară. Jucătorul de 18 ani al Universităţii a mai adăugat că este convins că în partida de duminică alb-albaştrii vor face un meci mare. “Băieţii sunt supermotivaţi şi ne pregătim cu ambiţie, pentru că trebuie să batem pe Dinamo şi sunt sigur că o vom face”, a spus Andrei. Talentatul fotbalist al Craiovei a spus că a urmărit cu emoţie evoluţia alb-albaştrilor din acest debut de campionat, iar după prima etapă a fost îngrijorat. “Totuşi, după meciul cu Steaua m-am convins că echipa poate mult mai mult şi mă aşteptam la un rezultat bun cu Rapidul, iar cu Dinamo vom lua toate punctele”, a conchis Ionescu.

*

Jandarmeria, acuzată de rea voinţă

Deşi organelor competente, respectiv Jandarmeriei Române, le-au fost oferite imagini cu suporterii dinamovişti care au participat la incidentele din primăvară chiar de către clubul Universitatea, niciun fan alb-roşu nu a primit vreo amendă sau interdicţia de a intra pe stadion. Pentru incidente mai puţin grave, susţinători ai Universităţii Craiova nu mai au dreptul anul acesta să asiste la jocurile de pe teren propriu ale favoriţilor. De asemenea, nicio măsură nu a fost luată împotriva primei echipe a “câinilor”, doar Dinamo II primind suspendarea stadionului, de parcă vreun suporter din “Peluza Cătălin Hâldan” ar asista la partidele echipei secunde. (C. S.)

*

Trataţi ca animalele!
de Răzvan PURCEA

• Suporterii Universităţii care fac deplasările în Bucureşti au devenit ţinta atacurilor venite atât din partea galeriilor adverse, cât şi a organizatorilor partidelor

Lăsaţi fără pază. Obligaţi să facă sute de metri pe jos, printre adversari, până la maşinile personale cu care ajung în Bucureşti. Lăsaţi deliberat de către organizatori fără apă ore în şir. Ţintă a tratamentelor brutale ale forţelor de ordine din motive puerile, pentru galeria Universităţii deplasările în Capitală au devenit un supliciu pe care îl îndură numai din pasiune şi dragoste pentru culorile alb-albastre. “Organizatorii partidei de pe «Giuleşti» de sâmbătă nu au făcut notă discordantă cu cei din «Ştefan cel Mare»”, acuză suporterii craioveni. Aceştia au afirmat că oficialii de sub Grant au oprit intenţionat apa rece la fântâniţele din incinta sectorului ocupat de alb-albaştri, poftindu-i pe fanii Craiovei să-şi ostoiască setea cu apă caldă. De asemenea, o sticlă de cola în incinta stadionului “Giuleşti” era vândută la preţul fabulos de 20 de RON!!!, sumă pe care foarte puţini dintre suporteri şi-o puteau permite. Mai mult, ultraşii Universităţii au acuzat şi Jandarmeria, care nu le-a permis fanilor să-şi parcheze maşinile personale în incinta stadionului, în apropierea autocarelor cu care făcuseră deplasarea, ci i-a obligat să-şi lase autoturismele la distanţă de complexul sportiv. Din acest motiv au apărut şi incidentele de după meci, în care un ziarist-suporter al Universităţii a fost bătut cu bestialitate de către fanii rapidişti sub privirile soţiei sale. “Nu se poate ca noi să fim trataţi în acest fel, iar suporterilor echipelor din Bucureşti, când vin în Craiova, să li se ofere toate condiţiile. Este injust şi sper să se ia urgent măsuri”, a declarat un ultras al “Ştiinţei”.

*

Afişe mobilizatoare

Afişe mobilizatoare• Ultraşii Universităţii au conceput deja un model de afiş prin care îndeamnă suporterii Craiovei să fie aproape de favoriţii lor în partida cu rivala “de moarte” Dinamo Bucureşti

Ultraşii Universităţii au conceput deja un model de afiş prin care îndeamnă suporterii Craiovei să fie aproape de favoriţii lor în partida cu rivala “de moarte” Dinamo Bucureşti. “Eşti oltean? Dovedeşte! Ai datoria să răspunzi prezent! Fii alături de noi în partida de duminică seara, să susţinem Universitatea împotriva câinilor roşii. Începutul este greu. Craiova eşti tu!”, se poate citi pe afişul suporterilor craioveni care îndeamnă vizitatorii site-ului www.craiova-maxima.ro să descarce modelul şi să-l lipească în tot oraşul.
“Printează acest afiş, împarte-l la lume, în cutiile poştale, lipeşte-l pe garduri, pe strada ta, pune-l la ştergătoarele maşinilor şi demonstrează că iubeşti ŞTIINŢA”, este îndemnul care însoţeşte afişul fanaticilor suporteri ai Universităţii. (R. P.)

*

N-am uitat ce s-a întâmplat în primăvară!
de Cosmin STAICU

N-am uitat ce s-a întâmplat în primăvară!• Războiul Craiova - Dinamo şi-a consumat ultimul episod anul acesta, pe stadionul “Victoria”

Mircea Bornescu, după meciul cu Dinamo II, din primăvară:

“Nu am trăit în viaţa mea aşa ceva! Parcă erau animale (fanii dinamovişti, n. r.)! Când vor veni la Craiova, probabil că suporterii noştri o să-i trateze aşa cum se cuvine pe cei dinamovişti. Ce s-a întâmplat nu va fi trecut cu vederea, cu siguranţă”.

Deşi a evoluat un an în liga secundă, Universitatea nu a sărit peste tradiţionalul duel cu “câinii”, întâlnind echipa a doua a clubului din “Ştefan cel Mare”. Pe teren nu au fost probleme, în tur alb-albaştrii câştigând cu 1-0, iar în retur terminând la egalitate, 2-2, un meci care nu mai avea niciun fel de importanţă pentru clasament, Craiova fiind deja promovată, iar Dinamo II, retrogradată. În schimb, la jocul de pe stadionul “Florea Dumitrache”, fostul “Victoria”, în lipsa nucleului galeriei din Peluza Sud circa 30 de suporteri ai “Ştiinţei” au fost bătuţi crunt de 200 de suporteri dinamovişti. Fanii craioveni, cu vârste mai mici de 17-18 ani, au fost lăsaţi intenţionat fără protecţie, doar cinci-şase jandarmi asigurând paza la partida respectivă. În schimb, când vin la Craiova, “câinii” sunt protejaţi de mii de jandarmi, asigurându-li-se deplasarea în condiţii impecabile de către forţele de ordine. În primăvară, câţiva dintre olteni au fost tăiaţi cu cuttere, iar majoritatea au suferit contuzii serioase şi s-au ales cu coaste rupte. La un moment dat, dinamoviştii au intenţionat să intre şi pe teren, pentru a-i ataca pe jucătorii Universităţii, însă până la urmă s-au limitat la a arunca spre ei cu pietre şi torţe aprinse. Alb-albaştrii au plecat la vestiare, iar meciul a început cu o jumătate de oră întârziere. Incidentele s-au petrecut la câteva săptămâni după ce suporterii lui Dinamo s-au bătut cu jandarmii pe stadionul “Farul”, fiind evacuaţi înainte de începerea partidei. Un alt episod tragic al războiului Craiova - Dinamo s-a petrecut la finala Cupei României din 2000, când un suporter oltean, Cristi Ignat, şi-a pierdut un ochi după ce dinamoviştii au atacat trenul care transporta galeria craioveană.

*

Bornescu, din nou omul meciului

Bornescu, din nou omul meciului• “Jose” a fost decisiv pentru obţinerea punctului de către Universitatea

Mircea este ales MVP-ul partidei pentru a treia oară.

Pentru a treia oară în acest sezon, portarul Universităţii, Mircea Bornescu, a fost desemnat omul partidei. 64 la sută dintre suporterii care au răspuns la sondajul postat pe site-ul oficial al clubului, www.fcuniversitatea-craiova.ro, au fost de părere că Bornescu a fost cel mai bun jucător al “Ştiinţei” în partida cu Rapid. Goalkeeper-ul Universităţii a fost urmat în preferinţele suporterilor de marcatorul golului “Ştiinţei”, Lucian Pârvu, care a adunat 19 procente. Până acum, doar australianul Joshua Rose a reuşit să-i “fure” distincţia lui Mircea Bornescu, după partida cu FC Argeş, din etapa a treia. (A. I.)

*

“Câinii” nu “latră”
de Mario MARILIO

“Câinii” nu “latră” • Niciuna dintre încercările noastre de a convinge un dinamovist să discute despre derbiul de la finalul săptămânii nu a avut sorţi de izbândă

Ionel Dănciulescu:

Nu ni se mai permite să vorbim cu presa la telefon sau fără acordul conducerii. Sunaţi-l pe ofiţerul nostru de presă, el vorbeşte cu cei din conducere şi apoi ne anunţă dacă avem voie să dialogăm.

Conducerea lui Dinamo le-a pus lacăt la gură “câinilor”

Până la meciul cu dinamoviştii, duşmanii de moarte ai Universităţii, mai sunt cinci zile. Ieri am încercat să luăm [*****] adversarilor, pentru că această confruntare este cea mai aşteptată atât de fanii “Ştiinţei”, cât şi de jucătorii acestei echipe, mai ales că anul trecut alb-albaştrii nu au dat piept cu “dulăii”, ci doar cu “căţeluşii” de la “satelit”. În încercarea noastră de a afla date despre dinamovişti, ne-am lovit de un refuz categoric din partea acestora, fiecare dintre cei contactaţi aducând alt argument al lipsei de comunicare. Primul dintre cei pe care i-am abordat a fost Claudiu Niculescu. Fostul atacant al Universităţii numai când a auzit de unde sunăm ne-a transmis: “Nu vorbesc despre Craiova. Am meci cu Beitar joi şi este mai important. Căutaţi-mă vineri”. Am încercat şi cu Ionel Ganea, dar la apel ne-a răspuns căsuţa vocală a abonatului. De înţeles, aş spune, în urma declaraţiilor de după victoria asupra Timişoarei, atunci când “Ganezul” a ameninţat cu plecarea, deoarece “nu Rednic m-a scos din echipă, ci Cristi Borcea”. Nici tehnicianul Mircea Rednic nu a fost de găsit, la telefon nerăspunzând nimeni. În fine, am încercat la ultimul component al trioului ofensiv al formaţiei din “Groapă”, Ionel Dănciulescu (foto). “Danciu” s-a scuzat politicos: “Ultimele reglementări de la Dinamo nu ne mai permit să vorbim cu presa la telefon sau fără acordul conducerii. Sunaţi-l pe ofiţerul nostru de presă, el vorbeşte cu cei din conducere şi apoi ne anunţă dacă avem voie să dialogăm. Sincer, aş fi vorbit pentru craioveni, dar nu pot”. L-am apelat pe ofiţerul lor de presă, Joni Culina, dar până aseară târziu nu am primit niciun răspuns.

*

Dănănae şi Mitchell au crescut

Doi dintre fundaşii Universităţii Craiova, Ovidiu Dănănae şi Josh Mitchell, îşi sărbătoresc ziua de naştere în luna august.
Dintr-o eroare, în numărul de ieri al ziarului nostru a apărut că primul sărbătorit a fost Dănănae, când de fapt Josh Mitchell a împlinit 22 de ani duminică, la o zi după meciul cu Rapid. Dacă australianul şi-a primit cadoul, punctul obţinut în Giuleşti, încununat şi cu o evoluţie foarte bună a sa, Dănănae va aştepta deznodământul partidei cu Dinamo ca să fie “premiat” pentru cea de-a 21-a aniversare, care va avea loc sâmbătă, 26 august. Celor doi redacţia Sport a cotidianului “Ediţie Specială” le urează “La mulţi ani!” şi cât mai multe reuşite în tricoul alb-albastru.

*

Biletele se vând de ieri

În urma solicitărilor suporterilor Universităţii Craiova, care au întrebat încă de duminică unde şi când se vor vinde biletele de intrare la meciul cu Dinamo, clubul din Bănie a hotărât să scoată de ieri la vânzare tichetele de intrare. Acestea se pot achiziţiona de la vânzătorii volanţi şi de la biroul de publicitate al cotidianului “Ediţie Specială”, din strada Sf. Dumitru nr. 1 de ieri şi până în ziua disputării partidei, inclusiv. Preţurile biletelor sunt: 100.000 de lei la peluze, 125.000 de lei la tribuna a doua, 150.000 de lei la tribuna întâi şi 200.000 de lei la tribuna 0. Tot de la biroul de publicitate, abonaţii cotidianului “Ediţie Specială” îşi pot ridica tichetele speciale de intrare la meci începând de astăzi şi până duminică la ora 17. (C. S.)

*

PRIMĂVARA
Joc-şcoală miercuri

Echipa a doua a Universităţii, Primăvara, îşi continuă pregătirile. Din păcate însă, după ce săptămâna trecută Primăvara susţinuse două partide, una oficială, în Cupa României, în compania formaţiei Prometeu, şi una amicală, cu Recolta Ostroveni, tinerii jucători pregătiţi de Florin Cioroianu nu vor mai disputa în această săptămână niciun amical. Planurile tehnicianului echipei a doua au fost date peste cap de etapa intermediară de la Divizia D, care se va disputa miercuri, situaţie care face imposibilă găsirea unui adversar. Totuşi, mâine dimineaţă, Primăvara va susţine în locul amicalului un joc-şcoală, acesta urmând a se desfăşura pe stadionul “Tineretului”.
Altfel, programul săptămânii este unul destul de încărcat, jucătorii Primăverii având programate pentru astăzi şi joi câte două antrenamente, pentru ca miercuri, vineri şi sâmbătă aceştia să efectueze o singură şedinţă de pregătire. (A. I.)

*
Gazeta de Sud(http://www.gds.ro)
*

Universitatea a demonstrat in Giulesti ca duce lipsa de jucatori cu experienta
Stinga se lupta cu naivitatea
Alexandru VIRTOSU

Ovidiu Stinga nu are inca inlocuitori la Universitatea Craiova
Imagine
Stiinta a aratat altfel cu tehnicianul craiovean pe teren, spre deosebire de primele doua meciuri din acest sezon, experienta „Olandezului“ nefiind de ajuns ca juvetii sa transeze victoria in meciul cu Rapid.

Fara doar si poate, sufletul Universitatii de astazi este Ovidiu Stinga, cel care a reusit sa readuca echipa in prim-planul fotbalului românesc, reaprinzând totodata pofta de viata tuturor oltenilor. Din pacate, fara „Olandez“ pe teren, Universitatea nu a fost convingatoare, dovada fiind rezultatele obtinute in primele doua runde, cu FC Vaslui si Steaua. Chiar daca a avut un moment de ratacire, demisia dinaintea meciului cu Steaua bulversând intreaga suflare alb-albastra, Stinga a reusit sa revina in circuit, luând totul de la zero pentru a doua oara. Pe lânga faptul ca a dovedit ca are un caracter puternic, antrenorul Universitatii a reusit sa produca si un soc in sânul echipei, care a bifat deja doua realizari frumoase.

Evolutia excelenta a alb-albastrilor din partida cu FC Arges s-a datorat in mare parte „Olandezului“, care, chiar daca nu si-a trecut numele pe lista marcatorilor, a contribuit enorm de mult la prima victorie din acest sezon. A organizat perfect jocul, a fost providential atât in faza ofensiva, cât si in cea defensiva, cedându-le tinerilor de lânga el dreptul de a se evidentia, pasele sale precise fiind valorificate la maximum de elevii sai.

In Giulesti a punctat din nou

Tot la capitolul realizari a fost trecut si „episodul“ petrecut in Giulesti, când Ovidiu Stinga a incântat prin executiile sale de mare finete, prin viziunea jocului si prin stiinta de a „ingheta“ tabela.

Experienta si intelepciunea sa au fost doar doi dintre factorii care au jucat un rol important in fazele de mare tensiune, neraspunzând giulestenilor la provocari, la faulturile grosolane suportate atât de el, cât si de elevii sai.

A temperat atmosfera si si-a obligat elevii sa-si vada de joc, reorganizând intreaga distributie dupa eliminarea lui Irinel Gaman. Chiar daca oboseala si-a pus amprenta pe evolutia sa, Stinga a preluat si mai multe sarcini, roadele fiind culese abia dupa fluierul de final al centralului Tiberiu Lajos.

Cea de-a doua victorie a lui Stinga din Giulesti s-a petrecut la conferinta de presa, când, spre deosebire de ceilalti conducatori ai Stiintei, a evitat sa acuze arbitrajul, dovedind multa diplomatie in putinele cuvinte folosite la adresa „judecatorilor“, care au gresit flagrant.

Practic, remiza din Giulesti s-a datorat doar jucatorilor cu experienta, de partea gazdelor punctând Viorel Moldovan, de partea oltenilor Ovidiu Stinga, care se vede nevoit sa suplineasca toate sarcinile la echipa, dovedindu-se indispensabil gruparii alb-albastre.

In mod cert, daca privim lucrurile din alt unghi, constatam ca ar fi ideal pentru Stiinta sa repatrieze jucatorii de clasa, aflati la apusul carierei. Oare cum ar arata Universitatea cu mai multi Ovidiu Stinga pe teren?

*

Fanii olteni au o slabiciune pentru „Jose“
Bornescu, din nou omul meciului
Alexandru VIRTOSU

Prestatia lui Mircea Bornescu din meciul cu Rapid nu a fost trecuta cu vederea de fanii olteni, care l-au desemnat din nou cel mai bun jucator al Stiintei in Giulesti. Câstigând batalia detasat, cu 64 de procente, „Jose“ si-a trecut in cont cea de-a treia victorie din acest sezon, doar australianul Joshua Rose reusind sa-l detroneze in urma intâlnirii cu FC Arges. Portarul craiovean a fost urmat in clasament de marcatorul golului craiovean, Lucian Pârvu impresionând doar 19 la suta dintre suporteri, in timp ce restul juvetilor s-au ales cu putine voturi. Stinga, sase procente, Dananae, Rose si Stavaru, câte doua, D. Stoica, Mitchell, Dina, Saceanu, I. Gaman, unu, in timp ce Velcovici, Gârla si Piko au fost dati uitarii, in dreptul celor trei aparând zero voturi.

*

Andrei Ionescu revine cu Dinamo
Alexandru VIRTOSU
Imagine
Revenit in urma cu doua zile din Olanda, Andrei Ionescu s-a antrenat ieri cot la cot cu ceilati alb-albastrii, rezistând ritmului impus de tehnicienii olteni. E drept, antrenamentul a ieri, primul a saptamânii, a avut o intestate redusa, iar daca „micul Balaci“ va face in contiuare fata sedintelor de pregatire, are toate sansele sa evolueze impotriva „câinilor“. Meciul cu Dinamo va avea loc duminica, de la ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco“. Altfel, Ovidiu Stinga si Costica Stefanescu au sunat adunarea ieri, in jurul prânzului, la cantonamentul din Lunca Jiului, iar de la ora 18.00 si-au supus elevii primelor miscari ale saptamânii. Programul de pregatire nu difera deloc fata de cel din saptamâna precedenta, câte doua sedinte de pregatire astazi si mâine, una de la ora 10.00, cealalta de la ora 18.00, in timp ce joi, când se instaureaza si regimul de cantonament, vineri si sâmbata, Dorel Stoica si compania vor efectua câte o singura „lectie“.

*

Coltul specialistului
Universitatea, performera etapei!
Nae TILIHOI

Dupa acest 1-1 din Giulesti, am motive sa laud evolutia oltenilor, mai ales ca Universitatea s-a autodepasit in derbiul cu Rapidul, cum ar trebui sa se intâmple si duminica, in derbiul cu Dinamo, „prietenul“ nostru de-o viata. Punctul obtinut in Giulesti ar fi putut sa fie... trei! Am in vedere cele doua mari ocazii irosite de Universitatea la 0-1. Craiova a jucat bine in ambele reprize, aplicând binecunoscuta regula a contraatacului. In articolele mele anterioare am scris ca Rapidul nu este echipa din sezonul trecut, ca deocamdata nu straluceste, ba chiar joaca slab. Rapidistii au inceput acest sezon fara cei trei atacanti de marca, Daniel Pancu, Daniel Niculae, Viorel Moldovan, iar asta s-a vazut. Este o pierdere imensa pentru Razvan Lucescu deoarece cei veniti, tineri, de perspectiva, nu pot, deocamdata, sa-i suplineasca. Revenirea lui Viorel Moldovan la echipa s-a simtit, Rapidul având alta fata cu el in teren. De fapt, „batrânul“ Moldovan i-a salvat pe giulesteni de la infrângere, marcând golul egalizator, unul inscris insa dupa un ofsaid nesemnalizat. In general vorbind, arbitrajul a fost partinitor cu gazdele. Scriam saptamâna trecuta ca l-as vrea pe jucatorul Stinga in teren in meciurile cu granzii Rapid si Dinamo, ca revenirea lui este de bun augur. Si sâmbata, in derbiul din Giulesti, s-a simtit prezenta lui Stinga in echipa, mai ales la constructie, cum se zice. Ar trebui insa ca spre final, aproape de minutul 70, Stinga sa lase locul si altui jucator. S-a vazut ca dupa acel minut a mai gresit niste pase sau a fost destul de usor deposedat de minge. De fapt, in repriza a doua intreaga echipa nu a mai avut forta necesara la mijlocul terenului pentru a duce la bun sfârsit ambele faze. Ce meci va fi duminica, impotriva lui Dinamo! Daca ar fi sa ne luam dupa valoarea actuala a jucatorilor din cele doua loturi, Universitatea si Dinamo, „câinii rosii“ par a avea fotbalisti superiori oltenilor, dar un meci cu Dinamo, pe un vulcan numit „Ion Oblemenco“, ar putea aduce cele trei puncte in contul oltenilor. Ar fi frumos!

Dinamo - Poli Timisoara 3-1. Un meci in care am vazut o echipa pragmatica - Dinamo, si alta - Timisoara, cu slabiciuni in repriza a doua. Rednic i-a studiat foarte bine pe banateni in meciurile anterioare cu Steaua si Rapid si a sesizat ca de prin minutul 70 Poli nu mai joaca acelasi fotbal pe care-l practica in prima parte a meciului. Chiar si schimbarile pe care le face Sorin Cirtu nu dau randamentul asteptat. As putea spune ca duminica, in derbiul cu Dinamo, chiar a dezechilibrat, ca sa zic asa, echipa.

Revenind la olteni, as scrie câteva rânduri si despre meciul de la Iasi, Poli - Pandurii 2-1. N-am vazut acest meci la TV, dar am vazut fazele importante, inclusiv golurile. Ce sa spun? Socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din târgul Iesilor. Gazdele au câstigat dintr-un 11 metri dubios, care, de fapt, n-a fost. Atentie mare la meciul de sâmbata, cu liderul CFR Cluj!

Altfel, as mai remarca unele surprize, cum ar fi victoria „buturugii mici“ Unirea Urziceni la Constanta, dar si infrângerea, in Trivale, a echipei lui Giannini, FC Arges. Asadar, surprizele etapei a patra au fost cele trei echipe promovate in vara, Universitatea, UTA si Unirea.

*
Cuvantul Libertatii(http://www.cuvantullibertatii.go.ro)
*

BORNESCU - FAVORITUL SUPORTERILOR

În afară de marcatorul golului din partida de sâmbătă seara, din Giuleşti, unul dintre cei mai buni componenţi ai Universităţii Craiova, aşa cum deja ne-a obişnuit în ultimul timp, a fost goal-keeper-ul Mircea Bornescu. Prin intervenţiile sale, care au salvat formaţia olteană de la numeroase goluri, cel supranumit "Pepe" i-a încântat atât pe conducătorii băncii tehnice, cât şi pe suporterii prezenţi în număr mare pe stadionul din Bucureşti. De fapt, într-un sondaj efectuat pe site-ul oficial al clubului craiovean, cu 64 de procente, fanii l-au şi desemnat pe Mircea Bornescu omul meciului cu sfert finalista de anul acesta a Cupei UEFA. "Sunt bucuros să aud că am fost considerat din nou omul meciului. De fapt, toată echipa a avut o comportare demnă de toată lauda, fiindcă numai aşa puteam obţine preţiosul punct din confruntarea cu Rapidul. Sper ca şi pe viitor să am aceleaşi evoluţii bune de până acum, iar suporterii să fie mulţumiţi de mine. Aş vrea ca un meci mare să fac şi duminică, când pe teren propriu vom da piept cu Dinamo Bucureşti. Aş vrea ca la întâlnirea cu rivala de moarte tribunele stadionului <<Ion Oblemenco>> să fie arhipline, ca pe vremurile de glorie, iar învingătoare să iasă Universitatea Craiova", a afirmat Mircea Bornescu, goal-keeper-ul pe care, indiscutabil, formaţiile din Capitală au pus deja ochii, dar pe care finanţatorul Adrian Mititelu spune că nu îl va ceda decât în schimbul a milioane de dolari.

Pîrvu, şi el pe placul fanilor

Conform sondajului efectuat pe pagina de Internet a grupării craiovene, în afară de portarul Mircea Bornescu, la meciul de sâmbătă cu Rapid Bucureşti, pe placul fanilor s-a aflat şi Lucian Pîrvu. Marcatorul Universităţii a înregistrat 19 % din voturi, iar în etapele următoare speră ca el să devină omul meciului. "Mă bucur să aud că deja am început să devin unul dintre favoriţii tribunelor. Promit ca de acum încolo să le aduc numai bucurii acestor minunaţi suporteri. Pe care îi aşteptăm să vină în număr cât mai mare la dificilul duel de duminică seara cu Dinamo Bucureşti. Sincer să fiu, printr-o prestanţă la fel de bună şi poate şi prin marcarea a mai mult de un gol, eu să fiu votat omul meciului cu dinamoviştii", a afirmat Lucian Pîrvu, unul dintre cei mai buni componenţi ai Universităţii Craiova.

Mulţumiri pentru ultraşi

Conducerea Universităţii Craiova a mulţumit ieri, în mod special, suporterilor care au fost alături de trupa pregătită de Ovidiu Stîngă şi Costică Ştefănescu la apriga înfruntare de sâmbătă seara cu Rapid Bucureşti şi încheiată printr-o nesperată, dar meritată remiză. "F.C. Universitatea le mulţumeşte tuturor suporterilor care au fost alături de echipa-fanion a Olteniei în deplasarea din cartierul Giuleşti, pentru modul extraordinar în care s-au comportat. Ultraşii Ştiintei i-au surclasat în cel mai pur mod pe rivalii rapidişti, la absolut toate capitolele: impact vizual, duelul mesajelor, ca să nu mai vorbim de fondul sonor, dominat net de fanii <<alb-albaştri>>. De remarcat maturitatea de care a dat dovadă galeria din Bănie, care nu a răspuns în timpul meciului la trivialităţile susţinătorilor gazdelor, care în mai multe rânduri au adus injurii la adresa clubului craiovean. Suporterii s-au gândit la derbiul din etapa a cincea cu Dinamo, de pe stadionul «Ion Oblemenco», atunci când pe arena craioveană se va dezlănţui infernul albastru", sunt mulţumirile postate ieri pe site-ul oficial al grupării oltene.

*
Pro Sport(http://www.prosport.ro)
*

Interes enorm pentru bilete

DERBY Conducerea clubului Universitatea Craiova a pus în vânzare începând de ieri biletele pentru partida cu Dinamo de duminica seara, care se va desfasura de la ora 20:30. “Avem solicitari de bilete din toata tara. Stadionul va fi cu siguranta plin. Am refuzat reciprocitatea pentru bilete ceruta de dinamovisti pentru galeria lor’’, ne-a declarat patronul alb-albastrilor, Adrian Mititelu. Preturile tichetelor sunt urmatoarele: 10 RON la peluze, 12,5 RON tribuna a doua, 15 RON la tribuna întâi si 20 RON tribuna zero.

*

“Vor fi suspendati”

DECIZIE Gheorghe Constantin a declarat ca tusierii meciului Rapid - Universitatea Craiova vor fi sanctionati

Presedintele CCA Gheorghe Constantin (foto dreapta) a recunoscut duminica seara, într-o emisiune televizata, ca arbitrajul se confrunta cu o problema mare în rândul tusierilor.
Imagine
Costica “Vâlcea” a precizat ca cei doi asistenti care au oficiat derby-ul din Giulesti, Damaschin si Stoianov, vor fi sanctionati, urmând ca la finele turului sa se ia în discutie retrogradarea lor. “Este adevarat ca avem probleme cu tusierii. La meciul Rapid - Universitatea, cei doi tusieri, Stoianov si Damaschin (foto sus), au gresit si nu l-au ajutat cum trebuia pe centralul Tiberiu Lajos, care a avut o prestatie buna. In urma evolutiilor slabe repetate din ultima vreme ale celor doi cât si a lui Mihai Iliescu vom decide zilele urmatoare suspendarea acestora si retinerea lor de la delegari pentru Liga I, iar din iarna ne vom gândi daca îi vom mai mentine în lotul A”, ne-a spus Constantin.

61-5474-conducator.jpgMai mult, conducatorul arbitrilor l-a rugat pe Adrian Mititelu, prezent, de asemenea, în emisiune, sa-i dezvaluie persoana care l-a informat la începutul saptamânii trecute ca Lajos va oficia partida din Giulesti. “Cine v-a spus ca l-am numit pe Lajos, deoarece delegarile sunt secrete? Asa voi putea sa aflu cine transmite astfel de informatii. Este adevarat însa ca delegarile la meciuri sunt decise înca de vineri”, a încheiat boss-ul CCA.

*

Ionescu, arma secreta

UNIV. CRAIOVA “Micul Balaci” ar putea fi titular în derby-ul de duminica cu Dinamo, dupa ce a fost recuperat la o clinica din Olanda

Dupa ce a suferit o fractura de metatars la piciorul stâng, Andrei Ionescu a fost nevoit sa plece în Olanda, la clinica medicala care se ocupa de fotbalistii lui PSV Eindhoven.
Imagine
La sfârsitul jocului de sâmbata, cu Rapid, patronul Universitatii Craiova era foarte bucuros ca în curând piesele grele ale echipei vor reveni pe gazon, facând referire mai ales la “piatra pretioasa”, Andrei Ionescu.
“O sa vedeti ce va fi cu Dinamo când va reintra Andrei Ionescu! N-a mai jucat de mult, poate adversarii au si uitat de el, dar are un talent iesit din comun. Si suporterii sunt nerabdatori sa-l vada, iar Andrei este refacut. Poate nu va juca tot meciul, dar va intra. Nu-mi voi face probleme când îl voi avea în echipa pe Andrei Ionescu, iar la partida cu Dinamo este aproape sigur ca va fi pe teren. De la el se asteapta multe si veti vedea ca nu va dezamagi”, a declarat Mititelu despre Andrei Ionescu. Desi nu s-a mai antrenat cu echipa de mai bine de patru luni, fotbalistul a facut pregatire la Eindhoven, fiind recuperat de clinica la care apeleaza campioana Olandei, PSV. Jucatorul a fost prezent din aprilie si pâna acum la Craiova doar când a sustinut examenul de Bacalaureat, dupa care a revenit în Tara Lalelelor. Staff-ul medical al Stiintei l-a consultat pe fotbalist si a constatat ca este complet refacut si ca nu mai resimte dureri la piciorul stâng.
Singura problema la aceasta ora este ca mijlocasul în vârsta de 18 ani nu are pregatirea fizica necesara pentru a evolua 90 de minute. Andrei Ionescu s-a accidentat în returul sezonului trecut al Diviziei B, la un meci cu Inter Gaz Bucuresti, din etapa a XX-a.

*

Mititelu vrea să interzică accesul dinamoviştilor pe "Ion Oblemenco"

Preşedintele CA al Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat că nu doreşte reciprocitate la bilete cu Dinamo şi că va cere acceptul Ligii Profesioniste de Fotbal pentru a le interzice fanilor "alb-roşii" accesul la meciul din etapa a V-a a Ligii I.

Mititelu consideră că numai aşa s-ar putea preveni un eventual conflict între suporterii Universităţii şi cei ai echipei Dinamo, dată fiind marea rivalitate dintre aceştia.

"Riscul este foarte mare, din cauza duşmăniei care există între cele două cluburi. Nu o fac din răutate, dar s-ar putea întâmpla o catastrofă. Iar jandarmii, cât de mulţi ar fi, este posibil să nu poată face faţă. Am înţeles că şi la Bucureşti au fost probleme între dinamovişti şi fanii Timişoarei, iar craiovenii nu cred că au uitat ceea ce li s-a întâmplat la ultimul meci din Divizia B. Voi refuza reciprocitatea de bilete şi voi cere LPF aprobarea să nu-i las pe stadion pe fanii dinamovişti", a declarat Mititelu.

Înaintea partidei Dinamo II Bucureşti - Universitatea Craiova, disputată în 3 iulie, în etapa a XXX-a a ediţiei 2005/2006 a Diviziei B, s-a produs o altercaţie între suporterii dinamovişti şi cei olteni, mai multe persoane fiind rănite. Aproximativ 250 de suporteri dinamovişti, împărţiţi în două grupuri, i-au atacat pe cei circa 30 de susţinători ai Universităţii prezenţi în tribune. Potrivit suporterilor olteni, fanii dinamovişti erau înarmaţi cu bâte, pietre, lanţuri şi chiar cuţite, trei susţinători ai Universităţii fiind înjunghiaţi.

Incidente între suporterii Universităţii Craiova şi un grup de fani dinamovişti s-au produs şi la 8 aprilie, înaintea partidei pe care formaţia olteană a disputat-o în faţa formaţiei Juventus Bucureşti, în etapa a XIX-a a eşalonului secund. Fanii dinamovişti i-au atacat cu pietre pe cei olteni, care au ripostat în acelaşi mod, incidentele având loc pe străzile din apropierea stadionului din cartierul bucureştean Colentina.

*

Andrei Ionescu a reluat antrenamentele

Jucătorul echipei Universitatea Craiova, Andrei Ionescu, şi-a reluat, astăzi, antrenamentele, după o accidentare ce l-a ţinut departe de teren încă din luna aprilie.

Ionescu, care a efectuat recuperarea într-o clinică din Olanda, are şanse mari să evolueze în meciul cu Dinamo, care se va disputa duminică, la ora 20.30, în etapa a V-a a Ligii I.

La şedinţa de pregătire de luni a participat şi Florin Costea, revenit, de asemenea, după o accidentare, însă acesta nu va fi folosit de antrenorul Ovidiu Stângă mai devreme de etapa a VI-a, când Universitatea va întâlni Gloria Bistriţa.

"Îmi este foarte greu pe margine, însă mă bucur că băieţii au făcut meciuri fantastice cu FC Argeş şi Rapid. Vreau să intru cât mai repede şi să demonstrez că nu degeaba Craiova s-a bătut pentru a mă aduce", a spus Florin Costea.

Fotbaliştii Universităţii Craiova au sărbătorit punctul obţinut în meciul cu Rapid, scor 1-1, din etapa a IV-a, la nunta masorului echipei, Ovidiu Blendea. Jucătorii au ajuns la nuntă direct de la Bucureşti, îmbrăcaţi în pantaloni scurţi şi purtând încălţăminte sport. Ei s-au prins în horă alături de nuntaşi, nici măcar australienii Mitchell şi Rose nelăsându-se mai prejos şi dansând pe melodia "M-a făcut mama oltean". Jucătorii craioveni au continuat petrecerea şi duminică, la invitaţia lui Ovidiu Dănănae şi Josh Mitchel, care au împlinit 21, respectiv 22 de ani.

*
Gazeta Sporturilor(http://www.gsp.ro)
*

Frică de arbitri
Adrian Mititelu se teme de arbitraj în jocul de duminică: "Sper să nu mai fie o brigadă cu probleme, ca-n Giuleşti. Mi-e frică de mai mulţi arbitri, dar nu-i pot nominaliza. Am totuşi încredere în şeful CCA că va delega nişte arbitri adevăraţi. Craiova stă pe un butoi de [*****] şi ar fi foarte periculos să ne fure chiar pe teren propriu".

Bilete la vînzare
Clubul din Bănie a scos de ieri la vînzare tichetele pentru partida cu Dinamo. "Avem cereri din toată Oltenia: din Slatina, Tîrgu Jiu, Turnu Severin şi Vîlcea. Stadionul, la capacitatea pe care o are, este prea mic pentru acest joc", a precizat directorul executiv Ovidiu Costeşin. În cursul zilei de ieri s-au vîndut aproape 1.000 de tichete, care costă între 10 şi 20 de RON.

Joacă Ionescu?
Puştiul-minune al Craiovei, Andrei Ionescu, şi-a reluat de ieri antrenamentele la intensitate maximă sub comanda lui Ovidiu Stîngă. Tînărul jucător a revenit în Bănie după ce a fost la refacere în Olanda, în urma unei accidentări la picior. În cazul în care nu va simţi dureri, Ionescu ar putea evolua în jocul cu Dinamo. (Cristi Stăncescu - Craiova)

Stîngă la control
Antrenorul-jucător al Universităţii, Ovidiu Stîngă, va pleca în Olanda, după jocul cu Dinamo, pentru a efectua un control amănunţit la spate. "El are dureri mai vechi şi merge să vadă despre ce e vorba. Nu e nimic grav şi va juca împotriva lui Dinamo", a asigurat patronul Mititelu. (Cristi Stăncescu - Craiova)

*
Sport Total(http://www.spt.ro)
*

LIGA I
Interes mare in Oltenia pentru meciul Universitatea Craiova - Dinamo

Gruparea olteana a pus in vinzare, incepind de luni, biletele pentru meciul cu Dinamo, programat duminica, la ora 20.30, in etapa a V-a a Ligii I, directorul executiv Ovidiu Costesin afirmind ca stadionul va fi "prea mic" pentru aceasta partida.
"Avem cereri din toata Oltenia: din Slatina, Tirgu Jiu, Turnu Severin si Vilcea. Toti vor sa vada noua echipa a Universitatii in meciul cu Dinamo. Pot spune ca stadionul, la capacitatea pe care o are, este prea mic pentru acest joc, devenit foarte interesant dupa jocul bun al baietilor", a afirmat oficialul craiovean.

Luni, pina la ora 17.00, se vindusera deja 500 de tichete din cele puse in vinzare pentru meciul cu Dinamo. Preturile biletelor pentru partida de duminica sint urmatoarele: 10 lei la peluze, 15 lei la tribuna a doua si 20 de lei la tribuna zero.

Pe de alta parte, portarul Universitatii Craiova, Mircea Bornescu, a fost declarat de suporteri cel mai bun jucator in meciul cu Rapid, scor 1-1, din etapa a IV-a a Ligii I. El a primit 64 la suta din voturile exprimate intr-un sondaj realizat pe site-ul oficial al gruparii oltene, fiind urmat de marcatorul golului Universitatii, Lucian Pirvu, cu 19 procente.

Meciul cu Rapid este al treilea in care Bornescu este desemnat cel mai bun jucator de pe teren al Universitatii Craiova, dupa cele cu Steaua si FC Vaslui. In partida cu FC Arges cele mai multe voturi i-au fost acordate australianului Joshua Rose, care a marcat un gol si a pasat decisiv la altul

*
Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns