Furie olteneasca

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Furie olteneasca

Mesaj de AdrianR » 02 Dec 2006, 08:05

Gazeta de Sud (gds.ro)

Universitatea nu se teme de influenta lui Porumboiu
Furie olteneasca
Ion JIANU
Dananae vrea sa-i execute pe moldoveni
Viorel Hizo n-a pierdut nici un meci acasa, dar oltenii sunt hotarâti sa-i vina astazi de hac „Dulaului“ la Vaslui.
In urma cu multi ani, la inceput de decembrie, Universitatea Craiova se pregatea pentru un meci dificil cu Bordeaux, cu Tresor, Giresse si Tigana, componenti de baza ai reprezentativei Frantei care tocmai impresionase la Cupa Mondiala din Spania 1982. Zaibarul oltenesc a fost mai bun decât... Bordeaux-ul francez, bravii olteni de atunci ai Stiintei au câstigat cu 2-0, iar Europa fotbalistica se temea de Craiova lui Balaci si ceilalti. FC Vaslui se lupta pe atunci prin judet probabil cu... FC Podu Inalt, iar Dananae nici nu era nascut in acel decembrie 1982. Pentru el si ceilalti colegi de la Universitatea 2006 conteaza acum prezentul, nu istorii romantate cu Tresor sau nu mai stiu cine. Oltenii prezentului se lupta acum cu Viorel Frunza, golgheterul Vasluiului, cu noua goluri marcate in tur si dorit de multe echipe, printre care si Poli Timisoara. Gazdele sunt pe val, cum se spune, moldovenii lui Viorel Hizo fiind neinvinsi de cinci etape. „Dulaul“, cum este poreclit vulcanicul antrenor Hizo, a fost investit antrenor principal la FC Vaslui incepând cu etapa a zecea, moment care a insemnat ascensiunea formatiei moldovene, adversarul de astazi al oltenilor având un parcurs aproape de exceptie.

Presiune fantastica la Vaslui
Hizo, reamintesc, a pierdut doar un singur meci la cârma vasluienilor, 0-1, la Urziceni, urcând echipa de pe locul 17 pe 8. Hizo a declarat ca traseul ascendent se datoreaza jucatorilor si faptului ca el nu este un tehnician depasit, asa cum se insinuase. In ultima etapa, FC Vaslui a invins pe Poli Timisoara (1-0), dar autorul golului, Razvan Neagu, nu va juca astazi impotriva Universitatii, fiind suspendat pentru cumul de cartonase galbene.
„Este foarte greu sa joci la Vaslui, pentru ca acolo este o presiune fantastica creata de spectatori si de conducatorii echipei gazda asupra brigazii de arbitri“, spunea un fotbalist oltean de la Pandurii, Vintilescu. Oficialii Universitatii, cât si tinerii jucatori ai lui Fane Stoica stiu aceste amanunte, dar nu iau in calcul aceste situatii, fiind convinsi ca oltenii au puterea sa se impuna astazi pe „Municipalul“ din Vaslui. A putut divizionara din Liga a II-a Apulum Alba Iulia sa-i elimine pe vasluieni din Cupa României, de ce n-ar putea Bornescu si ceilalti? Pentru Universitatea, aceste doua meciuri din retur, cel de astazi cu FC Vaslui si cel de duminica viitoare, cu Steaua (pe „Ion Oblemenco“), sunt foarte importante, oltenii vizând toate cele sase puncte, obiectiv posibil. Actuala generatie este in stare sa produca renasterea fotbalului in Banie, iar o victorie la Vaslui ar umple stadionul la meciul cu Steaua.

Viorel Hizo nu se teme de Universitatea, cât de elevii sai
„Euforia succesului te imbata“
Alexandru VIRTOSU
Antrenorul celor de la FC Vaslui se lupta cu aerele de vedeta ale elevilor sai, care, dupa cele cinci rezultate pozitive inregistrate, au devenit visatori.
La conferinta de presa premergatoare partidei cu Universitatea, antrenorul vasluienilor a afirmat ca ii este foarte teama de faptul ca elevii sai vor claca in fata oltenilor din pricina celor cinci succese inregistrate. Viorel Hizo a incercat sa-i aduca pe jucatorii sai cu picioarele pe pamânt, spunându-le ca obiectivul, salvarea de la retrogradare, nu s-a indeplinit si mai este mult de munca pentru asta.
„Aceste cinci victorii consecutive i-au dat peste cap pe unii jucatori. Nu sunt obisnuiti cu asemenea rezultate si mi-e teama ca nu cumva, dupa cinci victorii la rând, sa vina o perioada grea pentru noi. Aceasta euforie nu e buna. Nu imi este frica de Craiova, cât de propriii jucatori. Nu am nevoie sa ajung din nou la minus sase in clasamentul adevarului si sa ma chinui apoi sa recuperez din deplasari. Inca o data trebuie sa tinem cont de perioada foarte grea pe care o avem de acum incolo“, a spus Hizo. „Este momentul nostru acum, dar as vrea sa fie momentul nostru la finalul campionatului si echipa sa se salveze de la retrogradare. Acesta este obiectivul din contractul meu si asta trebuie sa facem. La noi, la români, se schimba obiectivele in functie de rezultate si de persoane. Trebuie sa ramânem cu picioarele pe pamânt! Euforia succesului te imbata. E ca un drog“, a completat „Dulaul“.

„Cea mai grea partida“
Viorel Hizo s-a declarat multumit de faptul ca staff-ul medical a reusit sa „remedieze“ situatia câtorva jucatori, fapt care l-a determinat sa creada ca sansele Vasluiului sa obtina victoria au crescut simtitor. „Nu mai avem nici un jucator cu probleme medicale. Horatiu Popa si Marko Ljubinkovic si-au revenit si se antreneaza normal cu echipa. Sorin Frunza si-a revenit si el, e sanatos, dar mi-e greu sa cred ca-l voi folosi in meciul de sâmbata (astazi - n.r.). Poate va intra in ultimele 15 - 20 de minute. Si cu Mardare pare sa se fi rezolvat problemele, dar oricum il voi penaliza financiar pentru ca nu este normal sa se accidenteze in timpul liber. Avem destule premise sa credem in victorie, dar sa vedem ce-o iesi. Este cea mai grea partida din acest sezon, pentru ca este prima, dupa care urmeaza cea de la Arad, la fel de grea. Imi doresc enorm sa câstig si echipa sa joace bine. Doresc un rezultat pozitiv, care inseamna doar trei puncte si nu un punct, mai ales ca dupa acest meci urmeaza trei deplasari la fel de grele ca si doua meciuri acasa, cele cu Steaua si Rapid, in care echipa trebuie sa-si depaseasca valoarea. Daca reusim sa batem Craiova este bine, daca nu, punem capul in pamânt si ne ducem acasa sa ne lingem ranile“, a incheiat Hizo.


Pro Sport (prosport.ro)

Vrea 4 puncte
Antrenorul Fane Stoica e convins ca elevii sai vor încheia anul cu o victorie si un egal
Universitatea a obtinut trei victorii în ultimele patru deplasari sub comanda lui Stefan Stoica, iar astazi, la Vaslui, tehnicianul alb-albastrilor vrea sa stopeze seria de cinci succese consecutive ale adversarilor.
Delegatia Stiintei a parasit ieri Bania cu o cursa charter, oltenii mergând pentru a treia oara cu avionul în acest an, dupa deplasarile de la Cluj si Arad, în ambele “juvetii” nereusind sa câstige. Stefan Stoica a declarat ieri pentru ProSport ca FC Vaslui si Steaua vor întâmpina probleme în confruntarea cu Universitatea, mai ales ca tinerii sai jucatori nu mai sunt prazi usoare ca la începutul slab de campionat.
“Orice meci este greu, dar si usor, depinde cum ni-l facem, dar eu merg tot timpul cu încredere, ca altfel n-am mai avea nicio sansa si ne-am lasa de fotbal. In fata acestor copii le va fi greu tuturor sa câstige, pentru ca alearga si sunt convins ca în câtiva ani vor fi «cineva» în fotbalul românesc. Imi doresc sa câstigam la Vaslui si sa nu pierdem cu Steaua. In orice caz, suporterii nostri vor fi surprinsi, pentru ca vom lua mai multe puncte decât se asteapta ei. Este îmbucurator ca s-a mai golit salonul cu accidentati, vor reveni Dananae si Velcovici, deci am mare încredere”, a declarat Stefan Stoica înainte de plecarea spre Vaslui. In avionul Stiintei s-au urcat si trei dintre jucatorii accidentati multa vreme, Madalin Ciuca, Catalin Craciunescu si Constantin Gargalie, ultimii doi având mari sanse sa reintre pe gazon.

Mititelu nu se teme de arbitraj
Desi a contestat vehement prestatia arbitrilor la mai multe partide, inclusiv ultima, de la Arad, patronul Craiovei, Adrian Mititelu, este de aceasta data mai încrezator. “Nu îmi este teama ca la Vaslui vom avea parte de un arbitraj potrivnic, asa cum se plâng toate echipele care joaca acolo. Marian Salomir este un arbitru valoros, în care eu am încredere deplina”, a comentat Mititelu, care s-a aratat revoltat de conditiile de cazare de la Vaslui, oltenii fiind nevoiti sa aleaga un hotel de doua stele din lipsa de variante.
George PAUNESCU
Narcis DREJAN


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

Jumuliţi Porumboiu!
de Mario MORCOV
• FC Vaslui - Universitatea Craiova Stadion: Municipal, astăzi, ora 13, Telesport
Mădălin Ciucă a evoluat, joi, pentru prima dată într-un meci, fie el şi amical, pentru echipa a doua a alb-albaştrilor, după accidentarea suferită în ultima etapă de Divizia B, în partida Dinamo II - Universitatea, scor 2-2. Ciucă a jucat o repriză, după care a fost schimbat şi şi-a continuat programul la sala de forţă.

Reporter: Salut, Mădălin, cum te simţi?
Mădălin Ciucă: Foarte bine, chiar am jucat o repriză şi pot spune că a fost bine.
Deci te simţi bine, medical. Dar fotbalistic?
E mai greu după o absenţă de cinci luni. Nu sunt, încă, sută la sută pregătit fizic.
Dar se pune problema să evoluezi, poate chiar cu FC Vaslui, sâmbătă (n. r. - azi).
Într-adevăr, nea Fane Stoica a zis că mă ia în deplasare, dar nu numai pe mine, ci şi pe Stoica, Crăciunescu sau Gărgălie. Totuşi nu se pune insistent problema să evoluez, pentru că, nici dacă aş fi sută la sută apt, din toate punctele de vedere, nu are rost să risc.
Deci mergi în plimbare la Vaslui?
Nu, însă nu este sigur că voi juca. Oricum, sigur este că nu voi intra de la început. Poate pe parcurs, cinci - 10 minute, în funcţie de cum decurge meciul.
Atunci, cu Steaua?
Mi-aş dori enorm să debutez în Liga I contra steliştilor, dar să vedem. Nici atunci nu voi intra din primul minut, ci pe parcurs. Nu are rost, după ce am stat atâta timp, să forţez acum, chiar dacă medicul îmi spune că totul este OK. Am stat atât, echipa a făcut faţă şi fără Ciucă, în 17 meciuri, aşa că mai poate juca unul sau două fără mine. Important este ca, din primăvară, să fiu la maximul potenţialului.
În rest, ce mai zici?
Că am făcut antrenamente la sala de forţă cât am făcut în toată viaţa mea. Două ore pe zi, în care alternez programul normal de pregătire la sală cu unul special din Italia, dat de medic. Este necesar acest lucru, fiindcă mai am de recuperat 1,5 centimetri în dezvoltarea muşchiului după operaţie.

CUCERIŢI MOLDOVA!
de Adrian IOSUB
• Universitatea Craiova trebuie să răzbune semieşecul din prima etapă a sezonului
Cu toate că nu a trecut nicio săptămână de la finalul turului, Universitatea Craiova este, din nou, în focuri, alb-albaştrii având de înfruntat, în prima rundă a returului, una dintre cele mai în formă echipe ale momentului, FC Vaslui.
După sosirea lui Viorel Hizo, moldovenii au demonstrat că nu mai sunt, nici pe departe, gruparea modestă împotriva căreia mulţi dintre jucătorii Ştiinţei debutau în Liga I. Altă faţă are însă şi Universitatea, gruparea din Bănie fiind o formaţie redutabilă în deplasare. Învinsă în campionat pe teren străin, după sosirea lui Fane Stoica la echipă, doar de UTA, dar cu largul concurs al arbitrului Viorel Sandu, Ştiinţa poate reînnoda la Vaslui şirul succeselor în deplasare. Pe lângă determinarea de care dau dovadă meci de meci, oltenii au un atu în plus prin revenirea unor nume importante, cum ar fi Velcovici şi Dănănae, suspendaţi etapa trecută, sau Gărgălie, jucători a căror lipsă s-a resimţit la Arad. Mai mult decât atât, aşa cum mărturisea Gabriel Velcovici pe chat-ul “Ediţiei Speciale”, alb-albaştrii sunt mai montaţi ca niciodată, fiind dornici să-şi ia revanşa pentru semieşecul de la începutul campionatului. Opoziţia moldovenilor va fi însă una dură, aceştia având în Marius Croitoru şi Viorel Frunză veritabile vârfuri de lance. De departe cei mai valoroşi jucători ai vasluienilor, cei doi demonstrează că au prins o formă de zile mari, fiind de etape bune coşmarul apărărilor adverse.
Oltenii trebuie să reînnoade seria succeselor pe teren străin, lucru ce le stă la îndemână, pentru că nu sunt altceva decât pui de lei.

Meci de care pe care
de Adrian IOSUB
• Finanţatorul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, doreşte şase puncte din ultimele două partide ale anului
Preşedintele Consiliului Director al Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, s-a arătat foarte încrezător în şansele alb-albaştrilor de a câştiga la Vaslui. Însă acesta este convins că partida nu va fi deloc una uşoară. “Şi ei sunt optimişti, şi noi suntem optimişti, este un conflict direct între moldoveni şi olteni, să vedem care pe care, care este mai al dracu’. Teamă există, în fotbal orice e posibil, poţi să ai neşansă, să nu o bagi în aţe, ei pot să aibă şansă, să o bage în aţe. Orice e posibil şi tot timpul înaintea unui meci am emoţii şi intru într-o stare de tensiune”, a afirmat Mititelu. Acesta a precizat că partida de astăzi este şansa alb-albaştrilor de a-şi lua revanşa pentru meciul din tur, terminat 0-0: “Asta ne dorim, trei puncte. În tur am fost şi noi la început, a fost şi căldura aceea insuportabilă, un meci slab făcut de copiii noştri. După aceea lucrurile s-au schimbat.”
Vorbind despre arbitraj, finanţatorul Universităţii Craiova a declarat că are încredere că Ştiinţa nu va mai fi dezavantajată, aşa cum s-a întâmplat în partida cu UTA: “Eu sper să nu se repete arbitrajul. Marian Salomir va fi foarte corect, nu cred eu că îşi va permite să facă un meci prost, mai ales că vine după o pauză cauzată de o suspendare. Este un arbitru foarte talentat şi am mare încredere în el că va avea o prestaţie foarte bună.”

Obiectiv: două victorii
Întrebat câte puncte şi-ar dori din ultimele două partide din acest an, cu FC Vaslui şi Steaua, Adrian Mititelu a mărturisit că aşteaptă şase puncte din partea alb-albaştrilor. “Trei cu FC Vaslui, trei cu Steaua. De ce să nu fie posibil? Este foarte posibil, să vedeţi, că nu mai e mult, şi aşa va fi. Meciul de la Vaslui e la fel de greu ca acela cu Steaua sau invers”, a conchis Mititelu. (A. I.)

Şi ei sunt optimişti, şi noi suntem optimişti, este un conflict direct între moldoveni şi olteni, să vedem care pe care, care este mai al dracu’. (...) Sper să nu se repete arbitrajul. Marian Salomir va fi foarte corect, nu cred eu că îşi va permite să facă un meci prost. Este un arbitru foarte talentat şi am mare încredere în el.
Adrian Mititelu

ŞTIRI UNIVERSITATEA

Pe calea aerului spre Moldova
• Pentru a doua oară consecutiv, alb-albaştrii au făcut deplasarea cu avionul pentru o partidă din Liga I. După Arad, jucătorii grupării-fanion a Olteniei şi-au luat, ieri, zborul şi spre Iaşi, în vederea disputării partidei cu FC Vaslui de astăzi. Alb-albaştrii au plecat spre Moldova încrezători în forţele proprii, iar unii dintre ei mai destinşi decât în precedentele deplasări, având în vedere că nu a mai fost vorba despre primul lor zbor cu avionul.
• Astfel, în jurul orei 16.15, aeronava închiriată de Universitatea a părăsit Bănia, ajungând după o oră şi 10 minute la Iaşi. După zbor, ce a decurs fără evenimente, delegaţia Universităţii s-a cazat la hotelul “Europa”, unde a înnoptat. Astăzi alb-albaştrii fac deplasarea, cu un autocar închiriat, până la Vaslui. (A. I.)

Surpriză pentru Geolgău
La numai o zi după împlinirea a 23 de ani de la golul marcat pentru România la Bratislava, împotriva Cehoslovaciei (partidă încheiată cu scorul de 1-1 şi în urma căreia România a obţinut calificarea la EURO ’84), preşedintele Universităţii Craiova, Gheorghiţă Geolgău, a avut parte de o surpriză. Steward-ul cursei charter cu care echipa din Bănie s-a deplasat la Iaşi era cel care a fost şi la zborul cu care naţionala României a ajuns la Bratislava. Cei doi s-au întreţinut momente bune în timpul călătoriei, depănând amintiri. (C. S.)

Spioni la Iaşi
Preşedintele Consiliului Director al Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, şi antrenorul Ştefan Stoica au profitat de faptul că s-au aflat ieri-seară la Iaşi, aceştia urmărind de la faţa locului partida Poli Iaşi - Unirea Urziceni. Cei doi s-au îndreptat de la aeroport direct spre stadionul “Emil Alexandrescu”, unde, timp de 90 de minute, au studiat cu atenţie viitoarele adversare ale grupării alb-albastre. (C. S.)

Cea mai grea partidă
Viorel Hizo, antrenorul adversarei de astăzi a craiovenilor, FC Vaslui, este conştient că echipa din Bănie este o nucă tare, partida urmând a fi una foarte dificilă pentru echipa sa.
“Este cea mai grea partidă din acest sezon, pentru că este prima, după care urmează cea de la Arad, la fel de grea. Vreau enorm să câştig şi echipa să joace bine. Doresc un rezultat pozitiv, ce înseamnă doar trei puncte, şi nu un punct, mai ales că, după acest meci, urmează trei deplasări la fel de grele şi două meciuri acasă, cele cu Steaua şi Rapid, în care echipa trebuie să-şi depăşească valoarea. Dacă reuşim să batem Craiova este bine, dacă nu, punem capul în pământ şi ne ducem acasă să ne lingem rănile. Nu am nevoie să ajung din nou la minus şase în clasamentul adevărului şi să mă chinui apoi să recuperez din deplasări”, a afirmat Hizo. (A. I.)

VOCEA CITITORULUI
• Intră pe forumul Sport de pe www.editie.ro sau trimite un mail la sport@editie.ro şi spune-ţi părerea despre orice eveniment din sportul românesc.

Flavius Monea: “Vreau revanşa pentru meciul tur, când nu am reuşit să-i batem pe moldoveni la noi acasă. Chiar dacă acum joacă altceva faţă de prima etapă, pot fi învinşi, pentru că şi noi jucăm altceva. După părerea mea, va fi un meci de care pe care şi cred că echipa ce va înscrie prima nu va pierde. Sper să marcăm măcar un gol, am văzut că e cel mai bun medicament pentru moralul băieţilor. După aceea parcă se concentrează mai bine şi le ies toate. Cel mai tare îmi e frică de Frunză şi de Croitoru, pentru că sunt doi jucători tehnici, care au tot marcat, în ultimele etape, goluri importante. Sper să facă o pauză de data aceasta, cu noi. Este important să ne luăm revanşa, să cucerim cele trei puncte, să urcăm în clasament. Este important!”

Mihai: “Va lipsi Baird. Se va simţi acest lucru, cu toate că mulţi îl critică pentru jocul lui din acest tur de campionat. Totuşi se zbate pentru fiecare minge şi pune în dificultate, prin această atitudine, apărarea adversă. Sincer să fiu, nu ştiu cu cine ar putea fi înlocuit, pentru că şi Florin Costea este accidentat, din câte ştiu eu, şi nu poate juca. Poate va evolua Costea cel mic, ar avea şi el şansa să demonstreze ce ştie. Din câte am văzut, la juniori, în acest campionat, a marcat peste 20 de goluri. Deci înseamnă că e un atacant foarte bun. Aş vrea să văd ce va face şi în Liga I. Sincer să fiu, dacă seamănă cu fratele său şi a dat atâtea goluri, nu cred că s-ar descurca rău. Oricum, succes echipei, şi sper să se întoarcă de la Vaslui cu toate punctele, pentru că avem nevoie de ele. Plus că o victorie ar creşte moralul înaintea partidei cu Steaua.”
Cotidianul Ediţie Specială nu îşi asumă responsabilitatea pentru conţinutul mesajelor.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns