Adevărat i-a rupt!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Adevărat i-a rupt!

Mesaj de AdrianR » 21 Ian 2007, 00:22

Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

Start la amicale
de Mario Morcov (Herculane)
• Trupa lui Stoica întâlneşte astăzi, la Herculane, Minerul Lupeni în prima partidă test a anului 2007
Ziua de astăzi este una a premierelor pentru Universitatea Craiova din mai multe motive. Este primul meci din acest an pentru echipa alb-albastră, fie el doar cu un caracter amical. Apoi, pentru întâia oară în istoria de 49 de ani, formaţia este însoţită de o maşină mobilă care va vinde, la faţa locului, obiecte promoţionale cu inscripţiile clubului. În echipă vor apărea pentru prima dată cele două achiziţii din această iarnă, Jeremie Njock şi Julius Wobay, dar şi greco-australianul John Tambouras, aflat momentan în probe, dar cu mari şanse să semneze un acord cu gruparea olteană. De aceea, chiar dacă adversarul nu este unul de calibrul, Minerul Lupeni fiind o formaţie mai puţin cunoscută, de-a lungul vremii evoluând mai mult în eşalonul trei, alb-albaştrii trebuie să facă un meci bun, pentru că vor fi asistaţi de foarte mulţi fani. Nu contează că lotul craiovenilor vine după o perioadă de pregătire de şase zile în care s-a tras tare şi că adversarii sunt acum una dintre echipele care a făcut furori în seria B2 şi anunţă că doreşte să atace promovarea pe prima scenă fotbalistică a ţării, singura dorinţă a tuturor este ca această partidă să fie câştigată, fiindcă aşa cum spune Fane Stoica: “Băieţi, suntem Universitatea şi trebuie să gândim mereu ca nişte învingători, indiferent cu cine jucăm”. Altfel, disputa va fi arbitrată de o brigadă alcătuită din Dorinel Iacob, din Herculane, arbitru ieşit din activitate anul trecut, la centru, şi de severinenii Svetozar Ianculovici şi Răducan Udroiu, ambii arbitri de divizia C.

Adevărat i-a rupt!
Antrenamentul de ieri-dimineaţă a fost unul de coşmar pentru jucătorii Universităţii. Fane Stoica le-a impus în program un antrenament anaerob, în care şi-a stors de forţe elevii. Imediat ce a fost încheiat, alb-albaştrii abia aşteptau să ajungă în camere să doarmă. Unul dintre jucătorii care nu a rezistat până la final, a fost Baird, care a acuzat dureri la genunchiul drept, acesta întrerupând şedinţa de pregătire. “Greu, cel mai greu de când am venit la Herculane. Abia dacă mai avem putere să ajungem în pat”, a spus Mircea Bornescu, completat şi de ceilalţi colegi. “Abia dacă ne mai simţim picioarele.” Pentru măsurarea efortului depus la finalul şedinţei de pregătire, medicul Claudiu Stamatescu a recurs la efectuarea testului lactic al jucătorilor. Cei examinaţi au fost Ciucă, Săceanu şi Dina. (M. M.)

De ziua sa un tricou de campion
Acest meci dintre Universitatea şi Minerul Lupeni are loc din dorinţa consilierului local din Herculane, Titu Doroi, fost arbitru de divizia B, craiovean de origine, stabilit însă în Herculane de 24 de ani. În prezent, profesor de educaţie fizică, observator de fotbal la divizia B şi C, dar şi preşedintele comisie de sport din Herculane, a intermediat acest joc, deoarece fiul său, Roberto Doroi, care evoluează la formaţia hunedoreană, a aniversat vineri ziua de naştere, împlinind 18 ani. “Ce cadou ar fi fost mai frumos pentru majoratul fiului meu decât un meci contra Universităţii, echipa de suflet a întregii mele familii?”, a spus “primarul”, cum este strigat de toată lumea din Herculane. În plus, la meci, Ion Geolgău, preşedintele alb-albaştrilor, îi va oferi lui Roberto un tricou al Universităţii “de campion” cu numărul 9, pe care este inscripţionat numele său, asta la dorinţa omului care s-a ocupat de orice necesitate a bazei de pregătire a craiovenilor în staţiune. (M. M.)

Andrei Ionescu riscă să se piardă
de Cosmin STAICU
• Emil Săndoi spune că mijlocaşul Universităţii nu mai intră în vederile sale după refuzul de a-şi prelungi contractul cu alb-albaştrii
Selecţionerul naţionalei de tineret a României, Emil Săndoi, a afirmat că Andrei Ionescu nu va intra în vederile sale, atâta timp cât el nu va fi în lotul primei echipe la Universitatea.
Fostul căpitan al Ştiinţei crede că mijlocaşul oltean este sfătuit greşit şi are numai de pierdut prin refuzul de a-şi prelungi contractul: “Eu l-am convocat pe Andrei şi la ultimul amical, cu Grecia, dar la echipa a doua a Universităţii nu am de gând să-l monitorizez. Sper să revină la sentimente mai bune, pentru că are o datorie morală faţă de gruparea din Bănie, dar şi una faţă de el, fiind un jucător tânăr şi talentat şi riscă să se piardă. Eu ştiu ce înseamnă să stai pe tuşă şi cred că doi ani şi jumătate de lipsă de activitate i-ar putea fi fatali.”

Gârlă, în vizor
Săndoi a adăugat că are în vedere şi alţi jucători de la Craiova pentru naţionala de tineret, cu condiţia ca ei să fie folosiţi de Fane Stoica: “I-am chemat la un trial pe Stăvaru, Piko şi Gârlă. Primul a plecat, al doilea nu prea a mai jucat în ultima parte a anului trecut, doar Gârlă a mai apărut în echipă. Şi alţii pot fi convocaţi, condiţia de bază este să joace.”

Njock poate face diferenţa
Emil Săndoi afirmă că o clasare în prima jumătate a clasamentului poate fi considerată o performanţă pentru tânăra echipă a Craiovei. “Toată lumea a observat că Universitatea a avut o a doua parte a turului bună, jocul s-a schimbat mult, echipa a devenit mai agresivă, iar rezultatele s-au văzut. Din punctul meu de vedere, ar fi foarte bună o clasare în prima jumătate a clasamentului. Au plătit sume importante şi pentru transferuri în iarnă şi asta ar trebui să se vadă. Pe Wobay nu-l ştiu, dar Njock este printre cele mai periculoase vârfuri din ţară şi poate face diferenţa în multe meciuri. Chiar şi când jocul echipei nu merge, el poate fi o soluţie, deoarece valorifică mingile înalte trimise spre careul advers, iar dacă nu înscrie el, deviază decisiv pentru coechipierii săi”, a mărturisit fostul fundaş al Ştiinţei.

"Sper ca Ionescu să revină la sentimente mai bune, pentru că are o datorie morală faţă de gruparea din Bănie, dar şi una faţă de el, fiind un jucător tânăr şi talentat".
Emil Săndoi

Stoica, mulţumit, dar şi supărat
Ieri, antrenorul craiovenilor a vorbit despre cele cinci zile petrecute la Herculane. “Nu mă plâng de nimic. Totul este cum trebuie. Eu am fost aici la Herculane de foarte multe ori şi este exact ce mi-am dorit. Sunt mulţumit de condiţii, de starea terenului şi de cum s-au prezentat elevii mei. Mai este mult de muncă, dar, în acest moment, băieţii se prezintă la parametri doriţi. În plus, şi cei transferaţi, plus Tambouras, sunt exact ce aşteptăm noi la Universitatea, jucători luptători, care nu se dau în lături de la muncă”, a caracterizat, pe scurt, Stoica cele cinci zile petrecute în Herculane. Apoi, a precizat că are şi o nemulţumire, dar nu este legată de echipă, ci de federaţie: “M-a deranjat rău decizia luată de federaţie, nu doar pentru că s-a limitat numărul jucătorilor extracomunitari din echipă, ci faptul că aceasta a fost luată după ce toate cluburile au făcut achiziţiile. Ei ar fi trebuit să se gândească la acest lucru mai devreme şi toţi ar fi ştiut ce transferuri să facă. Noi vom pierde doi fotbalişti, nu ştiu care vor fi, din această cauză. Măcar să fi aşteptat să se termine acest campionat şi apoi să ne constrângă.” (M. M.)
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns