Bornescu a refuzat Argeşul

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Bornescu a refuzat Argeşul

Mesaj de suporteru » 19 Mai 2008, 07:28

GAZETA DE SUD
*

Jeremie Njock refuză să revină la Ştiinţa

Camerunezul a anunţat că vrea să rămână în Belgia, unde este dorit de mai multe echipe din prima ligă.

FC Tubize, echipa la care evoluează şi camerunezul împrumutat de Universitatea Craiova, Jeremie Njock, a câştigat în weekend, cu 1-0, meciul cu Antwerp (partidă în cadrul play-off-ului ligii a doua belgiene) şi are mari şanse să joace din sezonul viitor în prima ligă. Singurul gol a fost marcat chiar de Njock, în minutul 21, atacantul fiind lăudat de antrenorul Philippe Saint-Jean. „Dacă vom promova îi vom mulţumi lui Jeremie Njock, care, din păcate, se va întoarce la echipa sa din România. Pentru Tubize este un jucător esenţial“, a spus Saint-Jean.
Oficialii Ştiinţei au anunţat săptămâna trecută că abia aşteaptă ca Njock să revină în Bănie, considerând că africanul ar fi putut ajuta echipa în returul campionatului trecut. „Tănasă nu s-a adaptat şi vă garantez că dacă l-am fi avut pe Njock în meciul cu Steaua nu mai pierdeam. Şi în alte meciuri de acasă, când n-am reuşit să câştigăm, camerunezul ne-ar fi fost de mare folos. În iunie, pe 14, Jeremie va fi prezent la reunirea echipei“, a dat asigurări finanţatorul Adrian Mititelu.

Echipa sau banii?

Contra a venit ieri chiar din Belgia, de unde Jeremie Njock le-a transmis lui Mititelu şi fanilor olteni că nu mai vrea să joace la Ştiinţa. „Am jucat sâmbătă în primul meci de baraj cu Tubize, iar eu am dat un gol de la 20 de metri. Cu Tubize sunt în barajul de promovare în prima ligă belgiană, aşa că deocamdată nu mă gândesc ce voi face din vară. După play-off am şi eu nevoie de două săptămâni de vacanţă pe care să le petrec alături de soţie şi copii şi este posibil să nu mai revin la Universitatea“, a spus Njock.
Camerunezul a spus că se simte foarte bine în fotbalul belgian, unde ar dori să-şi continue cariera. „Am oferte de la câteva formaţii din prima ligă belgiană, cei de la Tubize vor să rămân, plus că şi cei de la Mons, cu care am promovat acum două sezoane, m-ar dori înapoi. Aş vrea să rămân în Belgia, câştig mult mai bine şi aş dori să găsesc înţelegere la Craiova, să mă lase să plec la altă echipă“, a mai spus Jeremie Njock.
Atacantul african de 28 de ani a fost împrumutat la FC Tubize la începutul acestui sezon şi mai are contract cu Universitatea Craiova până în 2010. Rămâne de văzut dacă Mititelu îl va obliga să se întoarcă în Bănie sau va alege să-l împrumute din nou în schimbul unei sume de bani, care ar rotunji bugetul grupării craiovene.

Tănasă, neliniştit

În ceea ce-l priveşte pe Ciprian Tănasă, jucător criticat de Mititelu, acesta nu şi-a clarificat încă situaţia cu Universitatea Craiova, echipele interesate de el ezitând să plătească 500.000 de euro pentru un atacant care n-a rupt gura târgului. Tănasă a reuşit doar patru goluri în 21 de meciuri în tricoul alb-albastru, dintre care trei la debutul sezonului trecut, cu Farul Constanţa.
Despre Tănasă s-a spus că ar fi dorit de FC Argeş şi Poli Timişoara, însă deocamdată transferul nu s-a concretizat. „Au fost acele declaraţii ale domnului Marian Iancu (patronul Politehnicii Timişoara - n.r.), însă până în acest moment nu m-a contactat nimeni de la Timişoara. Aştept un semn de pe-o zi pe alta de la vreo echipă care mă vrea cu adevărat, pentru că nu-mi place această situaţie de incertitudine privind numele viitoarei formaţii la care voi juca“, a declarat Tănasă.

*

Fraţii Costea, clauze de milioane

Aduşi în Bănie de la CSM Vâlcea pentru 75.000 de dolari, Florin şi Mihai Costea (foto) ar putea pleca de la Universitatea Craiova doar în schimbul a 27 de milioane de euro.

Evoluţiile bune din sezonul trecut l-au adus pe Florin Costea în centrul atenţiei în Liga I, iar ofertele nu au întârziat să apară. Pentru a-şi păstra însă golgheterul, patronul Ştiiţei i-a prelungit contractul, mărindu-i şi salariul. Mititelu a promis că atacantul de 23 de ani nu va părăsi Bănia, indiferent de oferta primită, iar pentru a se asigura de asta i-a fixat şi o clauză de reziliere care va intra în vigoare din noul campionat.
„Am refuzat oferte şi de şase-şapte milioane pentru Florin Costea. Ar fi împotriva firii lucrurilor ca el să plece acum de la Universitatea. Pur şi simplu, un transfer al său nu intră în discuţie în acest moment, indiferent de suma de bani“, afirma zilele trecute Adrian Mititelu. Din câte se pare, suma stabilită de finanţatorul Universităţii Craiova drept clauză de reziliere a contractului lui Florin Costea este de 12 milioane de euro.
Acesta se afla ieri tot la Torino, unde joi s-a operat de deviaţie de sept. El ar fi trebuit să asiste împreună cu antrenorul său, Nicolo Napoli, şi cu Ionel Gane la partida de pe „Stadio Comunale“ dintre AC Torino şi Fiorentina, din ultima etapă a campionatului italian, însă până la urmă a rămas în cameră din cauza vremii reci de afară, care i-ar fi putut crea probleme după intervenţia chirurgicală suferită.
Jucătorul a precizat că nu ştie nimic despre clauza sa din contract. „Nu ştiu de această clauză. Mă interesează mai puţin cât este de reală. Momentan, cel mai mult mă preocupă să mă recuperez rapid după operaţia suferită la nas, iar apoi să am evoluţii la fel de bune pentru Universitatea“, a spus noul „Briliant“ al Craiovei.

Mihai Costea, la fel de bine văzut

Despre fratele lui Florin Costea, Mihai, se spune că este la fel de talentat. Atacantul de 20 de ani al Ştiinţei a evoluat în patru meciuri în acest sezon, cumulând 34 de minute în tricolul alb-albastru, însă s-a accidentat la partida de la Cluj cu Universitatea, devenind indisponibil până la sfârşitul campionatului.
Mihai Costea şi-a demonstrat însă valoarea la „satelit“, fiind golgheterul echipei a doua, iar în sezonul viitor poate ieşi în evidenţă şi în Liga I.
Tocmai de aceea, Mititelu s-a asigurat şi în privinţa lui, în noul contract semnat cu clubul strecurându-i o clauză mare de reziliere. Din câte se pare, aceasta o depăşeşte pe cea stabilită pentru golgheterul oltenilor, clubul care doreşte să-l achiziţioneze pe mezinul familiei Costea înainte de termen trebuind să plătească suma de 15 milioane de euro.
Florin şi Mihai Costea au fost aduşi în Bănie de la CSM Vâlcea în ianuarie 2006, pentru cei doi Ştiinţa plătind 75.000 de dolari, gruparea din Zăvoi urmând să primească însă 25 la sută dintr-un eventual transfer.

*

Stîngă caută adversari Universităţii

Managerul sportiv al Ştiinţei, Ovidiu Stîngă, se va afla în aceste zile în Olanda, acolo unde deţine o proprietate şi unde locuiesc soţia şi cei doi fii copii ai săi.
Cu această ocazie, Stîngă va încerca să stabilească locul primului cantonament al Universităţii din această vară. În „Ţara lalelelor“ ar putea ajunge şi echipa a doua a Ştiinţei, Stîngă analizând, inclusiv din punct de vedere financiar, această posibilitate.
Trebuie spus că „satelitul“ a urmat şi în iarnă echipa mare, când ambele loturi au făcut deplasarea în Antalya - Turcia. După antrenamentele din Olanda, alb-albaştrii vor face încă un stagiu de pregătire, de această dată echipa antrenată de italianul Nicolo Napoli urmând să joace o serie de meciuri amicale, existând mai multe posibilităţii, precum Belgia, Franţa sau Germania.
Lotul Universităţii Craiova se va reuni pe 14 iunie, primele antrenamente pentru noul sezon urmând să aibă loc în Bănie.

*

Dilevski dă piept cu Adebayor

După ce a reuşit să îşi câştige locul de titular în echipa Universităţii Craiova, Spase Dilevki a jucat 90 de minute în partida dintre selecţionatele olimpice ale Australiei şi Croaţiei, partidă disputată în weekend în cadrul Cupei Intercontinentale.
„Cangurii“ s-au impus la scor de forfait, 3-0, golurile acestora fiind marcate de Rukavytsya, Hearfield şi James Troisi.
Dilevski a fost unul dintre remarcaţii selecţionatei Australiei, acesta executând majoritatea loviturilor libere şi a cornerelor pentru formaţia sa. Echipa de la Antipozi face parte din Grupa B a Cupei Intercontinentale, alături de Chile, Croaţia şi Togo, grupă care se desfăşoară în Malaiezia, la Kuala Lumpur.
Aseară, naţionala olimpică a Australiei a evoluat contra selecţionatei similare a statului Chile, iar mâine va întâlni Togo. La acest din urmă meci Dilevski are toate şansele să-l înfrunte pe cunoscutul Emmanuel Adebayor, vedeta lui Arsenal, care a fost anunţat titular la selecţionata statului Togo.
În ceea ce-l priveşte pe Spase Dilevski, acesta va participa în luna august, cu selecţionata olimpică a Australiei, la Jocurile Olimpice de la Beijing, urmând să piardă o parte din pregătirile cu Ştiinţa.

*
EDITIE.RO
*

NJOCK NU VREA SĂ SE ÎNTOARCA ÎN BĂNIE

Dorit înapoi atât de patronul Universităţii, Adrian Mititelu, cât şi de antrenorul Nicolo Napoli, Jeremie Njock spune că este posibil să nu mai revină la Craiova.

Ieri, atacantul a vorbit despre planurile sale. “Am jucat sâmbătă în primul meci de baraj cu Tubize, câştigat, scor 1-0, împotriva lui Antwerp. Ştii ce gol am dat? Mamă, mamă! Şut de la 20 de metri, cu exteriorul piciorului drept. O minunăţie de gol!” - s-a lăudat întâi camerunezul, apoi a continuat: “Cu echipa mea sunt angrenat în barajul de promovare în prima ligă belgiană. Suntem patru formaţii în play-off şi jucăm şase partide. Este un minicampionat, la finalul căruia cine iese pe primul loc promovează în primul eşalon. Sper ca noi să fim aceştia. Aşa că deocamdată nu mă gândesc la ce voi face din vară. Acest minicampionat se termină în jur de 10 iunie şi atunci mai vedem.” În acest sens, Njock a încercat să ocolească un răspuns exact în ceea ce priveşte revenirea la antrenamentele lui Nicolo Napoli. “Păi, după acest play-off am şi eu nevoie de două săptămâni de vacanţă, pe care să le petrec alături de soţie şi copii. Trebuie să mă odihnesc puţin, fiindcă a fost un campionat lung şi greu, dar este posibil să nu mai revin la Universitatea. Am oferte de la câteva cluburi din prima ligă belgiană, cei de la Tubize vor să rămân, iar Mons m-ar dori înapoi. În aceste zile, pe adresa clubului din Craiova vor veni nişte scrisori de la aceste formaţii”, a precizat atacantul. Într-un final, camerunezul a anunţat direct: “Aş vrea să continuu în Belgia. Câştig mult mai bine şi aş dori să găsesc înţelegere în Bănie, să mă lase să plec la altă echipă. Totuşi, aştept până la jumătatea lui iunie.”

«Costea, cel mai urât jucător din Liga I!»

În stilul lui haios, Jeremie Njock a întrebat ce a făcut Florin Costea la Torino. Când a aflat motivul, o operaţie pentru deviaţia de sept, camerunezul a răspuns în glumă: “Păi da, Florin este cel mai urât jucător din Liga I! Să scrii să nu se supere. Ştie cât de simpatic îmi este, aşa glumesc eu cu el.” (M. M.)

*

«AM PRINS RĂDĂCINI LA CRAIOVA»

Leonezul a declarat cã îşi doreşte foarte mult sã facã performanţã la Universitatea
Julius Wobay împlineşte astăzi 24 de ani şi îşi sărbătoreşte ziua de naştere acasă, împreună cu familia şi prietena. Leonezul se jură că este vârsta sa reală, deşi în Africa neagră îţi poţi schimba buletinul la orice colţ de stradă.

“Ubi” are deja un an şi jumătate în Bănie. El s-a adaptat şi a fost adoptat, chiar dacă în continuare mai are unele probleme de acomodare. Visul său este să plece la o echipă de top din Occident, dar este conştient că mai trebuie să lucreze pentru a-şi valorifica talentul. “Este vârsta la care trebuie să erupi. Îmi doresc să facem treabă bună la Universitatea şi să ne luptăm pentru primele locuri, deoarece am demonstrat că putem juca la nivelul formaţiilor puternice. Problema este să avem continuitate în evoluţii şi rezultate şi să nu mai apară perioade slabe prelungite. E normal să mă gândesc şi la un transfer la un club din Vest, orice jucător vrea acest lucru”, a afirmat Wobay, care mai are doi ani şi jumătate de contract cu Universitatea. Leonezul a disputat anul acesta 32 de partide, fiind, după Rose, al doilea fotbalist la numărul de prezenţe. “Am prins rădăcini la Craiova, deşi la început mi-a fost destul de greu, mai ales că a plecat şi prietenul meu, Njock. Mă bucur că mi-am ajutat echipa în atâtea meciuri, dar cred că puteam să marchez mai mult”, a declarat Wobay. Atacantul a înscris de patru ori în sezonul trecut şi şi-a trecut în cont şi câteva pase de gol, Costea beneficiind de cele mai multe dintre ele. Julius este vedetă la naţionala ţării sale, Sierra Leone, fiind cel mai apreciat jucător după celebrul Mohamed Kallon. Marele său regret este că situaţia fotbalului autohton este precară şi îi va fi greu să participe la Cupa Africii şi cu atât mai mult să prindă un turneu final mondial. “Cred că Universitatea ar merita să aibă mai mulţi internaţionali. În acest moment suntem eu, Dilevski şi Gângioveanu, dar mai sunt destui care ar merita convocări, iar Costea trebuia să fie prezent la Euro”, a menţionat Wobay. Atacantul leonez este convins că, dacă Ştiinţa va evolua precum în a doua parte a campionatului trecut, ne putem aştepta la un parcurs bun în sezonul ce debutează la sfârşitul lui iulie. În sondajul propus de site-ul oficial al Universităţii, ce contabilizează voturile pentru cel mai bun jucător craiovean al stagiunii precedente, “Ubi” ocupă poziţia secundă, cu şapte procente, la mare distanţă de lider, Florin Costea, care conduce cu 66 la sută dintre preferinţe.

La început mi-a fost destul de greu, mai ales că a plecat şi prietenul meu, Njock. Mă bucur că mi-am ajutat echipa în atâtea meciuri, dar cred că puteam să marchez mai mult. Cred că Universitatea ar merita să aibă mai mulţi internaţionali. În acest moment suntem eu, Dilevski şi Gângioveanu, dar mai sunt destui care ar merita convocări, iar Costea trebuia să fie prezent la Euro.Julius Wobay

*
PRO SPORT
*

Bornescu a refuzat Argeşul

Oferta de 2 milioane de euro făcută de Cornel Penescu pentru Bornescu, Săceanu şi Tănasă nu mai e de actualitate. Motivul este refuzul portarului Ştiinţei, care îşi doreşte să joace în Bucureşti. Negocierile vor continua însă pentru ceilalţi doi fotbalişti, pe care finanţatorul Argeşului oferă deocamdată 700.000 de euro, cu 300.000 mai puţin decât cere Adrian Mititelu.

*

Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns