"Ne batem pentru UEFA"

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

"Ne batem pentru UEFA"

Mesaj de suporteru » 26 Iul 2008, 09:05

GAZETA DE SUD
*

Ştiinţa, pregătită să debuteze cu dreptul
Sport - Ion JIANU

„U“ Craiova - Poli Iaşi
Stadion „Extensiv“, astăzi, ora 18.00 (GSP TV 2).
Formaţii probabile:
Universitatea: Bornescu - Dănănae, V. Găman, Mitchell, Rose - Prepeliţă, D. Stoica, Dilevski - Wobay, Baird, Fl. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.
Poli Iaşi: Brăneţ - Buta, Onuţ, R. Ciobanu, Kalai - Viveiros, Bersnjak, Naidin, Milea, Miclea - Bîlbă. Antrenor: Ionuţ Popa.
Vor arbitra: V. Berbecaru - G. Szabo, H. Bochiş.

Oltenii cred că pot face o figură frumoasă în acest campionat, iar meciul de debut de astăzi vor să-l înceapă cu dreptul, chiar dacă îl au suspendat pe cel de-al „doisprezecelea“ jucător, publicul.

În ediţia trecută, la prima vedere, principala problemă a oltenilor a fost infatuarea după rezultatul bun din prima etapă de campionat (4-0 cu Farul), meci care a „înaripat“ pe toată lumea, de la finanţator până la toţi cei din jurul său. Trezirea la realitate s-a petrecut la Iaşi, chiar în etapa a 2-a, acolo unde echipa lui Ionuţ Popa n-a fost, aşa cum credea oracolul Dorel Stoica, o victimă sigură.
A urmat o cădere liberă a echipei oltene, dar partea a doua a sezonului a salvat un campionat compromis. Chiar dacă returul a părut, repet, aproape reuşit, campionatul 2007/2008 a fost iarăşi sec pentru gruparea patronată de Mititelu (locul IX, ca şi în ediţia 2006/2007). Iar cum finanţatorului Ştiinţei nu-i prea face plăcere să înghită în sec, e greu de crezut că în noul campionat, care începe astăzi, va mai tolera eventualii paşi greşiţi ai jucătorilor sau ai cuplului Napoli-Gane.
Este adevărat că gloria Ştiinţei a fost adusă în proporţie de aproape 95 la sută de antrenori olteni, Cernăianu, Oblemenco, Oţet, Cîrţu, dar asta nu înseamnă că implantul Nicolo Napoli n-ar putea avea sorţi de izbândă.

Craiova, o echipă aproape redutabilă

Universitatea şi-a păstrat, în mare, lotul de anul trecut, ceea ce ar trebui să aducă un plus în acest campionat faţă de celelalte combatante din Liga I măcar la capitolul omogenitate, care ar conta. În aceste condiţii, evoluţia bună din retur ar trebui confirmată şi continuată în acest sezon.
Primul meci, cu Poli Iaşi, nu este însă dinainte câştigat, moldovenii fiind o nucă tare, iar suporterii olteni neputând să-şi încurajeze echipa. Iaşiul are un antrenor cu experienţă, dorit pe vremuri şi de Craiova, plus câţiva jucători cu nume în fotbalul autohton, cum ar fi Brăneţ, Onuţ (277 de meciuri în prima ligă), Radu Ciobanu (221 de partide în prima ligă), Buta, Cr. Bratu, Miclea, Bîlbă, cât şi achiziţia din această vară, portughezul Nuno Viveiros (fost la Estrela Amadora). Să nu uităm că în campionatul trecut Poli Iaşi a învins, printre alte echipe, pe CFR Cluj şi Steaua!
Oltenii sunt încrezători în noul sezon, declaraţiile iarăşi au început să curgă pe flux, cu obiective dorite de mai bine de zece ani - locurile 1-6, ba chiar 1-4, cupe europene ş.a.m.d. Sunt voci care susţin că Universitatea este capabilă să fie în acest sezon surpriza campionatului, dar asta trebuie demonstrat pe teren, chiar în această sâmbătă, cu o victorie în partida inaugurală. Finanţatorul Mititelu este convins că Ştiinţa a devenit „o echipă aproape redutabilă“ şi aşteaptă primele trei puncte. Respectaţi blazonul Universităţii, băieţi!

*

Oltenii, în echipament nou
Sport - Marian APIPIE
(citeste alte articole de acelasi autor »)

Până să debuteze în campionat, Ştiinţa şi-a prezentat ieri cele trei rânduri de echipament cu care va ataca noul sezon, alb, albastru şi negru. De bază vor fi primele două, cel negru cu dungi albe pe mânecă urmând să fie folosit mai mult în deplasare. Pe lângă combinaţia de alb şi albastru, tricourile au şi ceva inedit, pe mâneca stângă fiind imprimată sigla LPF, iar pe cea dreaptă regiunea Oltenia. Universitatea este singura echipă din Liga I care şi-a pus pe tricou în acest sezon sigla forului conducător al campionatului intern, lucru uzitat de mult în competiţiile puternice din Europa. Nicolo Napoli şi elevii săi speră cu această ocazie să scoată capul în lumea bună a fotbalului, iar la finalul campionatului echipa să prindă un loc în cupele europene.
Prezent la eveniment, alături de trei dintre jucătorii săi de bază, Florin Costea, Julius Wobay şi Michael Baird, antrenorul italian a vorbit din nou despre ce şi-a propus în noul sezon, de la care aşteptările sunt mult mai mari. Cu toate acestea, Napoli s-a dovedit un tip realist. „Este uşor să te joci cu cuvintele, iar mie nu-mi place acest lucru. Eu vreau cât mai mult, dar trebuie să fim realişti. Noi să încercăm să scoatem maximum din fiecare meci şi va fi foarte bine. Pot spune că vreau locul doi sau trei, dar trebuie să şi putem, nu depinde doar de mine. Până la urmă, dacă vom termina pe o poziţie de Cupa UEFA, ceea ce cred că se poate, va fi foarte bine“, a afirmat tehnicianul Ştiinţei.
Acesta s-a declarat încă o dată mulţumit de felul în care s-a pregătit echipa, de faptul că jucătorii importanţi au rămas în lot şi a precizat că evoluţiile vor creşte de la meci la meci, iar suporterii vor avea mult mai multe motive de bucurie faţă de sezonul trecut. Nicolo Napoli a transmis şi un mesaj fanilor Universităţii. „Îmi pare rău că nu vor putea să fie alături de echipă în primele două etape. Avem un public minunat, care şi-a făcut simţită prezenţa în momentele importante ale jocului. Băieţii trebuie însă să se concentreze şi să joace şi pentru cei care îi urmăresc la televizor. Iar suporterii trebuie să aibă de acum înainte un comportament corect, pentru ca astfel de situaţii să nu se mai repete. Nu este normal ca din vina câtorva să sufere toţi“, a spus Napoli.

*

Victoria cu Poli Iaşi, singura opţiune
Sport - Marian APIPIE

Nicolo Napoli şi elevii săi şi-au propus să ducă Ştiinţa în Europa la anul şi susţin că primul meci este cel mai important, aşa că o victorie astăzi, în faţa lui Poli Iaşi, devine obligatorie. Oltenii tratează partida cu toată seriozitatea, antrenorul italian aşteptându-se la un joc greu.
„Cu Iaşi va fi un meci greu, aşa cum vor fi toate în acest sezon, indiferent dacă jucăm cu CFR Cluj sau cu ultima clasată. Nu comentez declaraţia lui Ionuţ Popa, care a spus că va fi 15-0 pentru noi, mă concentrez doar pe evoluţia echipei mele şi vreau ca jucătorii să dea maximum pe teren“, a afirmat Napoli, care, cu excepţia lui Stoianof (suspendat, dar şi uşor accidentat), are la dispoziţie tot lotul.
Avându-i alături pe Costea, Wobay şi Baird, la conferinţa de presă organizată cu ocazia prezentării noului echipament, antrenorul Ştiinţei a precizat că abia astăzi va decide primul unsprezece şi că cei trei nu au asigurat un loc de titular. „Fac parte din compartimentul ofensiv, dar nu ştiu dacă vor fi titulari mâine (astăzi - n.r), mă mai gândesc. Depinde de ei. Important este să facem un joc bun şi să câştigăm“, a mai spus Napoli.
Michael Baird speră ca acest sezon să fie mai bun decât precedentul, iar Universitatea să încheie pe unul dintre primele şase locuri. „Îmi doresc un sezon bun cu Universitatea şi să ne clasăm în primele şase locuri. Este important să jucăm în Europa la anul. Mi-a fost mai greu să revin după accidentare, dar cred că acum pot da foarte mult pentru echipă“, a precizat australianul.
La rândul său, mijlocaşul Julius Wobay susţine că nu se simte obosit, chiar dacă în acest an nu a avut vacanţă, şi spune că este pregătit să dea totul pentru Ştiinţa. Cel mai optimist s-a dovedit Florin Costea. Golgheterul oltenilor din sezonul trecut a fost ferm: „Vreau o performanţă cu Universitatea campionatul acesta, asta însemnând o calificare în Cupa UEFA. Sunt gata să ajut echipa cel puţin la fel de mult ca în sezonul trecut“.

Liga I, etapa I
Astăzi: „U“ Craiova - Poli Iaşi (ora 18.00 - GSP TV 2), FC Braşov - Unirea Urziceni (ora 18.00 - GSP TV), FC Argeş - FC Timişoara (ora 19.30 - GSP TV 3), Gloria Buzău - Farul Constanţa (ora 21.00), Rapid - Gloria Bistriţa (ora 21.15 - GSP TV); mâine: Gaz Metan Mediaş - Oţelul Galaţi (ora 18.00), CS Otopeni - CFR Cluj (ora 19.30 - GSP TV 2), Pandurii - Dinamo (ora 21.15 - GSP TV). Partida FC Vaslui - Steaua este programată pe 30 iulie (ora 20.30 - Antena 1).

*
EDITIE.RO
*

CU DREPTUL ÎNAINTE!
de Cosmin STAICU

Universitatea pãşeşte într-o nouã ediţie de campionat întâlnind Iaşiul lui Ionuţ Popa
Istoria recentă a disputelor Craiova - Iaşi este destul de animată, iar un “merit” important îl are antrenorul moldovenilor.

Mai întâi a fost “căderea imperiului oltean”, când Ştiinţa se îndrepta sigur spre B, iar Popa şi ai săi s-au bucurat să-i dea un brânci. Următoarea întâlnire a adus un 3-3 spectaculos, cu botezul golului pentru Costea, un autogol neverosimil al lui Buta şi o scenă de wrestling între Stângă şi Andrei Ionescu. Nici returul nu a fost liniştit, pentru că, în 10 oameni, Universitatea a condus până pe final, când un penalti i-a scos din buzunar două puncte. Anul trecut am asistat la picanteriile duelului declarativ Dorel Stoica - Ionuţ Popa, tehnicianul râzând la urmă şi mai bine. Inclusiv ultima confruntare a avut savoarea ei, într-un cadru invernal australienii Ştiinţei întorcând un 1-0 la pauză pentru ieşeni. Toate meciurile au fost echilibrate şi au fost presărate cu momente suculente, departe de palmaresul all-time, care arată că moldovenii nu au prea mişcat în front, în câteva rânduri încasând scoruri la care se cedau tricourile adversarilor. În partida care deschide un nou sezon se întâlnesc în primul rând două echipe omogene, ambele având cel puţin jumătate dintre titulari de cel puţin trei ani în componenţă. În consecinţă, vara nu a adus prea multe schimbări, la Universitatea nici nu prea se puteau produce, iar adversarii se pot citi uşor. Oaspeţii prezintă două nume noi în primul 11, portughezul Nuno Viveiros şi “Bazela” Bratu, care a trecut cândva şi prin Bănie, în timp ce “iscoada” Tănasă este în stare de suspendare. Mucalitul Popa şi-a făcut numărul tragicomic în săptămâna disputei, şoptindu-şi în mustaţă un gând vrăjmaş de a prădui de cel puţin un punct fortăreaţa lui Napoli, lipsită şi la această confruntare de susţinători. Italianul s-a descurcat şi fără transferuri, şi când a avut indisponibili, iar uneori şi fără public, aşa încât suporterii au încredere şi îi cer acum să ducă echipa spre etapa următoare. Toată Oltenia aşteaptă un nou debut bun, urmat de un parcurs în aceeaşi notă, care să ţină în viaţă speranţele alb-albastre de revenire în Europa. Într-un campionat mai încins şi mai scump ca oricând, Universitatea are un obiectiv sincer, dar pentru a cărui atingere îi vor trebui constanţă, forţă şi şansă. Dar mai întâi are nevoie de o victorie cu Iaşiul.

Universitatea Craiova - Poli Iaşi
Stadion «Extensiv», ora 18 (în direct, la GSP TV2) - fără spectatori
Universitatea: Bornescu - Dănănae, Găman, Mitchell, Rose - Wobay, Stoica, Dilevski, Prepeliţă - Baird, Costea I Antrenor: Nicolo Napoli

Poli Iaşi: Brăneţ - Buta, Onuţ, Ciobanu, C. Munteanu - Viveiros, Naidin, Ad. Ilie, Bersnjak - Cr. Bratu, Bâlbă
Antrenor: Ionuţ Popa

Arbitri: Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea) - Gero Szabo (Cluj), Horea Bochiş (Dej) Rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung)
Observatori: Ioan Igna (Timişoara), Sorin Satmari (Bucureşti)

*


*
PRO SPORT
*

"Ne batem pentru UEFA"

Nicolo Napoli, la fel ca şi suporterii olteni, asteaptă mult de la echipă în viitorul campionat

Tehnicianul Ştiinţei pleacă la drum cu cea mai tânără echipă a Craiovei din istoria clubului şi crede că cel mai important meci este cel de astăzi cu Poli Iaşi, în care îşi doreşte cu orice preţ cele trei puncte.

Craiova, an de an, îşi doreşte campionatul, acum ce obiectiv aţi fixat?
Mie mi-e uşor să spun că vrem campionatul sau locul trei şi ne vom califica într-o cupă europeană. E uşor să te joci cu nişte cuvinte, însă eu nu sunt genul acesta de antrenor. Cred în echipă, vom lupta pentru a scoate maximum din orice meci şi sper să urcăm cât mai sus. Obiectivul nostru, clasarea în primele şase, poate fi atins.

Chiar şi fără transferuri în această vară?
Cel mai bine este că nu au plecat jucătorii doriţi cu insistenţă de alte cluburi. Sunt foarte mulţumit că Adrian Mititelu s-a ţinut de promisiune şi nu a vândut. Avem un lot închegat care ştie ce are de făcut.

Debutaţi într-un nou sezon, dar fără spectactori. Vă afectează?
La Craiova mereu va fi acest aspect un impediment. Cred că cel mai rău lucru care i se poate întâmpla Ştiinţei este să-i iei fanii. E păcat că suferă un oraş, o echipă din cauza unor indivizi care numai asta urmăresc. O să fie greu cu Iaşiul fără spectatori.

Câştigă Universitatea cu 15-0 meciul de astăzi, cum a spus Ionuţ Popa?
Nu comentez niciodată declaraţiile altor antrenori. Eu spun că, indiferent că joci cu CFR Cluj sau cu ultimul loc, meciul este la fel de greu. Poli Iaşi este echipa care a câştigat sezonul trecut în faţa lui CFR şi Stelei şi ne-a pus şi nouă probleme. Este un avantaj faptul că de 25 de ani n-au mai câştigat în Bănie.

Nu e îngrijorătoare vârsta fragedă a rezervelor?
L-am adus la echipă acum şi pe Radu Necşulescu, un jucător foarte tânăr. Tot timpul voi promova fotbalişti de la Primăvara, iar ei trebuie să confirme şi să profite de şansa pe care le-o acord. Aceşti tineri sunt pregătiţi de Liga I.

"Craiova are o echipă frumoasă, care poate bate pe oricine din Liga I. Despre obiectiv nu comentez, cei care se ocupă de echipă ştiu mai bine" - Silviu Lung, fost portar U Craiova

"Sunt meciuri uşoare la început şi n-au voie să facă paşi greşiţi. Avantajul este că au un lot omogen şi, dacă nici în acest an nu obţin o clasare bună, trebuie priviţi din alt unghi" - Rodion Cămătaru, fost atacant U Craiova

28 este numărul de etape pe care Nicolo Napoli le-a petrecut ca antrenor al Craiovei, în cele două mandate de până acum

10 mii de dolari pe lună câştigă Nicolo Napoli ca tehnician al formaţiei craiovene

*

Costea vrea să dea totul pentru Universitatea

Florin Costea lasă la o parte tentaţia unui transfer şi pune umărul la ascensiunea alb-albaştrilor

În urmă cu doi ani, Florin Costea debuta în Liga I într-un meci cu Poli Iaşi, iar la prima atingere de balon a înscris şi primul său gol, de 3-2 pentru Universitatea.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, iar Florin se gândeşte acum la meciul de astăzi şi nu vrea să înscrie neapărat, ci doar să câştige echipa lui. „Ştiu că am marcat atunci, vreau acum să joc mai bine decât în sezonul trecut şi să nu-i dezamăgesc pe suporterii Universităţii. Îmi doresc un trofeu cu această echipă, altceva nu mă interesează. Nu m-au interesat ofertele din această vară şi nici nu ştiu câte echipe m-au curtat, doar m-a onorat faptul că sunt văzut ca un jucător de valoare”, a declarat Florin Costea.

Decarul Universităţii se consideră un vârf altruist şi vrea ca în acest an să formeze un cuplu de temut în atac cu Michael Baird: „Nu sunt egoist, poate aşa mă văd alţii. Acum că am mai ratat nu înseamnă că sunt egoist. Cred că am dovedit că sunt altruist şi Baird sau colegii mei de atac pot confirma”, a încheiat vedeta oltenilor.

"Nu mă interesează nici titlul de golgheter, nici să-i demonstrez ceva selecţionerului Victor Piţurcă. Prefer nici să nu marchez, dar să câştige Ştiinţa" - Florin Costea, atacant Univ. Craiova

6 meciuri de pregătire a ratat Florin Costea în această vară, din cele opt disputate de echipa lui, cauza fiind o accidentare

*

Noul echipament are simbolul Olteniei pe unul din braţe

Universitatea Craiova şi-a prezentat ieri după-amiază noul echipament cu care va aborda ediţia de campionat 2008-2009.

Modelele alese de conducerea Universităţii sunt cele ale lui Chelsea, tricourile albastre, şi AC Milan, tricourile albe cu o dungă albastră pe umeri. În plus, pe braţul stâng este un simbol reprezentând harta Olteniei înconjurată de stelele Uniunii Europene, iar pe braţul drept este logo-ul LPF.

„Am pus logo-ul Ligii Profesioniste, deoarece în campionatele mari ale Europei, de exemplu Spania, toate echipele au. Noi vom fi prima echipă care are acest logo, însă de la anul toate grupările cred că vor fi obligate să-l pună. De asemenea, la noile tricouri am schimbat un pic şi designul sponsorului, ediţie.ro, site-ul care furnizează date despre Universitatea Craiova şi numerele de pe spate au fost un pic schimbate”, a declarat vicepreşedintele Lucian Mitu. La prezentare au venit Michael Baird, Florin Costea, Julius Wobay, antrenorii Nicolo Napoli şi Jerry Gane, iar din conducere Adrian Mititelu, Lucian Mitu şi Vicenţiu Neagoe.

*

Onuţ: „Nu va fi uşor la Craiova”
Pentru Iaşi, Onuţ (în albastru) rămâne o piesă de bază şi în noul campionat

Bogdan Onuţ speră să dea lovitura pe terenul echipei din Bănie pentru ca Iaşiul să spere la un loc de cupă europeană.

„Întotdeauna debutul este foarte important într-o competiţie, de aceea ne dorim să păşim cu dreptul în viitorul sezon. Partida de la Craiova va fi foarte grea, pentru că întâlnim un adversar aflat într-o formă bună, dar noi suntem pregătiţi şi cred că putem obţine un rezultat bun. Gazdele nu vor avea publicul în spate şi putem profita de acest lucru. Vom juca la victorie şi sperăm să ne întoarcem de la Craiova cu toate punctele”, a declarat Bogdan Onuţ.

Stoperul ieşean consideră că actualul sezon va fi mai disputat decât cel precedent. „Cu siguranţă, această ediţie de campionat va fi mai disputată decât precedenta. Va fi un campionat infernal. Anul trecut, titlul s-a decis în ultima etapă, iar pentru evitarea retrogradării şi participarea în Cupa UEFA lupta s-a dat până în ultimele etape. Închipuiţi-vă ce va fi în acest sezon, când majoritatea echipelor s-au întărit considerabil”, a adăugat căpitanul lui Poli.

"Gazdele nu vor avea publicul în spate şi putem profita de acest lucru. Vom juca la victorie şi sperăm să ne întoarcem de la Craiova cu toate punctele" - Bogdan Onuţ, jucător Poli Iaşi

*

Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns