Craiova crede

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Craiova crede

Mesaj de suporteru » 27 Iul 2008, 10:54

EDITIE.RO
*

“PRIMUL MEU GOL ÎN LIGA I"

În faţa unui adversar care nu a pus mari probleme, mijlocaşul Ştefan Bărboianu a reuşit să stabilească scorul final în minutul 89, marcând primul său gol din Liga I pentru Universitatea Craiova. La finalul partidei dintre Ştiinţa şi Poli Iaşi, jucătorul oltean s-a declarat mulţumit de jocul prestat, punctând faptul că a crezut în şansa echipei până când arbitrul a fluierat finalul meciului.

“Mă bucur foarte mult, în primul rând pentru că am câştigat,dar şi pentru că am dat primul meu gol în Liga I. Îmi pare rău pentru Prepe, pentru că nu este ceva uşor, este destul de grav, dar mă bucur că am reuşit să câştigăm. Pot să zic că am crezut până în minutul 90 în şansa echipei. Jucăm până când auzim fluierul arbitrului, nu cedăm deloc, iar ocaziile pe care le-am avut ne-au încurajat mai mult să atacăm şi să înscriem”, a spus Bărboianu.

Mijlocaşul Ştiinţei nu a uitat să menţioneze că este foarte greu fără suporteri, dar speră să joace din ce în ce mai bine: “E foarte greu fără suporteri. Din a doua repriză s-a văzut foarte bine că suntem pregătiţi fizic şi am dominat. Sperăm să jucăm din ce în ce mai bine, să adunăm cât mai multe puncte şi să ne clasăm cât mai sus”.

*

“M-A DEZAMĂGIT ATITUDINEA UNOR JUCĂTORI”

Eşecul suferit de Politehnica Iaşi în faţa Universităţii Craiova, scor 0-2, în meciul de debut al noului sezon, nu numai că l-a supărat, dar l-a şi indignat pe antrenorul Ionuţ Popa. Acesta s-a declarat dezamăgit de atitudinea a 4 -5 jucători din echipa pe care o antrenează. Cu referire la evoluţia Universităţii, tehnicianul Ionuţ Popa i-a lăudat pe jucătorii Wobay, Costea şi Gângioveanu, pe care îi consideră foarte valoroşi.

“Sunt nemulţumit de rezultat! Sunt nemulţumit de joc! Am avut 4-5 jucători care ne-au tras în jos. De la Universitatea îmi plac Costea, Wobay şi Gângioveanu, care sunt nişte jucători valoroşi”, a declarat Popa.

*
PRO SPORT
*

Craiova crede
Wobay (stânga) s-a rostogolit cu Universitatea către victorie
Imagine
Craiova n-a reuşit să înscrie de 15 ori, aşa cum prezisese tehnicianul moldovenilor

Oltenii nu au avut un început de meci confortabil. Rigizi în ofensivă, elevii lui Napoli s-au lovit de un adversar cu temele făcute. Ionuţ Popa a dus jocul de aşteptare aproape de perfecţiune. A pus cinci jucători la centru, dintre care doi la închidere, anihilând orice tentativă de construcţie a celor patru mijlocaşi adverşi.

„Perfecţiunea“ Iaşiului s-a năruit după 20 de minute. Ştiinţa a schimbat viteza, câştigând în mobilitate. Firesc, au apărut şi spaţiile pentru atac, însă Costea, neinspirat, a irosit aproape toate acţiunile. Vedeta Craiovei putea să-şi aducă totuşi echipa în avantaj la pauză, însă a ratat de două ori din poziţii excelente (min. 35 şi 41). După ce l-au pierdut pe căpitanul Onuţ, accidentat, ieşenii nu numai că au renunţat la orice tentativă ofensivă, dar au avut probleme mari şi în apărare, alb-albaştrii creând deseori deranj în careul lui Brăneţ. Wobay (49), Costea (50) şi Baird (54) au trecut pe lângă gol, iar Prepeliţă (62) a trecut elegant prin apărarea adversă şi a şutat la colţul scurt pentru 1-0.

Iaşiul a încercat revenirea, însă singura fază periculoasă a fost lovitura liberă a lui Sfârlea de la 30 de metri, mingea fiind respinsă cu piciorul de Bornescu. Deşi i-a pierdut pe Costea şi Prepeliţă, accidentaţi, Craiova şi-a mărit avantajul cu trei minute înainte de final, Bărboianu marcând cu un şut plasat primul său gol în Liga I. Craiova a încheiat meciul în liniştea unor tribune goale, spartă de aplauzele unuia din marii săi idoli, Gică Craioveanu.

Dacă nu i-am bătut cu 15-0 pe cei de la Iaşi, înseamnă că Ionuţ Popa este un om fericit că s-a terminat doar 2-0
Ilie Balaci, manager general U Craiova

Momentele-cheie ale meciului
• min ‘34 - Dănănae a centrat de pe dreapta, Costea a reluat cu capul şi Brăneţ a repins în corner • min ‘35 - Baird a trimis sec, din careu, la încheietura barelor, mingea ricoşând înapoi în teren; 1-0 • min ‘39 - acelaşi Costea a tras peste din 6 metri • 1-0, min ‘62 - Prepeliţă a trecut ca prin brânză prin apărarea adversă şi a înscris la colţul scurt • min ‘70 - Sfârlea a şutat puternic din lovitură liberă de la 30 de metri şi Bornescu a respins cu piciorul în faţă • 2-0, min ‘87 - Bărboianu a închis tabela cu un şut la colţul scurt

*

Andrei Prepeliţă era să-şi rupă gâtul

Andrei Prepeliţă (foto) a suferit o accidentare destul de gravă după ce a fost lovit în zona cervicală de Ionuţ Bâlbă.

Prepeliţă a fost transportat de urgenţă la spital, i-a fost făcută o radiografie, fiind diagnosticat cu o contuzie. „Mă bucur foarte mult că nu a fost ceva grav, deoarece mi-a fost foarte teamă în clipa în care am fost lovit. Nu mai puteam să mişc deloc gâtul şi nu doresc nimănui să treacă prin asta”, a declarat aseară Prepeliţă.

Imediat după finalul meciului, Adrian Mititelu a sunat la Spitalul de Urgenţă din Craiova, pentru a se interesa de starea fotbalistului adus de la FC Argeş anul trecut.

*

Craioveanu: "M-ar tenta să vin la Craiova"

Prezent în tribunele stadionului „Extensiv”, fostul jucător al Universităţii Craiova, Gică Craioveanu, a declarat că ar fi interesat ca într-o zi să revină la Ştiinţa. Prezent după meci la Special, pe sport.ro, patronul Adrian Mititelu a precizat că îi va face o ofertă lui Gică Craioveanu însă nu ar dori să fie refuzat a doua oară de fostul fotbalist.


„Nu se ştie niciodată ce îţi oferă viitorul. Eu am venit la Craiova să văd meciul cu Poli Iaşi, pentru că aici mă trage aţa. Sunt oltean, iar pentru mine nu există în România decât o singură echipă de fotbal, Universitatea Craiova. Ea a fost şi este cea mai frumoasă echipă din ţară. M-ar interesa ca într-o zi să vin să ajut această echipă şi nu contează în ce calitate”, a declarat Craioveanu.

Acesta a remarcat doi fotbalişti în mod special după meciul cu Poli Iaşi, pe Gângioveanu şi Wobay.

„Îmi place mult puştiul acela Gângioveanu. Un fotbalist tehnic, are viteză, i-a ameţit rău pe cei de la Iaşi, iar Wobay în prima repriză a fost util Craiovei. Îmi plac mult cei doi. Prepeliţă a decis meciul cu acea fază, se vede că este un jucător cerebral, dar păcat că a ajuns la spital, însă în fotbal se întâmplă asemenea incidente. Oricum, e bine că Universitatea a luat trei puncte, dar ar fi bine să rămânem modeşti şi să nu începem iar cu participări în cupele europene. Dacă sunt rezultate, vin şi cupe europene”, a încheiat Craioveanu.

*

Balaci: "E fericit Popa că n-a luat bătaie cu 15-0?"

După meciul câştigat de Universitatea Craiova în faţa lui Poli Iaşi, scor 2-0, manegrul „juveţilor”, Ilie Balaci, a declarat că oltenii ar fi meritat să câştige la o diferenţă mult mai mare, după cum s-au desfăşurat ostilităţile în teren.

„Puteam câştiga la un scor mult mai mare şi cred că nu s-ar fi mirat nimeni dacă era 4 sau 5-0 pentru Universitatea Craiova. Mă bucur mult că Universitatea a obţinut astăzi cele trei puncte şi asta e cel mai important. Sper ca Florin Costea şi Andrei Prepeliţă să nu fi suferit accidentări grave. Dacă nu i-am bătut cu 15-0 pe cei de la Iaşi, înseamnă că Ionuţ Popa este un om fericit că s-a terminat doar 2-0”, a afirmat Balaci.

*

"Dacă învingem, nu contează că se accidentează jucători"

Antrenorul „alb-albaştrilor”, Nicolo Napoli, a spus după meciul câştigat de Universitatea Craiova în faţa lui Poli Iaşi, scor 2-0, că oechipa sa a meritat să câştige în faţa unui adversar care a pus probleme doar în primele 30 de minute.

„Noi am câştigat cât se poate de meritat. Mi-a fost un pic teamă, pentru că nu reuşeam să marcăm, deşi am avut ocazii foarte clare. Mi-ar plăcea să se accidenteze uşor câte doi jucători la fiecare meci şi să înscriem două goluri. Glumesc, pentru că îmi pare foarte rău pentru Prepeliţă şi Costea, dar cred că nu este nimic grav. Florin Costea nu este încă în formă maximă, deoarece el a pierdut aproape toată pregătirea de vară şi e normal să aibă probleme. Sper să continuăm la fel şi să jucăm aşa cum am făcut-o în repriza a doua de astăzi, cu Iaşi”, a spus Napoli.

*

"Ne-am depăşit condiţia"

Finanţatorul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, nu a mai făcut declaraţii la fel de optimiste ca şi în sezonul trecut, după prima etapă, când „juveţii”au surclasat Farul Constanţa cu 4-0.


„Eu sunt doar mulţumit de cum a jucat astăzi Universitatea Craiova şi cred că am meritat victoria. Nicio echipă din lume nu poate fi în formă maximă din prima etapă. Ne-am depăşit condiţia şi sper ca de acum să o ţinem din ce în ce mai bine. Ar fi bine să mă lăsaţi cu locul I şi aşa mai departe. E doar prima etapă şi noi ştim bine ce avem de făcut”, a declarat Mititelu.

*
http://www.onlinesport.ro
*

Napoli a vazut o victorie pe merit, Popa nemultumit

Antrenorul Universitatii Craiova, Nicolo Napoli, a declarat, sambata, ca echipa sa a castigat pe merit partida din prima etapa a Ligii I, contra gruparii Politehnica Iasi, scor 2-0, transmite corespondentul NewsIn.

"Am castigat pe merit, in prima repriza echipa oaspete a controlat mai mult jocul, dar noi am avut ocazii mai clare. In a doua repriza am pus presiune mai mare si am reusit sa ne indeplinim scopul", a spus Napoli, care a explicat si evolutia mai stearsa a golgheterului Craiovei din sezonul trecut: "Costea nu era in forma lui maxima din cauza ca a pierdut o parte din pregatirea in vara asta, dar sunt multumit de el si incet, incet o sa-si intre in forma".

Antrenorul echipei Politehnica Iasi, Ionut Popa, s-a declarat surprins de ineficacitatea unora dintre fotbalistii sai: "Sunt nemultumit de infrangere, dar si de modul in care au evoluat cativa jucatori. Nu stiu ce s-a intamplat cu Balba, care pana azi parea in forma. Am avut primele 30 de minute bune, credeam ca dam gol. Nu m-a surprins cu nimic Craiova, stiam ca Wobay si Costea fac jocul. Mi-a placut Gangioveanu".

Patronul Universitatii, Adrian Mititelu, s-a declarat multumit de evolutia echipei: "In calitatea mea de suporter, sunt multumit de jocul echipei si de rezultat. In prima etapa nicio echipa nu poate atinge o forma foarte buna, asa ca era normal sa incepem ceva mai greu. Am intalnit o echipa care stie foarte bine sa se apere, dar doar atat. Daca ne intrau toate ocaziile, ne apropiam de acel 15-0, preconizat de Ionut Popa".

Fostul atacant al Universitatii Craiova, Gheorghe Craioveanu, a spus ca i-a placut jocul prestat de olteni: "Poli nu a facut decat sa se apere. Mi-a placut Craiova, a avut ocazii multe, din care a marcat doua goluri frumoase. Mi-au placut foarte mult Gangioveanu si Wobay. Era normal ca echipa sa nu aiba un ritm ideal la inceput de campionat.".

Universitatea Craiova a castigat, sambata, in fata Politehnicii Iasi, scor 2-0, intr-un meci disputat in cadrul primei etape a editiei 2008/2009 a Ligii I.

*

Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns