Mititelu ţine şi cu Steaua

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Mititelu ţine şi cu Steaua

Mesaj de AdrianR » 28 Aug 2008, 08:04

Gazeta de Sud (gds.ro)

Borcea susţine că Ştiinţa este imprevizibilă
Ion JIANU
Imagine
Preşedintele executiv al „câinilor roşii“ a afirmat că Dinamo are cel mai bun lot din România şi că oltenilor le va fi foarte greu să plece neînvinşi din Ştefan cel Mare.

- Finanţatorul Craiovei, Adrian Mititelu, se teme de arbitraj în Ştefan cel Mare. Dumneavoastră de ce vă temeţi în acest meci de acasă al lui Dinamo?
- Echipa Craiovei este imprevizibilă... Nu mă interesează cine arbitrează acest meci. Dovadă este faptul că Dinamo, de la începutul acestei ediţii de campionat, a fost dezavantajată tot timpul. Am mai vorbit de acest subiect, nu are rost să repet.
- Craiova este pe val, a ţinut în şah pe campioana en-titre, CFR Cluj, la ea acasă, vine acum în Ştefan cel Mare să nu piardă, dorindu-şi, de fapt, toate cele trei puncte. Cum îi veţi contracara pe olteni?
- Este foarte greu ca oltenii să obţină un punct tocmai în Ştefan cel Mare. Avem o echipă experimentată şi un lot valoros, cred că Dinamo are cel mai bun lot în prezent din campionatul Ligii I al României. Cum spuneam, este foarte greu pentru Universitatea să plece neînvinsă din Ştefan cel Mare. De o victorie a Craiovei pe terenul nostru nici nu poate fi vorba!
Rednic va sta doi ani antrenor la Dinamo
- Se zvoneşte că antrenorul Mircea Rednic joacă meciul cu Universitatea Craiova cu un fel de sabie a lui Damocles deasupra capului. E reală informaţia?
- Nu este adevărat. Antrenorul Mircea Rednic are contract cu Dinamo pentru doi ani şi va sta doi ani!
- Adică, după înfrângerea din Giuleşti nu l-aţi somat pe Rednic?
- Nu.
- Sâmbătă, în Ştefan cel Mare, financiar vorbind, Dinamo, cu un buget de 26 de milioane de euro, joacă împotriva unei echipe, Craiova, cu doar trei milioane de euro, o diferenţă care în clasament, după aceste cinci etape, este de doar două puncte, adică nu întotdeauna joacă numai banii, ce ziceţi?
- Alta va fi diferenţa la sfârşitul campionatului 2008/2009. Zic că va fi foarte mare.
Formaţia o face antrenorul, nu eu
- Fostul jucător al Universităţii, Moţi, va juca în acest derbi Dinamo - Craiova?
- Nu este problema mea cine joacă titular sau cine va fi rezervă, antrenorul Mircea Rednic a decis - şi va decide - formaţia. Şi asta cred că s-a văzut clar la Dinamo. Ca atare, despre formaţie întrebaţi-l pe antrenor, nu pe mine.
- Va pleca Moţi în Italia, aşa cum se tot vorbeşte?
- Nu, Moţi nu va pleca, aşa cum se tot vorbeşte prin România.
- Chiar şi presa din Italia „vorbeşte“ de posibila plecare a lui Moţi...
- Am spus că nu va pleca.

Mititelu ţine şi cu Steaua
Lucian CAZAN
Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a fost aseară suporterul Stelei, la meciul pe care trupa lui Marius Lăcătuş l-a susţinut contra formaţiei Galatasaray, în ultimul tur preliminar al Ligii Campionilor. „Vreau să se califice Steaua, sunt nebun la cap să nu vreau asta? Numai aşa putem progresa ca fotbal. Trebuie să dăm la o parte orgoliile şi să dorim binele fotbalului românesc“, a declarat Mititelu, care zilele trecute i l-a vândut lui Gigi Becali pe Andrei Ionescu.
Finanţatorului Ştiinţei îi este însă gândul la meciul cu Dinamo, anunţând că nu vrea să piardă în „Groapă“. Mititelu a anunţat că nu se teme neapărat de forţa echipei lui Mircea Rednic, ci de prestaţia arbitrilor. „Îmi este frică de arbitraj. Joc cu Dinamo şi parcă văd ce tuşier şi ce arbitru central îmi dau ca să câştige bucureştenii. Dacă solicitau cei din Capitală aşa ceva se rezolva problema, dar a cerut Craiova şi pentru cei de la CCA noi nu contăm. Au venit băieţii la mine şi mi-au spus că vor să joace corect, că nu mai vor să fie dezavantajaţi. Constantin (Gheorghe Constantin, preşedintele CCA - n.r.) a trasat totul în arbitraj, dar de data asta s-a gândit că îi supără pe cei de la Dinamo. Ar trebui ca măcar un meci pe etapă să fie arbitrat de străini“, a mai adăugat oficialul oltean.
Universitatea Craiova va beneficia şi de sprijinul galeriei la meciul cu Dinamo, deşi gruparea olteană a înştiinţat în mod oficial clubul din Ştefan cel Mare că nu organizează deplasarea suporterilor în Bucureşti şi că nu îşi asumă răspunderea pentru eventualele incidente. Fanii alb-albaştri care vor dori să asiste la meci îşi vor cumpăra singuri bilete, urmând să intre pe stadion pe baza unui tabel. Fiecare suporter craiovean va fi obligat să prezinte buletinul sau cartea de identitate. Asociaţia Suporterilor Olteni organizează sâmbătă deplasarea la Bucureşti, la preţul de 36 de lei, plecarea fiind stabilită la ora 12.30, din parcarea de lângă McDonald’s.

Colţul suporterului
Trădătorul patriei
Lucian STUPARU
Imagine
O vedetă prea mare pentru un fotbal atât de mic. Cam asta ar fi impresia pe care o are Andrei Ionescu despre el şi despre profesia pe care o practică.
Ridicat în slăvi cu orice ocazie încă de pe vremea lui Dinel Staicu, Ionescu a fost febleţea lui Mititelu mult timp. Asta până când acesta a întors spatele creatorului său, patronul actual fiind nevoit să pună piciorul în prag şi să-l tragă pe tuşă pe răzvrătitul din echipă, în speranţa că acesta îşi va revizui comportamentul şi pretenţiile exagerate.
Dragoste cu sila nu se face, iar marea speranţă a Băniei a ajuns să-şi treacă numele pe lista neagră a trădătorilor din istoria Universităţii, alegând zilele acestea să plece la rivala Steaua.
Ştiinţa a primit o nouă lovitură, această nouă trădare consfinţind practic ideea că orice jucător, indiferent că vine din pepiniera proprie sau nu, poate să-şi renege când vrea el echipa la care jucase până atunci.
Catalogat drept noul Ilie Balaci şi susţinut de fani atunci când a fost accidentat grav sau când antrenorul îl ţinea pe bancă, Ionescu a declarat la plecarea din Bănie că nu-i pasă dacă o să fie numit un trădător şi că Steaua este cea mai mare echipă la care poate visa un jucător din ţară.
La fel ca atunci când a refuzat contractul propus de Mititelu şi îşi dorea să plece în Olanda, „Micul Star“ este răspunzător şi pentru ceea ce declară şi nu mică mi-ar fi mirarea dacă şi el ar fi tratat de fani precum alţi fugari de dinaintea sa.
Era necesară sau nu vânzarea sa? Unii ar spune că da şi şi-ar motiva decizia prin faptul că jucătorul, de la momentul de glorie din meciul cu CFR Cluj de acum trei ani, este într-o cădere continuă şi că banii luaţi pe el ar fi măcar o parte pe care clubul a investit-o de-a lungul vremii în jucător.
Eu însă nu cred că vânzarea lui Ionescu a fost un lucru bun, deoarece trebuia mers cu exemplul până la capăt, pentru ca restul fotbaliştilor să înţeleagă cine hotărăşte în cadrul clubului. În plus, acesta era jucătorul perfect ce trebuia arătat cu degetul deoarece în fotbal nu a mai demonstrat nimic, dar a afişat constant un comportament plin de mofturi, fiţe şi figuri de mare vedetă, deşi pe teren nu rezista 90 de minute.
Păcat de gestul patronului Mititelu de a-şi călca pe cuvânt şi a-i da drumul primului jucător, de la preluarea echipei, spre Bucureşti. Are şi acesta vina sa în toată tranzacţia, deoarece şi-a arătat încă o dată faţa slabă. În loc să rămână ferm pe poziţii şi să îl îngroape de tot pe rebelul din echipă, a ales să-i dea drumul, acceptându-şi soarta.
Sper să nu fie începutul unei noi ere de sclavie şi tribut spre Poarta din Bucureşti, deoarece ar fi păcat de munca depusă până acum şi, cu siguranţă, Craiova n-ar mai suporta o nouă migraţie.
Cât despre „Micul Iuda“, sunt sigur că toată suflarea alb-albastră îi doreşte o carieră de succes, plină de accidentări şi echipe din ligi inferioare sau din campionate puternice precum China, Coreea sau Vietnam. Aş mai merge şi pe un scenariu viitor, Moş Crăciun putându-i aduce lui Andrei în iarnă un transfer la Gloria Buzău, pentru a-şi relansa cariera de vedetă.
Mergând la confruntarea de sâmbătă cu echipa „trădătorilor“, sper într-un rezultat bun, cu mai puţine goluri ca în retur, dar suficiente încât să ne aducă victoria sau un egal. Până la urmă, viaţa oferă şi reversul medaliei, iar o victorie în faţa lui Rednic şi a trupei sale ar aduce o urmă de satisfacţie pentru tot ceea ce au furat „câinii“ din curtea Universităţii de-a lungul timpului.


Pro Sport (prosport.ro)

Oltenii nu confirmă în Bucureşti
Imagine
Mulţi jucători vânduţi de Craiova în Bucureşti în ultimii ani n-au confirmat. Oamenii din fotbalul românesc şi în special jucătorii care nu provin din zona Olteniei, trecuţi pe la Craiova, susţin că în Bănie există un blestem ce se prinde în special de fotbaliştii iubiţi de fani şi transferaţi apoi în Bucureşti. Despre acest „blestem” a vorbit şi actualul patron al Craiovei, Adrian Mititelu, în momentul în care Andrei Ionescu a semnat cu Steaua. „Eu mi-am dat şi sufletul pentru acest băiat, iar el a mers la Steaua, a spus că semnează şi gratis cu rivala Craiovei. Pentru tot ce mi-a făcut mie Ionescu există un Dumnezeu care va avea grijă de el”, a declarat Mititelu.
Tibi Lung, Frăsineanu, Pleşan, Sava, Domocoş, Bărcăuan, Grigorie, Stancu sau Rada au fost jucători care au cochetat şi cu loturile naţionale multă vreme, dar când au plecat de la Craiova spre echipele din Bucureşti s-au pierdut. Singurul care a confirmat până în prezent dintre cei plecaţi în ultimii cinci ani este dinamovistul Cosmin Moţi.

Tiberiu Lung
• s-a transferat în 1999 la Steaua şi, din portarul care apărase excelent două sezoane, a devenit ţinta ironiilor tribunei, gafând în foarte multe meciuri. A ajuns apoi să aibă experienţe nefericite la FC Caracal sau la Pandurii Târgu-Jiu. Acum apără în Liga a II-a din Cipru.

Cornel Frăsineanu
• plecat vedetă din Bănie cu alţi 11 jucători la Dinamo în 2002, jucătorul a fost transferat în Turcia, la Bursaspor, de Hagi, iar în ultima vreme a jucat la două echipe care au retrogradat, UTA şi Dacia Mioveni.

Cosmin Bărcăuan
• din atacant în Bănie a devenit fundaş la Dinamo. Deşi a ajuns la Şahtior Doneţk, jucătorul a tot fost împrumutat din 2005, la Krlia Sovetov, apoi la Dinamo, ajungând în final la OFI Creta.

Marius Sava
• considerat un super talent şi dorit de Ajax, s-a transferat la FC Naţional în 2003 şi şi-a cam terminat cariera la numai 28 de ani. A dezamăgit la Argeş şi Pandurii, a ajuns la Nyiregyhaza şi acum nu are echipă.

Ionuţ Rada şi Ionuţ Stancu
• componenţi ai naţionalei de tineret, au semnat cu Rapid în 2004, chiar dacă ei susţin că nu şi-au dorit să plece din Bănie. Transferul lor a adus demisia lui Adrian Mititelu din funcţia de atunci, de preşedinte al clubului. Stancu n-a mai jucat în ultimele două sezoane la Rapid şi a ajuns acum la Poli Iaşi, iar Rada, transferat înte timp la Steaua, prinde foarte rar lotul de 18.

Ştefan Grigorie
• un alt supertalent al Băniei. Dus la Dinamo de Neţoiu în 2002, a avut o perioadă bună, dar a fost vândut fără regrete la Timişoara. Grigorie a dezamăgit la Poli, iar acum este rezervă la Rapid.

Ionuţ Luţu
• comparat cu Hagi datorită tehnicii sale, Luţu a confirmat doar la Craiova. La Steaua a fost mai mult rezervă, iar la Rapid şi la Galatasaray nu s-a adaptat. Acum a ajuns să evolueze în campionatul din Kazahstan!

Mihăiţă Pleşan
• este cel mai înjurat ex-fotbalist al Craiovei, după Claudiu Niculescu. Plecat la Dinamo, a mai trecut între timp pe la Poli Timişoara, iar acum este la Steaua. Trece printr-o perioadă interminabilă de accidentări, care l-au scos din circuit.

Ilie Iordache
• de la Craiova a plecat ca o mare vedetă, aterizând cu Moţi, Guso, Daouda si Pleşan la Dinamo, unde a jucat mai des la echipa a doua. La Pandurii a confirmat un singur sezon.
Imagine

3,3 milioane de dolari a încasat Universitatea Craiova din vânzarea a 11 jucători la Steaua, Dinamo, FC Naţional şi Rapid
Imagine
articol scris de Narcis Drejan, George Paunescu

Stoica: "Batem Dinamo"
În ciuda victoriei din ultima etapă, 1-0 cu Oţelul, Dorel Stoica a fost dojenit de patronul Mititelu din cauza jocului mai slab făcut de acesta. „Dorel n-a făcut un meci grozav, a fost sub evoluţiile lui din meciurile anterioare. Sper să se revanşeze sâmbătă, contra lui Dinamo”, a fost semnalul transmis de Mititelu către căpitanul său. Gând la gând cu finanţatorul oltenilor, Dorel Stoica anunţă că vrea trei puncte pe terenul echipei antrenate de Mircea Rednic. „Avem un obiectiv de îndeplinit, ne dorim să obţinem o clasare cât mai bună în campionat şi de aceea mergem la Dinamo să câştigăm puncte. Personal, vreau să batem, dar vom vedea la faţa locului ce va fi”, a declarat Dorel Stoica pentru site-ul oficial al clubului.

„Copiii Craiovei au acumulat experienţă”
Principalele argumente ale celui mai experimentat fotbalist al Ştiinţei sunt experienţa căpătată de echipă în cei trei ani de Liga I şi remiza nebună din primăvară. „Dinamo are un lot valoros, poate cel mai bun din Liga I, însă nici noi nu suntem de neglijat. În campionatul trecut am condus cu 3-0, eram în zece oameni, pentru că eu am fost eliminat degeaba, dar s-a terminat 4-4. Dacă s-ar mai întâmpla şi acum ca atunci, fiţi siguri că nu am mai fi egalaţi. A mai trecut timpul peste noi, copiii din echipă au acumulat experienţă“, a declarat căpitanul Craiovei.

"Mergem la Dinamo să câştigăm puncte. Vreau să batem, dar vom vedea la faţa locului ce va fi"- Dorel Stoica, fundaş Craiova
articol scris de George Paunescu

Fanii Craiovei vor vedea meciul cu Dinamo doar la televizor
Imagine
La fel cum s-a întâmplat şi în precedentul meci disputat pe teren străin, la Cluj, Craiova preferă să nu răspundă pentru eventualele probleme create de suporteri (foto). De aceea, conducerea Ştiinţei a trimis ieri un fax către clubul Dinamo, prin care a anunţat că nu organizează deplasarea pentru suporteri şi că aceia care vor merge la meci o vor face pe cont propriu. „Vă atenţionăm că, în situaţia în care veţi vinde bilete şi veţi permite accesul unor persoane în sectorul rezervat oaspeţilor, o veţi face pe răspunderea dumneavoastră şi sperăm să vă asumaţi responsabilitatea în cazul în care vor exista consecinţe”, se specifică în adresa respectivă.
Dinamo închide sectorul oaspeţilor
Drept consecinţă, Dinamo a anunţat că va interzice accesul în sectorul oaspeţilor. Toate persoanele care vor avea asupra lor însemnele Universităţii Craiova vor fi evacuate din stadion pentru siguranţă. Explicaţia pentru acest gest radical făcut de clubul lui Mititelu vine din cauza problemelor pe care Craiova le-a avut cu suporterii la mai multe partide din campionatul tecut, în urma cărora s-au plătit amenzi de mai multe miliarde de lei, iar terenul propriu a fost suspendat pentru trei etape. „Am plătit destul pentru câţiva turbulenţi, fiindcă sunt puţini cei care fac probleme. Până nu se va organiza juridic, să poată răspunde pentru ceea ce face, galeria e pe cont propriu”, a declarat Adrian Mititelu.
3 etape a jucat Craiova cu porţile închise, în sezonul trecut, din cauza fanilor


Editie Speciala de Oltenia (editie.ro)

CITIUS, ALTIUS - FURTIUS?
de Cosmin STAICU
Preşedintele Băsescu a întâmpinat ieri delegaţia tricoloră cea mai puţin prolifică în ultimii 56 de ani la Jocurile Olimpice. Fast, îmbrăţişări, complimente reciproce, titluri onorifice şi fotografii pentru eternitate, astfel s-a sărbătorit eşecul de la Beijing. Bilanţul este oarecum jenant, doar opt medalii, dintre care trei de aur şi locul 17 în lume. Doar spadasinul Covaliu a clătit onoarea bărbaţilor români, prin bronzul obţinut, în rest doar fetele urcând pe podium. Nu intrăm în detalii legate de cauzele acestei evoluţii, fiecare sport îşi are specialiştii şi “faliţii” săi care pot trage concluziile, ponoasele sau avantajele. Medaliaţii merită însă cu prisosinţă felicitaţi. Şi poate chiar cei care au terminat lângă podium. Sunt tineri care se sacrifică şi pregătesc patru ani de zile o Olimpiadă, pentru ca unii să le sufle medaliile prin mijloace frauduloase. Au fost, fără îndoială, şi de această dată sportivi intraţi în conflict cu spiritul olimpic. Trişori specializaţi, care bat fără jenă recorduri imposibile de egalat şi ai căror muşchi sunt modelaţi în laboratoare specializate. Peste câţiva ani, pe unii dintre ei îi vom vedea în conferinţe de presă spăşiţi, cu lacrimi în colţul ochilor, probabil provocate tot de vreo substanţă ilegală, pentru a-şi recunoaşte greşelile “copilăreşti”. După ce au cules laurii, şi-au exploatat publicitar gloria furată, vin în faţa celor pe care i-au întrecut mişeleşte şi chiar se aşteaptă să li se întindă un umăr pe care să plângă, să-i compătimim sau să le apreciem sinceritatea mârşavă, la fel de prefăcută, de falsă precum prestaţia lor în arenă. Unii sunt prinşi mai devreme şi sunt pedepsiţi printr-o suspendare. Adică sunt admonestaţi, li se arată degetul, dar nu cel care trebuie. După ce fură pur şi simplu munca adversarilor, păcălesc spectatorii şi sponsorii, amăgesc fanii care îi consideră idoli, sunt doar ţinuţi pe tuşă un an sau doi. Ca şi cum hoţilor de buzunar prinşi li se interzice o perioadă să-şi exerseze “talentul”. Practic, nu e mare diferenţă între nandrolon, EPO sau celelalte substanţe nedovedite şi nurofenul Andreei Răducan. Puţin ne interesează problemele lor de sănătate, că vor sfârşi în chinuri cumplite sau că se vor trezi într-o dimineaţă cu coadă sau alte excrescenţe în urma a ce şi-au vârât în venă sau ce li s-a administrat prin posterior sau unde li se mai introduc diverse substanţe. Zeii dopaţi sunt de fapt infractori de ultimă speţă şi faptele lor ar trebui considerate penale şi pedepsiţi ca atare.

REDNIC, DE LUNI EŞTI ŞOMER!
de Mario MORCOV
Fostul jucător şi vicepreşedinte al Universităţii a vorbit ieri despre meciul Ştiinţei din Ştefan cel Mare de sâmbătă seară. Cristescu, unul dintre cei mai înverşunaţi duşmani ai dinamoviştilor, dar şi al antrenorului Mircea Rednic, pe care, ori de câte ori a avut ocazia, l-a acuzat de retrogradarea alb-albaştrilor din urmă cu patru ani, i-a transmis un mesaj “Puriului”. “Rednic, să-ţi cauţi serviciu, de luni eşti şomer!”
Fostul fotbalist al oltenilor a continuat atacurile: “Au jucători buni, dar nu au antrenor. Îi facem cum vrem noi! Păi se pun căţeluşii cu leii? Niciodată. O să vedeţi sâmbătă la meci.” Şi nu s-a oprit aici, a dezvăluit că nu cunoaşte decât câţiva dintre componenţii lotului alb-roşilor. “Ştiu vreo trei - patru jucători ai lui Dinamo. Lobonţ, Tamaş, Bratu şi Dănciulescu, care evoluează la naţională, în rest, pe nimeni. Nu am auzit de ei!” - a spus Cristescu.
Vrea să danseze la goluri
Ex-oficialul alb-albaştrilor a afirmat că are încredere în Ştiinţa că va obţine un rezultat mare în “Groapă” mai mult ca niciodată. “Nu am fost vreodată aşa sigur de o victorie a Universităţii. Valoarea lotului, prestaţia echipei în acest început de campionat sunt net superioare dinamoviştilor. Nu va fi un jucător care să decidă soarta celor trei puncte, ci întreaga formaţie antrenată de Nicolo Napoli”, susţine acesta. Silvian Cristescu a anunţat că va fi prezent la meci şi că se va bucura la fiecare reuşită a lui Florin Costea şi compania. “Nu prea dansez, eu mă exteriorizez altfel, dar de această dată voi completa spectacolul din teren în loja lor oficială. Deja iau lecţii de dans, să le arătăm noi «câinilor» cine este şeful”, a declarat “Cristi”.
Nu am fost vreodată aşa sigur de o victorie a Universităţii. Valoarea lotului, prestaţia echipei în acest început de campionat sunt net superioare dinamoviştilor. Nu va fi un jucător care să decidă soarta celor trei puncte, ci întreaga formaţie antrenată de Nicolo Napoli. Silvian Cristescu

Al 87-lea duel
Partida de sâmbătă, dintre Dinamo şi Universitatea, va fi cea de-a 87-a confruntare directă dintre cele două cluburi. Prima s-a disputat pe 5 noiembrie 1964, atunci când gruparea din Ştefan cel Mare s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 în faţa Ştiinţei Craiova, echipă nou-promovată la acea vreme. De atunci, de-a lungul istoriei, s-au înregistrat 46 de victorii ale lui Dinamo, 22 ale Universităţii, în timp ce alte 18 partide s-au terminat la egalitate. Ultimul duel dintre cele două formaţii a avut loc în primăvara aceasta şi s-a terminat la egalitate, 4-4, pentru Ştiinţa fiind o premieră să înscrie de patru ori în poarta “câinilor”.

Aport : Suporterii craioveni aşteaptã sã le fie întors sprijinul, dupã ce au fost cuminţi în urma transferului lui Ionescu la Steaua
SĂ FIE ŞI CLUBUL ALĂTURI DE NOI
de Mario MORCOV
Fanii Ştiinţei solicitã ca oficialii alb-albaştrilor sã-i susţinã pentru deplasarea de la Dinamo, mai ales cã ei au dovedit la meciul cu Oţelul Galaţi cã au fost al doisprezecelea jucãtor prin scandãri
Fotbalişii Universităţii Craiova spun că au nevoie de sprijinul suporterilor la confruntarea din Ştefan cel Mare.
Căpitanul alb-albaştrilor, Dorel Stoica, a afirmat că: “Au făcut parte din echipă la jocul cu Oţelul, ne-au purtat spre victorie. La Bucureşti, sâmbătă, îi aşteptăm şi sunt convins că vor veni în număr mare. Vor fi mai mulţi decât cei ai gazdelor.” Chiar şi aşa, clubul Universitatea nu doreşte să-i recunoască pe fanii din galerie la partidele din deplasare. Conducătorii nu doresc să semneze pentru ei acordul cu omologii de la Dinamo, iar oficialii “câinilor” au anunţat că nu vor da voie oltenilor să stea în sectorul rezervat oaspeţilor. Omul de ordine de la Dinamo, Bogdan Raţiu, i-a anunţat ieri pe craioveni că biletele care le sunt alocate, 670, nu vor fi puse în vânzare, iar sectorul respectiv va fi închis.
Se pregătesc de spectacol
Oltenii au început deja pregătirile pentru joc şi doresc să realizeze o coregrafie, dar când au aflat care este situaţia au luat foc: “Cum? Nu ne dau voie?! Noi tot ne ducem! Vrem să ne susţinem echipa spre succes”, spun fanii Ştiinţei. Iar unul dintre reprezentanţii grupării Sezione, Virgil Concea, a declarat: “Ceea ce se întâmplă este urât din partea tuturor. Şi cei de la Dinamo greşesc, dar şi cei de la Universitatea. Clubul ar trebuie să ne recunoască, pentru că aceia care au greşit anul trecut au plătit, sunt interzişi pe stadion şi au primit amenzi. S-a văzut că suntem schimbaţi, nu dorim decât să sprijinim echipa, nu să facem scandal. Ei sunt cei care creează tensiune. Clubul nostru ar trebui de data aceasta să ne ajute, iar cei de la Dinamo să fie mai înţelegători. Anul trecut şi-au bătut joc de noi. Am venit cu tabele, organizaţi şi cu buletinele, dar ne-au ţinut la poartă până la finalul primei reprize. Acum ne-am luat marja de siguranţă să nu se mai repete. Orice ar fi, noi tot vom veni la meci în număr mare. Cred că vom fi aproximativ 1.000. Din Craiova, Bucureşti, Sibiu, Severin. Ne-am organizat deja. Cei de la Universitatea ar fi cazul să fie alături de noi, aşa cum am fost şi noi alături de echipă. Nu am făcut scandal când am aflat că Ionescu a fost dat la Steaua şi asta pentru că Ştiinţa merge bine şi nu am dorit să stricăm atmosfera”, a precizat Concea.
Mai mult, fanii olteni spun că, dacă nu se rezolvă situaţia, vor cumpăra bilete în stadion şi tot îi vor susţine pe favoriţi. Altfel, pentru deplasarea din Ştefan cel Mare, Asociaţia Suporterilor Olteni anunţă că plecarea va avea loc sâmbătă, la ora 12.30, de la McDonald’s.

Ştiinţa laudată de toată lumea
VREM ÎN EUROPA
Gane este mândru că jocul Universităţii este lăudat de multă lume, printre aceştia numărându-se şi administratorul delegat al lui Dinamo, Cornel Dinu.
”Nea Cornel este un om, care ştie foarte mult fotbal. L-am avut antrenor şi mi-am dat seama că este un fenomen acest om. Mă bucur nespus că laudă Universtatea. De fapt toata lumea apreciază, pentru că au văzut aici, o echipă tânără, frumoasă, care este dornică de performanţe. Când vom deveni şi mai omogeni, vom face şi performanţe. Îmi doresc la fel de mult ca şi băieţii să ajungem în Europa, ar fi fantastic să reuşec şi ca antrenor, ceea ce am facut ca jucător la Universitatea. Tebuie să reuşim pentru patron, care a investit atâţia bani, dar şi sentimente. Îmi doresc şi pentru public, care la ultimul meci a fost fantastic. Merităm să ajungem din nou după mulţi ani acolo şi îi sfătuiesc pe spectatori să aibă încredere în noi”, a precizat Gane.


Gazeta Sporturilor (gsp.ro)

FĂRĂ GALERIE
Interzis în “Groapă”!
Pentru că Ştiinţa îşi reneagă propriii suporteri la meciul din Ştefan cel Mare, oficialii dinamovişti nu vor permite accesul galeriei oltene în stadion
Fanii Craiovei nu-şi vor putea susţine echipa în derby-ul cu Dinamo, programat sîmbă­tă! Motivul? Oficialii clubului din Bănie i-au înştiinţat pe roş-albi că se leapădă de propria galerie şi “pa­sează” responsabilitatea către ofi­cialii din Ştefan cel Mare. “Dacă veţi vinde bilete şi veţi permite accesul unor persoane în sectorul rezervat oaspeţilor, o veţi face pe răspunderea voastră şi vă veţi asuma eventualele consecinţe. Universitatea îşi declină respon­sa­bi­litatea”, se precizează în faxul trimis ieri de alb-albaştri.

“Am ajuns la limita răbdării! E a nu ştiu cîta oară cînd plătim inconştienţa unor fani. Nu ne vom mai asuma niciodată responsabilitatea pentru deplasările lor”
ADRIAN MITITELU, după meciul de la Mioveni

În consecinţă, Dinamo a anun­ţat pe site-ul oficial al clubului că va interzice accesul în peluza re­zer­vată de obicei galeriei oaspete: “Ţinînd cont că e un meci cu grad maxim de risc, accesul fanilor olteni pe stadion e interzis! Spectatorii care vor avea asupra lor însemne ale Universităţii vor fi evacuaţi din arenă”. Gruparea din Bănie nu-şi mai asumă responsabilitatea pen­tru propriii suporteri în deplasări din cauza incidentelor de la Mio­veni, din aprilie, cînd ultraşii olteni au rupt scaunele din peluză şi au arun­cat cu ele pe teren şi în spectatorii adverşi.

CE SPUN FANII PE WWW.CRAIOVAMAXIMA.RO
“Nu poţi să îi interzici suporterului oltean meciul cu Dinamo! E o eroare enormă pe care o comite Mititelu”
ultras9

n “Mititelu vrea să mergem la meci deghizaţi în alb-roşu şi să spargem seminţe printre «cîini»! Ruşine pentru asta!”
iaka

n “Se va intra sigur pe stadion, în grup. Sper să ne comportăm civilizat, băieţii au nevoie de noi, nu de suspendarea stadionului sau de injurii la adresa lui Mititelu”
k

n “Astea se întîmplă din ca­u­­za beţivilor din facţiunea Blue Lions”
lion

n “Aşa merită cei din cauza că­rora Ştiinţa a jucat fără spectatori. Acum să stea acasă şi să dea cu scaunele în televizor!”
stresul-tău

“NICI O VALOARE”
Observatorul de joc al meciului din Ştefan cel Mare, Octavian Goga, spu­­ne că Universitatea îşi va asuma răspunderea pentru faptele pro­priilor suporteri indiferent de faxul trimis: “Regulamentul pre­vede că în cazul în care galeria oas­pete se face vinovată de incidente, în condiţiile în care clubul gazdă şi-a luat totuşi toate măsurile de sigu­ran­ţă, atunci echipa trasă la răs­pundere va fi cea oaspete. Practic, faxul Craiovei nu are nici o valoare”.

“MĂ TEM DE LUCRURI NECURATE”
Mititelu e sigur că echipa sa va fi de­favorizată de arbitraj sîmbătă. “În ultimele me­ciuri, arbitrii ne-au dezavantajat me­reu cu Di­na­mo. Mă tem şi-acum de lu­cruri ne­cu­rate, de aceea am ce­rut arbitri stră­­ini. Ro­mâ­­nii vor con­du­ce de frica lui Di­na­mo”, a zis patronul oltean la Special.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns