Solomon si milionul de euro

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
OLD-ULTRAS
suporter
suporter
Mesaje: 637
Membru din: 04 Apr 2006, 17:32

Solomon si milionul de euro

Mesaj de OLD-ULTRAS » 11 Dec 2008, 16:26

11/12/2008
Aurica Solomon:
“Daca suma cu care vom ajuta echipa va fi un milion de euro, trebuie sa aplaudam toti”


Primarul Craiovei spune ca apreciaza sustinerea pe care o acorda autoritatile timisorene echipei de fotbal din Banat, acelasi lucru dorind sa-l faca si primaria din Banie, cu diferenta ca suma pe care intentioneaza sa o aloce va fi insa mult mai mica, din ratiuni ale bugetelor celor doua institutii, de dimensiuni diferite, in favoarea celor din vestul tarii.

„Eu nu stiu cat da Primaria din Timisoara, dar am vazut niste adrese de la Primarie, prin care se implicau sa ajute financiar echipa Poli, o echipa care a devenit de top in fotbalul romanesc. Dar as vrea sa fac o comparatie intre ceea ce inseamna bugetul Primariei Timisoara si cel al Craiovei. Bugetul Timisoarei ajute la aproximativ 300 de milioane de euro. Bugetul Craiovei e de 50 de milioane de euro. Cum tin eu orasul asta in viata, cand ei au de cinci - sase ori mai mult ca mine?

In Craiova nu se munceste, impozitul pe venit e de 1.800 de miliarde, pe cand ei au sapte - opt mii si isi permit sa ajute si fotbalul. Razboiul asta a disparut intre mine si patronul echipei si cred ca e bine pentru Craiova si fotbalul craiovean. M-am convins de un lucru: echipa este a lui Mititelu, dar joaca pentru Craiova, joaca pentru noi spectatorii, care mergem la stadion. Am sa propun, dar in limitele acestui buget, o suma de bani ca sa ajutam echipa. Daca va fi un milion de euro, trebuie sa aplaudam toti. Mai mult eu nu pot, pentru ca mai am protectie sociala, azil de batrani, subventie la caldura, cultura, sport club municipal.

Eu nu o sa-l intreb pe Mititelu ce face cu banii. Pot sa zic: «Pentru faptul ca reprezentati orasul si sunteti in primii opt, eu pot sa aloc atat», asta e pretentia noastra si sa ne puna un banner ceva. Dar pentru mine e de ajuns ca se cheama Universitatea Craiova. Eu o sa le propun un proiect de buget si o sa propun o suma si la club si o comentam. Sa vad pe domnii consilieri cum o sa gandeasca ei bugetul pe 2009. In privinta mea si a Primariei, am toata disponibilitatea sufleteasca si financiara nu stiu cat va fi.

Am vazut declaratia domnului Ostaficiuc. Il felicit pentru ajutorul care il ofera dansul, dar sa nu uitam ca Timisoara este cel mai bogat oras dupa Bucuresti. Ajutorul pe care ei il ofera echipei este din alte venituri, nu din bugetul judetului. Vin din taxele pe terenuri, asta incercam si noi acum sa dezvoltam in zona judetului, pentru a intra mai multi bani. Bugetul lor este de trei - patru ori mai mare ca al nostru.

In momentul de fata nu pot spune prea multe, ne mai asteapta si criza, va fi un an foarte greu, insa avem toata deschiderea, asteptam sa vedem care este bugetul nostru pentru anul viitor. Ma ambitioneaza si pe mine acest aspect, mai ales ca in acest an, Universitatea ne-a redat mandria de a fi olteni. Ceea ce pot sa spun, este ca de anul viitor sunt sanse sa ne implicam mai mult la Stiinta.”

www.fcuniversitatea.ro/
BRIGADA GRUPPO CAPITALA 48

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9801
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: De prin ziare adunate...

Mesaj de manex » 11 Dec 2008, 18:01

sa bage ei un milion si tot ar fi ceva. desi eu ma astept undeva pe la 5-600000.
aiurica sa lupte pe la guvern sa aloce bani pentru stadion. e valabil si pentru consiliul local, judetean.....mai ales ca acum au puterea.
Am zis!!

DoRyN

Re: De prin ziare adunate...

Mesaj de DoRyN » 11 Dec 2008, 20:01

OLD-ULTRAS scrie:11/12/2008
Aurica Solomon:
“Daca suma cu care vom ajuta echipa va fi un milion de euro, trebuie sa aplaudam toti”

Dar as vrea sa fac o comparatie intre ceea ce inseamna bugetul Primariei Timisoara si cel al Craiovei. Bugetul Timisoarei ajute la aproximativ 300 de milioane de euro. Bugetul Craiovei e de 50 de milioane de euro. Cum tin eu orasul asta in viata, cand ei au de cinci - sase ori mai mult ca mine?

Interesant locul publicarii articolului :-) dar trecand peste asta este o lamentare jalnica dublata de o informatie eronata sau primarul nu este corect informat, ori poate nu intelege mare lucru din buget

Din ce spune Solomon ar rezulta ca bugetul Craiovei e de cinci - sase ori mai mic decat al Timisoarei.
Unii oameni cand vorbesc cred ca uita ca aceste documente sunt publice si cum diferenta mi s-a parut mult prea mare m-am uitat la bugetele celor doua primarii, accesibile oricui pe site-urile celor doua institutii, si iata ce am gasit (inclusiv sursele de documentare):

Primaria Timisoara: Primaria Craiova: Nu-i asa ca bugetul Craiovei nu este de 5-6 ori mai mic decat al Timisoarei ?
Cum sumele din cele doua bugete sunt in lei iar Solomon le-a calculat in euro, ma gandesc ca o fi gresit la calculele extrem de complicate necesare pentru transformarea leilor in euroi :)-

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9801
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de manex » 11 Dec 2008, 21:21

pai primaria timisoara da echipei 2 milioane, sa dea si aiurica 1 milion.
Am zis!!

FreakBoy

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de FreakBoy » 11 Dec 2008, 21:40

din cate stiu eu buget nu este egal cu venit...

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de FanStiinta » 11 Dec 2008, 21:57

FreakBoy scrie:din cate stiu eu buget nu este egal cu venit...
asa stiam si eu...

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de stuparu_alexandru » 11 Dec 2008, 22:23

hai ca poate mai pune si mititelu ceva pe langa milionu` promis de solomon si ne tragem atacant k-lumea :)(
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de ady_azzuro » 11 Dec 2008, 23:00

parca nu se vorbea de politica pe acest forum?

JustME

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de JustME » 12 Dec 2008, 01:05

parca aceasta este o discutie despre niste bani pe care ar putea sa ii dea primaria echipei de fotbal si nu o discutie despre politica. e o mica (mare) diferenta

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de ady_azzuro » 12 Dec 2008, 03:16

asa de mica mare diferenta incat in trecut s-au cenzurat discutii despre solomon si echipa, hotarandu-se ca politica dauneaza acestui forum. daca nu-ti mai aduci aminte, nu mai te da atotstiitor doar de dragul de a avea un raspuns la orice intrebare...

LiviuB

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de LiviuB » 12 Dec 2008, 09:42

Solomon s-a cam facut de ras singur - asta e rezultatul administratiei lui - amandoua sunt orase de rang 1, dar acolo unde este management - creste si nivelul de viata, vin si investitii...

DoRyN

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de DoRyN » 12 Dec 2008, 14:12

Corect, bugetul nu este egal cu veniturile, mai are si partea de cheltuieli, insa, de regula, nu poti cheltui mai mult decat veniturile, nici macar in bugetul personal (exceptie este atunci cand mai poti utiliza fondul de rulment pentru acoperirea unor goluri temporare de casa sau pentru investitii, daca acest fond exista). Exista chiar si o prevedere legala care spune ca institutiile publice nu pot avea decat bugete echilibrate, adica veniturile=cheltuielile. Nu vreau sa intru in mai multe detalii, insa pentru a putea stii ce cheltuieli poti sa faci trebuie sa stii pe ce venituri mizezi. De asta se face un buget :-)

Acesta e motivul pentru care am prezentat numai veniturile, dar daca sunteti interesati mergeti pe link-uri si vedeti si cheltuielile :-)

Potrivit DEX Online:

BUGET: Plan în care se prevăd veniturile şi cheltuielile probabile ale unui stat, ale unei întreprinderi, instituţii, familii, persoane etc. pe o perioadă de timp determinată. ♦ Totalitatea cheltuielilor şi a veniturilor unei persoane într-o perioadă anumită de timp.


Discutia nu este una politica, pentru ca nu e vorba de un candidat in perioada alegerilor, ci se discuta despre modul de utilizare a unor fonduri publice.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de FanStiinta » 12 Dec 2008, 15:57

din cate stiu eu fiecare oras primeste o anumita suma de bani de la guvern... sumele alea se stabilesc in functie de marimea orasului etc. (partidul din care face parte primarul)... poate ma insel si n-o mai fi asa dar craiova sigur nu primea pe jumatatea timisoarei ci mult mai putin... acum nu stiu ce inseamna veniturile alea postate mai sus poate includ asa ceva...

oricum sa dea solomon milionul ala si eu ma declar multumit! pana acum ne punea taxe de 4 miliarde pe un wc si acum vrea sa ne dea 1 mil si facem figuri?

JustME

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de JustME » 12 Dec 2008, 16:37

ady_azzuro scrie:asa de mica mare diferenta incat in trecut s-au cenzurat discutii despre solomon si echipa, hotarandu-se ca politica dauneaza acestui forum. daca nu-ti mai aduci aminte, nu mai te da atotstiitor doar de dragul de a avea un raspuns la orice intrebare...
daca administratorii si moderatorii au hotarat ca aceasta nu este o discutie despre politica inseamna ca NU este si cu asta basta PUNCT :cool:

LiviuB

Re: Solomon si milionul de euro

Mesaj de LiviuB » 12 Dec 2008, 17:54

DoRyN scrie:Corect, bugetul nu este egal cu veniturile, mai are si partea de cheltuieli, insa, de regula, nu poti cheltui mai mult decat veniturile, nici macar in bugetul personal (exceptie este atunci cand mai poti utiliza fondul de rulment pentru acoperirea unor goluri temporare de casa sau pentru investitii, daca acest fond exista). Exista chiar si o prevedere legala care spune ca institutiile publice nu pot avea decat bugete echilibrate, adica veniturile=cheltuielile. Nu vreau sa intru in mai multe detalii, insa pentru a putea stii ce cheltuieli poti sa faci trebuie sa stii pe ce venituri mizezi. De asta se face un buget :-)

Acesta e motivul pentru care am prezentat numai veniturile, dar daca sunteti interesati mergeti pe link-uri si vedeti si cheltuielile :-)

Potrivit DEX Online:

BUGET: Plan în care se prevăd veniturile şi cheltuielile probabile ale unui stat, ale unei întreprinderi, instituţii, familii, persoane etc. pe o perioadă de timp determinată. ♦ Totalitatea cheltuielilor şi a veniturilor unei persoane într-o perioadă anumită de timp.


Discutia nu este una politica, pentru ca nu e vorba de un candidat in perioada alegerilor, ci se discuta despre modul de utilizare a unor fonduri publice.
primariile mai primesc si bani de la stat - ar trebui bagati la venituri - in functie de rangul localitatii, de functiuni, etc.

Scrie răspuns