SUPERFICIALI!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

SUPERFICIALI!

Mesaj de suporteru » 02 Mar 2009, 10:12

GAZETA DE SUD
*

Mititelu: Am fost vânaţi!
Sport - Ion JIANU

„Centralul“ meciului din Copou, Sorin Corpodean, i-a lăsat pe olteni în zece, eliminându-l uşor pe Josh Mitchell, fapt care a stârnit mânia oficialilor craioveni.

Universitatea a păşit pe terenul din Copou cu o invincibilitate în campionat din etapa a VII-a, atunci când a fost învinsă, acasă, pe „Extensiv“, 1-3, de FC Timişoara, şi cu gândul de a sparge „complexul Iaşi“, acolo unde oltenii nu au câştigat din martie 1985!
Meciul a început bine pentru olteni, clasa lor, superioară gazdelor, a fost destul de evidentă, doar că Gîngioveanu şi Florin Costea (de două ori) n-au avut inspiraţie şi astfel s-au irosit oportunităţile de a deschide scorul. Australienii Mitchell şi Rose au prins o zi slabă, ca să nu zicem mai mult, şi au creat unele probleme în sistemul defensiv al oltenilor. A urmat eliminarea lui Mitchell (două galbene), apreciată de specialişti ca fiind o eroare a arbitrului Sorin Corpodean (‘22). Oltenii n-au cedat, dar cei care au înscris au fost gazdele, prin fostul jucător al Universităţii, Cristi Bratu, 1-0 (‘56). Craiova a ieşit la joc, dar zeiţa Fortuna n-a fost şi de partea oltenilor vineri seară. Ei au ratat trei ocazii uriaşe de a egala, prin D. Stoica, V. Găman şi Fl. Costea, iar în prelungiri, Tănasă a căzut în careu, dar Corpodean a lăsat jocul să curgă.

Napoli: Cred că am fi meritat cel puţin un punct

Nicolo Napoli, la conferinţa de presă, a răbufnit şi a criticat şi el arbitrajul lui Corpodean. „Deşi nu-mi place, trebuie să mă refer la arbitraj. Nu am făcut-o în tur, dar o voi face acum, pentru că e munca băieţilor la mijloc şi nu se poate aşa ceva. Al doilea galben al lui Mitchell a fost acordat foarte uşor, iar Tănasă mi-a spus că a fost tras de mână în careu, la acea fază din prelungiri. Nu pot să zic că arbitrul a viciat rezultatul, însă, dacă jucam 11 contra 11, altul era meciul. Am avut foarte mult ghinion, bară în prima repriză, plus celelalte şanse din actul secund. Am ratat incredibil! Sunt mulţumit de cum s-au dăruit, nu e uşor să joci 60 de minute în inferioritate numerică. Eu cred că am fi meritat cel puţin un punct“, a spus Napoli.

Crăciunescu: Arbitrul a greşit la eliminarea lui Mitchell

„Al doilea cartonaş galben primit de Josh Mitchell este nejustificat, Sorin Corpodean nu are nici un fel de acoperire regulamentară pentru această decizie! Nu poţi să dai afară un jucător după o astfel de fază. În plus, am mai văzut nişte faulturi neacordate Craiovei în poziţii extrem de favorabile şi, de asemenea, un penalti clar la Tănasă, care a fost tras de tricou“, a declarat Ion Crăciunescu pentru site-ul http://www.craiovamaxima.ro.

Corpodean, marioneta cuplului Lupescu-Prunea?

După meci, finanţatorul Adrian Mititelu a acordat numeroase declaraţii, afirmând că meciul de la Iaşi a fost pierdut din cauza erorilor „centralului“ Sorin Corpodean. „Lucrurile sunt clare, am fost pândiţi, am fost vânaţi. A încercat arbitrul să pară echidistant, dar ne-a luat din elan în prima repriză. Corpodean este apropiat cuplului Lupescu-Prunea şi este imposibil să cred că prestaţia lui de azi (vineri - n.r.) a fost întâmplătoare. A fost un «maestru», un complice al echipei gazdă, nu un judecător. Probabil aşa vor fi multe din meciurile Craiovei de acum înainte! Ce să mai sper eu la cupele europene?! Nu poţi să te pui cu dorinţele lui Lupescu. Vom avea viaţă grea!“, a atacat Mititelu la „Fanatik Show“.
În direct la Telesport, Ionuţ Lupescu a comentat ironic acuzele lui Adrian Mititelu: „Sunt aberaţii, aştept lucruri concrete. Probabil că domnul Mititelu, când nu se ocupă cu stabilirea primelor pentru premierea altor echipe, găseşte timp pentru astfel de afirmaţii“. Fostul campion al Universităţii din 1991, Florin Prunea, un apropiat al grupării oltene, a declarat la rându-i: „Eu nu am nici o legătură cu arbitrajul. Îl sfătuiesc pe Mititelu să înceteze cu aceste declaraţii, altfel mă voi adresa comisiei. Eu datorez multe Craiovei, de ce să lupt împotriva lor? Am crezut că vrea să pună presiune pe arbitri, dar îl anunţ că eu nu am nimic cu arbitrajul“.

Balaci: Nu a vrut Dumnezeu să câştigăm

Prezent la meciul din Copou, Ilie Balaci a spus că Ştiinţa a făcut un meci bun, criticând însă şi el decizia de eliminare a lui Mitchell. „Nu a vrut Cel de Sus să câştigăm. Am avut ocazii nenumărate, am ratat minimum şase situaţii clare, în timp ce gazdele, după două şuturi, au reuşit să câştige?! Craiova a jucat foarte bine, a controlat jocul aproape în totalitate. Mă îndoiesc că Mitchell a faultat la faza la care a fost eliminat“, a spus Balaci.

*
CUVANTUL LIBERTATII
*

ASPRU CRITICAT!

Cu toate că nu a jucat deloc rău, Universitatea Craiova a pierdut primul meci al returului, fiind învinsă vineri seara, în deplasare, de Politehnica Iaşi. Supăraţi de înfrângerea suferită, oficialii Ştiinţei şi-au descărcat nervii, pe bună dreptate de această dată, pe Sorin Corpodean, “central” ce, în minutul 22, i-a acordat uşor al doilea cartonaş galben lui Josh Mitchell şi astfel fundaşul australian a trebuit să părăsească terenul. Aşa cum era de aşteptat, tonul a fost dat de finanţatorul Adrian Mititelu, în ajutor sărindu-i până şi tehnicianul Nicolo Napoli. “A fost un arbitraj vădit împotriva noastră. Ce să comentez mai mult când toată lumea a văzut meciul? Lucrurile sunt foarte clare, am fost pândiţi, am fost vânaţi. A încercat arbitrul să pară echidistant, dar ne-a luat din elan în prima repriză. Sorin Corpodean este un arbitru apropiat cuplului Ionuţ Lupescu- Florin Prunea şi este imposibil să cred că prestaţia lui a fost întâmplătoare. A fost un <>, un complice al Politehnicii Iaşi, nu un judecător. Probabil aşa vor fi multe din partidele Universităţii Craiova de acum înainte! Ce să mai sper eu la cupele europene?! Nu poţi să te pui cu dorinţele lui Ionuţ Lupescu. Vom avea viaţă foarte grea!”, a comentat Adrian Mititelu.

Crăciunescu sare în ajutor
Preşedintele executiv al Universităţii Craiova nu a fost singurul care l-a criticat dur pe Sorin Corpodean, ci şi Ion Crăciunescu, fostul şef al Comisiei Centrale a Arbitrilor. “Al doilea cartonaş galben primit de Josh Mitchell este nejustificat, Sorin Corpodean nu are absolut nici un fel de acoperire regulamentară pentru această decizie. Nu poţi să dai afară un jucător după o astfel de fază. În plus, am mai văzut nişte faulturi neacordate Universităţii Craiova în poziţii extrem de favorabile şi, de asemenea, un penalty clar la Ciprian Tănasă, care a fost tras de tricou”, a afirmat Ion Crăciunescu.

Prunea şi ieşenii se apără
Luând la cunoştinţă de acuzele aduse de conducătorii Universităţii Craiova, oficialii Federaţiei Române de Fotbal, dar şi cei ai Politehnicii Iaşi se apără şi spun că Sorin Corpodean a procedat corect la eliminarea australianului Josh Mitchell. “Sunt numai aberaţii, aştept lucruri concrete. Probabil că Adrian Mititelu când nu se ocupă cu stabilitul primelor pentru premierea altor echipe, găseşte timp pentru astfel de afirmaţii". Nu am nici o legătură cu arbitrajul. Îl sfătuiesc pe Mititelu să înceteze cu aceste declaraţii, altfel mă voi adresa Comisiei. Eu datorez multe Universităţii Craiova, de ce să lupt împotriva lor? Am crezut că vrea să pună presiune pe arbitri, dar îl anunţ, pentru încă o dată, că nu am absolut nimic cu arbitrajul”, a replicat Florin Prunea, directorul Departamentului Relaţii Internaţionale al F.R.F. "Avem o înregistrare video în care se vede clar cum Josh Mitchell stă cu mâna pe Cristea, şi-l direcţionează spre Bornescu. Avertismentul acordat, care a dus la eliminarea jucătorului Craiovei, este complet justificat”, a declarat şi Sorin Boca, preşedintele clubului moldovean.
SILVIU GHIŢĂ

*

SUPERFICIALI!

În afara neşansei şi a arbitrajului, managerul general al Universităţii Craiova a pus înfrângerea şi pe seama superficialităţii unor “alb-albaştri”. Mai mult decât atât, fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor a considerat că atacantul Florin Costea trebuie să arate o cu totul altă faţă decât cea cu Politehnica Iaşi dacă mai doreşte să fie convocat la prima reprezentativă a României de selecţionerul Victor Piţurcă. “Nu cred că n-am înscris la Iaşi din cauză că ne-a lipsit acel vârf de careu. Nu numai atacanţii pot s-o bage în poartă. Problema e că, dincolo de neşansă şi arbitraj, am tratat fazele cu superficialitate. Am avut ocazii mari de tot şi le-am dat cu piciorul. Probabil, băieţii au crezut că o să câştige fără probleme. Referitor la joc, prestaţia noastră consider că s-a îmbunătăţit mult după pauză, când Dorel Stoica a urcat la mijloc. Jocul Universităţii Craiova a căpătat mai multă consistenţă şi viteză”, a opinat Ilie Balaci. “Universitatea Craiova a avut ocazii mari, a jucat bine, însă nu cred că au pierdut doar din cauză că au avut ghinion. S-au ratat cu seninătate şanse bune de gol. Florin Costea a tratat superficial faza când a trimis mingea în bară. Dacă vrei la Naţională, nu trebuie să ratezi astfel de ocazii”, a considerat şi Ion Crăciunescu.
SILVIU GHIŢĂ

*
PRO SPORT
*

Balaci: „Unii m-au dezamăgit!“
Articol publicat de Narcis Drejan, George Paunescu

Managerul general al Universităţii Craiova, Ilie Balaci, recunoaşte că nu a fost de acord cu venirea unor fotbalişti precum Şoavă sau Njock. Acesta a explicat de ce a pierdut Ştiinţa în prima etapă a returului şi a dat câteva amănunte şi despre situaţia lui Olăroiu la Al-Hilal.

Cum vi s-a părut meciul de la Iaşi şi ce v-a nemulţumit?
În primul rând trebuie să spun că un fotbalist când ajunge în careul de 16 metri din ocaziile pe care le are trebuie să fructifice măcar una. La noi trebuia să o facă cineva, iar în situaţiile pe care le-am avut nu e neapărat nevoie să ai un atacant. Am ratat din 2 metri, din 5 metri, şi au făcut-o Valerică Găman şi Dorel Stoica. Pur şi simplu n-a fost să fie, n-am mai văzut aşa ghinion.

Poate Ştiinţa să mai spere la obiectivul propus, Cupa UEFA?
Mai avem 16 meciuri, iar la cum am jucat la Iaşi mie mi-a plăcut mult echipa. Jocul nostru ne dă speranţe să credem că putem lupta acolo în vârful clasamentului. Îmi pare foarte rău că nu am luat măcar un punct. Am fost din toate punctele de vedere peste Iaşi, şi fizic şi tehnic, mai puţin la finalizare. Ei din trei ocazii au dat un gol, noi din „n” ocazii n-am înscris.

Când a semnat cu Universitatea aţi fost împotriva venirii lui Şoavă. V-a plăcut la Iaşi?
Timpul va demonstra dacă am avut dreptate. Şi nu numai împotriva venirii lui am avut ceva, şi a lui Njock şi a altora. Eu n-am nimic cu Şoavă, să înţeleagă şi el, dar mi-aş fi dorit o echipă tânără ca aceea din retur. Prin venirea lui Florin lăsăm un puşti pe bancă.

Vă referiţi la Găman?
Puştiul ăsta nu va avea probleme. În curând va fi din nou titular la Craiova. E un fotbalist de mare perspectivă. Dar sunt unii care tot aşteaptă să debuteze şi sunt talentaţi.

Crede că Olăroiu vrea să plece

Fost antrenor la Al Hilal şi câştigător al tuturor trofeelor în Orientul Mijlociu, Ilie Balaci a comentat şi gestul lui Cosmin Olăroiu. „Eu acolo n-am avut niciun fel de probleme. Cred că e altceva acolo, nu neapărat din cauza aruncării acelui tricou s-a întâmplat ce s-a întâmplat. I-a anunţat înainte de meci că vrea să plece. Dar spuneţi-i că nu există decât preşedinte de club şi atât acolo, în Arabia Saudită echipele nu au patroni, doar preşedinţi. Ce, Barcelona are patron?”, a precizat „Minunea Blondă”.

Mititelu avertizează

Într-o intervenţie telefonică la TVR 3, Adrian Mititelu, a explicat că partida cu Gloria Bistriţa va fi una foarte grea pentru „juveţi“. „O să avem un meci foarte greu. Gata, nu mai există adversari uşori pentru noi. E cel mai greu să joci acasă, iar Gloria are o situaţie foarte grea. Asta e, am avut un ghinion fantastic la Iaşi“, a spus Mititelu.

„Săgeți“ către primărie

Adrian Mititelu crede că de 20 de ani Ştiinţa nu este deloc ajutată de primărie. „Nimeni nu face nimic pentru Craiova. Primăria vorbeşte de 20 de ani şi cred că s-a reconfirmat a mia oară că niciunul dintre cei care au condus oraşul Craiova nu a avut ochi pentru formaţia asta”, a declarat dezamăgit patronul „juveţilor”.

Şoavă nu caută scuze

Chiar dacă Mitchell a fost eliminat pe nedrept, Florin Şoavă nu a vrut să-l atace pe Corpodean. „Nu trebuie să căutăm scuze acum. Din păcate, noi nu am reuşit să o băgăm în poartă şi de asta nu am reuşit nici măcar un egal. După părerea mea, cel care trebuia să ia galben la faza eliminării lui Mitchell era Bornescu“, a spus Şoavă.

*


Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns