Visul micului Gattuso

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Visul micului Gattuso

Mesaj de AdrianR » 17 Feb 2010, 09:08

"Marchez pentru tine" / La 10 ani, Marian Mihai munceşte din greu pentru a-şi împlini destinul
Visul micului Gattuso

Imagine
Începând cu acest retur, derby-ul etapei va însemna mai mult decât orgolii fotbalistice. Prin campania "Marchez pentru tine!", demarată de ProSport, granzii Ligii I pot schimba destinul unor sportivi talentaţi, dar lipsiţi de posibilităţi materiale. Duminică, la meciul cu Dinamo, de la Bucureşti (ora 19:30), Universitatea joacă pentru un pui de oltenaş, care visează să ajungă precum Cîrţu, Balaci sau Ştefănescu.
Se spune că marii fotbalişti se trag din familii modeste şi copilării încercate. Dacă este aşa, Marian Mihai are toate şansele să reuşească. Are 10 ani şi este în clasa a IV-a la şcoala din Teasc, o comună situată la 20 de kilometri de Craiova. Este cel mai mic dintre cei cinci copii - trei băieţi şi două fete - ai familiei Mihai şi s-a apucat de fotbal în urmă cu un an, la juniorii Universităţii Craiova.
La prima vedere, este un copil ca oricare altul. După ce schimbi câteva vorbe cu el însă, îţi dai seama că îi lipseşte ceva tipic copilăresc: zâmbetul. Ruşinos, modest, Marian are o figură preocupată şi vorbeşte puţin. Nu are timp. Nici de zâmbete, nici de vorbe. Dimineaţa merge la şcoală, apoi îşi face temele, iar după-amiaza face naveta la Craiova, la antrenament. Seara îl prinde trebăluind prin gospodăria familiei, care trăieşte doar din salariul de şofer al tatălui, fost fotbalist în ligile inferioare.

"Florin Costea le dă gol!"
Marian ştie pe de rost echipa Craiovei, deşi n-a fost niciodată la un meci pe stadionul "Ion Oblemenco"! "Juniorii noştri intră gratuit la meciuri, dar el nu-şi permite să mai facă un drum în plus de la Teasc special pentru asta. Craiova joacă, de obicei, în nocturnă şi nu are nici cu ce ajunge înapoi acasă, nici la cine înnopta în oraş", explică antrenorul său de la juniori, Radu Vitan.
Mihai va vedea derby-ul cu Dinamo la televizor. "Avem echipă bună, a cam venit timpul să-i batem la ei acasă. Sper ca Florin Costea să le dea gol. E fotbalistul meu favorit", spune timid copilul, supranumit Gattuso. "Poate juca fundaș central sau mijlocaș. Are capacitate mare de efort, este ambiţios şi progresează foarte repede. Noi îi spunem Gattuso, are ceva din răutatea italianului de la Milan", îl descrie antrenorul său, Radu Vitan.

În vizită la Teasc
ProSport l-a vizitat pe Mihai Marian în casa părintească din comuna Teasc, acolo unde puştiul trăieşte şi învaţă. Mihai locuieşte împreună cu cei patru fraţi, părinţii şi bunica într-o casă modestă, aşa cum sunt multe în satele din sudul ţării. Camera băiatului e curată şi simplă ca o chilie. Un pat şi un televizor aşezat pe o masă ce ţine loc şi de birou sunt singurele piese de mobilier. "Aici voi vedea meciul duminică... Nenea, dar dacă nu bate Craiova, aşa-i că eu pierd?", a întrebat Mihai timid. "Copiii cuminţi ca tine nu pierd niciodată", i-am răspuns noi.

"Marian are calităţi pentru a ajunge fotbalist de clasă. Peste şapte-opt ani îl văd titular la Știința", Radu Vitan, antrenor CSJ Ştiinţa U Craiova

"Visul meu este să mă fac fotbalist adevărat, să joc la Craiova şi să mă aplaude lumea", Marian Mihai, junior CSJ Ştiinţa U Craiova

900 de euro şi echipament sportiv
"Marchez pentru tine!" oferă premii de 900 de euro şi echipament sportiv la fiecare derby. 600 de euro îi vor reveni puştiului pentru care joacă echipa câştigătoare, în timp ce "învinsul" va primi 300 de euro. În caz de egalitate, cei 900 de euro se vor împărţi în mod egal.

112 lei pe lună îl costă pe Marian naveta la Craiova pentru a face antrenamente


Imagine
sursa: prosport.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Visul micului Gattuso

Mesaj de alex.p » 17 Feb 2010, 11:57

Fularul nostru e vedeta.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9804
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Visul micului Gattuso

Mesaj de manex » 17 Feb 2010, 16:15

daca mai era pus si un http://www... :)(
Am zis!!

Avatar utilizator
robert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1099
Membru din: 11 Mai 2009, 18:37

Re: Visul micului Gattuso

Mesaj de robert » 17 Feb 2010, 21:55

sper sa i se implineasca visul

Avatar utilizator
marius1ka
suporter
suporter
Mesaje: 663
Membru din: 13 Apr 2008, 17:16

Re: Visul micului Gattuso

Mesaj de marius1ka » 18 Feb 2010, 14:12

ete-l pe vitan, vitane ai ajuns vendeta :))=))

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Re: Visul micului Gattuso

Mesaj de suporteru » 18 Feb 2010, 19:07

Ar fi o adevarata placere sa il aplaud pe pushtiul asta peste cativa ani...Sper sa nu se "piarda" pe undeva....
Alb-albastru pentru totdeauna!

Scrie răspuns