Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Iancu Magheru » 12 Mar 2024, 21:21

https://fcuniversitatea.ro/situatie-financiara-2023/

A apărut situația financiara a cailor pe 2023, @Freestate, ne faci o mică analiză? Sunt pe marginea prăpastiei sau mai avem de așteptat colapsul 3.0? [miti] :-x

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3509
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Freestate » 12 Mar 2024, 22:31

Situatia lor e proasta...
Inca o data ca in anii trecuti contabilii lor dau dovada de amatorism sau de inducere in eroare cu buna stiinta opinia publica. Sa fim intelesi, situatia de mai sus este pentru Liga si FRF ...se pot ierta greselile. La fisc nu si-au permis sa le greseasca.
Pierderea se trece intre paranteze, acum un an Prosport printr-un neghiob de jurnalist spunea ca FC kALU a iesit pe profit 1,8 milioane euro...adica invers de pierdere fiindca lipseau parantezele.
Sumele apar acolo in lei fara zecimale (rotunjite)
Se vede acolo pe coloana lui 2022 suma incasata pe Compagno, tva-ul a mers la Stat.
1. Au castigat mai multi bani din drepturi tv (1,67 milioane) in 2023 fiindca s-au clasat mai sus fata de 2022 (1,2 milioane).
2. Bilete au vandut (declara ) mai putin ca in 2022- 168 mii euro.
3. Tricouri, esarfe, carnaciori ...etc in jur de 100 mii euro
4. Sponsorizari si publicitate 479 mii euro (nu e exclus sa-si fi dat singuri bani in parte)
Venituri totale: 2,77 mil euro din care cum spuneam drepturi tv 1,67 mil.
Cheltuieli totale: 6,8 milioane euro (asta a fost bugetul lor secret) din care 4,4 milioane salarii
Pierderea: 6,8 milioane (cheltuieli) - 2,77 milioane venituri = [u]4,03 milioane euro PIERDERE[/u]
De unde a suportat pierderea ?
In cazul in care n-a primit vreun avans pentru jumatatea cealalta de balta (desi mi-e greu sa cred) din banii pe care trebuia sa-i vireze ANRP dupa ce acoperea paguba la Stat si la creditorii ceilalti. Eu zic ca i-au ramas 2 milioane si poate s-a miluit Piturca de el si i-a mai dat niste bani din aia 7 milioane... Cred ca s-au inteles ei cumva ...

In partea a 2-a a situatiilor (Bilantul) Pierderea este trecuta cum trebuie intre paranteze. Se mai pot ciupi informatii si de acolo dar ramane pe maine...Se poate clarifica si problema cu banii de unde i-a avut.
le... WOOOW, m-am uitat putin peste bilant (mai sus m-am referit la contul de profit si pierdere)... Se pare ca o mare parte din pierderea lui Mititelu nu e acoperita din surse personale (prea putin se pare)...A inceput sa lase din nou datorii neplatite la Stat. Pierderea lui e neacoperita in mare parte. Incep belele pentru Mititelu. Detaliem maine seara.... Noapte buna !
Fişiere ataşate
Bilant FcKalu 2023.jpg

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3509
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Freestate » 13 Mar 2024, 08:09

https://adevarul.ro/stil-de-viata/semna ... 09513.html
:)(
Luati si analizati semnatura Mititelului. Anii trecuti cand era in puscarie am analizat semnatura lui JR si n-a iesit deloc bine...
Fişiere ataşate
Clipboard01.png
Clipboard01.png (18.8 KiB) Vizualizat de 486 ori

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3509
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Freestate » 13 Mar 2024, 17:20

Contrar zvonurilor ca ar fi fost neplatiti de luni bune ...datoriile catre salariati (1.959.266 lei) adica 391,8 mii euro par in marja lunara, adica apar in sold exact salariile lunii decembrie care se platesc in ianuarie.
Aproape duble fata de anul trecut sunt datoriile catre bugetul statului (4.582.646 lei) adica 916.4 mii euro ceea ce reprezinta cateva luni de neplata. Au crescut in 2023 cu 400 mii euro.
Pozitia "Alte datorii, subventii si venituri in avans" care inregistreaza o crestere imensa fata de anul trecut ...de la 831.325 lei la 3.858.048 lei adica vreo 600 mii euro adica ...de platit.
Ce este interesant ...in prima faza acum 2 ani facuse o majorare de capital social pana la 10.480.060 lei ... in 2023 capitalul social a crescut la 22.479.940 lei ...adica cu 2.4 milioane de euro ...care intra in marja pe care o astepta el de la ANRP pe persoana fizica, pentru ca despagubirile pentru terenurile de sub Craiovita incasate pe firma falimentara care exced datoriile la Buget si creditori au ajuns in buzunarul lui Mititelu.
Deci pierderea din 2023 in suma de 4.03 mil euro este formata din:
1. cresterea de capital (banii de la ANRP presupun) 2,4 mil euro + 556 mii euro adusi ca ...creditor = 2,95 mil euro
2. 600 mii + 400 mii (neplatiti la stat) = 1 mil euro
3. 50 mii (in plus in casierie fata de anul trecut) = 50 mii euro
Total 4 milioane euro din care 1 milion inca este dator.
(contabilitatea noastra iti da voie sa inregistrezi o cheltuiala chiar daca banii urmeaza sa fie platiti in perioada urmatoare: ex. statul de salarii ...sumele intra pe cheltuieli dar tu le platesti peste 6 luni)
Deci Mititelu a facut rost in 2023 de 3 milioane de euro cu care si-a platit DEFICITUL bugetar.
Nu i-au ajuns...a preferat sa plateasca jucatorii si sa lase datoriile la stat neplatite, semn ca incepe sa aiba probleme financiare.
Facand asta si-a dorit un loc mai bun in liga, jucatorii sa joace sa nu aiba probleme financiare....Dar a dat chix. E la retrogradare.
De ce capitalizeaza si nu imprumuta societatea ? Credite vad ca nu a luat de la banci. Pentru banci ar fi contat aspectul.
Probabil pentru licentiere...chiar daca prezinta datorii, manualul de licentiere le-o acorda "credit" (banuiesc, nu stiu sigur) celor care au capital mare.
Cat a bagat Mititelu pana acum in noua firma ...care dateaza din 2013 (a fost infiintata in paralel cu falimentara ...pentru asigurarea "continuitatii") ?
22.479.940 capital social + 39.263.410 (sume imprumutate in calitate de creditor) = 61.743.350 lei adica ...vreo 13 milioane euro la un curs mediu al ultimilor 7 ani.
Fişiere ataşate
Bilant FcKalu 2023 2.jpg

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Iancu Magheru » 13 Mar 2024, 18:13

Să înțelegem că e pe minus cu 7 milioane de euro? Pentru că ceva venituri a avut totuși, din drepturi tv și vânzarea lui Compagno.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3509
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Freestate » 13 Mar 2024, 18:32

Nu man, 4 milioane in 2023 ...Diferenta dintre veniturile totale si cheltuieli totale = pierderea 20.119.277 lei adica 4 milioane de euro...
Si prima pagina si a 2-a reprezinta acelasi an, aceeasi pierdere, nu se cumuleaza....din a doua pagina reiese de unde a fost suportata pierderea daca a fost suportata.
Sunt doua aspecte diferite. Din contul de profit si pierdere citesti pierderea , suma ei iar din bilant a doua pagina iti dai seama de structura ei ca ...sursa de unde a fost suportata.

Eu am facut calculul doar pentru 2023
Pe total stranse de-a lungul anilor ... Mititelu are datorii de 11.359.844 lei ( 2,2 milioane euro) pe care trebuie sa le achite catre altii, pentru ca are si datorii care trebuie sa le achite catre sine (acea creditare de societate) dar alea in mod normal nu le consideram datorii care sa-l destabilizeze financiar.
Cand ai deja datorie la terti 2,2 milioane euro din care 1 milion s-a strans doar in 2023 inseamna ca a ajuns la fundul sacului.
Dar Mititelu mai are juma de balta pe care o s-o dea mai scump decat prima jumatate si mai are terenurile de la baza...
Speranta lui in urmatorii ani este ca noi vom disparea, ca el ne va lua locul exclusiv pe Oblemenco si la baza noastra din Lunca si ca isi va putea vinde linistit si terenurile de la baza lui...

Avatar utilizator
iuli
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 13 Mar 2005, 19:22

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de iuli » 14 Mar 2024, 11:08

Freestate scrie:
13 Mar 2024, 18:32
Nu man, 4 milioane in 2023 ...Diferenta dintre veniturile totale si cheltuieli totale = pierderea 20.119.277 lei adica 4 milioane de euro...
Si prima pagina si a 2-a reprezinta acelasi an, aceeasi pierdere, nu se cumuleaza....din a doua pagina reiese de unde a fost suportata pierderea daca a fost suportata.
Sunt doua aspecte diferite. Din contul de profit si pierdere citesti pierderea , suma ei iar din bilant a doua pagina iti dai seama de structura ei ca ...sursa de unde a fost suportata.

Eu am facut calculul doar pentru 2023
Pe total stranse de-a lungul anilor ... Mititelu are datorii de 11.359.844 lei ( 2,2 milioane euro) pe care trebuie sa le achite catre altii, pentru ca are si datorii care trebuie sa le achite catre sine (acea creditare de societate) dar alea in mod normal nu le consideram datorii care sa-l destabilizeze financiar.
Cand ai deja datorie la terti 2,2 milioane euro din care 1 milion s-a strans doar in 2023 inseamna ca a ajuns la fundul sacului.
Dar Mititelu mai are juma de balta pe care o s-o dea mai scump decat prima jumatate si mai are terenurile de la baza...
Speranta lui in urmatorii ani este ca noi vom disparea, ca el ne va lua locul exclusiv pe Oblemenco si la baza noastra din Lunca si ca isi va putea vinde linistit si terenurile de la baza lui...
ma indoiesc de faptul ca i-ar mai plati cineva cat i-a platit Nepi pe teren,in niciun caz nu va vinde mai scump in perioada urmatoare.Si stie si el,pt ca nu-i plateste unei vecine 200000 euro pe un teren la jumatate de pret din ce-a vandut el la Nepi.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 641
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de White&Blue » 14 Mar 2024, 11:13

El nu si-a platit datorii pentru imprumuturi pe care le-a facut prin Craiova inainte sa vanda terenul, si pe cel putin unul din cei care i-au dat bani, il amageste ca ii da o bucatica din teren in schimbul datoriei.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2145
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de fanatic16 » 15 Mar 2024, 12:47

fanatic16 scrie:
01 Mar 2024, 23:53
Pare ca se premediteaza retrogradarea si obișnuirea fanilor booveni cu ideea b ului.
E bine pentru noi, sunt șanse mari sa jucam ultimul meci cu ei, nu se știe dacă mai exista și la anu.
Păcat ca jucătorii noștri de baza au 3 galbene și dacă ne lipsește Mitrita/Houri e groasa.
E păcat sa nu le dai un 3 4 la 0 asa de adio,trebuie determinarea din meciul cu petrolul sa îi [*****].
Chelul se plânge ca ii lipsesc mâine 5 titulari, sa nu se refacă brusc tot lotul la meciul cu noi.
Am avut dreptate, brusc tot lotul a fost valid pentru meciul cu noi, singurul indisponibil fiind van durmen care era accidentat grav din iarna.
Chelul a menajat greul apărării cu muta sa ne ia prin surprindere dar când Campanu îți ridiculizează apărarea e clar ca trebuie sa pici în b. :))
Lafel am avut dreptate și ca ne va fi greu fără unul din Mitrita și Houri, pai cu Houri în locul lui Anzor defilam, noi am început meciul numai cu mijlocași defensivi, nu avea cine sa facă jocul. Caii sa zică mersi ca nu le-am dat 3-1 la ultima faza, darămite dacă era Houri și discutam acum de vreun set.
Cineva dădea exemplu pe fb pe astra, parca Toni Sorica, referitor la faptul ca au început playoutul pe 9 cu nuj cate puncte avans de locul 15 și deși au făcut 4p în primele 2 etape au retrogradat direct, în ciuda faptului ca aveau în lot jucători ca Vali Gheorghe, Stahl, Montini, Găman, etc.
Și un exemplu îl mai dau eu, anul trecut chindia a terminat sezonul regulat cu 32 de p pe loc de baraj și a retrogradat direct. Boovenii au terminat anul asta cu 31 de p regulatul. :))

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2504
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de marius_vl » 15 Mar 2024, 16:22

fanatic16 scrie:
15 Mar 2024, 12:47
fanatic16 scrie:
01 Mar 2024, 23:53
Pare ca se premediteaza retrogradarea si obișnuirea fanilor booveni cu ideea b ului.
E bine pentru noi, sunt șanse mari sa jucam ultimul meci cu ei, nu se știe dacă mai exista și la anu.
Păcat ca jucătorii noștri de baza au 3 galbene și dacă ne lipsește Mitrita/Houri e groasa.
E păcat sa nu le dai un 3 4 la 0 asa de adio,trebuie determinarea din meciul cu petrolul sa îi [*****].
Chelul se plânge ca ii lipsesc mâine 5 titulari, sa nu se refacă brusc tot lotul la meciul cu noi.
Am avut dreptate, brusc tot lotul a fost valid pentru meciul cu noi, singurul indisponibil fiind van durmen care era accidentat grav din iarna.
Chelul a menajat greul apărării cu muta sa ne ia prin surprindere dar când Campanu îți ridiculizează apărarea e clar ca trebuie sa pici în b. :))
Lafel am avut dreptate și ca ne va fi greu fără unul din Mitrita și Houri, pai cu Houri în locul lui Anzor defilam, noi am început meciul numai cu mijlocași defensivi, nu avea cine sa facă jocul. Caii sa zică mersi ca nu le-am dat 3-1 la ultima faza, darămite dacă era Houri și discutam acum de vreun set.
Cineva dădea exemplu pe fb pe astra, parca Toni Sorica, referitor la faptul ca au început playoutul pe 9 cu nuj cate puncte avans de locul 15 și deși au făcut 4p în primele 2 etape au retrogradat direct, în ciuda faptului ca aveau în lot jucători ca Vali Gheorghe, Stahl, Montini, Găman, etc.
Și un exemplu îl mai dau eu, anul trecut chindia a terminat sezonul regulat cu 32 de p pe loc de baraj și a retrogradat direct. Boovenii au terminat anul asta cu 31 de p regulatul. :))
sper sa "defilam" si maine seara la Cluj cu Houri in locul lui Anzor, ne trebuie 3 puncte pt a mai spera la titlu, si ar fi o mare dezamagire daca bulgarul ar juca defensiv, cu Cretu, Mateiu si Anzor titulari!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Paul » 19 Mar 2024, 06:10

Ia uite-l pe Huidu cum le stie el pe toate ca un om batran:

El e cu leii adevarati, nu cu echipa sistemului, adica ar trebui un amendament la FMSP, ca sa fie inclusi in urare si cei ca Huidu.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Bobby » 19 Mar 2024, 06:45

Paul scrie:
19 Mar 2024, 06:10
Ia uite-l pe Huidu cum le stie el pe toate ca un om batran:
https://www.facebook.com/fcucraiovaoffi ... 527984418/
El e cu leii adevarati, nu cu echipa sistemului, adica ar trebui un amendament la FMSP, ca sa fie inclusi in urare si cei ca Huidu.
Are asa un feeling de discurs al lui Hitler in buncarul din Berlin in Aprilie 1945 promitind victoria finala.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Paul » 19 Mar 2024, 07:52

Asa sa fie, si sa inceapa impartitul fiolelor cu cianura!

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3509
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Freestate » 19 Mar 2024, 07:55

Paule, il atarnasi pe chelbosul ala pe toata pagina...! Io daca dau un link apare in hyperlink la voi apare placinta pe toata pagina.
Ce dreq mi-ati facut la contul asta ?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Mititelu la judecata poporului!

Mesaj de Paul » 19 Mar 2024, 10:43

Freestate scrie:
19 Mar 2024, 07:55
Paule, il atarnasi pe chelbosul ala pe toata pagina...! Io daca dau un link apare in hyperlink la voi apare placinta pe toata pagina.
Ce dreq mi-ati facut la contul asta ?
Vad si eu ca asa imi iesi dar eu luai linkul si ii dadui paste, acum stai sa vad daca pot sa scot personajul labartat si sa pun doar linkul, dadui de pe telefon, o merge mai bine de pe laptop.

Nu stiu vere ce sa ii fac si cum sa ii fac, indiferent cum, imi pune toata placinta aia - uite cum pun eu, link curat...
Fişiere ataşate
HuiduUCV.JPG

Scrie răspuns