Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 31 Oct 2013, 21:26

Va salut! Deschid acest nou topic cu un scop precis: doresc ca aici sa postam articolele de presa care privesc subiectul Universitatea Craiova si sa dicutam civilizat pe marginea acestor subiecte! Va rog sa postati aici articole, editoriale sau chiar preluari de pe anumite blog-uri (ca tot e la moda) unde este dicutat subiectul Universitatea Craiova. Va rog totodata sa postati link-ul sau/si sursa acelei postari. Nu are rost sa aglomeram anumite topicuri (cum sunt cele ale meciurilor sau cele dedicate exclusiv unui anumit subiect) pentru a pune acolo aceste articole.

O sa postez mai jos doua preluari de pe blog-urile a doi ziaristi GeSePe, Maria Andrieş si Ovidiu Ioaniţoaia.



[center]Nașu’ și primărița în aceeași barcă[/center]

În stilul obișnuit de a încurca și mai tare niște ­lucruri oricum încurcate, Comitetul Executiv a mai votat două decizii aberante. A lăsat liber la datorii în sensul în care grupările vor ­primi licență pentru stagiunea 2013-2014 indiferent dacă ­și-au achitat ori nu obligațiile față de bugetul de stat.

Pe de altă parte, a eliminat prevederea conform căreia un club care solicită licență pentru Liga 1 trebuie să aibă minimum 3 ani vechime. Nu se mai ține cont de vechime.

Par niște înlesniri și chiar sînt, numai că înșelă­toa­re, pe termen scurt, nu mediu și cu atît mai puțin lung. În ideea că mai devreme sau mai tîrziu, dar în mod cert într-un anume moment, clubul va fi silit să plătească taxele și impozitele restante sau, în caz contrar, să dispară. El cîștigă timp, dar nu rezolvă chestiunea de fond. Practic, își amanetează viitorul, dînd pe mere ce-a luat pe pere!

Referitor la chestiunea cealaltă, surse federale autorizate susțin că modificarea a fost determinată de ascensiunea ex-Damilei Măciuca, în prezent CSM Rm.Vîlcea, formație fără 3 ani de activitate, dar ­care amenința să urce chiar în Liga 1. Să fiu iertat, dar nu schimbi o regulă valabilă pe plan internațional pentru o singură echipă, fie ea și impetuoasa Damila! CEx a făcut-o însă tocmai ca s-o recompenseze pe Lia Olguța Vasilescu pentru serviciile aduse FRF, pentru fidelitate. Evident încîntat că și-a găsit un partener în dușmanul de altădată, Mircea Sandu a și decla­rat deunăzi că “sînt două echipe din Craiova și, dacă promovează, au acum dreptul amîndouă să promoveze, nici o problemă”.

Nașu’ se consideră mai deștept decît e, iar pe noi ne ia de fraieri încercînd să ne convingă că hotărîrea cu pricina servește ambelor grupări din Bănie! E un fals, e o mistificare, e o șmecherie. Punctual, modificarea o avantajează exclusiv pe CS Universitatea, club care s-a înființat recent, ori s-a reînființat, și căruia îi lipsesc, logic, 3 ani de vechime. La rîndu-i, FC Universitatea, moștenitoarea Craiovei Maxima, a funcționat neîntrerupt în ultimele decenii, exceptînd intervalul 2011-2013 în care a fost eliminată din circuit, dezafiliată abuziv, la intervenția lui Mircea Sandu.

Nu poți să afirmi că o echipă n-a existat cînd tu însuți ai decapitat-o, îți trebuie mult tupeu pentru așa ceva, multă obrăznicie!

În sfîrșit, pentru a vă lămuri că Mircea Sandu și Lia Olguța Vasilescu vîslesc în aceeași barcă, priviți facsimilul de mai jos: e hîrtia prin care, stupefiant, Primăria Craiovei renunță la despăgubiri de două milioane de euro, cît estimase cînd s-a înscris ca parte civilă alături de Mititelu contra Federației, dar și prin care primărița garantează că onor Consiliul Local, care încă nu se întrunise, va vota cum îi dictează dînsa, la ordin, nicicum altfel! Clar că o mînă spală pe alta, temă asupra căreia vom reveni.
http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2013 ... 99i-barca/
Primarul care nu crede în justiţie
Judecătorii au primit indicaţii cu ce echipă din Craiova trebuie să ţină

Presiunile asupra judecătorilor au şanse să devină pe la noi un sport mai popular ca fotbalul. După ce şeful Guvernului afirmă despre Curtea Constituţională că “sprijină evaziunea fiscală” sau descrie condamnarea penală a unui finanţator din fotbal drept “un sacrificiu”, la ce să ne aşteptăm? La asta: primarul Craiovei ameninţă un judecător, pentru că nu-i convine decizia lui.

Este vorba despre disputa legată de Stadionul “Ion Oblemenco”. Tribunalul a decis că echipa FC Universitatea are drept de folosinţă asupra lui, Primăria Craiova s-a opus. Edilul Lia Olguţa Vasilescu a ieşit în conferinţă de presă, ca-n filmele cu avocaţi americani, şi a anunţat, ca-n filmele cu procurori italieni, că-l va reclama pe magistratul Tiberiu Hartman la Consiliul Superior al Magistraturii. Motivul? “Joacă fotbal cu adjunctul lui Napoli”, antrenorul Universităţii. Primarul l-a acuzat pe judecător şi că a sustras probe de la dosar: “Brusc, de la dosar a dispărut înregistrarea de la şedinţă pe care noi am solicitat-o şi nu se mai găseşte!”. Aşadar, joacă fotbal cu cine nu trebuie şi înregistrează la dosar doar probe pe care le consideră relevante.

Judecătorul Tiberiu Hartman n-a convocat conferinţă de presă, să ceară respect, să facă o demonstraţie de discernămînt, să-şi susţină integritatea. Oamenii legii nu dispun de mijloacele politicienilor de a-şi fabrica şi proteja imaginea. Aşadar, Tiberiu Hartman n-a răspuns provocărilor primarului. N-a dezminţit că “joacă fotbal cu adjunctul lui Napoli”. Nu şi-a justificat în public sentinţa, n-a înşirat probele din dosar în piaţă, lîngă taraba cu Monitorul Oficial. Sentinţele judecătoreşti nu pot fi discutate competent decît de alţi judecători.

Ce poate face un magistrat cînd e ameninţat cu reclamaţii şi calomniat, la intimidare, de un primar? Ce-a făcut judecătoarea pe care un interlop a ameninţat-o din închisoare? Acesta ceruse să fie “aranjată” pentru că s-a opus eliberării lui condiţionate. Ce putea face? Tam-tam în nici un caz. Îşi poate face meseria, suportîndu-i riscurile, în continuare.

Se presupune că un primar ales prin vot democratic va apăra democraţia şi principiile ei, de pildă, principiul separării puterilor în stat. Se presupune că nu va intimida judecătorii, nu-i va ameninţa, nu-i va denigra, nu-i va face albie de porci în conferinţe de presă. Un primar ales prin vot democratic trebuie să aibă un discurs responsabil, civilizat, onest, chiar şi cînd se exprimă despre echipa rivală de fotbal.

E adevărat că Lia Olguţa Vasilescu a fost, la rîndul ei, ameninţată, defăimată şi insultată, în urma implicării în “războiul Craiovelor”. Dar de la ea, ca stîlp al puterii locale, se aşteaptă altceva, nu să “aranjeze” din vorbe judecătorii.

Cînd afirmă despre un om al legii că nu este demn de încredere, pentru că “joacă fotbal cu adjunctul lui Napoli”, la ce să ne mai aşteptăm? Să iasă în conferinţă şi să critice fiecare sentinţă judecătorească defavorabilă Primăriei Craiova sau echipei de fotbal pe care o susţine! Să spună despre cutare magistrat că ţine cu Dinamo sau că are un tricou cu Steaua acasă etc, etc… Da, la asta ne aşteptăm. Trist pentru fotbal, grav pentru statul de drept, dar adevărat.

Semnalul a fost dat: totul e permis, nu doar pentru interlopi, în materie de influenţat verdictele. Ăsta-i meciul.

http://blogsport.gsp.ro/andries/2013/10 ... -justitie/

Din punctul meu de vedere, mi se par niste articole concepute "cu dedicatie" pentru CS Universitatea Craiova. Ioanitoaia se autodepaseste - doua articole in 24 de ore contra CS-ului, fara a face vreo remarca negativa la adresa echipei brutarului (si a familiei lui).

PS: Daca exista vreun topic similar, rog moderatorii sa mute aceasta postare acolo si sa stearga acest post!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 06 Noi 2013, 01:40

Familia Păunescu a cedat imnul "Cîntec pentru Oltenia" echipei CS U Craiova! » Mititelu contraatacă

UPDATE 20:45 / Adrian Mititelu a comentat şi el cedarea imnului de către Andrei Păunescu pentru CS U Craiova:

"Lui Andrei Păunescu i-au plăcut mai mult banii decît alte lucruri mai importante. S-a alăturat unui club de infractori, batjocoreşte memoria tatălui său.

E o absurditate să cînte despre Universitatea Craiova şi să fure alţii imnul. Noi sîntem coautori ai imnului. Legal, nu au cedat nimic, e o vrăjeală.

Ambele părţi au avut de cîştigat de pe urma imnului. Pe Adrian Păunescu refrenul acestui imn l-a făcut atît de iubit în Oltenia şi i-a adus notorietate, n-aveam de ce să-i mai şi plătim pentru el", a spus Adrian Mititelu la Fanatik Show.

***

Site-ul oficial al CS Universitatea Craiova a publicat în această după-amiază un comunicat prin care Andrei Păunescu anunţă că a decis să cedeze "cu titlu gratuit" imnul "Cîntec pentru Oltenia" echipei Primăriei.

Iată comunicatul lui Andrei Păunescu:

Astăzi, 5.11.2013, eu, Andrei Alexandru Păunescu, fiu al poetului Adrian Păunescu, împreună cu membri ai familiei Păunescu, anunţ public cedarea cu titlu gratuit a imnului „Cântec pentru Oltenia“ echipei Clubul Sportiv Universitatea Craiova.

Consider că este clubul care poate să reînvie legenda şi spiritul Craiovei Maxima, echipa căreia imnul i-a fost adresat de la bun început.

Club Sportiv U Craiova SA are exclusivitate pentru folosirea versurilor, nicio altă formaţie neavând dreptul să-l folosească.

Este cântecul pe care tatăl meu mi l-a încredinţat spre a-l cânta pe scena Cenaclului Flacăra şi pe care îl cânt şi în prezent în toată ţara şi nu numai.

Mă alătur unor nume ca Silviu Lung, Gheorghiţă Geolgău, Corneliu Stroe, Nae Ungureanu, Nicolae Negrilă, Gheorghe Craioveanu, Pavel Badea, Ovidiu Stângă etc, în sprijinul dezinteresat şi sincer pentru echipa unui oraş de poveste.

În încheiere, aş vrea să îndemn milioanele de suporteri olteni să se unească în susţinerea unor valori care ne-au caracterizat mereu: decenţă, pasiune, ambiţie, etică, profesionalism şi dorinţa de a fi cei mai buni.

Doar aşa Universitatea Craiova poate să renască!

Andrei Alexandru Păunescu
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 09 Noi 2013, 14:17

Am observat azi ca ambele ziare de sport din Romania au boicotat transmiterea fazelor de la meciul Universitatii Craiova de la Mioveni. Mie mi se pare o atitudine de oameni prost crescuti!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

DoRyN

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DoRyN » 09 Noi 2013, 14:19

Nu cred asta, poate nu au avut corespondenti la acest meci.

Dtristan
fanatic
fanatic
Mesaje: 1155
Membru din: 26 Apr 2006, 22:01

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de Dtristan » 09 Noi 2013, 14:22

Pe GSP a fost un livetext intarziat, sper sa nu gresesc....http://ligab.gsp.ro/stiri/10746/livetex ... aiova.html
IAr Prosport are sectiune separata cu ligile inferioare. Sunt cam cei mai informati, au destule stiri acolo. Azi au fost in parametrii normali, livetext intarziat dar obisnuit ca in fiecare etapa....nimic preferential!
Unii au cantitate altii au calitate! Cantitatea se cumpara, calitatea se castiga!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 09 Noi 2013, 14:25

Sa fim seriosi! Au stiut cu precizie orice schimbare facuta. In plus, Pitestiul nu e in somalia, ci la ceva mai mult de 100 de km de Bucuresti. Nu pot sa cred ca ambele ziare duc lipsa de corespondenti locali la o aruncatura de bat de Bucuresti. Eu tind sa cred ca e rea vointa! Pana si fanatik, ziarul de casa al booveanului, a postat cateva din fazele importante!
In min 25 nu era afisat nimic pe live-ul de la GSP, iar pe cel de la ProSport era afisat numai minutul cu golul lui Curelea.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de romaad » 09 Noi 2013, 14:46

DeuxEx scrie:Sa fim seriosi! Au stiut cu precizie orice schimbare facuta. In plus, Pitestiul nu e in somalia, ci la ceva mai mult de 100 de km de Bucuresti. Nu pot sa cred ca ambele ziare duc lipsa de corespondenti locali la o aruncatura de bat de Bucuresti. Eu tind sa cred ca e rea vointa! Pana si fanatik, ziarul de casa al booveanului, a postat cateva din fazele importante!
In min 25 nu era afisat nimic pe live-ul de la GSP, iar pe cel de la ProSport era afisat numai minutul cu golul lui Curelea.
aia de la gesepe au un pseudolive... asa lipsit de informatii e mereu. Nici nu merita sa te uiti. liga2.ro e mai ok, dar si acolo informatiile apar de regula cu intarziiere.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 09 Noi 2013, 14:52

Pai aia e problema, ca pe liga2.ro (aka Prosport) nu a aparut nici macar un rand despre evolutia echipelor in afara golului si a schimbarilor.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de george_7002 » 24 Noi 2013, 06:19

Propun sa facem o lista cu jurnalisti,televiziuni,ziare,site-uri,emisiuni etc.
care pe linie de partid sau din alte interese meschine
deformeaza realitatea in cazul Clubului Sportiv Universitatea Craiova... sa stim si noi unde sunt "tonomatele".
Incep eu:
1.un grup din redactia sport a PRO TV si SPORT.RO
cei cu "CRAIOLGUTA" nu le stiu numele... poate le aflati voi, astia sunt clar pe linie de pardid anti USL fac campanie oameni... la datorie ce sa faci;
2.cativa terminati de la GSP dupa parerea mea sunt niste gainari alearga si ei in speranta ca prind un ban prin
santaj media
cam atat in presa nationala... nu stiu la Dolce cum sta treaba, nu urmaresc reteaua lor

PRESA LOCALA
1. Vestita Editie Speciala... nu are rost sa mai comentam
2. Vestitul Toni Sorica de la Digi 24 Craiova... nu il inteleg pe om
3. O parte importanta din CRAIOVA FORUM... oamenii sunt de la pdl ce sa le ceri?
4. Ora de dolj cu vestitul Petre Cojocaru de la Craiovaniuz... no comment
5. Vestitul "Greere" de la GhidSportiv prieten bun cu Gogosica

toti baietii de mai sus au contribuit din plin la injuraturile adresate lui Craioveanu, Stanga, Badea,Lung,Cartu etc. sambata seara, ei au cerut asta pe un ton agresiv pe canalele media de care dispun.
Sigur ca au dreptul sa faca ce vor si sa fie platiti de cine vor, dar si noi avem dreptul sa stim adevarul
asa ca astept completarea listei de mai sus cu alti deformatori de opinie.
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de Pacala » 06 Dec 2013, 19:21

Curtat de oficialii CSU Craiova de a se alatura echipei lor, Ilie Balaci a oferit un raspuns care nu mai lasa loc de nicio interpretare.“Mă aşteaptă ca ce? De imagine? Nu, merci! Îl au pe Gică Craioveanu. Ce, vor doi oameni pentru imagine? Meseria mea e de antrenor sau să îmi ofere postul de manager general, ca Alex Ferguson, Mourinho, dacă mă vor! El să coordoneze, el să antreneze, el să transfere. Și vreau să-i mai spun lui Badea că eu nu am jucat doar cu CS Universitatea pe piept, am jucat şi cu leul pe piept. Aşa că la ora actuală, de imagine, e exclus să mă duc la CS!”, a spus Balaci pentru Fanatik.

Cel supranumit “Marele Blond” a sustinut dintotdeauna ca adevarata Universitatea Craiova este echipa aflata sub conducerea lui Adrian Mititelu, chiar daca relatia dintre cei doi nu a fost de multe ori foarte apropiata.

raspuns dedicat baietilor din celula de criza care au ales sa-si urasca cu furie echipa favorita, sa-si urasca prieteni, amici poate chiar si rude numai pentru ca nu-l suporta pe actualul patron. Un grup care traieste intr-o lume imaginara, doar pe internet (La stadion s-a vazut clar citi sint :-) )si se hraneste cu ura. Ei stau pe forum si socotesc ce procese are mititelu, embleme .... ce ziaristi, ce suporteri, ce fotbalisti au ales sa nu sustina ciudatenia csu-flacara scornicesti frf. Nu e mai usor sa va numarati pe voi? sinteti citiva :lol:
ce mai soc
Last edited by Pacala on 06 Dec 2013, 19:35, edited 1 time in total.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de stuparu_alexandru » 06 Dec 2013, 19:27

du-te ba si culca-te ca iar ti-ai depasit ora
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DarkComy » 06 Dec 2013, 19:38

Pacala scrie: (...)raspuns dedicat baietilor din celula de criza care au ales sa-si urasca cu furie echipa favorita, sa-si urasca prieteni (...)
Din cate am observat, nu noi suntem aia care injuram suporterii de la cealalta formatie din Craiova/Severin/Rosiori sau care le umplu "frigiderul de carne" :-)
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

DoRyN

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DoRyN » 06 Dec 2013, 19:40

Bai Pacala, de ce citezi selectiv? De Mititelu ce zice Balaci in articolul ala? Dar de debutul juniorului?


Trimis de pe iPad folosind Tapatalk

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de _T@V_ » 07 Dec 2013, 18:42

Am gasit pe FB un text bun! Nu e chiar presa, dar ... daca-i bun, e bun!
=================================
FC Booveni
Breaking News: După mai multe luni de conflict deschis, Adrian Mititelu a ajuns la un acord cu suporterii din Peluza Sud (Periniţa) :laughing: . Termenii înţelegerii sunt avantajoşi pentru ambele tabere. Mititelu s-a înţeles cu suporterii să nu-l mai înjure decât cu trimitere la forme de sex normal, fără perversiuni şi niciodată între persoane de acelaşi sex.

“Clar, ies din discuţie înjurăturile de mamă, de familie şi de biserică, le-a explicat Mititelu reporterilor.

Singurele înjurături permise sunt cele cu tentă heterosexuală, înjurăturile care fac trimitere la relaţiile dintre un bărbat şi o femeie. Suporterii vor mai avea voie să facă mişto de trecutul de ospatar al lui Mititelu, de felul în care vorbeşte şi de prostia de care dă dovadă.

„Clar, ospatar incult au nevoie să-mi spună”, a precizat Mititelu.

Mititelu a explicat că înţelegerea cu suporterii cuprinde doar înjurăturile care îl au pe el ca ţintă.

“De Marcel Iancu pot spune ce vor, dă-l în pAula mea de slugă”, a încheiat Mititelu.
====================================
:laughing: Hai, sarbatori fericite tuturor!
PS: mai putin boovanului! :)(

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de Bobby » 08 Dec 2013, 01:45

Presa de simbata, 7 decembrie, a prezentat petrecerea de sfintul Nicolae a Craiovei Maxima :

http://micapi.ro/articole/administratie ... -nova.html

A fost frumos sa-i vedem (aproape) pe toti acolo. Ilie pare ca a stat la discutii toata noaptea cu Stroe : or fi discutat ei despre palmares, care e adevarata Craiova, steme etc :-)

E bine sa vezi ca oameni - chiar cu opinii diferite - pot fi civilizati unul cu altul...

Închis