Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 01 Dec 2014, 00:22

Pana si fanatik i-a dat cu tifla lui Ajica:

[center]Unde se va opri Craiova Cosmica?[/center]
A fost, pe vremuri, Craiova Maxima. O echipă inegalabilă, care făcea să zboare spre cer mii de căciuli oltenești, la golurile din marile confruntări europene cu Fiorentina, Bordeaux sau Kaiserslautern. Nume precum Ștefănescu, Crișan (Dumnezeu să-i odihnească!), Lung, Negrilă, Tilihoi, Ungureanu, Balaci, Țicleanu, Donose, Irimescu, Beldeanu, Cămătaru, Cîrțu, Geolgău erau cunoscute pe toate maidanele României.

Craiova Maxima a murit însă puțin cîte puțin, iar în anii din urmă a fost dusă la groapă cu preoți și fanfară. Chiar dacă Adrian Mititelu, patronul Gură-Mare, a scos-o din cavou și a pus-o în geam ca să zică lumea că a înviat mătușa – veniți, cumetrelor, să vedeți minune ce nu s-a pomenit! -, biata Maxima era moartă de-a binelea, fără-de-lumină și nespovedită.

Cine credea că de sub lepedea rece va scoate capul, cîndva, o rudă vitregă a marii echipe de odinioară, capabilă să bage spaima în noua boierime a fotbalului românesc? Cînd au văzut-o bîntuind prin Lunca Jiului, precupeții au jurat că dacă n-o fi Petrache Lupu de la Maglavit, atunci sigur e vreun moroi care-și face damblaua băgînd în boală oameni cumsecade.

Moroiul nu era însă moroi, ci un ghem de ambiții pritocite în anii de restriște ai fotbalului craiovean și înțelept țesute pe o tibie a Craiovei Maxima (Sorin Cîrțu) și pe un peroneu al Craiovei post-Maxima (Emil Săndoi).

Revenirea Băniei în Liga I a fost însoțită de un oftat prelung, iar primele rezultate au confirmat neîncrederea: după șase etape, echipa antrenată de Jerry Gane ocupa ultimul loc, cu zero victorii, două remize și patru înfrîngeri, golaveraj 4-14, la care se adăuga eliminarea din Cupa Ligii (0-1 cu Rapid).

A fost momentul cînd în scenă au intrat Cîrțu și Săndoi. Ce a urmat ține de domeniul miracolului: 12 meciuri fără înfrîngere, dintre care 10 în campionat și două în Cupa României. Seria din campionat este incredibilă: Craiova nu s-a încurcat cu remize, ci a mers aproape numai din victorie în victorie. Iată: 1-0 (a) cu Oțelul, 2-0 (d) cu U Cluj, 1-0 (a) cu ASA Tîrgu Mureș, 1-1 (d) cu Dinamo, 1-1 (a) cu Concordia Chiajna, 3-2 (d) cu FC Brașov, 2-1 (a) cu FC Botoșani, 3-1 (d) cu CSM Iași, 2-0 (a) cu Rapid, 2-0 (a) cu Ceahlăul Piatra Neamț.

Bilanțul acestor ultime 10 etape este de-a dreptul fabulos: opt victorii, două remize, zero înfrîngeri, golaveraj 18-6! Adăugați, în acest interval de timp, și victoriile din Cupa României, 2-1 (d) cu CS Caransebeș și 2-1 (a) după prelungiri cu Viitorul Constanța, și aveți imaginea unei Craiove aflate în zodia succesului.

Redevenită echipa-fanion a Olteniei, Craiova a urcat pînă pe locul 4 și simte deja parfumul cupelor europene. Juveții tandemului Cîrțu-Săndoi sunt neînvinși de trei luni, ultimul lor eșec fiind usturătorul 0-5 în deplasare, pe 31 august, cu Astra Giurgiu.

Cifrele le zîmbesc lui Bălgrădean, Vătăjelu, Tîrnăcop, Brandan, Băluță, Ferfelea și Bawab: Craiova este liderul ultimelor 10 etape în Liga I. Ierarhie care arată astfel:

1. CS U Craiova 10 8 2 0 26p
2. Steaua 10 8 1 1 25p
3. CFR Cluj 10 6 2 2 20p
4. Petrolul 10 5 3 2 18p

După aceste cifre, pare să avem de-a face cu Craiova Cosmica. Să nu ne grăbim însă: actuala echipă din Bănie se află la ani-lumină de Craiova Maxima. Mai e nevoie de confirmări în competițiile interne (campionat + Cupă), dar și de un parcurs spectaculos în cupele europene, pentru a accepta chiar și o simplă comparație cu echipa din urmă cu trei decenii. Mai e nevoie și de jucători promovați în echipa națională, și de un stadion-vulcan ca pe vremuri…

Important e că s-a creat germenele unei construcții frumoase. Din acest punct, renașterea Craiovei chiar pare posibilă. Cu o condiție: să nu-și bage coada tot felul de drăcușori, mai mult sau mai puțin politici…

by Grigore Cartianu
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de george_7002 » 01 Dec 2014, 08:59

Domnul Mironica ne "onoreaza" cu un editorial :-D

http://blog.prosport.ro/mihai-mironica/ ... a-13677319
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

DoRyN

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DoRyN » 01 Dec 2014, 09:07

DeuxEx scrie:
by Grigore Cartianu
Grigore scrie despre sport acum ? Omul e nascut la Tg.Jiu :cool:

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Mesaj de _T@V_ » 01 Dec 2014, 11:12

Limbistul din Tg Jiu cam ramane fara obiectul muncii, caci peste 20 de zile i se termina mandatul celui mai lins koour de Gregoire. Si acum a inceput cautarea de noi tinte de supt. Omul e incercari, acum e pe fotbal, zilele astea mai gaseste el ceva... Omul nu va putea sa traiasca fara un koour de lins. Nu stie cum.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de george_7002 » 24 Feb 2015, 02:34

iauzi la moderatorul de la digi Moraru sau cum îl chemă... cică traim din banii lor de pe o zi pe alta... așa o fi bre? da ei oare din ce bani traiesc? oare din banii mei? așa e cănd vorbești fără să gândește... of, of, of... să nu mai zic că atata timp când nu au trasmis fotbalul asta de rahat cum zic unii începuseră să se clatine rău de tot și Tesari concedia la greu oameni de la digi :o
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 24 Feb 2015, 08:40

Deci, CSU Craiova joaca duminica cu steaua, dupa logica ziaristilor din Bucuresti... Pe bune, eu nu i-as mai primi la conferintele de presa!

Sent from LG G2

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de george_7002 » 24 Feb 2015, 08:52

george_7002 scrie:iauzi la moderatorul de la digi Moraru sau cum îl chemă... cică traim din banii lor de pe o zi pe alta... așa o fi bre? da ei oare din ce bani traiesc? oare din banii mei? așa e cănd vorbești fără să gândește... of, of, of... să nu mai zic că atata timp când nu au trasmis fotbalul asta de rahat cum zic unii începuseră să se clatine rău de tot și Tesari concedia la greu oameni de la digi :o
Deci revin... mai draga priete Moraru sau cum te cheama... eu abonat digi care plateste pe luna melioane la tine digi sunt sefu tau... eu am zis ca daca nu aduci liga 1 la digi asa cum am vorbit cand am semnat contractul cu digi nu iti mai dau banii tie ci la telekom... e clar prietene Morare? asa pareai un baiat calm bland... eee.. poate ai si tu probleme acasa cine stie ce are omul pe suflet... Sănătate multă tuturor!
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de DeuxEx » 10 Mar 2015, 17:37

www.csuc.ro:

Vă informăm că managerul general al Universităţii Craiova, Felix Grigore, va fi invitat marţi, de la ora 20:55, la emisiunea „Ora exactă în sport“, de la postul de televiziune Sport.ro. Conducătorul Ştiinţei va prezenta noutăţile de la clubul oltean.
Totodată, astăzi, de la ora 21:00, atacantul alb-albaştrilor Thaer Bawab va participa la emisiunea „Premier Sport“
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de muttley » 10 Mar 2015, 19:38

Nu stiu cat de bine e aceasta prezenta a lui Girgore, sigur aia o sa abordeze tema palmaresului etc, iar booveanul o sa fie pe telefon in regie. Pana acum am stat foarte prost la comunicare si cei care au fost prezenti prin emisiuni nu au oferite raspunsuri clare, mereu au lasat loc de interpretari.
Sunt tare curios sa aud ce zice Grigore, sa speram ca nu o sa fie facut praf de aia din emisiune.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de SLH » 10 Mar 2015, 19:43

Premier Sport pe ce canal e?

JustME

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de JustME » 10 Mar 2015, 19:47

pe 3tv parca era Premier Sport insa stirea e de ieri deci inteleg ca Bawab a fost ieri la emisiunea respectiva.

L.E. vai de capul meu ce hal de emisiune pe sport.ro, s-a sterpezit de plictiseala ecranul de la tv. nu stiu cat mai rezist sa ma uit.. ajunsei sa ma bucur cand vine pauza publicitara.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 11 Mar 2015, 09:25

Ce s-a discutat la emisiune? Am prins numai finalul...

Sent from LG G2

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de george_7002 » 11 Mar 2015, 10:45

JustME scrie:pe 3tv parca era Premier Sport insa stirea e de ieri deci inteleg ca Bawab a fost ieri la emisiunea respectiva.

L.E. vai de capul meu ce hal de emisiune pe sport.ro, s-a sterpezit de plictiseala ecranul de la tv. nu stiu cat mai rezist sa ma uit.. ajunsei sa ma bucur cand vine pauza publicitara.
.
.
.
vai de capul meu a fost praf emisiunea... astia nu isi mai revin curand... atat la ei cat si la digi mai ca le dadeau lacrimile ca suporterii stelei isi fac "clona" cu armata si adevarata steaua nu va mai putea juca in ghencea ci la buzau dar cu stadionul arhiplin(nu ca sunt penibili rau)... apropo desi in platou era invitat managerul Craiovei pe burtiera sacria doar de steluta si de javre am urmarit special... suntetiii praffff baaaaaaaaa miticilorrrrrrr ucv
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

JustME

Re:

Mesaj de JustME » 11 Mar 2015, 11:34

DeuxEx scrie:Ce s-a discutat la emisiune? Am prins numai finalul...

Sent from LG G2
absolut nimic interesant sau relevant.

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Universitatea Craiova - subiect de discutie in presa!

Mesaj de hanky panky » 11 Mar 2015, 11:49

avea babaciunea o panica
c-o da mititelul in denea
pentru anul "1948" de pe sapca
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Închis