Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 15:59

pai unde erau antrenorii in vara, cand nu s-au adus jucatori?! ca Sorin s-a apucat sa suspine abia mai deunazi.
Eu stiu unde le era mintea? Poate l-or fi dus cu vorba pana la inchiderea programului si cand s-o fi prins ca nu-i aduc jucatori a inceput sa tipe. habar nu am.

ba io ma vaitam si de aparatori. voiam 2. unul central si unul dreapta.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 16:02

Sorin mai bine suspina in vara nu dupa ce a plecat. daca suspini dupa ce ai plecat suspini degeaba. asa si cu nea Emil. tot respectul pt el dar daca o sa ne spuna dupa ce, Doamne fereste, pleaca faptul ca a fost o idee proasta indepartarea lu Tarnacop e cam tardiv.

asta cu dusul cu vorba tine si nu prea tine. daca pe tine ca antrenor te-au dus cu vorba atat de mult timp inseamna ca problema e la tine nu la aia.
blixa scrie: ba io ma vaitam si de aparatori. voiam 2. unul central si unul dreapta.
io ma vait de antrenori ca suspina dupa ce pleaca nu in timpul nasoliei.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 16:06

pai e clar ca a fost o chestie la antrenori, dar chiar nu gasesc o explicatie pentru faptul ca au acceptat situatia. poate e naspa rau in fotbalul nostru momentan si noi nici nu ne imaginam ce seceta de bani e.
si pe aci se dorea un striker, cred eu. Curelea e prea lent si are control slab al basicii pt asta, desi ar cunoaste partitura. si cred ca se mai dorea un mijlocas de creatie. nu stiu cum se numesc acus.
S-a rupt Brazda.

conStiinta

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de conStiinta » 06 Oct 2015, 16:15

Ce intelegi tu din faptul ca Sandoi zice ca avem lot subtire numeric? Ca el a hotarat plecarea lui Tarnacop si tot el a hotarat sa nu vina nimeni in locul celor plecati? Doar nu vrei sa iasa la tv si sa zica "patronii nostri au dat jucatori afara fara acordul nostru si nici nu-mi iau jucatorii pe care-i vreau/propun eu". Nu se face asa ceva in public! Asta ar insemna ca o sa fie somat sa plece (prin diverse motode mai mult sau mai putin etice), asa cum avem deja un precedent. Doar nu ai tras concluzia ca la Craiova antrenorii hotarasc plecarile si venirile jucatorilor?! E usor sa zici "dar de ce nu-si da demisia daca are doar 22 de jucatori" ... Asa poate o sa zici si prin iarna/primavara, cand poate o sa plece si Sandoi, ca n-a suspinat la timp ...n-o suspina el acum, dar zice ca nu are jucatori cu care sa fi putut merge si in cupa sau pentru un amical cu o echipa dintr-un campionat bun.

Mie mi se pare ca antrenorul semnaleaza o problema, catre conducere. Raspicat si elegant. Acum sa vedem ce face conducerea ...

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 16:19

dar e nasol daca dialogul are loc astfel. adica sunt de acord cu tine, Con, dar acest semnal de alarma ar fi just daca ar fi fost transmis si direct, in momentul plecarii jucatorilor.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 16:22

@Constiinta

eu am inteles ca antrenorii au tacut malc si au acceptat situatia. efectiv nu ma intereseaza cine face lotul si cine e responsabil pt plecari. daca antrenorul accepta situatia data, fiind constient ca in caz de nasoale oalele se sparg in capul lui, atunci foarte bine. dar sa ma scuteaza de suspine si explicatii dupa ce au fost dati afara.

mi se parea absolut NORMAl ca antrenorul echipei sa spuna "nu este normal sa ii reziliem contractul jucatorului x" daca el crede lucrul asta. faptul ca are contract cu clubul nu il face o drona lipsita de opinii. nu mi se pare normal sa taca atunci cand se produce rezilierea si sa devina vocal pe tema subtirimii lotului peste nush cata vreme. nu, daca atunci ai acceptat treaba asta accept-o si acum.

mie mi se pare ca antrenorii romani fug de raspundere ca dracul de tamaie. in plus nemultumirile legate de lot sunt cam tardiv de exprimat acum cand s-a cam terminat cu transferurile. genul asta de nemultumiri se exprima (cel mai bine) in perioada transferurilor..

conStiinta

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de conStiinta » 06 Oct 2015, 16:40

Pai stai mai asa, Tarnacop a plecat, parca, dupa ce s-a terminat perioada de transferuri. Trebuia Sandoi sa prevada ca cei care fac lotul o sa rezilieze cu Tarnacop sau cu ceilalti? Trebuia sa se planga de subtirimea lotului cand avea 25 de jucatori?! Iar in momentul de fata este antrenor si este vocal ACUM cand este cu sanse reale de a prinde Poff-ul. Este fix echivalentul lui "nu este normal sa ii reziliem contractul jucatorului x" de care zici tu, doar ca este spus intr-un mod mai elegant. Deci nu tace malc si nici nu te deranjeaza cu vociferari si suspine dupa ce a fost dat afara.
@blixa eu cred, si sper, ca exista un astfel de dialog direct cu felix, macar, daca la patroni nu se poate ajunge, in care i se spune care ar fi nevoile. Dar pe de alta parte, cand stii ca ai facut deja asta, in tandem cu Cartu, si astia au cerut raport al lui lincar si nu ti-au adus jucatori ptr ca e mai important raportul lui lincar, nu stiu cu ce sperante ai incepe tu, antrenor care nu conteaza in deciziile legate de veniri/plecari, un diloag cu conducerea.

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de hanky panky » 06 Oct 2015, 16:55

Săndoi: ”Obiectivul este să creăm o echipă pe care orice microbist, chiar și neutrii, s-o urmărească cu plăcere”

http://maximasport.ro/sandoi-obiectivul ... u-placere/
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

shark
membru
membru
Mesaje: 189
Membru din: 23 Sep 2015, 16:52

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de shark » 06 Oct 2015, 17:07

Bancu/Baluta pe stanga si Baluta/Ivan pe dreapta ,in functie de forma, a fost viziunea pentru extreme la inceputul sezonului. Eventual cu un Rocha ca back-up pentru partea stanga.

In fine, poate se descatuseaza atacantii dupa pauza asta, si apoi nu vom mai vorbi despre aducerea unui varf. Si vedem la iarna ce si cum, acum nu prea mai avem ce face . Daca ne pastram atitudinea din meciul cu CFR prindem playofful.

...conducerea mi-a transmis că își dorește ca această echipă să joace fotbal, un fotbal cât mai frumos, mai ofensiv, mai pe placul suporterilor.(...) Chiar mi s-a spus că nici măcar prezența în playoff nu este obligatorie, atâta timp cât echipa își creează o identitate de trupă pozitivă, ale cărei jocuri să fie urmărite cu plăcere de orice microbist, chiar și de către aceia care nu sunt fanii Științei. Dar să știți că, deși playoff-ul nu este un obiectiv clar fixat de conducere, staff-ul tehnic și jucătorii și-au fixat singuri acest obiectiv. Nu concepem să nu fim în playoff.

Acest fragment imi readuce optimismul care se cam risipise in vara, totusi oamenii inteleg ce trebuie sa faca pentru a readuce suporterii la stadion. Forta Stiinta!

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 17:09

conStiinta scrie:Pai stai mai asa, Tarnacop a plecat, parca, dupa ce s-a terminat perioada de transferuri. Trebuia Sandoi sa prevada ca cei care fac lotul o sa rezilieze cu Tarnacop sau cu ceilalti? Trebuia sa se planga de subtirimea lotului cand avea 25 de jucatori?! Iar in momentul de fata este antrenor si este vocal ACUM cand este cu sanse reale de a prinde Poff-ul. Este fix echivalentul lui "nu este normal sa ii reziliem contractul jucatorului x" de care zici tu, doar ca este spus intr-un mod mai elegant. Deci nu tace malc si nici nu te deranjeaza cu vociferari si suspine dupa ce a fost dat afara.
ma faci sa rad :) vorbesti de parca lu Tarnacop i-a fost reziliat contractul ieri si azi Sandoi a devenit vocal in ceea ce priveste subtirimea lotului. tinand cont de faptul ca lui Tarnacop i s-a reziliat contracul dupa ce perioada de transferuri expirase CU ATAT MAI MULT antrenorul trebuia sa se opuna rezilierii si sa devina vocal ATUNCI nu acum.

acum esti degeaba vocal si degeaba te plangi de subtirimea lotului cand tu ai asistat pasiv in momentul cheie. acum esti vocal la caterinca. ai pierdut jucatorul/jucatorii si sansele ca sa mai aduci ceva serios in locul lui/lor sunt aproape zero. acum poti sa mai aduci jucatori ca ala de vrea sa il aduca Rednic la dinamo care a jucat in ultimii 2 ani o repriza la fotbal pe plaja.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de blixa » 06 Oct 2015, 17:19

dar, uite, in interviu spune si ca e greu sa antrenezi 30 de jucatori ca anul trecut. or in celalata parte spune ca daca aveam 29 de jucatori ne puteam permite amicalul.
Asa ca...
apoi spune ca transferurile nu garanteaza rezultate ci e important sa crestem jucatori.
Cartu, dimpotriva, considera importante transferurile pentru atingerea obiectivului stabilit.
Care naiba era obiectivul?
lucrurile sunt astea. fiecare intelege cam ce vrea.
eu inteleg asa: nu trebuia sa ramanem chiar in 22 de oameni, dar daca nu erau accidentari nu era chiar o problema. nu poti anticipa totul. Sandoi n-a suspinat, doar a explicat de ce nu putem avea un amical.
Deocamdata suntem in grafic: crestem jucatori, jucam mai placut.
cred ca acel singur procent care face diferenta intre viziunea lui si-a lui Cartu se dovedeste deosebit de important.
Last edited by blixa on 06 Oct 2015, 17:24, edited 1 time in total.
S-a rupt Brazda.

conStiinta

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de conStiinta » 06 Oct 2015, 17:21

JustME scrie: ma faci sa rad :) vorbesti de parca lu Tarnacop i-a fost reziliat contractul ieri si azi Sandoi a devenit vocal in ceea ce priveste subtirimea lotului. tinand cont de faptul ca lui Tarnacop i s-a reziliat contracul dupa ce perioada de transferuri expirase CU ATAT MAI MULT antrenorul trebuia sa se opuna rezilierii si sa devina vocal ATUNCI nu acum.
Deci tu chiar crezi ca Sandoi a avut ceva de spus la rezilierea contractului? Pff ... daca plecam de la premisa asta chiar inteleg de ce esti atat de acid la adresa antrenorilor, in special la adresa lui Cartu. Vocal la caterinca ... :o

ucv

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 17:24

plec de la premisa ca antrenorul TREBUIE sa aiba ceva de spus in ceea ce priveste lotul. altfel e ca si cum l-am avea pe Felix Grigore pe banca. sau daca antrenorul accepta situatia asta macar sa nu se vaite ulterior. sa nu imi vorbeasca despre subtirimea lotului, sa isi accepte conditia si gata.

conStiinta

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de conStiinta » 06 Oct 2015, 17:36

Deci ajungem fix la ce ziceam mai devreme
conStiinta scrie:E usor sa zici "dar de ce nu-si da demisia daca are doar 22 de jucatori" ...
Dar parerea ta care este? Are antrenorul ceva de spus sau nu? Stim cu totii ca TREBUIE ...

JustME

Re: Revista presei (06.10.2015)/Statistici echipa la finalul turului

Mesaj de JustME » 06 Oct 2015, 17:48

parerea mea e ca daca tu ca antrenor nu ai cuvant trebuie ori sa accepti situatia si sa te descurci cu ce ai fara sa o arzi ulterior vocal si sa dezbati subtirimea lotului ori esti vocal la momentul potrivit si pleci.

ti-am mai spus ca nu judec antrenorii in functie de cuvantul pe care il au, nu e vina lor ca nu se pot impune in fata conducerii. ma deranjaza insa teribil vocalitatea asta tardiva.

deci ori faci p.. mare la momentul potrivit (da, poate esti demis. da, poate esti fortat sa pleci singur) ori o lasi asa si gata. despre asta e vorba.

Scrie răspuns