Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de JustME » 07 Oct 2015, 16:50

[align=center]Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20![/align][/color][/b]

I. Amintiri frumoase din trecutul îndepărtat

17 iunie 1995, ultima etapă a Diviziei A. Deja sigură de locul 2 în campionat, Universitatea Craiova face o ”deplasare” la rivala din oraș, Electroputere. Ehe, ce vremuri! DOUĂ echipe în prima ligă, în loc de nici una, cum ne-a obișnuit cancerul mititelu… Fără să aibă vreuna presiunea rezultatului, cele două concitadine fac spectacol. Se termină 5-4 pentru Electro, dar atenția fanilor Universității se concentra pe altcineva: Gică Craioveanu marca un hattrick de povestit măcar fiilor, dacă nu nepoților. Avea să fie ultimul meci în alb-albastru al ultimului mare fotbalist al Științei. La finalul acelui sezon, în clasamentul golgheterilor Diviziei A, un nume domina statistica: Gheorghe Craioveanu – 27 de goluri. Probabil nu întâmplător, a coincis cu ultimul sezon în care Craiova a fost privită ca o forță a campionatului. Au mai urmat două finale pierdute de cupă, dar aveau să fie prezențe răzlețe și cumva surprinzătoare. Acum fix 20 de ani s-a terminat ce începuse cu fix 20 de ani înainte, când răsăreau mugurii Craiovei Maxima. În sezonul 1974-1975, un ”oarecare” Ilie Balaci făcea unul dintre cele mai bune sezoane ale sale pentru Universitatea: 32 de meciuri jucate, 12 goluri înscrise. Poate că așa sunt ciclurile la olteni: 20 de ani de glorie, apoi 20 de ani de suferință.

Îi sugerăm asta lui Gică Craioveanu, chiar seara trecută, la un pahar din vinul lui spaniol preferat. Îi spunem că poate coșmarul care s-a terminat în 2013 înseamnă, acum, începutul unui nou vis de necrezut. Oftează. Dă să spună ceva, dar i se așază un nod în gât. Stai liniștit, Grande, îi zic, ia o gură de apă. Zâmbește și bea. Abia apoi reușește să verbalizeze: ”Da, leule, cred că atunci s-a terminat visul, în ’95. N-om fi fost ca Maxima, dar am fost și noi o Mini Maxima, în anii ’90. Le era frică de noi, eram buni tare. Ne respectau toți, ba chiar ne iubeau. În deplasări, dacă nu jucam în București, măcar un sfert de stadion era cu noi. Steaua acum nu înseamnă nimic, prin comparație… Eram buni și eram îndrăgostiți. Cred că ăsta este secretul. Iubeam Craiova, iubeam fanii, iubeam jocul. Iubeam, leule, tu înțelegi? Știam că în București sunt salarii de 7-8 ori mai mari, dar banii nu contau, pentru că știam că noi iubim, iar ei nu. Și simțeam că sentimentul ne este întors, din tribune.” Simt cum mi se ridică părul de mâini. Poate că și voi simțiți la fel acum, când vedeți aceste cuvinte scrise. Imaginați-vă că eu le-am auzit live, deci triplați senzația. ”Și acum, grande?”, îl întreb, după ce iau, la rândul meu, o gură de apă. Un zâmbet încurcat. Un rictus, de fapt. ”Acum, nu prea ne mai respectă nimeni…”.

II. Amintiri de coșmar din trecutul apropiat

Și de ce ne-ar respecta? Fotbalul craiovean a mers din rău în mai rău. Din cei 20 de ani de suferință contorizați, a doua parte, anii lui Mititelu, au fost un coșmar greu de suportat. Dar suferința noastră și a echipei nu a fost fără urmări. Au fost 10 ani în care brandul Universitatea a fost distrus. Nu este nici o exagerare. Distrus, doborât la pământ, terfelit peste imaginație. Blaturi, manele, analfabetism, partizanat politic jenant, retrogradări, desființări, scandaluri, procese peste procese, suporteri umiliți, angajați umiliți, străini care au plecat de la Craiova și au povestit presei și prietenilor, prin alte țări, rușinea la care au fost supuși. Asta a însemnat ”Universitatea Craiova” pentru oamenii care au privit de la distanță ce se întâmplă la noi. La toate astea, adăugați o echipă care nu a mai contat niciodată, serios, în lupta pentru podium. O echipă care, în ciuda indiscutabilei pasiuni a fanilor, mai umplea stadionul doar cu Steaua și Dinamo. O echipă care trăia, greu, din amintiri. Subzista, de fapt. Până când, la un moment dat, slavă Domnului, a încetat din viață. Chinul s-a sfârșit. Dar am înviat când nici optimiștii olteni nu se mai așteptau. Până să vedem unde suntem acum, să ne amintim ce s-a întâmplat în fotbalul românesc, între timp.

III. Ce s-a întâmplat între timp

Din 1995 încoace, adică de când Craiova a tăcut în fotbal, Steaua a câștigat 9 campionate. NOUĂ! Tot cam de atunci, bucureștenii au fost o prezență constantă în toamna cupelor europene. Și dac-ar fi fost numai ei! Până și Dinamo, o echipă de care chiar și noi, oltenii, râdem și am râs mult, în ultima vreme, a luat 4 titluri, de atunci. CFR Cluj, învinsa noastră de duminică, a fost și ea campioană de trei ori. Vă mai amintiți primul lor meci în Champions League, pe Olimpico, cu Roma? Cred că a fost singura dată când am ținut și m-am bucurat pentru o echipă românească, alta decât Craiova. Era așa bine să vezi o echipă din afara Bucureștiului că face istorie în cupele europene! Aproape o ușurare. Victorie pe terenul Romei, în cea mai importantă competiție din lume. Când ați trăit ultima performanță a Craiovei de acest gen? E ok, nu încercați să vă amintiți. Cei mai mulți dintre voi nici nu ați avea cum, că nu erați născuți pe atunci. Rapid, frații noștri de suferință, acum rătăciți undeva în a doua ligă, au și ei două campionate luate după 1995. Ba lor li s-au mai adăugat și Urziceni sau Oțelul, ambele reprezentante ale României, ca și CFR și Steaua, în grupele Champions League. Oau! Grupele Champions League. Cum ar fi ca măcar să visezi la așa ceva pentru echipa ta, ca suporter? Toate aceste echipe au fost acolo sus, în ultimii 20 de ani. Și-au construit ele însele o tradiție. Poate nici una atât de glorioasă și de romantică precum cea a Științei, dar în orice caz, tradiții mai noi, mai recente, mai relevante pentru prezent. S-au obișnuit să se lupte acolo sus, să fie în prim-plan, să spere nu doar la banii din cupele europene, ci și la glorie. Au căpătat mentalități de învingători, au intrat, timp de 20 de ani, pe teren cu convingerea că sunt mai buni decât adversarul. Au făcut bani, au vândut jucători scump, și-au câștigat dreptul de a fi considerate echipe mari, măcar în România. Nu a fost și cazul Craiovei. Nu are rost să ne mințim: Craiova a fost o echipă de mâna a doua în ultimele două decenii. Dacă am fost încă admirați, băgați în seamă și alintați cu ipostaza de părtașă la anumite derby-uri, a fost exclusiv meritul suporterilor.

IV. De ce e grea renașterea

Echipele solide și visele frumoase nu se pot construi peste noapte. Răbdare, răbdare, răbdare! Uneori mi se pare dezgustătoare reacția fanilor de după înfrângeri. Înjură jucători, le cer să nu mai îmbrace tricoul Craiovei, înjură pe toată lumea, cer fotbaliști noi. Mereu jucători noi, mereu transferuri, orice prestație mai modestă a unui fotbalist îi va aduce, la final de joc, cereri de demisie, demitere, eventual însoțită de bătaie și expulzare din oraș, din partea unora! Dac-ar fi după unii fani ai Craiovei, ar trebui să concediem doi jucători pe săptămână și să aducem alți doi în loc tot săptămânal. Pe care, desigur, îi vom izgoni (nici măcar de pe stadion, ci de acasă, de pe internet) la prima prestație mai slabă. Cum își imaginează cineva că așa se construiește o echipă? Mereu distrugând, mereu criticând, mereu nemulțumiți. Și, mai ales, ce motive am avea să fim nemulțumiți? Recitiți paragraful anterior. Gata? V-ați amintit cine suntem. O echipă de mâna a doua, renăscută recent, cu jucători lipsiți de experiență și pe care adversarii din ”noul val” o consideră ”de bătut”. De ce am fi altfel, brusc, în al doilea an după promovare? De ce am avea pretenții atât de mari de la echipa noastră, de parcă am fi fost vreodată, în istoria recentă, o forță în fotbalul românesc? De ce să înjurăm zi de zi, aproape, o echipă care și-a îndeplinit și chiar depășit obiectivele în ambele sezoane de la revenirea în fotbal? De ce am jigni (fără să le dăm o a doua șansă, urât și definitiv) jucători care poate nu mâine, dar peste un an, ar putea fi noii idoli ai copiilor noștri?

Suntem o echipă mică pe cale să devină mare. Dacă ne dorim ca asta să se întâmple peste noapte, o să suferim o nouă deziluzie. Asemenea succese efemere și necalculate (vezi cazurile Urziceni și Oțelul) s-au soldat cu dispariții dureroase din fotbal. Puteți să ne înjurați pe noi oricât. Pe patroni, de asemenea. Și pe Felix, săracul, căruia unii (încă n-am înțeles de ce) îi cer demisia aproape dinainte să vină la echipă. Dar să înjuri jucătorii sau antrenorii după unul, două sau chiar cinci meciuri nereușite, asta este o mentalitate de suporter mic și neimportant. Haideți ca măcar noi, ceilalți, să nu lăsăm suporterii mici și neimportanți să infuențeze o echipă tânără și în continuă creștere. Vlăstarele tinere sunt cele mai sensibile la factori externi. Haideți ca noi să-i susținem, să-i protejăm, să-i încurajăm chiar și atunci când joacă prost, pentru că ne-au demonstrat, deja, că vor. Nu cu înjurături și alungări din oraș vor ajunge acești copii fotbaliști, ci cu dragoste și cel mult dojeni din inimă.

În final, le dedicăm tinerilor fotbaliști ai Științei, dar și fanilor de pretutindeni ai acesteia, un citat: ”Am ratat mai mult de 9000 de aruncări în carieră. Am pierdut aproape 300 de meciuri. De 26 de ori mi s-a încredințat responsabilitatea de a câștiga meciul în ultima fază, dar am ratat. Am dat greș iar și iar, pe tot parcursul vieții. De aceea am reușit.” Și nu, nu spune asta un necunoscut care și-a ratat cariera. O spune Michael Jordan, considerat de mulți cel mai mare sportiv din istorie. De ce nu l-am crede pe Michael Jordan? Ratarea și insuccesele fac mereu parte din joc. Totul este să trecem peste ele cu încredere în noi, uniți și conștienți că niciodată oamenii din aceeași tabără care se înjură unii pe ceilalți nu vor reuși nimic important.

Andrei M.


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/istoria-craiovei- ... u-alti-20/

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de Mantzy » 07 Oct 2015, 18:20

Talentat, mă, n-ai ce să-i faci, dă-l în pidza mă-sii!

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de jianu_max » 07 Oct 2015, 19:04

e, da-l naibii !
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de blixa » 07 Oct 2015, 19:58

Maculatura. Talent efervescent pe topicul despre Miti.
S-a rupt Brazda.

LiviuB

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de LiviuB » 08 Oct 2015, 08:23

Intrebarea este - conducerea si-a pastrat obiectivele cu care a plecat la drum? Pentru ca e putin derutanta situatia - acum 2 ani se spunea ca obiectivul e sa devenim o echipa buna a campionatului, ca vrem cupe europene, astazi ni se cere rabdare, ni se spune ca suntem o echipa mica care e la al doilea an in liga 1 si ca obiectivul e sa jucam frumos, nu sa mergem in poff. E greu ca, dupa ce creezi niste asteptari, sa vii la oameni si sa ii certi ca nu au rabdare. Un moment concludent despre ce se doreste va fi prelungirea sau nu a contractelor jucatorilor carora le vor expira.

Thunder

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de Thunder » 08 Oct 2015, 12:46

Ce text penibil... Varule de ce l-ai pus aici ? Nici macar nu e ceva nou, placa asta o latra mantog de cand l-a angajat rotaru la maxima, e fix acelasi lucru doar ca aici a bagat mai multe cuvinte pe langa ideea principala sa mai puna vreun prost botu`.

conStiinta

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de conStiinta » 08 Oct 2015, 13:11

In text se gasesc multe din ideile pe care Just le-a expus pe forum (intr-o forma sau alta). Au cam aceleasi pareri despre ce se intampla, in mare, la club in perioada asta (e doar o parere a mea, nu trebuie neaparat sa am si dreptate). A nu se intelege ca asta ar fi motivul pentru care ar fi pus textul aici. :)(

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de DeuxEx » 08 Oct 2015, 13:13

Pai daca Just se regaseste in acest texti, inseamna ca i-a placut si exact de aia l-a pus aici. Mie asta cu rabdarea mi se pare o cerinta penibila. Sa-i ceri unui oltean sa aiba rabdare e ca si cum ai cere Elvetiei sa nu mai fie neutra.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de Thunder » 08 Oct 2015, 15:44

Eu consider ca nu noi suntem aia care trebuie sa avem rabdare, in astia 20 de ani de chinuri am tot avut rabdare, am tot tolerat mediocritatea, daca astia au venit sa ofere tot mediocritate chiar nu vad rostul de a-i tolera... Eu unu` nu-i percep ca pe niste indivizi care vor sa faca ceva anume, cum ar zice Cartu, sunt confuz, nu-mi dau seama ce vor astia, care-i scopul lor in viata, de ce au venit aici, etc. Nu mi s-a parut nici ca merg cu toate panzele sus catre o echipa puternica, care sa se lupte an de an la campionat, nu am vazut nicio urma de stabilitate in astia 3 ani, nu vad o viziune pe termen lung. Ca sa fiu corect pana la capat nu-i consider de teapa lu` ajica, desi sunt ferm convins ca au discutat cu el sa-i dea echipa prin combinatia aia cu terenul, dar de investit au investit ceva. Numai ca mi se pare ca au investit prost, puteau investi oarecum mai mult si mai cu cap, iar ca idee generala, in tarisoara daca nu joci in champions league si europa league, nu prea vad cum poti face profit. Vrajeala cu vanzarea jucatorilor e o aberatie, dintr-un jucator sau 2 vanduti in cel mai fericit caz poti sa iesi pe profit doar intr-un an, nu in 3 sau in 10. Daca vinzi 4-5-6 jucatori, iti bati joc de echipa, o strici, risti sa retrogradezi si sa ai niste pierderi imense in raport cu ce ai scos. Oricum ai da-o, nu cu rabdarea suporterilor te cocotezi tu sus in clasament sa iei campionatu` si sa joci in champions league ci cu investitii bune, facute cu cap, cu antrenori buni, cu o conducere buna a clubului si un nivel organizatoric peste ce e deja in prima noastra divizie. Ori la noi nu prea gasesc niciuna din chestiile astea... Da` ma rog, poate am luat-o pe urma lu` Tav si am devenit negativist.

JustME

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de JustME » 08 Oct 2015, 16:20

Thunder scrie:Ce text penibil... Varule de ce l-ai pus aici ? Nici macar nu e ceva nou, placa asta o latra mantog de cand l-a angajat rotaru la maxima, e fix acelasi lucru doar ca aici a bagat mai multe cuvinte pe langa ideea principala sa mai puna vreun prost botu`.
l-am pus pt ca mi s-a parut interesant. si mi s-au parut interesante mai mult primele 3 puncte decat ultimul.

si ca sa se linisteasca Constiinta si Deux nu era nicio problema daca ma regaseam in text, sau daca imi placea, culmea e ca nici eu nu halesc partea cu asteptatul performantei. accept insa ca nu mai sunt bani, ca trebuie sa ne intindem cat ne e plapuma, ca ajunsesem un fel de el dorado al fotbalului romanesc de la care toti voiau sa ia gratis si sa vanda scump. un loc unde jucatorii veneau setati cu pretentii salariale exagerate gen "lasa ba ca aia au bani".

nici ideea ca Stiinta e un club mic nu imi convine. ok, nu mai suntem un club mare de foarte multa vreme. poate nu avem nici bani sa fim un club mare. insa atitudinea noastra trebuie sa fie de club mare. d-aia ma si vaitam de tactia lui Cartu, d-aia ma enerva atitudinea echipei, mai ales ca simteam ca se poate mai mult.

deci da, poate nu mai suntem un club mare de ani de zile si nici bani nu mai avem sa ne lafaim in transferuri dar macar atitudine de club mare sa avem. daca jucatorii intra pe teren cu atitudinea din ultima vreme eu sunt multumit.

ceea ce am sa apreciez mereu la rotaru&co este faptul ca incearca sa lase in urma lor un club stabil. un club care nu se intinde mai mult decat ii e plapuma. altfel faceau ce a facut Capra la Petrolul, sau ajica la Craiova. sau cel putin asta sper sa fie situatia, sa nu apara ulterior gauri si datorii :!: certitudini nu exista si nu bag mana-n foc pt nimeni insa judec pe ce vad si impresia asta e ca ne intindem cat ne e plapuma.

si eu vreau in cupele europene (si culmea chiar am reusit lucrul asta la primul an in liga 1, doar ca a fost problema cu cei trei ani de afiliere consecutiva) si eu vreau titluri insa incerc sa inteleg situatia delicata dpdv financiar si imi propun intai sa o batem pe steaua, sa o batem pe dinamo, sa le luam titlul oilor sau cainilor sa il trimitem la Giurgiu sau la Constanta. sa luam cupa - e cel mai accesibil drum spre Europa si castigarea unui troferu. d-asta ma si enerveaza lejeritatea cu care am tratat cele doua meciuri din cupe.

sincer eram de aceeasi parere cu conducerea "ma doare in cot de playoff" daca ne axam pe Cupa Romaniei. dar nu, am jucat cu rezervele. s-au facut greseli majore pe toate planurile insa macar se vrea ceva.

pot sa accept ca nu mai sunt bani, pot sa accept ca ne-am pierdut mentalitatea de invingatori in anii astia groaznici, pot sa accept lipsa performantei - in ideea ca stabilitatea clubului e mai importanta decat performantele vremelnice, pot sa accept si greselile - suntem la inceput de drum, greselile sunt inevitabile - insa nu pot sa accept vreodata ca Stiinta sa se comporte precum un club mic.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Istoria Craiovei pe repede înainte: 20 de ani de glorie, apoi 20 de mizerie. Ne pregătim pentru alți 20!

Mesaj de blixa » 08 Oct 2015, 16:36

ba io am rabdare, daca vad consecventa. ideile din text sunt corecte in principiu (desi scrise lacrimogen) dar!, sa-l intrebe pe "saracul" Fericit de ce a facut o multime de afirmatii gratuite. Pai noi stim ca suntem echipa in formare. Unii acceptam chiar si s-o luam din judeteana, dar conducerea stie? Normal ca au tras de promovare, desi a fost cam cu cantec, ca e mai scump sa tii o echipa in B decat in A, dar i-a pus cineva sa trambiteze ca avem semnale ca vom juca in Europa, cand toata lumea stia ca nu? Cine n-a inteles ca suntem echipa mica? Noi, sau conducerea?
Cine anunta ca vin jucatori si nu mai veneau. Nu putea sa spuna: "obiectivul nostru e sa crestem jucatori, nu asteptati transferuri spectaculoase"?!? Cine anunta buget de podium? Cine accepta comentariile alea ca suntem cei mai bogati din liga? Cine nu comunica corect obiectivele? Cine a creat asteptari? Daca astia stateau in banca lor si actionau fara fanfaronada Fericitului totul era in parametri.
Ca injura suporterii? Hai, ca asta-i buna! Iesiram prima data pe stadion si ne minunam! Si eu sunt nemultumit de injuraturi, dar parca acum descoperiram societatea romaneasca! Ca fapt divers, un secretar de la curtea lui Brancoveanu, italian, se minuna de modul in care romanii isi educau copiii, invatandu-i sa injure de mici, ca o distractie. Daca romanii nu injurau atat si actionau, eram in cu totul alta sfera.
Ce e atat de rau sa fii echipa mica? In sensul de a cultiva masura, modestia. Conteaza ca spiritul sa fie mare. Iar asta se realizeaza prin cumpatare, declaratii cuminti si oneste. In timp ce lasi actiunile, faptele sa-ti dovedeasca spiritul.
Ca o paranteza, din punctul meu de vedere si stadionul asta e o megalomanie, care dovedeste ca nu ne cunoastem locul dar, na! Nu poti sa faci pipi contra curentului.
S-a rupt Brazda.

Scrie răspuns