Interviu Alex Mateiu

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Interviu Alex Mateiu

Mesaj de JustME » 17 Noi 2015, 20:41

Mateiu: ”O să-l oblig pe Iordănescu să mă convoace la Euro”
Cel mai costitistor transfer al Universității de până în prezent, Alex Mateiu și-a scos fiecare bănuț prin prestațiile senzaționale, mai ales în acest început de campionat. Deși ignorat în continuare pe nedrept de selecționer, ardeleanul pe care oltenii îl simt de-al lor este optimist: intenționează să-l oblige pe Iordănescu să-l ia la Euro, nu doar prin jocul lui, ci și prin poziția ocupată cu Universitatea la final de campionat.

Dacă fac în continuare ce mi-am propus, poate în câțiva ani se va vorbi de un al treilea mare număr 8 al Craiovei”

Alex, cum e la Craiova?

E frumos, mă simt foarte bine aici. Avem un grup unit, jucăm un fotbal frumos, resimțim presiunea fanilor ca un factor pozitiv. E ca la orice job: e important să vii cu plăcere la muncă, iar noi venim cu plăcere la antrenamente.

Tot mai mulți fani ne spun că li se pare că tu ar trebui să porți banderola de căpitan. De ce crezi că te apreciază oltenii?

Nu știu dacă o merit, nici nu m-am gândit la asta până acum, îți spun sincer că acest aspect mă interesează mai puțin. Din punctul meu de vedere, avem deja un căpitan, Pufi, care este un lider adevărat și își merită cu prisosință banderola. Ideal ar fi să fim 11 lideri în teren, către asta tindem cu toții, cine e desemnat formal căpitanul contează mai puțin.

Te simți iubit la Craiova, te opresc oamenii pe stradă să-ți ceară autografe?

(râde) Încă nu mi s-a întâmplat să-mi ceară, dar da, mă simt iubit, apreciat de toată lumea și mă asta mă bucură. Sper să continui pe acest drum și să fiu tot mai apreciat.

Porți numărul cu care a jucat ultimul mare fotbalist al Științei, Craioveanu, dar și cel mai mare fotbalist din istoria clubului, Balaci. E o responsabilitate în plus?

Sincer, nu m-am gândit la asta când am ales numărul. Am jucat cu 8 și la Brașov și pur și simplu îmi place acest număr. Faptul că e unul cu însemnătate pentru istoria Științei îl face cu atât mai special. Mereu intru pe teren cu gândul că am o mare responsabilitate din moment ce port echipamentul Universității, acum, că am și 8-ul, e deja și mai greu, dar sper să fac față. (râde)

Crezi că poți deveni al treilea mare optar din istoria Universității? Cum ai de gând să reușești asta?

Îmi propun să fiu din ce în ce mai bun cu fiecare zi ce trece. Să nu mi se urce la cap, să nu mă plafonez, să nu mă mulțumesc cu puțin. Dacă reușesc să mă țin de aceste promisiuni pe care mi le fac mie, poate în câțiva ani se va putea vorbi despre mine ca despre un alt optar mare al Craiovei.


”Am trăit la Știința clipe pe care nu le voi uita niciodată. Sunt convins că o să trăiesc mult mai multe și în viitor.”

Suporterii au rămas impresionați de atitudinea ta, la golurile marcate împotriva lui Dinamo. Când te-ai urcat pe gard. Spuneau că nu ai cum să fii brașovean, că sigur ești oltean.

A fost o încărcătură maximă la acel meci, cred că a fost cel mai important meci al meu de când joc fotbal. Vă dați seama, să bați Dinamo este un lucru mare. Nici nu știam cum să mă bucur, așa nebunie a fost. Asta am simțit pe moment, să mă urc pe gard, ca o descătușare. Nu aveam nimic pregătit dinainte, nu fac anumite lucruri pe teren doar ca să fiu pe placul fanilor, pur și simplu am simțit nevoia să mă bucur alături de suporterii din peluză, care au fost minunați la acel meci.

Victoria cu Dinamo este, așadar, cel mai frumos moment trăit până acum în Bănie?

Absolut, e cel mai frumos. Dar în memorie mi-a rămas și acel meci cu Steaua cu Oblemenco plin, din cupă, când doar o greșeală a arbitrului ne-a făcut să nu intrăm măcar în prelungiri. Sunt momente pe care nu le voi uita niciodată. Și sunt sigur că voi mai avea parte de meciuri de acest gen cu Universitatea.

Urmează o victorie și cu Steaua?

Oho, nici nu ne gândim la Steaua acum. Până la Steaua mai sunt trei meciuri care sunt extrem de importante pentru noi, contează să adunăm cât mai multe puncte din aceste meciuri și să prindem playoff-ul, între a bate Steaua și a termina sub locul 6 și a prinde un loc de playoff nu încape îndoială că am alege locul de playoff.

Rupem ghinioanele la Chiajna?

Până acum am jucat excelent, e adevărat, și cu toate astea nu am reușit să câștigăm în ultimele trei partide, deși eu cred că meritam victoria la fiecare dintre ele. Ar fi mai bine să avem o singură ocazie și să câștigăm cele trei puncte, dar, la stilul pe care-l avem, e greu de crezut că vom avea o singură ocazie pe joc. Vorba lui Nea Emil: jucăm cel mai frumos fotbal din Liga 1. Acum într-adevăr este momentul să facem să se simtă și în clasament această frumusețe a jocului și cred că putem face un prim pas în sus la Chiajna. E un stadion pe care Craiova a jucat bine în general, cu suprafață de joc de calitate, iar numeroșii noștri suporteri din București sunt convins că-și vor face simțită prezența în tribune.

V-ați fixat un anumit număr de puncte din următoarele trei meciuri?

Sper din tot sufletul să câștigăm toate meciurile, ca oricine altcineva din staff sau echipă. Dar, realist vorbind, 7 puncte nu ar fi rele.


”Putem deveni a patra mare echipă a Craiovei, după generațiile ’70, ’80 și ’90”

Sincer, ție ți se pare că ai avea loc la Națională sau consideri că jucătorii convocați pe postul tău sunt mai valoroși?

Nu cred că sunt mai valoroși neapărat, dar dacă sunt acolo, înseamnă că merită. În ceea ce mă privește, cred că am avut evoluții bune în această lună și poate meritam să fac parte dintr-un lot lărgit. Dar depinde de selecționer. E adevărat, am o dezamăgire că nu am fost chemat pentru că mi se pare că aș avea loc acolo, în primii 26 de jucători din România, la forma pe care o am acum. Dar nu-mi rămâne decât să pun în aplicare ce mi-am propus și să fiu și mai bun. În plus, dacă vom reuși să terminăm campionatul pe un loc fruntaș, cu Universitatea, va fi imposibil ca selecționerul să ne mai ignore, și pe mine și pe alți 2-3 băieți de aici.

Deci speri încă să prinzi Euro?

Absolut. Vreau ca jocul meu să-i oblige să mă convoace la Euro.

Ce ar fi mai important pentru tine: un titlu cu Știința sau prezența la Euro?

(râde) Grea întrebare. Acum, dacă zic că titlul cu Știința mi se pare mai important, lumea va crede că nu sunt sincer. Dar chiar cred asta, pentru că a trecut atâta timp de când Universitatea nu a mai fost campioană și această regiune frumoasă merită să fie iar în frunte. Eu mai am timp să joc la turnee finale. Dar, din nou o spun, cred că un titlu cu Știința ar trimite la Națională mai mulți băieți din lotul actual, printre care probabil m-aș număra.

Universitatea joacă un fotbal bun, unul dintre cele mai bune din Liga I, și cu toate astea suntem încă destul de departe de playoff. Crezi că-l putem prinde?

Eu sunt foarte încrezător, zic că-l prindem 100%. Ar fi o dezamăgire foarte mare să ratăm obiectivul. Sunt convins că putem câștiga următoarele meciuri și urca în clasament. O dezamăgire mare a fost și remiza cu ASA Târgu Mureș. Așa noroc ca al lor greu mi-a fost dat să văd, să avem 20 de ocazii clare și mingea să nu intre. Păcat, pentru că am fi trecut peste ei. Acum suntem iar la trei puncte, dar e o distanță recuperabilă. Important e că am demonstrat pe teren că suntem mai buni și decât ASA, și decât Pandurii, iar asta cred că ne oferă un avantaj psihologic pentru meciurile care vor urma.

Cum te înțelegi cu Hristo Zlatinski și cum l-ai caracteriza, ca jucător?

Un jucător senzațional, îmi place să joc cu el în centru, mă ajută foarte mult. Se vede ori de câte ori intră în teren, echipa are mai multă posesie, mai multă forță în atac, mai multă clarviziune. Este un jucător fantastic și sper să fiu mult timp coleg cu el la Universitatea.

Dar cu Madson?

Madson la fel, un coechipier foarte bun. Hristo e fabulos când avem posesia, iar Madson e fabulos la a câștiga posesia. Deja mă întreb dacă mai am eu loc în echipă (râde). Acum serios vorbind, sper să rămânem toți trei în Bănie și să câștigăm trofee cu Știința. Știu că și ei își doresc același lucru.

Ai devenit idol pentru puștii Craiovei, dar care e idolul tău?

Când eram mic și mă visam atacant, era Il Fenomeno Ronaldo, cel adevărat, nu cel actual. Mai recent mi-a plăcut Gerrard. Mai ales că suntem cam pe același stil, același număr. Cine știe, poate voi ajunge și eu pentru Știința ce a fost Gerrard pentru Liverpool.

Dar unul care să fi jucat la Universitatea?

După atâtea discuții cu numărul meu de pe tricou, ce aș putea să spun? Craioveanu și Balaci. De când am venit la Craiova i-am văzut în mai multe reluări și e incredibil ce puteau să facă pe teren. În plus, au fost amândoi liderii a două mari echipe ale Craiovei. Sperăm ca noi să fim a treia sau (depinde cum privim), a patra, dacă e să luăm în considerare și generația lui Oblemenco, pe care însă nu l-am văzut jucând.


sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/mateiu-o-sa-l-obl ... e-la-euro/

LiviuB

Re: Interviu Alex Mateiu

Mesaj de LiviuB » 18 Noi 2015, 11:53

imi place mult de baiatul asta. si pe teren si pentru modul in care vorbeste.

Scrie răspuns