Stadionul Tineretului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

JustME

Stadionul Tineretului!

Mesaj de JustME » 01 Iul 2016, 15:36

Stadionul Tineretului ar putea fi repus pe masa ministerului

1 iulie 2016
Autor Laura Moţîrliche

Dacă la arena „Ion Oblemenco”, aflată la doi paşi, se lucrează din plin, nici vecinul său, Stadionul Tineretului, nu este un proiect abandonat. Autorităţile judeţene spun că se pot începe demersurile pe lângă Ministerul Tineretului astfel încât să se ia o decizie în privinţa bazei sportive din centrul oraşului. „Ce pot să vă spun clar: nu se va face mall acolo!”, a avertizat Ion Prioteasa, preşedintele Consiliului Judeţean Dolj.

Soarta Stadionului Tineretului nu a dispărut de pe agenda Consiliului Judeţean Dolj, care îl are în administrare. Preşedintele Ion Prioteasa a declarat, miercuri, la inaugurarea bazei sportive de la Aeroport, că în privinţa stadionului Tineretului se urmăreşte doar cel mai favorabil context legislativ pentru ca proiectul să fie readusă în discuţie la minister.

„Legea spune că nu poţi să îi dai o altă destinaţie (n.r. – stadionului) sau să intervii acolo dacă nu ai construit altul între timp. În acest moment, Consiliul Judeţean Dolj se găseşte în situaţia fericită că are două stadioane construite şi, deci, putem să ne ducem la Ministerul Tineretului ca să găsim o altă formulă pentru acest stadion”, a explicat preşedintele Consiliului Judeţean Dolj.

Nu mai corespunde din punctul de vedere al parcărilor

Odată repus pe masa ministerului, va trebui să se ia o decizie cu privire la ce se va construi acolo. Autorităţile judeţene spun că ar urma să se aleagă între două posibilităţi: fie se reconstruieşte stadionul, aşa cum se întâmplă cu arena „Ion Oblemenco”, fie i se schimbă total destinaţia şi apare altă construcţie în loc.

„Nu ştim ce vom face acolo, dar, din ce ne spun specialiştii, nu mai putem face stadion pentru că nu mai corespunde din punct de vedere al parcărilor. Dar nu vreau să intru în amănunte că poate să fie chiar un stadion în continuare. Vom vedea ce facem acolo, nu pot să vă spun acum”, a declarat preşedintele Ion Prioteasa.

Soluţia tehnică nu este cunoscută

Lăsând astfel deschise ambele variante de lucru – stadion refăcut sau un proiect cu totul nou –, autorităţile judeţene sunt, însă, hotărâte să construiască acolo, mai degrabă, ceea ce îşi vor dori craiovenii. „Vom face ce vor vrea cetăţenii Craiovei. Dacă vor terenuri de sport, le vom face, iar dacă vor altceva, la fel”, a mai spus Prioteasa.

Dacă în privinţa proiectului de reamenajare a stadionului nu se cunoaşte, deocamdată, spre ce soluţie tehnică se va merge, conducerea CJ Dolj susţine, în schimb, că acolo nu va apărea nici un supermarket sau mall, aşa cum se specula în urmă cu câţiva ani.

„Este cel mai valoros teren din Craiova şi, în orice caz, ce pot să vă spun clar: nu se va face mall pe acolo sau ceva de genul acesta”, a mai spus Ion Prioteasa, care a dorit să întărească, din nou, această promisiune.

Ultimul proiect, abandonat în 2007

Ideea unui Centru cultural şi de afaceri care să fie construit pe suprafaţa de 22.000 de metri pătraţi ai Stadionului Tineretului a apărut în 2007. Atunci Consiliul Judeţean Dolj a organizat un concurs de idei pentru amenajarea zonei respective.

Cel mai bine clasat a fost proiectul societăţii ROMPROIECT Bucureşti. Conform schiţei realizate de firma bucureşteană şi care a fost expusă spre consultare, la vremea respectivă, construcţia consta dintr-un turn de 20 de etaje, cu o înălţime de 104 metri, susţinut de alte clădiri de 11 etaje, la cele două frontoane ale bulevardelor „Ştirbei Vodă” şi „1 Mai”. Proiectul era îndrăzneţ şi ar fi urmat să se realizeze în timp, dar, în cele din urmă, autorităţile judeţene au renunţat la idee pentru a păstra, pe mai departe, baza sportivă.

În toţi aceşti ani, Stadionul Tineretului a fost folosit ca teren de antrenament pentru juniorii Craiovei.


sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/01.07.2016/stadi ... isterului/

JustME

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de JustME » 01 Iul 2016, 15:42

cred ca e cazul ca noi suporterii sa ne implicam si sa salvam ceea ce a mai ramas din stadionul Tineretului. nu mi se pare normal ca soarta acestui monument istoric sa fie decisa la bucuresti de Ministerul Tineretului. din punctul meu de vedere singura solutie acceptabila este ca stadionul sa fie refacut estetic la standardele anilor 40 si pus la dispozitia echipei a 2-a si a grupelor de juniori.

e inadmisibil ca acest monument istoric, locul in care s-a nascut Stiinta, sa dispara! oricum din pacate a fost macelarit de tot felul de habarnisti care au demolat o parte din tribuna oficiala si lasat in paragina. cred ca e momentul sa spunem stop!

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de SLH » 01 Iul 2016, 17:09

Dupa parerea mea nu mai e nevoie de inca un stadion. Sa se faca doar un teren de antrenament cu vestiare pentru juniori si eventual o tribuna de cateva sute de locuri.
As prefera sincer sa se faca un patinoar sau un bazin de inot desi e posibil ca spatiul sa permita sa le avem pe amandoua daca se fac cu tribune de 1-2000 de locuri.

Thunder

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de Thunder » 01 Iul 2016, 17:41

Eu as face un mol cu de toate acolo, spatii de birouri, magazine, entertainment, etc, eventual pe acoperis niste terenuri de sport gen de basket, de handbal, de volei, un tenis, niste ping pong, daca e loc sa fie si-un bazin mic de inot, patinoar s-ar putea face la subsol undeva ca ar fi mai usor de intretinut din punct de vedere al temperaturilor... Stadion nou chiar nu cred ca are rost sa se faca acolo, nu ar deservi nimic pentru nimeni, juniorii au unde sa se antreneze, e baza noua langa aeroport, se face stadionu` de atletism si o sa se faca si cantonamentu` + ca stadioane mai sunt prin oras...

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de blixa » 01 Iul 2016, 17:44

Sunt de aceeasi parere cu SLH. Daca nu, sa faca spatiu verde cu terenuri de sport publice.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de JustME » 01 Iul 2016, 18:47

ma faci sa rad Thundere, care stadioane mai sunt vere prin oras? adica asa ca numar sunt stadioane cacalau insa toate-s in paragina. unele gen Tineretului sau Electro chiar deja mai jos decat paragina.

in primul rad ca nu vorbim de un stadion oarecare gen Extensiv ci de stadionul pe care am promovat in prima liga. stadionul de atletism teoretic cel putin ar trebui sa aiba ca prioritate atletismul. eu cred ca nu ar strica sa avem un stadion dedicat pt echipa a 2-a si echipele de juniori.

doua stadioane sunt multe doua malluri sunt prea putine :lol:
Last edited by JustME on 01 Iul 2016, 18:55, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de Bobby » 01 Iul 2016, 18:54

Un stadion pentru copii si juniori ar fi ideal. Exista multe cluburi in Craiova, dar prea putine terenuri de antrenament si joc facute ca lumea. Pai Hagi are mai multe terenuri decit cite vor fi in Craiova la anul pe vremea asta ! Si vorbim doar de un club.

JustME

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de JustME » 01 Iul 2016, 19:00

in plus in Craiova exista 2 centre mari de juniori: CSJ Stiinta U Craiova si centru nostru de copii si juniori + o carca de alte cluburi de juniori private. daca vrem sa dezvoltam fotbalul ne trebuie cat mai multe terenuri si stadioane practicabile - evident nu de marimea noului stadion Ion Oblemenco.

p.s. ar fi misto si patinoar si/sau bazin doar ca momentan nu avem nici echipa de polo nici echipa de hokey. asa eu de ex. as vrea si o echipa de rugby.. sunt multe lucruri care ne lipsesc.

daca vorbim de patinoar si bazin pt public nu pt echipe daca nu ma insel un bazin serios o sa se faca la Water Parkul din Lunca iar patinoar (temporar ce-i drept) avem de pe vremea lu Solomall in centru' - traditie continuata si de coana Olga.
Last edited by JustME on 01 Iul 2016, 19:19, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de SLH » 01 Iul 2016, 19:12

Sau cum era meme-ul ala cu fetita: why can't we have both?
Un mall(sau alta cladire comerciala) pe acoperisul carei sa se faca un stadion(baza sportiva).
Sarbi au facut asta intr-un cartier din Belgrad, un stadion care se pare ca indeplineste toate normele UEFA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vo%C5%BEdovac_Stadium

PS: Interesant cum se numeste galeria lui Vozdovac, 'Invalidi'.
Fişiere ataşate
99c8070103317f42c708cb826f91bd39.jpg

Thunder

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de Thunder » 01 Iul 2016, 19:31

JustME scrie:ma faci sa rad Thundere, care stadioane mai sunt vere prin oras? adica asa ca numar sunt stadioane cacalau insa toate-s in paragina. unele gen Tineretului sau Electro chiar deja mai jos decat paragina.

in primul rad ca nu vorbim de un stadion oarecare gen Extensiv ci de stadionul pe care am promovat in prima liga. stadionul de atletism teoretic cel putin ar trebui sa aiba ca prioritate atletismul. eu cred ca nu ar strica sa avem un stadion dedicat pt echipa a 2-a si echipele de juniori.

doua stadioane sunt multe doua malluri sunt prea putine :lol:
Tocmai faptu` ca-s stadioane cacalau si absolut dar ABSOLUT toate sunt in paragina tre` sa-ti dea de gandit. Ce rost are sa mai modernizezi unu` doar ca sa fie si asta in paragina peste 5-10 ani? Molurile asa magneti de pitipoance cum sunt, tot mai creaza un loc de munca, un loc de plimbat, de distrat... Basca ramane si loc de spatiu verde daca nu-l faci fix cat e stadionu` de mare acum. Mai da-l in mortii lui de oras ca s-o fi saturat lumea de terase baruri si cluburi. Numai d-astea gasesti prin el, zic sa mai fie dracu si altceva. Ca momentan in afar de Mercur n-ai alt mall, electroputere mol e o gluma proasta si pt 300 de mii de insi doar un mol si ala-n centru e putin...

Pi eS Din moment ce se dorea sa jucam pe stadionul de atletism pana e gata Oblemenco e clar c-o sa aiba si terenuri de trosbal... Deci deja un "stadion" capabil de sustinut meciuri se mai face.

JustME

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de JustME » 02 Iul 2016, 02:31

pai sper ca totusi la un moment dat o sa ne invatam minte si nu o sa mai lasam stadioanele (si nu numai) sa ajunga in paragina. ca mallul genereaza locuri de munca iti dau dreptate insa momentan la cum arata Craiova nu cred ca orasul poate sa sustina dpdv economic 3 malluri (2 fiind Mercur si Electro) si mai devreme sau mai tarziu se va ajunge la faliment. daca nu ma insel au mai existat 2 proiecte de mall in afara de Electro, cel de la Pic si mai era vorba de unul pe Caracal (de asta nu sunt foarte sigur) si pana la urma s-au abandonat acele proiecte (habar n-am din ce motive), in cazul celui de la Pic chiar in timpul constructiei.

in ceea ce priveste stadionul de atletism acolo cred ca o sa fie cam aglomeratie cu atletii de la CSM + liceele cu program sportiv si mai nou si FEFS-ul cred ca o sa se aboneze din moment ce actualul teren de sport al facultatii am inteles ca a fost retrocedat - sau cel putin o mare parte din el. de jucat fotbal pe el da, clar se poate juca insa cred ca prioritate or sa aiba atletii asa cum de altfel e si normal.

oricum eu nu sustin ca e musai inca un stadion ci doar ca in conditiile in care il avem sa il folosim. nu zic sa facem acolo un mega-stadion ci sa il aducem dpdv estetic la standardele anilor '40, un gazon bun si gata. fara scaune, fara tribune acoperite, fara nocturna, fara marirea capacitatii. un stadion exclusiv pt echipele de juniori si echipa a 2-a care nu cred ca o sa promoveze vreodata in liga a 2-a deoarece e mai rentabil sa tii o echipa in liga a 3-a decat una in liga a 2-a. nu cred ca ar fi o investitie enroma.

Thunder

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de Thunder » 02 Iul 2016, 13:20

Bre eu zic ca ce vrei tu se poate face lejer pe acoperis... Dar na, decat sa se chinuie hautoritatile cu ala, mai bine le-ar renova pe restu` si acolo sa faca altceva, care sa aduca bani la horas! Mancatzash! De suportat pot fi suportate si 10 mall`uri, ca daca dau faliment nu tu le scoti din groapa, e problema proprietarilor, dar la ce taranisme sunt la noi in oras si faptu` ca electroputere mol asa gluma proasta cum e, inca nu s-a dus la gunoi, ma face sa ma gandesc ca o sa reziste...

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de sorialis » 02 Iul 2016, 19:43

thundere, bag sama ca planuiesti sa te intorci cu cascavalul acasa, sa iei si tu cativa metri patrati la mall-ulo asta, sa-ti extinzi afacerea cu supermarketu', ai? :)
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Thunder

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de Thunder » 02 Iul 2016, 20:03

Io planuiesc sa stau pe la astia pan` la pensie sa ti-o zic p-a dreapta. Daca nu cumva sare salariul minim din Romanica la fo` 800 de coco pe luna, nu ma mai vezi p-acolo decat de Craciun.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Stadionul Tineretului!

Mesaj de sorialis » 02 Iul 2016, 21:04

pai si la inaugurarea stadionului, ce facem, unde bem Cico?!?!?!
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

Scrie răspuns