Fanii CSU trebuie sa stie

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
zschortau
suporter
suporter
Mesaje: 892
Membru din: 01 Dec 2015, 22:36

Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de zschortau » 01 Iul 2016, 16:16

Ce zice Stefan Beldie aic:
http://www.3surse.ro/fanii-csu-craiova-trebuie-stie/

Ce ar trebui să știe fanii CS U Craiova despre comploturile presei de la București


N-o să-ți vină să crezi ce mi s-a întâmplat ieri…

M-am trezit destul de târziu.

Neobișnuit de târziu.

Cred că mi-a fost cald noaptea și mi-am prelungit somnul spre dimineață ca să recuperez ce n-am apucat să dorm.

M-am dus la baie, am rezolvat o problemă fiziologică, am făcut duș și am privit gresia de pe jos gândindu-mă că-i lipsită de orice personalitate.

Când eram copil, aveam acasă o gresie cool pentru acele vremuri, cu tot felul de imprimeuri și cu câteva defecte din fabricație care-mi permiteau să imaginez granițele unor țări, insule, oceane, câmpuri de bătălie, războaie navale etc.

În fine, am terminat cu baia și m-am dus să beau apă.

Mereu beau apă dimineața, măcar două pahare. Știu că face bine, dar nu vreau să mă dau acum interesant și să-ți explic de ce ar face bine.

Am deschis laptop-ul, m-am abținut să-mi verific mail-ul, am citit niște chestii pe site-ul unei reviste dedicate agriculturii (wtf!) și am plecat la sală.

M-am antrenat pe stomacul gol și am făcut-o bine pentru că m-am obișnuit să fac efort în aceste condiții.

Am fost preocupat de niște schimbări în ceea ce privește antrenamentul, mi-am notat cu grijă tot ce-am făcut și am urmat planul pe care mi-l făcusem cu o dedicare de corporatist entuziasmat că are o linie clară de urmărit.

Apoi, am plecat acasă, am mâncat și am stat de vorbă la telefon cu ai mei.

Nici nu știu când s-a făcut ora 13:00.

Dacă-ți vine totuși să crezi, până la acea oră, niciun gând ticălos legat de cum aș putea face rău Craiovei nu mi-a trecut prin cap.

Sigur, ziua a fost lungă, dar totuși m-aș fi așteptat ca ceva de genul acesta să mă fi bântuit până la acel moment.

Nimic.

Sunteți importanți, dar nu din rațiunile pe care le credeți voi

Totuși, dacă citești părerile de pe net ale unora dintre fanii celor de la CS U Craiova, ziariștii din București produc intens tot felul de scenarii care să lovească în echipa Craiovei.

Nu contează că ziariștii din București pot fi de felul lor de oriunde numai de pe la București nu prea, contează că acum lucrează-n Capitală și urăsc posibilitatea ca la Craiova să existe din nou o echipă puternică.

Apropo, eu sunt din Râmnicu Sărat.

Oricine din zonă îți va spune că Râmnicu Sărat nu e în Moldova, că Buzăul nu e în Moldova.

Teoretic, așa este, nu suntem Moldova. Practic însă, suntem la 30 de kilometri de granița cu Moldova, așa că bancurile celor de la Times New Roman par uneori doar copieri ale realităților din zonă.

În rest, la Râmnicu Sărat există suporteri ai Craiovei mai fanatici decât unii suporteri născuți și crescuți la Craiova.

Dacă găsesc link-ul, vă trimit povestea lui Ciolanu’ ca să vă lămuresc.

Altceva voiam eu să spun și tot amân.

Pe măsură ce CS U Craiova obține în instanță victorii de etapă importante, o parte dintre suporterii acestei echipe sărbătoresc succesul bolborosindu-și frustările în relație cu presa de sport.

Unele dintre aceste frustări s-au acumulate firesc, din vina noastră, ziariștilor sportivi.

Altele țin însă doar de capacitatea de-a exagera a acelor suporeri.

Schema clasică – ei identifică o țintă – de obicei un ziarist care-n mod evident își face treaba mai prost decât ar permite bunul simț și încearcă să facă din respectivul individ ceva reprezentativ pentru breasla noastră.

Dacă un astfel de maimuțoi al presei are articole “împotriva” Craiovei, atunci orice autor al unor articole care lezează cumva interesele clubului lor este pus pe aceeași treaptă a ticăloșiei cu respectivul maimuțoi.

Lucrez de aproape 15 ani în presă. Am scris la Gazeta Sporturilor, apoi am făcut emisiuni sau am fost invitata la sport.ro, am scris texte de opinie pentru ProSport și HotNews.

În această perioadă, am participat câțiva ani buni la ședințele de redacție ale celor de Gazeta Sporturilor, ședințele în care se hotăra sumarul ziarului de-a doua zi.

De câte ori crezi că s-a pus problema să facem rău unei echipe, oricare o fi ea?

De 18 ori? De 24 de ori? De 1457 de ori?

Niciodată.

A naibii treabă, niciodată în ședințele de sumar ale Gazetei Sporturilor la care am asistat eu n-a venit cineva să zică “mă, dar pe oltenii ăia nu-i ardem și noi un pic?”.

Sigur, o parte dintre cei care au văzut filme faine pe la TV și n-au nicio legătură cu ce se-ntâmplă în realitatea unei redacții vor veni și vor spune că astfel de strategii se dicută în privat, cum se fac blaturile la pariuri.

Nu vine Tolontan și zice “hai să-i lovim pe cei de la Craiova”, ci ia deoparte câțiva oameni de-ncredere și le trasează sarcini.

Asta ar fi posibil dacă realitatea muncii la ziar n-ar arăta că nu poți să-ți atingi un scop editorial complex, cum ar fi în cazul de față sabotarea Craiovei, fără să discuți cu oamenii din redacție, fără să faci muncă de lămurire, fără să tragi iar și iar de oameni să respecte tema articolelor, fără să urli că nu se ține lumea de treabă, fără să…

La fel, în anii-n care am făcut emisiuni la sport.ro sau am fost invitat la emisiuni pe la sport.ro, Telesport sau inclusiv la Fanatik-ul lui Ivanovici nu a venit nimeni să spună “băi, dar în Craiova nu lovim și noi un pic?”.

De strategii clare prin care să săpăm la temelia celei mai iubite echipe din Oltenia nici pomeneală.

În fine, deși sunt inteligent și extrem de arătos, știu că presa n-a-nceput chiar cu mine. Totuși, dacă nemulțumirile unora dintre voi se bazează pe lucruri mai vechi decât ultimii 15 ani, atunci vă felicit pentru această capacitate rară și vă chem în prezent ca să vedeți și viitorul.

Prin urmare, voi, ca suporteri ai echipei CS U Craiova sunteți importanți împreună cu echipa pe care o susțineți, dar nu din perspectiva pe care vi-o închipuiți uneori.

Nu pentru că sunteți o țintă a presei de la București, nu pentru că aveți o echipă care se pregătește să ia titlul, nu pentru că dacă nu v-am carota noi, ați șterge pe jos cu Steaua, Dinamo, Rapid.

Sunteți importanți pentru că sunteți suporterii unei echipe care astăzi reprezintă o parte însemnată a Craiovei și a unei regiuni care, din punct de vedere fotbalistic, e mai șmecheră decât oricare alta.

Curând, veți avea un stadion pe măsură și asta nu va face decât să întregească proiectul de acolo. Sunteți importanți prin numele orașului, prin capacitatea de-a vă susține echipa, prin dorința de-a conta, prin personalitate etc.

Nu știu alții cum gândesc apropo de Craiova, dar eu gândesc exact așa

Una dintre chestiunile comice care animă o parte dintre fanii celor de la CS U Craiova ține de faptul că Mititelu nu a avut niciodată Craiova din punct de vedere formal.

De ce spun că e comică?

Pentru că respectivii n-au ținut cu echipa patronată de Mititelu pentru că aveau siguranța actelor pe care le deținea acesta, ci pentru că aia era Craiova.

În momentul respectiv, aia era Craiova și niciuna alta.

La un moment dat, Mititelu i-a supărat atât de tare pe fanii echipei încât aceștia au decis că o alternativă ar fi bună. Au săpat și au descoperit că-n anii 90, oamenii care mutau echipa de sub [*****] Universității nu au făcut lucrurile cum trebuie.

Că nu știau acum 25 de ani cum se fac lucrurile ca să fie valabile astăzi.

Nu contează că transferul de atunci s-a făcut fără opoziția nimănui, în condițiile limitate de cunoaștere de atunci, că toată lumea era împăcată cu ce s-a întâmplat.

Au găsit ei în acte că n-a fost corect, asta fiind dovada supremă că echipa lui Mititelu n-a fost Craiova.

Bravo, ați rezolvat-o.

De asta săreați voi în tribune la golul lui Florin Costea cu Dinamo, că nu știați situația actelor. Dacă o știați, păi mai săreați voi?

Nici pe departe, aplaudați cel mult decent fazele și apoi ridicați un banner prin care vă arătați sila față de cei care au încercat să vă fure echipa c-un sfert de secol în urmă.

În rest, lucrurile rămân cum sunt: ați ținut cu o echipă numită de absolut toată lumea Universitatea Craiova. La un moment dat, echipa a ajuns pe mâna unui om dezgustător din punctul vostru de vedere.

Când Universitatea din Craiova și-a dat girul pentru o altă echipă, v-ați mutat dincolo și ați strâns toate argumentele formale pentru această decizie.

Acum, vreți ca presa de la București să spună că aveți dreptate să faceți asta. Nu-s presa de la București, dar pot spune că aveți dreptul să țineți cu cine vreți.

Mai mult, țineți cu o echipă care e “licențiată” de Universitatea din Craiova să folosească numele Universitatea Craiova. Formal, juridic, sunteți super acoperiți.

Faptul că ați apărut direct în liga a 2-a nu e o problemă majoră. Acum mai bine de jumătate de secol, Dinamo și Steaua au apărut direct în Liga 1. Tot regimul decidea ce și cum și-atunci, n-aveți motive să vă rușinați.

Lăsați-o mai moale însă cu-ncercarea de-a desena realități care nu au existat și concentrați-vă pe susținerea echipei voastre. Ca orice echipă, are nevoie de așa ceva.

PS: nu mai confundați ce face o parte a presei locale din Craiova cu ce ar trebui să facă presa-n general. Jurnalistic, ăia se fac de râs când amestecă statutul de suporter cu meseria. La fel cum ne facem și noi de râs când facem același lucru.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu CAMPIOANA unei mari iubiri! usteag steagucv

LiviuB

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2016/2017

Mesaj de LiviuB » 01 Iul 2016, 16:39

asta e viziunea unui om limitat. ii sugerez sa se delecteze cu articlele din gsp, fanatik sau digisport, sa vada de cate ori e folosit, ostentativ, numele de CSU si de cate ori colegii lui de bresla sunt portavocile lui mititelu.
si ca sa ii subliniez ca este intr-o grava eroare, asa cum se exprima cel oprimat de sistem (in viziunea lor), le spun ca nu ne renegam trecutul, am tinut si suferit pt Craiova patronata de mititelu, si echipa actuala este cea care continua traditia Universitatii Craiova si care are dreptul sa poarte numele. cat despre comparatia cu aparitia stelei si a lui dinamo - e total idioata - noi nu am luat locul nimanui, nicio echipa nu s-a desfintat ca sa avem noi loc in liga 2. dar.. ce pretentii sa mai ai de la ei? in viziunea lor tot noi suntem aia tampiti

DoRyN

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de DoRyN » 01 Iul 2016, 16:57

Nu stiu cine e Stefan Beldie, nu am auzit de el si cu greu am inteles subtilele epitete si comparatii din text.

E important însa ca au inceput si ei, ziaristii, sa citeasca documentele dezgropate de mititelu şi citite şi interpretate corect din punct de vedere juridic, de noi.

Domnul Beldie in loc sa citeasca si el documentele, ne serveste pe retur ironii fine cum ar fi saritul in sus la golurile marcate de Costea in timp ce mititelu dadea goluri la stat. Cu ironii din astea fine vrea sa ne faca sa ne simtim ruşinaţi cum se simtea el cand locul lui de nastere era localizat in Moldova deşi el e născut la 30 de km distanţă :lol:

Printre atatea ironii, se face ca uita valoare juridica a hartiilor recent confirmată de niste simpli judecatori care nu citesc ziare si nu se uita la TV sa afle adevarul.

In rest, faţă de noi, acest Beldie are marele avantaj că pentru el mititelu nu e dezgustator.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de george_7002 » 01 Iul 2016, 17:02

Astia sunt doar prosti... ei nu au inteles ca ar fi perfect pentru noi daca pur si simplu ei nu ar mai exista... desigur este o utopie... prostii, idiotii, perversii si hotii tot timpul or sa existe
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de gogu2005 » 01 Iul 2016, 17:12

pai si sa nu-i luam mortii in ..... de latrau lu' beldie asta....
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de SLH » 01 Iul 2016, 17:14

ziaristi, toti niste muisti

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de blixa » 01 Iul 2016, 17:21

Nu stiu ce comenteaza Beldie asta, dar niciun suporter cu mintea la el nu a negat ca echipa care a fost la Boo a fost continuatoarea Universitatii Craiova. Doar ca n-a mai fost in momentul in care a pierdut sprijinul CS. Sigur ca si in 2008 era Universitatea, si in 1999. Doar ca de prin 2010 2011 n-a mai fost. Ca si in presa. Cand pleaca echipa redactionala si editoriala de la un ziar/trust, nu pleaca si cu numele ziarului. Isi fac o fituica noua. Cine detine numele poate sa inchida sau sa continue. Daca inchide temporar, peste 3 ani deschide si tot va scrie pe frontispiciu: "inca din 1900 toamna". Sigur, cu locul din divizia 2 e discutabil. Statutul spunea ca FRF poate invita echipe direct in liga 3. Dar asta e: la cum arata Liga 1, daca s-ar uni Moldova cu Romania cred ca ar face repede un statut sa-i bage direct in prima liga. A fost in interesul Federatiei sa aiba echipa la Craiova in divizie superioara. Apoi, comparatia cu Dinamo si Steaua e exagerata. Atunci s-au desfiintat echipe ca sa fie astia in A. Direct in A, nu intr-un B unde nu se completau locurile. Asa ca Beldie e prost. A scris mult si prost.
Last edited by blixa on 01 Iul 2016, 17:22, edited 1 time in total.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de george_7002 » 01 Iul 2016, 17:22

problema lor e ca sunt prosti de bubuie... dar asta depaseste orice imaginatie...
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de blixa » 01 Iul 2016, 17:26

Inca ceva, nimeni nu se inghesuia sa ocupe locul de divizia B. Ala a fost oferit cu un an inainte. I s-a dat sansa lui Boo, pana s-au saturat toti de el. Abia atunci s-a acceptat locul. Daca ne intrebau pe noi, preferam s-o luam din judet. Dar e CS. Cum sa nu tin cu CS, cand pe clubul asta am deschis ochii in fotbal la inceputul anilor '80?
Corneliu Stroe si Pavel Badea (cu alte cuvinte CS-ul) au fost langa Boo. Pana in al 12-lea ceas! Deci cum sa nu fie Universitatea? Ala a fost dezmostenit. Daca Monarhia revine in Ro cu Nicolae, nu cu Margareta, Noi ce-o sa zicem: stai ba, ca nu e Casa Regala!?! Important e ca CS e CS-ul vechi. daca facea echipa un club sportiv, sa zicem "Vointa Craiova", si se asocia cu Univeristatea din Craiova pt nume, atunci, da, Belalie avea dreptate.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de Nea Marin » 01 Iul 2016, 19:02

Ba fratilor, voi stati sa-i raspundeti aici unui [cenzurat]? Nici n-am rezistat sa-i citesc toata elucubratia aia care e scrisa prost, greoi si incepe cu o relatare despre cum s-a pisat el dimineata.

Noi stim cum sta treaba cu UNIVERSITATEA CRAIOVA, iar timpul e pretios.

Insa doar pentru eventualitatea minima ca muistul intra pe aici ca sa se autosatisfaca fiindca vai ce ne-a zis-o el noua, conspirationistilor, iata concluzia:
presa de azi = prestitutie.
Nici nu mai trebuie sa li se dea ordin unora, cei cu suflete de sluga scuipa sau ling preventiv, dupa cum stiu ei ca bat interesele stapanilor.

Sau varianta scurta a concluziei (ca si-asa am scris prea mult pt paduchele ala si altii ca el, dar sunt prea nervos): :-x
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de SLH » 01 Iul 2016, 19:16

Atat 'FCU' cat si 'CSU' au jucat in Liga a II-a pe invitatie, niciuna neindeplinind criteriul sportiv.
De ce presa mizerabila vorbeste doar despre 'cazul CSU'?

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de blixa » 01 Iul 2016, 21:43

Beldie asta am vazut ca se crede guru in marketing. Dar nu pricepe cum merge treaba cu CS Univeristatea Craiova.
Zice ca suporterii "au trecut dincolo", de parca CS a fost vreo clipa departe de Univeristatea Craiova. Corneliu Stroe chiar avea functie onorifica in clubul lui Boo. Astia nu inteleg ca noi n-am plecat nicio clipa de langa CS, ca sa ne ducem dincolo. Cat timp CS a fost cu Boo, am fost langa echipa aia. Cand i-a retras sprijinul, am ramas langa CS. Doar unii mai zanateci, sau prea necopti, au avut impresia ca echipa poate exista fara CS.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de jianu_max » 01 Iul 2016, 22:58

I-am raspuns domnului Beldie, pe facebook:
"Ce ar trebui sa stii tu,Stefan : singurul lucru care ne deranjeaza la presa sportiva este ca ne spune CSU,asa cum a vrut Mititelu..si ne deranjeaza ca este aceeasi presa care numea echipa mutata de la Bragadiru la Tm "Poli" fara probleme ,aceeasi presa pentru care Petrolul era Petrolul desi.....povestea ar trebui sa o stii..si nu te obosi sa imi spui ca la Craiova au existat in acelasi timp 2 echipe..si la Timisoara exista echipa lui Zambon...si la Ploiesti juca Petrolul lui Bercea in acelasi timp cu Petrolul renascut..singura diferenta a fost ca nici la Timisoara , nici la Ploiesti Zambon,respectiv Bercea nu au fost asa vocali, au tacut,chiar au "vandut" ce aveau echipelor reorganizate,suporterii au trecut usor de partea noilor echipe,pt ca in aceste cazuri au fost noi echipe.
La Craiova,cu exceptia faptului ca am primit locul din B,dar am vazut ca nu ai probleme mari cu acest aspect, a fost cea mai curata renastere,cea mai autentica,din toate punctele de vedere.
Nu,nu credem ca presa ne "sapă" pt a nu redeveni o forta care sa ameninte capitala..Credem doar ca nu mai sunt jurnalisti sportivi asa cum nici fotbal nu mai este..Credem ca sunteti dezinformati sau avizi de stiri de scandal...
Voi aveti habar de cat a mintit omul asta din 2005 pana azi?..voi realizati ca a luat ce i-a dat Staicu in 2005 si in 2006 era insolvent deja? Realizati ca a tinut societatea aia comerciala 5 ani, apoi a dat faliment, apoi a mai jucat cu alta societate un tur in 2013?Rezumat: din 2005 pana in 2016 Mititelu a activat in fotbal 5 ani ...6 ani ati fost apoi trompeta lui..treburile sunt clare,clare ca lumina zilei!!
Concluzia : de ce noi suntem CSU,asa cum Mititelu ne-a spus in 2013 si nu Universitatea Craiova,asa cum scrie pe tricourile noastre??
Asta avem noi cu amarata de presa sportiva din zilele noastre!
Cum naiba sa ii spui lui Mititelu in articole "finantatorul Universitatii Craiova" iar echipei de fotbal din Craiova sa ii spui CSU?
Pe linia asta,de ce Steaua Bucuresti si nu FCS Bucuresti, de ce Dinamo Bucuresti si nu FCD Bucuresti, de ce Astra Giurgiu si nu FCA Giurgiu?
Astea sunt singurele noastre probleme cu presa extraordinara din zilele noastre,o presa care face zilnic articole avand ca sursa facebook ul lui Mititelu!:)
P.S. : Eşti moldovean,Ştefan!"
Last edited by jianu_max on 01 Iul 2016, 23:31, edited 1 time in total.
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de DeuxEx » 01 Iul 2016, 23:10

Sunt curios daca iti va si raspunde...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: Fanii CSU trebuie sa stie

Mesaj de jianu_max » 01 Iul 2016, 23:32

Eu nu sunt deloc!:)
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

Scrie răspuns