Ziaristi non-grata

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 27 Sep 2021, 10:30

malus dacus scrie:
26 Sep 2021, 23:13
Pai pt. duamna reporterizda digi de la interviurile cu Mutu si M. Roman, care avea intrebari cu FC Universitatea Craiova.
Zi-i emisiunea si ora ! ...sa fac si eu una.
:)(

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de malus dacus » 27 Sep 2021, 10:48

Data: 26.09.2021. Post tv. Digi Sport 1. Emisiunea: Digi Sport Special. Ora: 20.00.

Continut sesizare:

La interviurile cu antrenorul Adrian Mutu si jucatorul Mihai Roman, de dupa meciul de fotbal FC Botosani - U Craiova 1948, minutele 20:11 și 20:21, reporterul Digi Sport s-a referit la echipa U Craiova 1948 cu denumirea FC Universitatea Craiova, fapt de natura a produce confuzie in randul publicului telespectator cu privire la denumirile celor doua echipe din Craiova si cu incalcarea recomandarilor CNA in acest sens.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 27 Sep 2021, 12:35

"Conflict între Jovan Markovic și Elvir Koljic la Universitatea Craiova? " Cam asa rata un titlu fitilist din ProstSport.
Avem niste lepre pe acolo, Daniel Vlad ala nu e singurul.
:)(

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de Paul » 27 Sep 2021, 12:57

Iar articolul de 2 lei e “bazat” pe cum isi da Dinu Gheorghe zis Vama cu parerea, sustinut de Panduru, despre cum cred ei ca ar fi in lot la noi. Adevarat deontologi, toti!

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 06 Oct 2021, 08:26

Andrei Trifan, muia, sef la Prostsport ... a iesit la atac in ultimele zile sa oblojeasca ranile boovenilor.
Sa va aduc aminte ce a facut anul trecut dupa episodul Tbilisi, tortionarul asta?
https://www.prosport.ro/editorial/ducet ... s-19086278
Desi dupa ce Tbilisi elimina si pe Dinamo Moscova ii atrag atentia pe facebook ca a fost incorect si parsiv cu Craiova, tipul nici nu se sinchisea.
Zilele trecute iarasi un articol fitilist, de parca istoria Craiovei ar fi scrisa pe nu stiu ce ziduri nestiute din Craiova.
Astazi o baga pe aia cu suporterul lui peste...
Tipii astia lucreaza organizat si intervin tocmai atunci cand trebuie cu articole care sa ...echilibreze balanta.
Nemernicul asta dupa cum vedeti are liber sa distribuie materiale pe pagina de facebook a suporterilor U Craiova si nimeni nu se sesizeaza.
Intreb si eu: Noi suntem masochisti ?
Fişiere ataşate
trifan 1.jpg
trifan 2.jpg
Last edited by David Graham on 06 Oct 2021, 09:46, edited 2 times in total.
:)(

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de dorumihnea2 » 06 Oct 2021, 08:55

Adevărul că îmi era dor de manevrele lui mitichelu.... Deci... Nu avea de gând să-l demită pe mutulica, dar.... Înainte de meci apare o declarație cu Bobi Verdeș care este simpatizantul lui FC Calu.... Azi favorit să preia herghelia este Stoica cu surpriză... secund Verdeș.... Frumos.. Made mitichelu.... PS... Mass media e de partea booveni lor e clar lucrul ăsta... Ori sunt cumpărați ori le place scandalul și tot pun gaz pe foc... Conducerea echipei noastre nu e interesată de mass media și din păcate se vede lucrul ăsta. Eu nefiind din Craiova văd lucrul ăsta din discuțiile cu diferiți oameni. Toți cred că mitichelu are echipa adevărată. Din păcate acum 32 de ani am luptat pt libertate și unul din sloganurile strigate a fost,, nu mințiți poporul cu televizorul,,.... Dar se pare că au trecut anii ăștia degeaba.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 06 Oct 2021, 11:27

Daca vei da click pe stema fiecarei echipe din prosport vei vedea ca numai profilul boovenilor este completat cu un simulacru de palmares. :)(
Nu tu palmares trecut la CFR, FCSB, U Craiova... doar la booveni de parca lipitorilor de acolo doar de astia le pasa.
Fişiere ataşate
ps.jpg
:)(

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 08 Oct 2021, 19:42

https://www.gsp.ro/opinii/editorial-cri ... 43716.html
Geambasu incearca sa bage cubul cu forta intr-o cutie cilindrica...Auzi la el :
"Una, aia lui Mititelu, este FCU Craiova, adică U Craiova 1948 SA, pe când cealaltă, a lui Rotaru, este CSU Craiova, adică U Craiova 1948 Club Sportiv SA. Este atât de clar, cum de nu vă dați seama? Cum de nu îi deosebeați pe adversari la marele derby din Bănie deși ei erau echipați aproape la fel? Nu simțeați pedigree-ul? Nu? Grav!"
Ce treaba are echipamentul cu denumirea celor 2 echipe pe care trebuie sa o respecti...Pe langa faptul este Universitatea Craiova si nu CSU mai face si niste asocieri stupide la echipament si pedigree...
Celor de la GSP le-ar fi placut ca acolo la decernarea Oscarurilor unde s-au laudat ei ca au ajuns in urma cu cateva luni ...cineva din juriu sa-i fi numit "Hartia lui X-ulescu" si nu GSP ? Le-ar fi placut ?
:)(

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de fabius_2014 » 08 Oct 2021, 20:37

@ David Graham, apld apld apld

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 09 Oct 2021, 19:18

„Nu m-a interesat câţi bani îmi dă familia Mititelu”. Ce oviectiv are "...legat de Stoican

Acesta este un titlu de articol din Prosport. Observati "oviectiv" in loc de "obiectiv"
Astia nu tin nici la principii, nici la obiectivitate nici macar la imagine...Sunt o sleata de bagabonti care s-au trezit la ziar....
:)(

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de robertc » 09 Oct 2021, 21:13

Da jegul ala de gipsy safta ,ce interese are ,doar financiare sai e din aceiasi rasa ca si muicelu?

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de Takeiteasy » 10 Oct 2021, 04:37

Ce zic Gradinescu despre golania facuta la meciul cu EFM :

"Mi se reproșează că le-am zis celor două echipe Craiova lui Rotaru și Craiova lui Mititelu și că de ce nu i-am spus Universitatea Craiova clubului patronat de Rotaru. Păi, dacă ambele sunt Universitatea, cum să le deosebesc pentru telespectatori? Mai ales că mai aveau și tricouri aproape identice din punct de vedere cromatic." (https://www.fanatik.ro/emil-gradinescu- ... 02#btnfcsb)

Poate ca e nevoie, zic eu, de un comunicat al clubului pentru presa, si pentru Gradinescu ? Eu incerc sa-l inteleg si pe omul asta si cred ca cei de la club nu au curaj si nici minte sa spuna adevarul tarii.

EFM foloseste in comunicate publice denumirea "Fotbal Club Universitatea 1948" - o denumire care nu exista in mod oficial ! Dar cine sa spuna asta publicului daca nu noi ?

Un club in Romania poate evolua in competitii, conform FRF, sub doua denumiri : a) numele firmei sau b) numele dintr-o marca inregistrata. Nu cred ca exista vreu ziarist sportiv in tara sa cunoasca aceasta regula - asa ca regula trebuie comunicata de catre club.

EFM nu are nici o marca inregistrata cu numele "Fotbal Club Universitatea 1948". Practic EFM induce publicul in eroare cu o denumire falsa. Deci Gradinescu n-are dreptate - ambele echipe NU sint Universitatea.

Si atunci cine da acest comunicat sa educe ziaristii si publicul ? Clubul nu vrea sa-l dea. Mai ramine PN.

P.S. Ma gindesc ca aceasta comunicare se putea trimite posturilor de TV inainte de meciul din weekendul trecut. Si daca un comentator TV ignora acel comunicat, se putea face reclamatie la CNA.

P.S2 Nu exista nici un temei legal pentru ca U Craiova sa fie denumita CSU Craiova. Numele de marca este Universitatea Craiova; numele de firma este U Craiova 1948 Club Sportiv SA. Pe de alta parte, EFM are marca inregsitrata cu numele FCU 1948 - asa ca numirea EFM drept FCU are un temei legal.

PS 3 Gradinescu poate consulta site-urile FRF si LPF pentru denumirile oficiale de competitie ale celor doua echipe din Craiova. Cineva ar trebui sa-i spuna asta.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de dorumihnea2 » 10 Oct 2021, 07:20

Eu nu cred că Gradinescu a făcut eroarea asta în necunostiinta de cauză. Eu zic că cel puțin în mass media se cunoaște numele real al celor 2 echipe doar că nu se vrea folosirea corectă a numelui. Eu am urmărit un singur meci al Științei pe Telekom, pe cel cu Caii Letea și vă spun sincer că Gradinescu a avut un comentariu de o adversitate ieșită din comun la adresa noastră și vă spun sincer că pe Digi nu am întâlnit astfel de comentator cel puțin în ultimul an.

Avatar utilizator
David Graham
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 14 Sep 2021, 14:21

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de David Graham » 10 Oct 2021, 09:04

Gradinescu e un nemernic, crede ca el in calitate de comentator este zeu si poate face ce vrea.
Auzi la el cica nu-i putea deosebi dupa echipament de parca daca le numesti Echipa lui Rotaru si Echipa lui Mititelu ...rezolva problema tricourilor ! Ce duma inghitita cu larghete de CNA ! Si-a batut joc de ei in direct si n-au schitat niciun gest.
:)(

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Ziaristi non-grata

Mesaj de asmodeU » 01 Dec 2021, 11:09

Ce mai cauta si Craioveanu la "prietenii lui Covidiu"? A fost si Cartu acum ceva timp.
Pai ori le-au retras acreditarile ori nu ? Ce stromeleagul meu facem aici, curvasarie ? Coabitam cu tortionarii ?
Nu sunt in stare sa pastreze directia, sa apere ce-i al nostru. Sunt sictirit de chestiile astea !

Scrie răspuns