Emblema Universitatii

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

matteo_ro
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2009, 00:49

Emblema Universitatii

Mesaj de matteo_ro » 27 Aug 2009, 00:58

Salut. Fac un studiu asupra simbolurilor Olteniei, iar unul dintre ele este fara indoiala Universitatea Craiova. Pana acum nu am gasit niciunde, dar poate ma ajutati voi. Cum a fost ales si ce semnifica leul de pe emblema Universitatii? Ce reprezinta, care e istoria lui?
Va multumesc mult
Mihai, Targu Jiu

JustME

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de JustME » 27 Aug 2009, 01:12

alex.p scrie:La multi ani, Universitatea!

Astazi clubul nostru implineste 60 de ani de la primul meci pe care l-a disputat, la Filiasi.

Stema
"Arhitectul Radu Ionescu si subinginerul Petre Dragu (ambii de la Institutul de proiectari judetean) au realizat proiectul unei noi embleme a Clubului Sportiv Universitatea Craiova. "Figura" centrala a acestei steme este un leu - insemn al puterii, simbol ce se afla si pe stema judetului Dolj - care priveste cu multa siguranta inainte si tine autoritar, sub unul din picioarele din spate, o minge. Noul si atat de sugestivul insemn al clubului este incadrat de litera "U" (initiala Universitatii), repetat aconcentric de 5 ori - semnificand cele 5 continente pe care au evoluat sportivii craioveni, dar si cele 5 sectii ale clubului: fotbal, atletism, volei, tenis de masa si handbal. Pe umerii initialei "U" este inscris, cu caractere mari, numele municipiului nostru, Craiova." (Ziarul "Inainte" - 16 aprilie 1983)

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de DarkComy » 27 Aug 2009, 01:27

Imagine
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

matteo_ro
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2009, 00:49

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de matteo_ro » 27 Aug 2009, 01:32

mersi mult! AM vazut ca leul este si pe emblema orasului Targu Jiu si la Severin. Este simbolul Olteniei? o avea vreo poveste? De ce tocmai leul? Stiu ca una din legiunile romane stationate in Oltenia avea ca simbol leul si avea ca si culoare dominanta albastrul...

JustME

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de JustME » 27 Aug 2009, 01:38

uite un articol pe wikipedia cu privire la Stema Olteniei:
Stema Olteniei
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

În armorialul Wijnbergen, alcătuit la sfârşitul secolului al XIII-lea, apare o stemă a regelui Valahiei (Roy de Bláqie). Aceasta era reprezentată printr-un scut care cuprinde 5 brâuri, alternând aur şi roşu (nr. 1307). Aceasta a fost atribuită de către istorici (Jean N. Mănescu, Ştefan Ciobanu ş.a.) familiei voievodale a lui Litovoi. Maria Dogaru considera că stema a fost adoptată de către Litovoi în perioada anilor 1275 - 1276. O reprezentare asemănătoare se regăseşte şi în armorialul lui Ulric von Richental (1420 - 1430). Pe un scut de argint un leu încoronat este însoţit de o stea cu şase raze, în partea superioară, şi de o semilună în cea inferioară.

Emblema medievală a Olteniei era leul cu o spadă, dar pe fond albastru şi întors spre est, probabil direcţia de unde veneau păgânii.

În 1872 pe emblema României a fost introdus separat, în afara vulturului Munteniei şi bourului Moldovei şi simbolul Olteniei. Acest semn heraldic constă dintr-un scut roşu, încărcat cu un leu încoronat care iese dintr-o coroană antică ţinând între labe o stea cu şase raze, totul de aur. Leul a fost preluat din sigiliul mic al domnitorului Mircea cel Bătrân. Coroana aflată la bază reprezintă însemnul marelui ban.

Din 1921, stema a căpătat forma de azi, în planul al treilea al imaginii, pe fond roşu, se găseşte un leu care iese dintr-un pod (podul de la Drobeta). Atât podul cât şi leul sunt, de asemenea, aurii. Podul de la Drobeta din varianta actuală evocă cucerirea romană, latinitatea, iar leul nu mai are coroana regalităţii.

sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Stema_Olteniei


deci da se poate spune ca leul este simbolul Olteniei

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de DarkComy » 11 Oct 2009, 14:41

Care era stema echipei prin 82-83 ?

Imagine
Imagine
Imagine
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

DoRyN

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de DoRyN » 11 Oct 2009, 14:46

Imagine

Asta, dar in loc de scrisul asta cu galben era scris cu albastru. Chenarele care sunt cu galben nu existau. Ca sa iti dai seaman uite cum este pe fanionul de la meciul cu FCK:

Imagine

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de DarkComy » 11 Oct 2009, 14:48

DoRyN scrie:Imagine

Asta, dar in loc de scrisul asta cu galben era scris cu albastru. LA fel, chenarele care sunt cu galben nu existau.
Mersi mult o:
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
Cristi Nefiru (Craiova)
junior
junior
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2004, 23:29

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de Cristi Nefiru (Craiova) » 27 Feb 2010, 00:31

Care dintre astea 2 variante e aia actuală? Există o chestie sigură? Am văzut că sunt folosite ambele cam peste tot...
Steme (1).jpg
Steme (11).jpg

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de David » 27 Feb 2010, 00:37

prima , mai deschisa la culoare e cea actuala... :)(
Imagine

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de Ruben Navarro » 27 Feb 2010, 00:59

e mai smechera aia de jos

Avatar utilizator
Cristi Nefiru (Craiova)
junior
junior
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2004, 23:29

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de Cristi Nefiru (Craiova) » 27 Feb 2010, 01:14

Credeam că aia cu 3 dungi. Chiar sunt curios care e, de fapt! Ideală ar fi o chestie "atestată"/argumentată:) Până şi pe saitu' clubului apar ambele variante. Derutant...

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de Ruben Navarro » 27 Feb 2010, 02:28

Cristi Nefiru (Craiova) scrie:Credeam că aia cu 3 dungi. Chiar sunt curios care e, de fapt! Ideală ar fi o chestie "atestată"/argumentată:) Până şi pe saitu' clubului apar ambele variante. Derutant...
da, la aia cu 3 dungi ma refeream eu. cea mai inchisa la culoare. bine, nu e chiar varianta optima dar e mai frumoasa decat cea folosita in mod uzual de club. ma uitam si pe inscrisurile lor din comunicate....uratica aia

mie unul imi place f mult si asta de mai jos. am avut si niste abtibilduri cu asta intr-o vreme. cine stie prin ce reviste au ramas....:)
stema UCV bw.png
stema UCV bw.png (53.18 KiB) Vizualizat de 8408 ori
si daca nu ma insel pe autocarul echipei este scris pe undeva CRAIOVA exact ca in stema asta

Avatar utilizator
Cristi Nefiru (Craiova)
junior
junior
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2004, 23:29

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de Cristi Nefiru (Craiova) » 28 Feb 2010, 20:32

Pentru utilizatorii de Mozilla Firefox (versiuni recente, gen 3.6) am încropit nişte teme. Se activează prin "Wear it": http://www.getpersonas.com/en-US/galler ... search.y=0 ucv

Avatar utilizator
ionut_u48
suporter
suporter
Mesaje: 994
Membru din: 25 Noi 2009, 22:29

Re: Emblema Universitatii

Mesaj de ionut_u48 » 28 Feb 2010, 21:01

Cristi Nefiru (Craiova) scrie:Pentru utilizatorii de Mozilla Firefox (versiuni recente, gen 3.6) am încropit nişte teme. Se activează prin "Wear it": http://www.getpersonas.com/en-US/galler ... search.y=0 ucv
imi place mult
multumesc usteag

Scrie răspuns