Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Augustus Caesar » 22 Aug 2020, 07:22

Astazi intram in paine, zic eu mai puternici decat in editiile anterioare. Vom vedea pe parcurs daca este adevarata afirmatia anterioara, pana atunci sper sa debutam cu dreptul. Mai cred ca, indiferent de ce se va intampla la sfarsitul acestui campionat, ne vom desparti de pilonii echipei, un lucru oarecum normal deoarece n-ar trebui sa ajungem un cimitir al elefantilor. In sfarsit, pana acolo avem un campionat in fata in care eu cred ca acesta generatie il merita totusi, avand in vedere parcursul progresiv de pana acum. Hai STIINTA !
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 22 Aug 2020, 09:02

Sunt curios si eu - cam ce calitati ati vazut la acest Nitu? Cap, forta, sut, dribling, viteza? Din toate astea, eu zic Zero. A, e tanar. Avem altii si mai tineri. Daca nu erau impresiile lui Piturca, nici de pe Instagram nu-l stiam.

Avatar utilizator
_BGD_
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 22 Iun 2018, 07:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de _BGD_ » 22 Aug 2020, 13:40

Cică Pleșca ar veni la noi, chiar el confirmând interesul. Văd că Rotaru are o afinitate pentru Gaz Metan, i-am umflat cu vreo 500k pe câteva gloabe, sunt curios câte zeci de mii mai dă pe alt pensioar

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 22 Aug 2020, 21:33

Ca tot imi venira dracii. Clubul m-a pus sa votez o dracie de 2 cm patrati care urma sa fie pusa pe noul echipament. Am votat. Ma uit pe echipament - nu e de nicio culoare. Nici cum am votat eu, nici cum au votat altii. Nu ne spune nimeni ce s-a intamplat?

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 22 Aug 2020, 21:33

Ca tot imi venira dracii. Clubul m-a pus sa votez o dracie de 2 cm patrati care urma sa fie pusa pe noul echipament. Am votat. Ma uit pe echipament - nu e de nicio culoare. Nici cum am votat eu, nici cum au votat altii. Nu ne spune nimeni ce s-a intamplat?

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 643
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de adi_g » 22 Aug 2020, 22:09

O echipa mare castiga si cand joaca mai putin bine... Deci, am dovedit ca suntem echipa mare... Urmeza sa defectam locomotivele gruzine joi seara...

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 507
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fanUCV » 28 Aug 2020, 20:50

sunt mulți jucători din lotul actual care nu își merită suporterii, galeria actuală .. se vedea după meciuri, cum veneau să salute, să scandeze cu lehamite .. momentan, au noroc că se joacă fără spectatori ..

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1452
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de gsm » 29 Aug 2020, 07:36

fanUCV scrie:
28 Aug 2020, 20:50
sunt mulți jucători din lotul actual care nu își merită suporterii, galeria actuală .. se vedea după meciuri, cum veneau să salute, să scandeze cu lehamite .. momentan, au noroc că se joacă fără spectatori ..

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Ai perfecta dreptate, mai nou am observat ca sunt mediatizati la posturile tv si presa locala, si echipa familiei.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1217
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de sorinyki » 29 Aug 2020, 07:55

Lăsaţi-ne să ne pregătim pentru duelurile cu Clinceni şi Voluntari! ● de Cosmin Staicu

În locul celor de la Universitatea Craiova, nu aş avea tupeul să anunţ că urmează un meci cu Astra Giurgiu. Sau cel puţin nu până când aş pune în prealabil anunţuri precum: „Mulţumim, Cristiano Bergodi”, „Mulţumim, Bogdan Vătăjelu”, „Mulţumim, Alexandru Mateiu” şi alte mesaje de adio. Nu că trebuie neapărat să cadă nişte capete după ruşinea din Georgia, dar ca un minim gest de decenţă faţă de suporteri. S-a ajuns la acest moment din cauza compromisurilor, nu mai e cazul să se continue. Dacă nu se taie în carne vie, atunci nu se vrea cu adevărat performanţă. Mihai Rotaru a acţionat sentimental, readucându-şi febleţile Ivan, Vătăjelu, Screciu, Acka, iar toţi s-au comportat ca nişte copii răsfăţaţi, bătându-şi joc de atenţia şi simpatia oferite. Ironic, a renunţat tocmai la cel care oferise cel mai bun randament, Gustavo, chiar dacă brazilianul n-a primit prea multe şanse de la Bergodi. Italianul ne-a păcălit cu cele 6 victorii la rând, pe care dacă stai să le diseci nu aduni mai mult de un meci bun. Echipa e debusolată, n-are vlagă, probabil nu are nici valoarea care i-a fost atribuită la un anumit moment. A fost pe val în finalul stagiunii trecute, dar într-un anumit context favorabil, profitând de anumite momente-cheie. Dacă nu reuşea Baiaram acea fază din care Koljic a făcut 2-1 în prelungiri cu Astra, probabil nu mai discutam de nicio luptă la titlu, iar locul european al Craiovei ar fi depins mai mult de finala Cupei României.

Dar, să revenim la acest loc european. Practic, tot sezonul intern pentru ce te lupţi? Orice suporter normal ar răspunde că vrei să culegi roadele în Europa, să arăţi ceva acolo unde contează cu adevărat, să le dai ocazia fanilor să cutreiere continentul pentru a te vedea (chiar dacă nu au posibilitatea în această perioadă). Ce ambiţii interne să ai? Te mândreşti că baţi Clinceniul, Voluntariul sau pe Sepsi? Cu Dinamo ar mai fi rivalitate, FCSB nu e Steaua, restul nu contează… Nu-ţi mai aprind flacăra pasiunii alte dueluri, poate cât de cât cele din Cupa României, fiind eliminatorii. Generaţiile de fală ale Ştiinţei au fost reţinute pentru vreun succes cu Farul sau Petrolul (deşi sunt exemple de echipe de tradiţie, nu unele „de ceapeu”, precum Clinceni şi Voluntari)? Reprezentaţiile europene şi derby-urile cu Steaua şi Dinamo contau. Restul erau de umplutură, repetiţii. Tot anul te pregăteşti pentru Europa, ca suporter ca fotbalist, ca antrenor. Au mai fost precedente: Apollon Limassol, Dinamo Minsk, Pobeda Prilep, dar niciunul nu se apropie de ruşinea de acum, de la Tbilisi. Păi ce să aşteptăm acum, meciul cu Astra? Pentru ce? Putem să avem 20 de victorii la rând, pot acoperi ele această ruşine istorică? „Doamne, Maica Domnului”, vorba lui Craioveanu, bine că nu am câştigat titlul, că Floriana la Valetta ne ciomăgea fără milă, maltezii având ceva în plus faţă de plăpumarii gruzini. La cum s-au prezentat elevii lui Bergodi, nici dacă ar fi câştigat cu 2-0 nu era OK. Era bine ca şi calificare şi poate scăpam şi de acea suspendare a terenului, dar problema rămânea. Boală lungă, moarte sigură.

Ultimele 3 meciuri au fost de coşmar, iar Bergodi nici măcar nu a acceptat asta, nu a recunoscut problema, de parcă ar fi fost un accident. Ori, întâmplări par să fi fost victoriile consecutive dinainte. Jucători de bază sunt ieşiţi complet din formă, sunt puşi să joace altceva, tinerii sunt anihilaţi, scoşi din schemă, s-a mizat pe cei cu experienţă, dar blazaţi, expiraţi, nu am văzut o strategie de joc, nimic, nu am şutat pe poarta unor amatori. Mister a observat că antrenorul gruzin a avut 3-4 sisteme de joc pregătite, păi noi ce am pregătit, batjocura asta? Schimbările le face ca Mulţescu, târziu şi nu învaţă nimic din ele, merge pe acelaşi 11, dacă nu i se accidentează titulari. Cu stagiul din Austria ce a fost? Toate echipele au rămas în ţară, în condiţiile unei întreruperi scurte, iar Craiova a plecat în Austria, hai-hui. Fără antrenor, cu 2 zile pierdute pe drum, la temperaturi diferite faţă de cele din ţară, fără nicio noimă. Sau o fi fost vreo expricaţie, fiindcă s-au accidentat Papp şi Tudorie, abia sosiţi.

După meciul cu CFR, în care echipa s-a exprimat groaznic şi a ratat o şansă istorică, de a aduce titlul din nou în Bănie, Bergodi ne spunea că a fost o minune că s-a ajuns în acea postură, de a disputa un meci cu titlul pe masă, de parcă echipa era de ciurucuri, iar mâna sa măiastră şi conjunctura au făcut să apară acea posibilitate. Cele două amicale din Austria au fost şi ele oribile, dar Bergodi nici nu a fost prezent. După meciul cu Sepsi, italianul a revenit cu un discurs straniu, spunând că nu este o problema jocul slab şi că trebuie să avem timp. De parcă ar fi fost o întrerupere clasică, de 2-3 luni, în care echipa are nevoie de o vreme pentru a-şi reintra în ritm. Ori, precedentul meci oficial fusese disputat cu nici 2 săptămâni în urmă. La finalul umilinţei de la Tbilisi, acelaşi Bergodi vine şi ne spune că nu este o tragedie rezultatul, că unica problemă a fost legată de faptul că echipa a fost surprinsă de două ori pe contraatac? Poate nu ştie mister Bergodi unde a aterizat, dar pe aici, prin Oltenia, dacă vedem un meci precum cel de joi seara, atunci îl dăm dracu’ de fotbal, stronzo! După ce te elimină nişte măcelari, nişte rugbyişti eşuaţi la fotbal în Georgia, de nivelul ligii judeţene la noi, în faţa cărora tragi primul şut pe poartă accidental, pe final, tu vii cu asemenea discurs? Trebuia să nu le dai mingea tot meciul, să ai 3-0 în minutul 15 şi să ratezi alte 20 de ocazii, altfel du-te direct în tribună, salută-ne din mers şi nu mai veni la conferinţa de presă, că ne calci pe bătături, oricât de OK ai fi ca persoană!

Şi până la urmă, acum ce facem? Mai interesează pe cineva că vom întâlni Astra, Viitorul sau ce naiba de adversari sunt în perioada următoare? De ce, să vină alţi diletanţi şi să ne umilească la anul, când oricum nici nu mai avem acces în Europa League, ci într-o competiţie-surogat inventată recent de UEFA ca să nu mai avem şansa de a întâlni un adversar respectabil? Ne-am bătut joc într-un meci de tot sezonul trecut, unul lung, zbuciumat, dramatic, dar frumos, până la urmă, în ciuda ratării titlului la potou. Nimeni nu a acuzat pierderea titlului, aşa a fost să fie, dar acum este ceva de neiertat.

Ne uităm cum Botoşaniul se pregăteşte de tragerea la sorţi, alături de FCSB şi CFR, iar noi suntem paria societăţii, ruşinea fotbalului, echipa pe care o arată toţi cu degetul. Şi tot fanii trebuie să tragă ponoasele. Jucătorii îşi văd de oferte, de postări pe instagram şi de chermeze. Dar unica problemă e că ne-au prins georgienii de două ori pe contră, nu?

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1217
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de sorinyki » 29 Aug 2020, 10:18

Și cred că o să intrăm în criza financiară cat de curând. Numai intra finante in club din incasari bilete, Europa, vanzari de jucatori (dupa rusinoasa eliminare cine mai da milioanele cerute). Ramanem ca orice club "fomist" din Liga cu banii din drepturi de televizare.

Avatar utilizator
_BGD_
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 22 Iun 2018, 07:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de _BGD_ » 29 Aug 2020, 11:45

sorinyki scrie:
29 Aug 2020, 10:18
Și cred că o să intrăm în criza financiară cat de curând. Numai intra finante in club din incasari bilete, Europa, vanzari de jucatori (dupa rusinoasa eliminare cine mai da milioanele cerute). Ramanem ca orice club "fomist" din Liga cu banii din drepturi de televizare.
Ai dreptate, de la Mitrita noi nu am mai vandut nimic. Aproape 2 ani zero incasari si milioane cheltuite pe gloabe: Cristea, Fortes, Ivan, Qaka, Vatajelu, Ionita etc numai din sumele de transfer s-au dus peste 3 milioane de euro, Dumnezeu mai stie cat s-o mai fi dat la primele de instalare si comisioane...

Intre timp, niste priceputi, ii iau pe Rondon (gratis) Burca si Bordeianu cu 400 de mii cu care fac performanta in Europa si mai ajung si la nationala

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8094
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 29 Aug 2020, 12:25

sorinyki scrie:
29 Aug 2020, 10:18
Și cred că o să intrăm în criza financiară cat de curând. Numai intra finante in club din incasari bilete, Europa, vanzari de jucatori (dupa rusinoasa eliminare cine mai da milioanele cerute). Ramanem ca orice club "fomist" din Liga cu banii din drepturi de televizare.
Din pacate asta era previzibil de o buna bucata de timp...De la cedarea lui Mitrita s-au bagat milioane in petarde de jucatori - incredibila lipsa de eficienta a conducerii clubului. Banii albi pentru zile negre au fost aruncati aiurea : nici un trofeu cistigat, ratari si in EL. Cind se traieste la limita subzistentei in liga 1 - Craiova s-a jucat de-a aroganta vara asta si a platit 500 k pentru un jucator care n-a jucat un meci in doi ani de zile (!!!), ca asta a fost pretul lui Screciu; plus bani frumosi platiti pentru unul de 36 de ani...

Daca nu era oierul fraier sa-si deraieze afacerea sezonul trecut, ne bateam la locul 3 cu Botosani si Astra...

Bancu, Mateiu si Pigliacelli trebuiau vinduti cind au fost oferte, anul trecut. Acum nici dracu' nu-i mai transfera. Poate dati gratis la arabi, macar cistiga baietii astia un ban in plus.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2479
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de marius_vl » 29 Aug 2020, 13:59

hai mai bocitoarelor, ca nu e chiar asa! Stati linistiti ca Rotaru are bani destui, nu-i plangeti voi acum de mila!
Nu va fie frica, Stiinta se ridica! Maine seara batem Astra si nu mai parasim fotoliul de lider pana la sfarsitul play offului!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8094
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 29 Aug 2020, 20:18

Jovan Markovic (19 ani) si Marian Serban (20 de ani) sint imprumutati in acest campionat la Clinceni. Astazi Markovic a fost titular si a jucat tot meciul, Serban a jucat ultimele 30 de minute ale meciului si a adus egalarea pentru Clinceni la ultima faza a meciului.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Aug 2020, 20:33

De 3 ani de zile jucam acelasi sistem 4-3-3
In pregatire am jucat amicalele cu titularii si rezervele pe acelasi sistem. Noi un alt sistem nu stim ca ne-au invatat toti adversarii...
Cu Mangia aveam ceva flexibil cu 3 fundasi si extremele care coborau. Te-ai lovit de Lokomotiv Judet care a schimbat sistemu in timpul meciului

Închis