Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Unde crezi ca ne vom clasa la finele sezonului 2022-2023

Poll ended at 21 Iul 2022, 09:19

1. Primul loc
21
44%
2. Locurile 2-3
15
31%
3. Locurile 4-6
9
19%
4. Play-out
3
6%
 
Total votes: 48

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de cortinadampezzo » 19 Sep 2022, 21:49

Se vede clar ca un campionat echilibrat, cu rezultate echilibrate nu multumeste pe nimeni
Iar incepe cooperativa
Numai unii trebuie sa fie in fata

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de dorumihnea2 » 19 Sep 2022, 22:19

Nu mai puneți botu la vrajelele lui Jiji și chelutu ....Compagno a mers pe vreo 500 de mii plus ceva dintr-un viitor transfer , dar în cazul broscarului la ce vârstă are nu e cazul....cei doi au pus la punct o reprezentație de doi bani demnă de un teatru de păpuși in ceva iarmaroc.....actul doi din teatrul ăsta ieftin îl va avea ca protagonist pe ,,lăudatul,, argentinian al brutarului. Brutarul ii prelungește contractul, îi pune clauză de reziliere și ciobanul îl va lua cu 3 mil dar între ghilimele că de fapt îl va lua tot cu vreo 500 de mii.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Bobby » 20 Sep 2022, 08:16

Daca tot avem 2 saptamini de pauza, putem sa facem un bilant dureros de scouting al lui roty : pe cine a adus roty matematicianul in locul jucatorilor cedati pe bani, unii chiar pe bani frumosi, de cind a inceput proectu sa respire ?


Vatajelu - Bucurica ?
Ivan - Mitrita
Baluta - Koljic ? (Baluta juca virf fals, hai sa zicem ca Elvir a fost adus ca echipa sa joace cu nr. 9 clasic)
Screciu - ?
Gustavo 1 - ?
Mitrita - ?
Mihaila - ? Cimpanu (nu joaca extrema stinga - dar sa zicem un jucator de profil similar)
Cicildau - ? Vina ?
Pigliacelli - Arlauskis
Gustavo 2 - Hanca ?

Practic din 10 cedari pe bani, putem zice ca am avut un singur succes deplin de inlocuire : Mitrita, adus de la Pescara dupa vinzarea lui Ivan la rusi (pe Mitrita nu scoutingu' lu' roty l-a gasit; Mitrita a sunat singur la club si s-a oferit sa vina). Adica 10 %. Nici un club pe lumea asta nu poate rezista in halul asta.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de marius_vl » 20 Sep 2022, 09:55

Bobby, mi s-a cam acrit de criticile tale, nimic nu-ti convine, tot timpul ai ceva de comentat, tot timpul iti ploua-n [cenzurat]! "niciun club pe lumea asta nu poate rezista in halul asta", auzi vorba...
chiar esti incapabil sa te bucuri si tu dupa victoria asta minunata?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Paul » 20 Sep 2022, 10:05

Problema e ca e usor sa critici, dar daca ar fi sa aducem vagoane de jucatori, precum CFR, care o face fara sa isi permita cu adevarat, sau cu gandul ca se scot din cupe, ceea ce e riscant, ar fi mai bine asa? Poate e chiar greu sa gasesti si sa aduci jucatori exceptionali, cine stie, nu e ca si cum am avea exemple in care altii s-au descurcat de minune in sensul asta.
Sa va reamintesc ca atunci cand erau si Mitrita si Mihaila erau multi care incepusera sa le puta si astia doi, acum pare ca daca au plecat am pierdut ceva, si nu am adus nimic in loc. Pana il vom vinde si pe Markovici cu 10 mil, pana atunci nu putem sa ne bucuram de ce face pentru ca e gras, nu e serios, etc, dupa care il regretam si pe asta si ne plangem ca nu aduce "ariciul" nimic in loc.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Iancu Magheru » 20 Sep 2022, 10:23

https://www.prosport.ro/fotbal-intern/s ... a-19525491

Bălăcăreala și bârfe de colțul blocului la cefere, cred că s-a cam stins in sfârșit oaza asta de trofee cu fotbal zero.
Incredibil cum cretinul ăsta de Varga ii pune practic in cârcă bursucului managementul lui dezastruos, auzi Cica nici la câștigarea titlului nu a simțit vreo bucurie, ca ei tot pe pierdere erau.. păi cumetre cine aproba bugetul și cheltuielile Dan Petrescu??

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 20 Sep 2022, 10:57

Lasa ca poate pleaca nea Mihai si ne linistim. Indiferent ca suntem bucurosi, tristi, dezamagiti, bolnavi, sanatosi tun etc. "scautingul" e dezastruos si lipseste cu desavarsire. :-)
Nea Mihai a bagat bani aiurea in fotbalisti straini gen Mamut, Ofosu, Bic, Ivanov, Fortes etc.

Dupa declaratiile lui Nelutzu, date prin viu grai si nesilit de nimeni, m-am lamurit cu "modelul" cfr. Pai l-a sumele alea, cfr-ul trebuia sa fie F. C. Bayern Munich de Romania. E adevarat ca nu e o garantie ca vei castiga titlul in Romania. Nu esti scutit de epic fail. Bani a bagat si cel mai iubit cioban din Romania, dar nu a luat titlul. Ce valoare ai tu, ca antrenor, daca reusesti victorii cu 1-0, avand toate conditiile, aducand jucatori mult peste ce au 90% dintre competitoare?! Jucand asa, nu inteleg de unde avea Nelutzu asteptari?! Pai victoriile lui superDan s-au bazat si pe lipsa calitatii la adversarii din campionatul intern. In anii in care a stat la cfr, a reusit sa creeze o identitate de joc? A promovat si instruit un fotbalist tanar, care a ajuns mai tarziu in top 3 campionate din Europa? Ceva sa ramana in amintirea celor care isi pierd timpul sa urmareasca campionatul extrem de slab de la noi?! Daca e asa de grande allenatore, de ce nu a reusit in China, Turcia, Saudia etc. Ce l-a impiedicat?! "Albitrii"?

Bravissimo, Danutz, sei grande!

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Bobby » 20 Sep 2022, 11:38

Paul scrie:
20 Sep 2022, 10:05
Problema e ca e usor sa critici, dar daca ar fi sa aducem vagoane de jucatori, precum CFR, care o face fara sa isi permita cu adevarat, sau cu gandul ca se scot din cupe, ceea ce e riscant, ar fi mai bine asa? Poate e chiar greu sa gasesti si sa aduci jucatori exceptionali, cine stie, nu e ca si cum am avea exemple in care altii s-au descurcat de minune in sensul asta.
Sa va reamintesc ca atunci cand erau si Mitrita si Mihaila erau multi care incepusera sa le puta si astia doi, acum pare ca daca au plecat am pierdut ceva, si nu am adus nimic in loc. Pana il vom vinde si pe Markovici cu 10 mil, pana atunci nu putem sa ne bucuram de ce face pentru ca e gras, nu e serios, etc, dupa care il regretam si pe asta si ne plangem ca nu aduce "ariciul" nimic in loc.
E chestie de pricepere sa aduci pe cineva in loc - atita tot.

Despre CFR, cred ca pentru multi e vorba de strugurii acri - deci e mai mult viticultura decit fotbal. Roty zice ca a bagat 16 milioane pina acum; Varga zice ca bagat 26 de milioane. De 10 milioane diferenta CFR a cistigat 5 campionate, a jucat in grupele EL si Conference League, ba a mai si ajuns in primavara europeana, acolo unde Craiova a mai fost acum 40 de ani. S-a meritat ? Nu zic ca e bine sau rau - dar asta au realizat cele 10 milioane diferenta. A avut CFR subterane ? Da. A jucat fotbal ofensiv ? Nu. Sa fim seriosi, asta in timp ce ne uitam la gramada aia de struguri acri. Cum a ajuns Sheriff Tiraspol in Champions League ? Cu fotbal gen Diego Simeone, ca altfel n-ai nici o sansa cu balaurii. Am mai scris - Cirtu si a lui U Craiova se batea cu balaurii prin 1988-1989 tot cu fotbal minimalist ca asta era arma lui impotriva unor echipe romanesti, Dinamo si Steaua, care erau lejer in top 20 in Europa.

Revenind la scouting si vinzari eu doar prezint realitatea necoafata.

P.S. Pe bune - daca intrebi fanii Craiovei : vreti si voi 5 campionate, grupe europene, primavara europeana, dar clubul sta in insolventa 2-3 ani apoi ? Cine zice "nu" ? :laughing:
Last edited by Bobby on 20 Sep 2022, 11:41, edited 1 time in total.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de cortinadampezzo » 20 Sep 2022, 11:40

Cum l-ai uitat pe Mezza Colli
Mitrita de picior stang

Apoi daca pleaca Ivan, am vazut eu ca burlacu nu prea joaca la mioveni :lol:

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 20 Sep 2022, 12:04

Na, ca iese rahatul de sub preș la marele model de business cfr. Nu pe surse sau de la prieteni ziaristi… Din gura lui varga. Pai sa dai salarii de 40-50.000 de euro pe luna ca sa iei campionatul in romania si sa ajungi in conference league, este fix pixul. La salariile astea dacă aveau cu adevărat scouting bun si antrenor mare (așa cum susțin unii), nu aveai voie sa lipsești in niciun an din grupele Europa League si sa nu forțezi intrarea in grupele Champions League. Și sa mai ai si o medie de 3.000 de spectatori pe meci mulțumită jocului superb pe care îl practici. Ce sa mai, cfr este un model demn de urmat.
ucv ucv ucv

FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 725
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de FreakBoy » 20 Sep 2022, 13:25

Bobby scrie:
20 Sep 2022, 11:38
E chestie de pricepere sa aduci pe cineva in loc - atita tot.
Despre CFR, cred ca pentru multi e vorba de strugurii acri - deci e mai mult viticultura decit fotbal. Roty zice ca a bagat 16 milioane pina acum; Varga zice ca bagat 26 de milioane. De 10 milioane diferenta CFR a cistigat 5 campionate, a jucat in grupele EL si Conference League, ba a mai si ajuns in primavara europeana, acolo unde Craiova a mai fost acum 40 de ani. S-a meritat ? Nu zic ca e bine sau rau - dar asta au realizat cele 10 milioane diferenta.
Sa ne spui si datoriile la zi a celor doua cluburi, si apoi te cred. Si, daca am intra in insolventa 1 luna probabil ca a scrie un mesaj pe minut sa ne spui cat de fraier e Rotaru.
I N I M I T A B I L I

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 20 Sep 2022, 13:28


Bobby scrie: ...

P.S. Pe bune - daca intrebi fanii Craiovei : vreti si voi 5 campionate, grupe europene, primavara europeana, dar clubul sta in insolventa 2-3 ani apoi ? Cine zice "nu" ? :laughing:
Care fani? Cei de pe canapea? Care habar nu au care e piciorul de baza al lui Sala/Danciu? Care nu au o esarfa/fular? Care vin in mov/rosu/verde la meci? Cei care nu merg la meci ca ploua afara? Pai ploua cu apa, nu cu urina...

Eu zic "nu". Nu, nu vreau campionate cu insolventa. Nu vreau sa fim meteorit. ;-)

Cu toate greselile de management, eu sunt multumit de ultimele 6 sezoane.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Paul » 20 Sep 2022, 13:47

Geronimo scrie:
20 Sep 2022, 13:28
Bobby scrie: ...

P.S. Pe bune - daca intrebi fanii Craiovei : vreti si voi 5 campionate, grupe europene, primavara europeana, dar clubul sta in insolventa 2-3 ani apoi ? Cine zice "nu" ? :laughing:
Care fani? Cei de pe canapea? Care habar nu au care e piciorul de baza al lui Sala/Danciu? Care nu au o esarfa/fular? Care vin in mov/rosu/verde la meci? Cei care nu merg la meci ca ploua afara? Pai ploua cu apa, nu cu urina...

Eu zic "nu". Nu, nu vreau campionate cu insolventa. Nu vreau sa fim meteorit. ;-)

Cu toate greselile de management, eu sunt multumit de ultimele 6 sezoane.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Nici eu nu vreau si mi se pare ca intrebarea e din genul afirmatiilor: A furat dar a si facut.
Adica insolventa inseamna tzepe date pe care cineva le plateste, nu cei care le dau - astia sunt cu profitul. E cam ce a facut Mititelu toata viata lui, a inselat oamenii. Bine, el nu a facut nici performate, dar pe mine unul nu numai ca nu ma intereseaza, nu pot fi nicicand de acord.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de cortinadampezzo » 20 Sep 2022, 14:00

Pentru unii modelul urziceni inca exista
Si-ar dori o Craiova Maxima v2.0 pentru doua sezoane cu accedere in grupele champions, apoi desfiintarea si multimea vida. vor trai iar din amintiri inca 50 de ani.

pentru altii lupta continua si incompleta, habotnica an de an, apropierea de marele event si esecul pe muchie de cutit, e mai placuta

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 20 Sep 2022, 15:31

Pentru a evita dezinformările, trebuie spus ca cfr are datorii foarte mari pe termen scurt (Știința are datoriile provenite din împrumuturile acționarilor, datorii pe termen lung). Cfr, conform situațiilor financiare (care sunt publice), numai către angajați avea datorii de peste 5 milioane €, fata de Știința care avea in jur de 380.000 €). CFR are datorii totale pe termen scurt de aprox 14.000.000 €, ceea ce este enorm.

Situațiile financiare sunt publice, ptr cine vrea sa le vadă, nu sa inventeze.
Și o mica analiza, in care se vb inclusiv de Știința, poate fi citită și aici:

https://www.fanatik.ro/cfr-cluj-in-cola ... e-19948593

Situația financiară a cfr-ului este dezastruoasa comparativ cu cea a Științei. Actualul scandal între varga și petrescu are legătura cu acest lucru, ei sperau măcar la grupele Europa League ptr a reusi sa stabilizeze cât de cât rahatul in care au intrat dpdv financiar. Cu grupe conference sunt in plop și plopul in aer.
ucv ucv ucv

Scrie răspuns