CM 2022 Qatar

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Paul » 27 Sep 2022, 05:50

Freestate scrie:
26 Sep 2022, 23:50
Bancu nu e nici mijlocas si nici fundas. Bancu e Bancu si nimeni nu "canta" ca el. :)(
Tin minte cand eram tanar era o controversa despre trupa mea preferata ...Depeche Mode. Ba ca ar fi pop, ba ca ar fi rock ...Pana la urma s-a concluzionat ca erau ...depeche si nimeni nu era ca ei. Asa si cu Bancu. :)(
Imi placu asta cu Depeche, si eu ma consider inca un fan devotat, si tot asa sunt si cu Bancu si prin extensie cu Craiova. Depeche nu prea facea tampenii, Bancu mai face dar e ok, se scoate cu fazele luminoase pe care le face. Nu prea am vazut alti fotbalisti, lasa fundasi, sa joace asa cu capul pe sus si sa urce cu mingea la picior, majoritatea sunt cu capul in pamant si tunnel-vision, el trece elegant in dribling si nici nu se uita in jos, asta e o mare smecherie.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Bobby » 27 Sep 2022, 06:08

Paul scrie:
27 Sep 2022, 05:50
Freestate scrie:
26 Sep 2022, 23:50
Bancu nu e nici mijlocas si nici fundas. Bancu e Bancu si nimeni nu "canta" ca el. :)(
Tin minte cand eram tanar era o controversa despre trupa mea preferata ...Depeche Mode. Ba ca ar fi pop, ba ca ar fi rock ...Pana la urma s-a concluzionat ca erau ...depeche si nimeni nu era ca ei. Asa si cu Bancu. :)(
Imi placu asta cu Depeche, si eu ma consider inca un fan devotat, si tot asa sunt si cu Bancu si prin extensie cu Craiova. Depeche nu prea facea tampenii, Bancu mai face dar e ok, se scoate cu fazele luminoase pe care le face. Nu prea am vazut alti fotbalisti, lasa fundasi, sa joace asa cu capul pe sus si sa urce cu mingea la picior, majoritatea sunt cu capul in pamant si tunnel-vision, el trece elegant in dribling si nici nu se uita in jos, asta e o mare smecherie.
Poate de aceea a dat doua pase de gol in repriza a doua, dupa introducerea lui Camora - ca a avut mai multa flexbilitate ofensiva ?

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Paul » 27 Sep 2022, 06:25

Lui clar ii trebuie cineva in spate, de fapt el nu ar trebui sa fie fundas, ce sa o mai dam la deal si la vale, nu stiu de ce ajunge sa fie cand e clar ca poate fi mult mai util ofensiv si nu are rost sa fie pus la chinuiala asta de aparare. A, ca vine si face *si* faza defensiva, asa cum vine si Ivan, asta e altceva, dar daca il lasi pe el ultimul om pe stanga, il incarci aiurea, si e mare nevoie de el in fata.
Acum ca are 30 de ani, si cred ca de bine de rau nu se mai teme ca nu e convocat la nationala, ar fi bine sa treaca mai in fata si la echipa de club in primul rand, ca avem aceeasi problema si acasa cand joaca fundas.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Bobby » 27 Sep 2022, 06:38

Paul scrie:
27 Sep 2022, 06:25
Lui clar ii trebuie cineva in spate, de fapt el nu ar trebui sa fie fundas, ce sa o mai dam la deal si la vale, nu stiu de ce ajunge sa fie cand e clar ca poate fi mult mai util ofensiv si nu are rost sa fie pus la chinuiala asta de aparare. A, ca vine si face *si* faza defensiva, asa cum vine si Ivan, asta e altceva, dar daca il lasi pe el ultimul om pe stanga, il incarci aiurea, si e mare nevoie de el in fata.
Acum ca are 30 de ani, si cred ca de bine de rau nu se mai teme ca nu e convocat la nationala, ar fi bine sa treaca mai in fata si la echipa de club in primul rand, ca avem aceeasi problema si acasa cand joaca fundas.
Adevar graiesti ! o:

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Freestate » 27 Sep 2022, 07:24

Paul scrie:
27 Sep 2022, 05:45
Freestate scrie:
27 Sep 2022, 00:04
Orice afirmatie despre Bancu este Falsa si Adevarata in acelasi timp... :)(
Mai am eu una paradoxala: Orice afirmatie generala este falsa, incluzand-o pe aceasta.
Ai driblat a la bancone...paradoxul cretanului. :)(
FMSP :)(

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de fanucrv » 27 Sep 2022, 08:23

Cine l-a făcut pe Bancu fundaș, mare rău i-a facut si lui personal și echipei. Baiatul ăsta era demult transferat afară ca mijlocaș de bandă. Ca fundaș cine sa-l cumpere?! Din poziția de mijlocaș, Bancu cred ca ar fi contribuit sau marcat zeci de goluri și probabil ca in multe meciuri ar fi fost omul decisiv. Este foarte greu sa iti pastrezi vitalitatea si luciditatea in fata portii,cand tu ai "arat" tot terenul. Mare păcat pentru ce ar fi putut sa fie cariera lui Bancu dacă ar fi fost jucat unde trebuie. Unde mai pui ca ar fi scapat si de înjurăturile "cunoscătorilor" .

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de fanucrv » 27 Sep 2022, 09:10

Slughiță aseara la Orange sport a remarcat pe : Olaru, Rațiu, Baluță, Man ,Alibec, Ionuț Radu,Sorescu, Camora, Marin si Stanciu. Despre fiecare a spus cât de bine a jucat, ce risipa de efort, ce dăruire, ce joc extraordinar bla, bla, bla..Nimic, dar absolut nimic despre Bancu !!! De ce ne-om pierde noi vremea și energia cu naționala lui burlica și slughita ?!!
Pentru cine vrea sa se convingă are link ul :
https://www.prosport.ro/fotbal-intern/n ... a-19528837
l.e. : "Bancu o prestatie excelenta" mea culpa. Am scuza ca era la coada vacii mentiunea..
Last edited by fanucrv on 27 Sep 2022, 09:42, edited 1 time in total.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Geronimo » 27 Sep 2022, 09:37

Noi suntem oameni seriosi?! Pai stam sa-l ascultam pe impostorul de Stoichita?! Ne intereseaza fotbalul din Panama?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de cortinadampezzo » 27 Sep 2022, 11:50

I-a mai adus Bancu o victorie lui Iedi

Pana acum edi are 7-8-9 infrangeri si doua victorii, ambele aduse de bancu

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Paul » 27 Sep 2022, 12:21

La astia se aplica expresia "cine se scuza se acuza", in sensul ca se simt datori sa explice de ca protejatii lor trebuie in continuare sustinuti si de ce nu trebuie nimeni sa aiba asteptari mai mari sau sa fie nemultumit de rezultate, astfel incat ei sa ramana pe viata acolo unde sunt, prin gratie divina.
Daca urmariti, se aplica si la alte situatii, de exemplu este asa de evident cum unele outleturi media isi filtreaza informatiile incat stii la ce sa te astepti dinainte. Eu am pusa pata pe Digi, si nu doar pe Digi Sport, ci si pe Digi 24, cei cu informatia la putere, care daca au de dat un reportaj sa "se rada lumea", iau interviuri la niste tarani din sudul Doljului, si niciodata ever nu dau nimic de bine de Craiova, in schimb au grija sa ne arate constant cum Clujul, Oradea si Sibiul sunt "altceva", dar nu la modul ca uite un exemplu bun, cum sa facem sa fim ca ei, ci la modul de grofi care se uita de sus la mamaligari.
Mie mi se pare foarte toxic asa ceva, enerveaza maxim cum Prelipceanu sau Mandruta se erijeaza in preoti ai bunului simt si deontologi fara cusur, e totul o mascareala fara margini.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de Geronimo » 27 Sep 2022, 15:27

Stim treaba asta, sau o parte din noi. Daca cineva traieste in democratie, nu rezulta ca este democrat. Adesea, se profita de democratie pentru scopuri meschine.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 628
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de White&Blue » 27 Sep 2022, 17:59

Pai doar nu vreti sa promoveze parerea unuia ca Tudor Giurgiu despre Craiova.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de cortinadampezzo » 27 Sep 2022, 18:43

Aia de la prima sport, ziceau ca sa il nationalizam pe radunovic in locul lui Bancu phahaha

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de R.E.N. » 27 Sep 2022, 20:14

Bobby scrie:
27 Sep 2022, 01:24
Mie Bancu mi se pare hilar in aparare de multe ori. Cine l-o fi invatat sa se apere cu miinile la spate ca o rata ?

Uite - la faza golului bosniacilor. Bancu se duce spre stinga catre jucatorul cu mingea si in loc sa se duca sa-i inchida unghiul sau sa-l tatoneze de aproape, se opreste la 4-5 metri de adversar si pune miinile la spate ca o rata. Nu poti alerga si nu poti fi agresiv in aparare cu miinile duse la spate - aia e aparare la alibi. Ala centreaza lejer si Dzeko marcheaza.

Bancu a fost stralucitor in atac la nationala (pasa aia la golul lui Puscas nu e de fundas - e de mijlocas de clasa), dar un fel de Suca in aparare. Pur si simplu nu poate si nu are simt pentru aparare.
Chiar asteptam sa spui cum a gresit Bancu la gol, m-am mirat ca n-ai facut-o mai devreme :-D

Bancu, in afara de faptul ca nu rezista in duelurile corp la corp si mai are probleme de pozitionare, nu e rau pe faza de aparare. Deposedeaza bine, alearga mult. Mainile la spate in careu si le tin cam toti fundasii in zilele noastre. Plus, cate goluri ia Craiova din vina lui Bancu pe sezon? Trei? Poate vine cineva cu o statistica. Ok, nu e Chivu sau Contra, sa fie teapan pe picioare, sa bage si alunecari, sa fie si tehnic, dar probabil dupa ei e primul fundas lateral roman care stie cum sa urce, si stie cu mingea. Jocul de fundas lateral ofensiv e complet diferit de cel de mijlocas. Bancu a invatat foarte bine in ce zone sa apara, unde sa intre sa creeze superioritate, cand sa ia o faza pe cont propriu. Daca ii schimbi pozitia se pierd toate reperele astea. Cum spunea manex, lui ii trebuie cineva care sa-i tina spatele :)(
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: CM 2022 Qatar

Mesaj de cortinadampezzo » 28 Sep 2022, 19:23

Am vazut meciul U20 Rom - Ger

Ba...nu ai ce sa alegi, o generatie de incaltati invers...

In afara de Luca Andronache, n-am vazut unu pe care l-as lua sa-i dau o sansa la Craiova

A jucam si Mitran vreo 10 minute, a intrat bine, fara greseala

Scrie răspuns