Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Moderator: grup_moderatori

Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Poll ended at 18 Apr 2021, 13:45

3
14
93%
1
1
7%
0
0
No votes
 
Total votes: 15

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de Dany » 17 Apr 2021, 23:43

Mi se pare ca Bancu și Cicaldau au venit de la națională cu alte gânduri, parca nu mai vor la Craiova. Sper sa ma înșel eu.

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de Augustus Caesar » 18 Apr 2021, 06:10

Doamne ajuta ca accidentarea lui Baiaram nu este ceea ce s-a crezut initial, incepusem sa cred ca suntem blestemati ''cu ruperi''. Aici mai mult, adversarul nici macar nu primeste vreun avertisment, asta-i un arbitraj ''fin reglat'' nu stim de cine dar stim cine are interese! Daca ma gandesc si la faza din careul lor cu Cic in urma careia este schimbat, chiar ...asta e! Bun, despe jocul nostru: ofensiv este pe nivelul ''low'', nu reusim sa ne creem ocazii, nu aducem mingea prea mult in fata portii iar atunci cand reusim sa o facem ne cam batem joc. Nu reusesc sa-mi scot din cap simularea lui Tudorie din finalul primei reprize, pentru mine faza asta ar trebui sa fie decisiva in a nu-i prelungi contractul; nu asa joaca Stiinta fotbal. Mai bine si mai motivat a intrat Mamut dar am cam vazut ce face si el cand dispare motivarea. E drept ca acum nu avem prea multe alternative acolo in fata mai ales cand se pare ca pentru o lunga perioada din p-off-ul asta l-am cam pierdut si pe Baiaram de aceea vor fi interesante alegerile viitoare (de criza) ale antrenorului. Am vazut ca defensiv a reusit sa regleze mecanismul, sincer ma astept ca si ofensiv sa o faca fie si cu ''materialul'' ce-l are la indemana. De asta cred ca fost preferat unei listute destul de lungi cu nume de antrenori la momentul alegerii. Despre adversar nu prea multe cuvinte, o echipa creata pe stilul botoseilor, agresiva- de aceea cred ca se impunea minim un cartonas galben la faza cu Baiaram dar iar ma intorc si ma enervez aiurea- o echipa care nu va pune acelasi suflet cu franarii. Asta e! Concluzia mea este ca daca Ouzounidis gaseste cheia magica in atac astfel incat sa marcam macar un gol pe meci e posibil sa ne clasam mai sus decat ne aflam acum, altfel locul 3 este al nostru si nu-mi ramane decat sa sper ca in cupa sa fim inspirati.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de dorumihnea2 » 18 Apr 2021, 10:30

Într-adevăr arbitrajul a contat mult la meciul ăsta și să vă spun și de ce.... Ne-a fost dat un arbitru care tolerează jocul mai agresiv și care scoate greu cartonașul din buzunar și asta a ajutat echipa din Sf Gheorghe. Nu am acum statistica cu faulturi sau cartonașe dar probabil am luat tot cam atâtea cartonase câte au luat ei în condițiile în care ei au jucat dur. Dacă erau ingalbeniti vreo 4 sau 5 în prima repriză cum meritau poate jucau mai prudent în a 2 a repriză. În sfârșit.... Nu de asta am făcut noi egal dar.....

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de marius_vl » 18 Apr 2021, 10:46

poate acum, o data cu accidentarea lui Baiaram, mai vedem si noi alte extreme adevarate in teren, ca nu te poti bate la titlu cu baiaram si cimpanu, e jenant sa crezi ca poti crea pericol cu ei in benzi!
Cred ca m-am entuziasmat cam mult cu Marinos, pai joaca frate si alt sistem de joc, mai schimba si altceva, tu faci numai schimbari post pe post? pai asta vedeam si la Papura! Mai erau 15 minute si mi-l bagi pe Mamut in locul lui Tudorie? schimba pe Cicaldau, joaca 442, trece-l pe Vatajelu in fata lui Bancu, destabilizeaza un pic adversarul!
Pressingul, unde dracu e pressingul la noi? Stam tot timpul si asteptam adversarul sa iasa lejer cu mingea la picior, doar Nistor ce mai incearca de unul singur, cateodata, pe mine aseara m-au impresionat bozgorii cat de mult au alergat si ce pressing puternic au facut, ca ne-au si fortat de multe ori sa aruncam mingea la intamplare si chiar in afara terenului! sunt lucruri care se vad clar si care deranjeaza

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de manex » 18 Apr 2021, 11:09

Meci ciudat. Am un gust amar. Au jucat ungurii atat de aglomerat si agresiv incat ne-au surprins. Acum ceva timp aveam o perioada in care trageam din toate pozitiile. Si culmea, cred ca sunt jucatori acum care o faceau si atunci. Cu 2 suturi anemice pe poarta nu ai cum sa dai gol. Am adormit cu gandul la faza cu Camara. Ce dracu a fost in capul lui? Te lasi in genunchi si scoti in primul adversar? Nu stiu cum e la nivelul asta, dar Camara trebuie sa fie pus sa dea de 100 de ori cu capul din plonjon direct pe poarta. Cum e regula cand ai jucatori imprumutati? Ii poti aduce oricand inapoi? Eu l-as aduce pe Markovic maine. Nici la numar nu mai avem atacanti. Oricum., am pierdut titlul

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!


cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de cortinadampezzo » 18 Apr 2021, 19:08

Il ratam si pe asta. Nu traim din mila si pomeni, nu ne merge tiki-taka acolo in fata. Ce bun ar fi acum Markovic

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de fanucrv » 18 Apr 2021, 20:05

Markovic e un băiat talentat, supraponderal si rezerva la Clinceni.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de malus dacus » 18 Apr 2021, 20:13

Pai spune cate kg are si inaltimea, sa vorbim la obiect. Eu din postari am vazut ca se pregateste bine si chiar nu pare sipraponderal. La Clinceni n-are cum sa emita el pretentii in fata lui Rusescu. Plus ca fiind imprumutat, nuj cat de in interesul Clinceniului e sa-l puna pe el titular.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de fanucrv » 18 Apr 2021, 20:37

Ca este supraponderal se vede cu ochiul liber, nu e nevoie de înălțime etc. Ca e rezerva la Clinceni doar ca este împrumutat, iar e evident ca nu asta e problema. Sunt o grămadă de jucători împrumutați care joaca meci de meci(Bic a jucat la Chindia titular). Ca Markovic e peste Tudorie si Mamut este o altă discuție si sunt de acord ca asa este ,dar nici nu cred ca dacă era la noi acum ,eram pe locul 1 iar el golgheter. Ca sa emitem pretenții avem nevoie de Kolic in formă maximă, ori Markovic mai are muuult timp sa ajungă la valoarea aia. Daca va ajunge vreodată.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de malus dacus » 18 Apr 2021, 21:02

Pai nu zic nici eu ca eram pe locul 1, cu Markovic golgheter. Dar nu ne-ar fi stat rau cu Markovic, care cred ca inca e eligibil ca U21, in locul cetateanului Tudorie.
La Clinceni, cu Rusescu, nu e ce a avut Bic pe la Chindia. Rusescu are nume greu, n-are cum sa-i ia Markovic fata.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de fanucrv » 18 Apr 2021, 21:20

Imprumutul la Cliceni cred ca s-a facut in ideea sa joace Nu acolo trebuia dat. Clinceniul este doar un satelit al ciobanului si nu iti creste tie jucatori. Aici a fost eroarea făcută . La noi era Kolici sanatos anul trecut si nu avea nicio șansă . Acum ,in noile condiții, sunt sigur ca ar fi jucat mai mult daca il păstram la echipă, așa grasun cum este. Ca fizic pare genul lui Alibec și până la urma nu asta e problema, in Romania merge, dar sa-l țină genunchii.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de dorumihnea2 » 18 Apr 2021, 21:57

Mă uitam la cifrele lui Markovici și am văzut câte 15 sau 20 de minute jucate ici pe colo și eu cred că e puțin la o echipă ca și Clinceni. Probabil era mai bine să rămână la noi cu toate că atunci când s a luat hotărârea să fie împrumutat erau Koljci, Roman sau Ivan pe poziția lui. Mai vin și vesti bune dinspre echipă și se pare că la Botoșani o să fie în lot Cicăldău, Ofosu și Ivan. Sper să fie adevărat pt că avem nevoie din ce văd că joacă Botoșani în seara asta.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de THE LION » 18 Apr 2021, 22:42

Ca sa luam titlul avem nevoie sa batem tot. Este aproape imposibil avand in vedere forta noastra ofensiva. Jenante goluri a luat Botosaniul azi.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
Nicu Marin
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 12
Membru din: 04 Apr 2021, 14:06

Re: Playoff. Etapa 1. Universitatea - Sepsi

Mesaj de Nicu Marin » 21 Apr 2021, 11:22

Salut. Am inceput să scriu o cronică a acestor ultime 10 etape pe care eu le consider a fi tot atâția pași până la titlu.
V-aș ruga să comentați și să-mi spuneți dacă vă place sau nu.
Mulțumesc.
Pasul 1. Universitatea Craiova – Sepsi OSK
Univ - Sepsi
Partida incepe prost cu accidentarea lui Baiaram dus cu salvarea la spital. Nu stiu ce e dar sigur e grav. Comentatorii vorbesc de o ruptura de maleola. Intra Camara. Meciul e intrerupt 5 minute. Se reia meciul cu aruncarea de la margine a lui Sepsi, continuata de sutul lui Stefanescu peste poarta noastra. Nistor e lovit dar isi revine dupa lovitura lui Paun. Covasenii fa un pressing foarte sus iar asta ne cam incomodeaza.
Ne cam chinuim pe moment. Sut slab al lui Mateiu in min 14. Combinam frumos dar fara sa concretizam pe tabela. In min 17 marcheaza Tudorie dar era in offside. Oricum faza a plecat de la o pasa a lui Juan Camara care prefera sa paseze decat sa inscrie. A mai facut asta in meciul cu FCSB cand desi era in pozitie buna de sut, a preferat sa dea pasa. Fara efect pe tabela insa. Timpul trece, e deja min 18 si ne cam chinuim sa patrundem prin apararea oaspetilor. Ne chinuim in conitinuare si ma gandesc ca ne facem meciul greu singuri, Sepsi e o echipa solida, cu jucatori rezistenti
Min 37 Vatajelu il faulteaza pe un covasnean si arbitrul da lovitura libera. Bate Golovca in zid. Ne apropiem de finalul primei reprize. Am jucat incalcit pana acuma. Ineficient si chinuit. E mult sub ce am jucat cu fcsb si cu cfr. Cei de la Sepsi ne-au blocat toate culoarele si nu ne lasa sa inaintam nici un pas. NU-mi place deloc ceea ce vad,
E ultimul minut al primei reprize. Bate Cicaldau o lovitura libera. Arunca minga peste zid, in careul de 6 metri de unde Marius Constantin o loveste spre coltul lung dar intervine pe traiectoria ei Mateiu care o trimite in poarta dar era in offside asa ca golul este anulat.
Se dicteaza 4 minute de prelungiri dar nimic nu se mai intampla.
E pauza.
Se reia meciul. Jucam la fel de incâlcit ca în prima repriză. Abia în minutul 55, Câmpanu trage pe spțiul porții obligându-l pe portarul lui Sepsi să respingă în față, dar acolo nu era nimeni care s-o împingă în poartă. Mă gândesc la faza în care Mateiu s-a băgat pe traiectoria mingii anulând un gol valabil. Văd că se repetă ghinioanele din meciul cu FCSB. Atunci Camara în loc să șuteze la poartă a preferat să paseze, iar acum.... sper doar să nu ne coste ocaziile astea. Meciul curge în continuare la fel ca până acum. E minutul 79 și Mamut introdus în locul lui Tudorie, centrează în careul de 6 metri, de unde Cicâldău nu reușește să împingă mingea în poartă, în schimb se accidentează fiindcă Ștefănescu de la oaspeți cade peste el. Ce meci oribil până acum ! Sper totuși să-l câștigăm !
Minutul 89, Dimitrov trimite un șut centrare, cam ca van Basten în finala cu „zbornaia” lui Lobanovski de la Euro 88, doar că Pigliacelli e mai bun ca Dasaev și scoate mingea. Uf, a fost cât pe ce !. Peste doar un minut, avem două ocazii de a marca din două cornere consecutive dar, se pare că vom avea un egal alb în seara asta. Da. S-a terminat. Am pierdut două pouncte extrem de importante. Ne rămâne doar să ne rugăm la Dumnezeu, ca CFR și FCSB să se împiedice la rândul lor de Clinceni și Botoșani. Dacă jucăm așa, și nu marcăm, nu avem absolut nici o șansă de a câștiga al cincilea titlu. Asta e. Aștept meciurile echipelor din Cluj si București de mâine.
Sunt la ora meciului CFR – Academica și deocamdată e zero la zero li Clinceniul se ține bine în fața celor de la Cluj. Citeam în Prosport că autocarul echipei Steaua București care adusese echipa de baschet a clubului militar la Craiova a fost vandalizat prin inscripționarea cu vopsea neagră de către suporterii lui FCU de la Peluza Sud. Bineânțeles că domnii ziariști au scris că autori au fost suporterii lui FC Universitatea Craiova, tocmai ca să creeze confuzie între noi și băieții lui Mititelu care văd că și-au amenințat jucătorii că dacă nu promovează o să-i aștepte lucruri rele. Cum naiba să te comporți așa și să pretinzi că tu susții Universtatea Craiova ? În sfârșit. Treaba lor. Să vedem noi ce facem fiindcă mai avem 9 meciuri și aseară tocmai am făcut-o de oaie.
La Cluj e încă egal și se apropie pauza, iar peste nici 2 ore începe meciul de la București. Sunt curios cum se vor termina aceste două meciuri. Așa cum mă așteptam, CFR i-a bătut pe Clinceni cu 3-0. La București a început a doua repriză și e 1-0 pentru Botoșani. Ar fi bine să rămână așa. Aiurea. Octavian Popescu trage de la marginea careului de 16 m și marchează o bară transversală gol.
Mă gândesc că nu ar fi rău nici un egal, dar, portarul Botoșaniului greșește, o pasă, iar Panțâru abia așteaptă și marchează pentru 2-1. Se pare că s-a cam terminat. Suntem la 5 puncte de CFR și la 6 de FCSB. Practic, asta ar însemna să le batem pe amândouă în toate meciurile directe ca să ajungem în fața lor. Mă gândesc că poate vor mai pierde puncte cu Sepsi, sau Botoșani și o să câștigăm campionatul în ultima etapă, așa ca să ne aducem aminte de el toată viața.
NicuMarinBV

Închis