Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Ce facem cu sibienii?

Jupuim blana de pe ei
7
64%
Egal, târâș grabis
3
27%
Pierdem, gaura din apărare își spune cuvântul
1
9%
 
Total votes: 11

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 11 Dec 2023, 22:07

R.E.N. scrie:
11 Dec 2023, 14:41
@fanatic alora care vor un club de olteni adevarati.

Ba, e ireal ca ati inceput sa vorbiti despre antrenor. Absolut ireal. Bobby, daca spui ca vorbim dupa 30 de etape despre cine e mare antrenor si cine nu, abtine-te sa vii la prima infrangere sa spui ca ‘unii il considerau genial pe Petev’. Ca nu poate sa faca din Roguljoc bici.

Acum o luna eram toti de acord ca avem nevoie de seriozitate, disciplina si stabilitate. De profesionalism. Dar la prima infrangere incepeti sa strambati din nas ca domne, daca facea echipa altfel, daca schimbarile erau altfel. Ca a avut noroc pana acum. Pai normal, de aici e usor. Dupa meci. Daca incepea cu fundasii centrali de la liga a treia si faceau aia vreo duda cum sunt obisnuiti, puteati sa spuneti frumos domne’ da cum sa se gandeasca sa-i bage pe aia de la liga a treia, el nu vede ca sunt panarame?

A fost o situatie speciala, putea sa fie rau oricum o dadeai. Avem multi jucatori incapabili, sau iesiti din forma, sau complet indolenti. Ce sa faca un antrenor intr-o luna, sa-i schimbe perceptia lui Markovic despre viata si munca? Sa-l faca pe Roguljoc sa alerge repede? Pe Kurtic, pe Baiaram? Daca nu ai fost scapat in cap cand erai mic, poti sa observi ca avem fix doi jucatori care pot sa joace in fata apararii: Mateiu si Screciu. Au lipsit amandoi. Cretu e util numai daca il are pe unul care ara terenul pe langa el, ca sa poata sa urce.

Eu judec un antrenor dupa ideile pe care le are echipa. Cum ies la pressing, cum acopera terenul, cat de repede joaca, cat sunt de compacti, cat se misca jucatorii fara minge, cum apar la pasa. Am vazut lucruri bune intr-o luna cat n-am vazut intr-un an. Daca incepeti acum sa strambati din nas la antrenor nu faceti altceva decat sa sabotati echipa.
Petev era genial daca bateam ieri, chiar cu absentele de ieri. Dar el poate sa fie antrenor bun sau foarte bun - adica mai putin decit genial. Eu sper sa fie antrenor foarte bun macar - dar trebuie judecat dupa zeci de meciuri, iar comparatia la ppm trebuie facuta si cu alti antrenor care au fost la Craiova.

Doar zic ca un antrenor sau jucator trebuie judecat dupa zeci de meciuri.

Chiar cred ca Roguljic nu trebuia jucat titular. Capatina la mijloc - sa se ia la trinta cu aia. Borta sau Ndong fundas dreapta. N-am avut nici un carator de pian la mijloc - greseala a lui Petev. Am zis de cind am vazut formatia de start ca mijlocul pare fragil. De ani de zile il vedem pe Roguljic - omul poate juca 20-30 de minute ca rezerva.

Sau incercam ceva creativ - Bancu fundas central cu Silva, si il lasam pe Cretu mijlocas central.

Pe mine pressingul automat nu ma incinta; ai oameni de pressing ? - te uiti pe date si decizi; au pregatire fizica sa faca pressing ? sa faci pressing juma' de repriza e pierdere de energie.

mflorin
membru
membru
Mesaje: 157
Membru din: 27 Mai 2022, 12:03

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de mflorin » 12 Dec 2023, 18:48

R.E.N. scrie:
10 Dec 2023, 17:54
Sa-mi bag pl in piti al vostru! Ati tamas singurii orbi din Romania care inca cred ca mizeria aia infecta, jegul mafiot frate cu familia becali, e antrenor. Cine v-a invatat sa va uitati la fotbal? Cum sa fii atat de cazut in cap sa te iei de Screciu si Mateiu?? Vii aici sa citezi din piturca sa-l faci pe Mateiu cate joaca aici de zece ani, bulangiu. Aceiasi crettini care il voiati plecat si pe Bancu scum vreo doi-trei ani. Ba, v-as interzice accesul pe stadion.
probabil nu urmaresti de mult timp fotbalul, fiindca altfel nu se poate sa nu recunosti ca piti a fost un bun antrenor sau esti orbit de furie fata de el. probabil ca nu ai vazut interviu lui piti, altfel ti ai fi adus ca remarca bulangiu se referea la altcineva. ai uitat henturile, penalty-urile, autogolurile facute de preferatul tau, iar Mateiu incearca sa numeri de cate ori atinge mingea intr-un meci si ne miram ca nu reusim sa ne impunem intr-un sezon, o sa ia si rapidul si toti ailalti daca continuam in maniera asta: ia auzi cica joaca de 10 ani, nu conteaza cum joaca.

mflorin
membru
membru
Mesaje: 157
Membru din: 27 Mai 2022, 12:03

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de mflorin » 12 Dec 2023, 19:00

fabius_2014 scrie:
10 Dec 2023, 17:55
Ne sugerezi ca Rotaru a facut schimbarea, asa cum face schimbari zdreanta de boovean, si apoi ne spui ca e bine sa plece chiar daca nu vine nimeni, doar sa nu-l mai vezi tu cu Mititelu. :lol: :lol: :lol:
De Screciu spune cam toata tara ca e un jucator bun, doar tu zici ca nu, noi te credem pe tine ca ai dovedit ca te pricepi. :)( De nea Piti nu zic nimic ca la falimentat pe boovean si de atunci ii iert toate greselile.
s-o implica si booveanul la schimbari, dar in cazul nostru originalul pe care il imita e colegul de loja de la meciurile stelei. parerea mea, sa zicem Cretu (dar sunt multi altii), are cateva clase fata de Screciu, adica are lovitura de cap, viteza, dribling, mai si marcheaza si atunci de ce sa nu-l iei pe el la nationala, ca acolo nu e conditie de varsta, dar Iedi nu spera sa se califice si atunci s-a gandit sa faca si el o smecherie. astfel s-a nascut parerea ca ce bun e preferatul patronului, de altfel a existat un comentator care s-a mirat ca e la nationala, asta fiindca multi nu trec prin filtru lor, ci ia de bune ce zic comentatorii. chestia e ca, parerea mea, au existat si exista nemultumiri in echipa, ca pentru unii se fac suplimente, cum altfel sa explici implicarea lui Nistor si a celorlalti plecati.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2915
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 12 Dec 2023, 20:38

mflorin scrie:
12 Dec 2023, 19:00
fabius_2014 scrie:
10 Dec 2023, 17:55
Ne sugerezi ca Rotaru a facut schimbarea, asa cum face schimbari zdreanta de boovean, si apoi ne spui ca e bine sa plece chiar daca nu vine nimeni, doar sa nu-l mai vezi tu cu Mititelu. :lol: :lol: :lol:
De Screciu spune cam toata tara ca e un jucator bun, doar tu zici ca nu, noi te credem pe tine ca ai dovedit ca te pricepi. :)( De nea Piti nu zic nimic ca la falimentat pe boovean si de atunci ii iert toate greselile.
s-o implica si booveanul la schimbari, dar in cazul nostru originalul pe care il imita e colegul de loja de la meciurile stelei. parerea mea, sa zicem Cretu (dar sunt multi altii), are cateva clase fata de Screciu, adica are lovitura de cap, viteza, dribling, mai si marcheaza si atunci de ce sa nu-l iei pe el la nationala, ca acolo nu e conditie de varsta, dar Iedi nu spera sa se califice si atunci s-a gandit sa faca si el o smecherie. astfel s-a nascut parerea ca ce bun e preferatul patronului, de altfel a existat un comentator care s-a mirat ca e la nationala, asta fiindca multi nu trec prin filtru lor, ci ia de bune ce zic comentatorii. chestia e ca, parerea mea, au existat si exista nemultumiri in echipa, ca pentru unii se fac suplimente, cum altfel sa explici implicarea lui Nistor si a celorlalti plecati.
Tot ce ne spui este doar parerea ta. Nu ai nimic concret, nu ai o informatie din interior, nu ai niciun argument, absolut nimic. Ti-ai format un scenariu abracadrant in minte si il sustii cu cerbicie desi nu ai nicio dovada.
Ai o ura viscerala fata de Rotaru, dar uiti, sau poate nu, ca Universitatea Craiova era acum o legenda daca nu se implica acest om.
Sunt convins ca Rotaru are pacate, ca oricare membru al forumului este cu mult mai destept decat el, :)( ca fiecare din noi se pricepe mult mai bine la fotbal decat el :)( , dar asa cum e, a pus umarul la renasterea Universitatii si nu ne-a lasat la mana jigodiei de boovean. FMSP :-x

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de ParintelePafnutie » 12 Dec 2023, 21:21

Astia care-si cumuleaza cartonasele in asa fel incit sa lipseasca jumate din linie intr-un meci ar merita citeva curele peste fese. Meci dezolant, din ciclul "la omu' sarac, nici boii nu trag"

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 512
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de fanUCV » 12 Dec 2023, 21:44

R.E.N. scrie:Sa-mi bag pl in piti al vostru! Ati tamas singurii orbi din Romania care inca cred ca mizeria aia infecta, jegul mafiot frate cu familia becali, e antrenor. Cine v-a invatat sa va uitati la fotbal? Cum sa fii atat de cazut in cap sa te iei de Screciu si Mateiu?? Vii aici sa citezi din piturca sa-l faci pe Mateiu cate joaca aici de zece ani, bulangiu. Aceiasi crettini care il voiati plecat si pe Bancu scum vreo doi-trei ani. Ba, v-as interzice accesul pe stadion.

Bobby, de abia asteptai sa ai ce sa comentezi, pana acum n-ai fost in stare sa zici ceva de bine de Petev. Patru meciuri ai tacut de parca am jucat fara antrenor, acum ai aparut triumfal. De ce nu alegi sa spui spre exemplu sa spui ca echipa are o idee de joc? Ca se vede o schimbare fata de ultimul an? Ca echipa e scurta, ca atata timp cat am avut jucatori cu benzina am facut pressing foarte bun, ca jucatorii nu mai stau sa se uite juma de minut ca sa dea o pasa in lateral?

Ba nu m-a enervat meciul cat ma enervez cand va citesc comentariile.
..ca să nu îmi consum energia aiurea, subscriu la cam 90% din ce zici .. 10% pentru emoțiile bune din sezonul 1995-1996 ..

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2103
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 13 Dec 2023, 11:17

Petev e un antrenor bun chiar și numai pt faptul că e reactiv. Vede că ceva nu merge se apucă și schimbă, improvizează și cu asta basta.

Meciul ăsta s-a pierdut pe două greșeli personale care la noi au devenit ceva banal pt simplul fapt că jucătorii sunt aceiași și evident și greșelile sunt aceleași, așa că nu mai pot fi dezvățați de anumite automatisme greșite, lipsa de viziune în teren, înțelepciunea în teren lipsește cu desăvârșire. Faptul că nu avem un lider în teren și în vestiar se simte din plin. Din 11 vedete (chiar și închipuite) nu poți face o echipă, ori nouă ne lipsește fix atitudinea de echipă, care joacă împreună pt un scop comun. Se vede de la o poștă că joacă strict pt ei, la alibi, sau să se facă remarcați pt vreun impresar cu relații la arabi.
CRAIOVA NESUPUSA

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1170
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 13 Dec 2023, 12:41

mflorin scrie:
12 Dec 2023, 18:48
R.E.N. scrie:
10 Dec 2023, 17:54
Sa-mi bag pl in piti al vostru! Ati tamas singurii orbi din Romania care inca cred ca mizeria aia infecta, jegul mafiot frate cu familia becali, e antrenor. Cine v-a invatat sa va uitati la fotbal? Cum sa fii atat de cazut in cap sa te iei de Screciu si Mateiu?? Vii aici sa citezi din piturca sa-l faci pe Mateiu cate joaca aici de zece ani, bulangiu. Aceiasi crettini care il voiati plecat si pe Bancu scum vreo doi-trei ani. Ba, v-as interzice accesul pe stadion.
probabil nu urmaresti de mult timp fotbalul, fiindca altfel nu se poate sa nu recunosti ca piti a fost un bun antrenor sau esti orbit de furie fata de el. probabil ca nu ai vazut interviu lui piti
@mflorin poti sustine cu cifre antrenorul Piturca? ca de caracterul de barbugiu, mafiot si blatiat nu cred ca exista indoieli, dar sigur poti sa expui si asta daca ai ceva ce nu stim noi

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1968
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 13 Dec 2023, 13:27

Subscriu. . Ce dracu de antrenor mai este Piti,cand el de 20 Ani sta pe bara?Iar cu c'è jucatori a avut a nazionala,si eu as fi super antrenor.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8122
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 13 Dec 2023, 18:51

gogu2005 scrie:
13 Dec 2023, 11:17
Petev e un antrenor bun chiar și numai pt faptul că e reactiv. Vede că ceva nu merge se apucă și schimbă, improvizează și cu asta basta.

Meciul ăsta s-a pierdut pe două greșeli personale care la noi au devenit ceva banal pt simplul fapt că jucătorii sunt aceiași și evident și greșelile sunt aceleași, așa că nu mai pot fi dezvățați de anumite automatisme greșite, lipsa de viziune în teren, înțelepciunea în teren lipsește cu desăvârșire. Faptul că nu avem un lider în teren și în vestiar se simte din plin. Din 11 vedete (chiar și închipuite) nu poți face o echipă, ori nouă ne lipsește fix atitudinea de echipă, care joacă împreună pt un scop comun. Se vede de la o poștă că joacă strict pt ei, la alibi, sau să se facă remarcați pt vreun impresar cu relații la arabi.
Parerea mea e ca la Sibiu Petev n-a fost inpirat. Miscarea lui cu Cretu a stricat si mijlocul si apararea - in conditiile in care Mateiu n-a fost folosit (eu am auzit ca raceala lui Mateiu a fost vrajeala :-)).

Eu jucam cu : Lazar - Borta, Silva, Bancu, Ndong - Cretu, Capatina - Danciu, Mitrita, Ivan - Koljic in 4-2-3-1 sau chiar 4-4-2, sa acopar terenul bine. Lazar a aparat foarte bine cu Farul - eu il lasam in poarta si la Sibiu. Echipa propusa de mine este mai solida pe axul central si are ceva caratori de pian.

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de ParintelePafnutie » 13 Dec 2023, 19:11

Raceala lui Mateiu e vrajeala in ce sens? Adica a fost mai slaba decit a estimat doctorul sau au inceput sa-l sape si pe Petev?

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1642
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 13 Dec 2023, 19:21

Bobby scrie:
13 Dec 2023, 18:51
gogu2005 scrie:
13 Dec 2023, 11:17
Petev e un antrenor bun chiar și numai pt faptul că e reactiv. Vede că ceva nu merge se apucă și schimbă, improvizează și cu asta basta.

Meciul ăsta s-a pierdut pe două greșeli personale care la noi au devenit ceva banal pt simplul fapt că jucătorii sunt aceiași și evident și greșelile sunt aceleași, așa că nu mai pot fi dezvățați de anumite automatisme greșite, lipsa de viziune în teren, înțelepciunea în teren lipsește cu desăvârșire. Faptul că nu avem un lider în teren și în vestiar se simte din plin. Din 11 vedete (chiar și închipuite) nu poți face o echipă, ori nouă ne lipsește fix atitudinea de echipă, care joacă împreună pt un scop comun. Se vede de la o poștă că joacă strict pt ei, la alibi, sau să se facă remarcați pt vreun impresar cu relații la arabi.
Parerea mea e ca la Sibiu Petev n-a fost inpirat. Miscarea lui cu Cretu a stricat si mijlocul si apararea - in conditiile in care Mateiu n-a fost folosit (eu am auzit ca raceala lui Mateiu a fost vrajeala :-)).

Eu jucam cu : Lazar - Borta, Silva, Bancu, Ndong - Cretu, Capatina - Danciu, Mitrita, Ivan - Koljic in 4-2-3-1 sau chiar 4-4-2, sa acopar terenul bine. Lazar a aparat foarte bine cu Farul - eu il lasam in poarta si la Sibiu. Echipa propusa de mine este mai solida pe axul central si are ceva caratori de pian.
În echipa ta sunt 2 jucatori din 7 care isi păstrează posturile in partea de jos - Silva și Cretu. In rest sunt fie improvizatii, fie rezerve, fie rezervele rezervelor. Mie mi se pare mai rezonabil sa schimbi posturile a doi jucatori, cum a facut Petev, decat sa faci freestyle cu toata partea de jos a echipei. Borta e pamant de flori, Bancu n-a jucat in viata lui fundas central, Capatana n-a mai jucat la mijloc cam de un an si nu-mi aduc aminte de vreun meci in care sa fi facut cuplu cu Cretu. Popescu a fost printre cei mai buni jucatori campionatul asta.

Revin la ce repet obsesiv de duminica incoace. Mai bine v-ati lamenta referitor la cine e de vina ca Markovic da mingea pe langa fundas dar nu mai poate sa se si intoarca sau sa fuga pe langa el, ca Baiaram e mai slab decat era la 16 ani, ca tataie Kurtic a venit aici sa mai ia niste bani in timp ce face impachetari cu namol, ca mijlocasii nu alearga, ca Isfan nu inteleg ce calitati are care sa-l recomande drept fotbalist de divizia a, ca bugetarii nostri au avut vacanta in ultimii doi ani aproape, ca am schimbat 12 antrenori in 3 ani ca nu avea cine sa puna vedetele in valoare. Cam astea sunt problemele, si astea s-au vazut cu Sibiu in lipsa a doi jucatori esentiali, Screciu si Mateiu. Petev e ca o gura de aer proaspat.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2231
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 19:FC Hermannstadt-Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 20 Feb 2024, 19:42

fanucrv scrie:
10 Dec 2023, 20:20
Sa speram ca bulgarului nu-i trebuie vreo 3 luni sa evalueze lotul pentru ca timpul nu va avea răbdare cu el. Se va trezi contestat mai mai repede decat crede. Suporterii sunt suporteri cat sunt rezultate, p-aici pe la noi.
Pe la începutul lunii decembrie am scris asta..Din pacate am avut dreptate.

Scrie răspuns