Universitatea Craiova - Sezonul 2024/2025

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2024/2025

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 03 Iun 2024, 18:01

Doar cunoscătorii îi pot preda lui Mateiu lecții, @free. Eu sper ca în adâncul sufletului tău îi mulțumești pentru ca a contribuit la iubirea ta : Universitatea Craiova! Pe la “marginea de 16” o mai dăm și altora…
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 03 Iun 2024, 18:20

Atâtea înjurături, bășini, revoltă, critici, nemulțumiri, talente, cunoștințe, expertiză, etc…
Băi, suntem nebuni sau vă credeți toți cei mai mari fotbaliști, antrenori și scouteri din lume??? Băi nemulțumiților, Știința este de 10 ANI în topul campionatului românesc așa de [cenzurat] cum este el, condus tot de “super-cunoscători”.ce ați vrea, de fapt? Ok, să plece Rotaru ! Vine bobiță, lăbuță, free, eu, fabius, paul sau mai știu eu cine să bage bani??? Ok, să plece Mateiu, Bancu, Vlădoiu, Crețu, Mitriță, Ivan, Baiaram, Zaikov, etc… Bine, să plece! Cine vine în loc? Pe banii cui? Vă rog frumos, reveniți-vă! Nu suntem cei mai tari, nu avem cel mai potent sponsor, nu avem scouting, dar de 10 ani suntem în top și presa buCUResteana ne mușcă de fund, ceea ce este un lucru fain, inseamna ca facem o treaba bună. Hai să îi dăm mâine pe toți afară. Hai să îi întrebăm la modul sincer pe Badea, Cârțu și Craioveanu dacă sunt dispuși să preia echipa. Eu îi iubesc din suflet pe Cârțu și Craioveanu (pe Badea nu), dar chiar credeți careva de aici ca ar fi capabili să susțină financiar Știința??? Vorbim, înjurăm, criticăm… Ne pricepem la tot. Din gură. Dar soluțiile concrete unde sunt?
ucv ucv ucv

fabius_2014
fanatic
fanatic

Mesaj de fabius_2014 » 03 Iun 2024, 20:26

G.Ovidiu-Catalin scrie:
03 Iun 2024, 18:20
Atâtea înjurături, bășini, revoltă, critici, nemulțumiri, talente, cunoștințe, expertiză, etc…
Băi, suntem nebuni sau vă credeți toți cei mai mari fotbaliști, antrenori și scouteri din lume??? Băi nemulțumiților, Știința este de 10 ANI în topul campionatului românesc așa de [cenzurat] cum este el, condus tot de “super-cunoscători”.ce ați vrea, de fapt? Ok, să plece Rotaru ! Vine bobiță, lăbuță, free, eu, fabius, paul sau mai știu eu cine să bage bani??? Ok, să plece Mateiu, Bancu, Vlădoiu, Crețu, Mitriță, Ivan, Baiaram, Zaikov, etc… Bine, să plece! Cine vine în loc? Pe banii cui? Vă rog frumos, reveniți-vă! Nu suntem cei mai tari, nu avem cel mai potent sponsor, nu avem scouting, dar de 10 ani suntem în top și presa buCUResteana ne mușcă de fund, ceea ce este un lucru fain, inseamna ca facem o treaba bună. Hai să îi dăm mâine pe toți afară. Hai să îi întrebăm la modul sincer pe Badea, Cârțu și Craioveanu dacă sunt dispuși să preia echipa. Eu îi iubesc din suflet pe Cârțu și Craioveanu (pe Badea nu), dar chiar credeți careva de aici ca ar fi capabili să susțină financiar Știința??? Vorbim, înjurăm, criticăm… Ne pricepem la tot. Din gură. Dar soluțiile concrete unde sunt?
Sa clarificam lucrurile.
Din 1948 si pana azi, fotbalul craiovean a avut o perioada de glorie intre 1973 pana in 1984, o perioada buna intre 1984 pana in 1991 si apoi pana in 2014 nu a fost aproape nimic, doar o cupa in 1993, un loc doi in 1995 si in rest echipe de pluton, retrogradari si alte mizerii de astea.
Eventul castigat in 1991 a fost ultima mare sclipire a Universitatii Craiova si a fost intr-o perioada in care nu mai castigasem nimic cu 5 ani inainte si dupa care a mai urmat doar o cupa (pana in perioada actuala).
Din 2013 si pana azi, pe langa promovare si un loc 8(parca) in primul an de prima liga nu prea am scazut sub locul patru, am castigat doua cupe, o supercupa si un loc doi.
Adica, pentru cei ce nu inteleg, este una din cele mai bune perioade din istoria fotbalului craiovean.
Este adevarat ca uneori atitudinea fotbalistilor nostri enerveaza, dar eu garantez ca daca in locul huiduielilor si injuraturilor, suporterii nostri ar incuraja echipa, atunci am vedea o alta atitudine.
Ca daca pleaca Rotaru se alege praful nu mai este nevoie sa discutam ca e cam clar pentru toti.
Campionatul nostru are trei echipe cu buget mult mai mare, influenta politica solida, CFR, FCSB si Rapid, iar ultimele doua au si suporteri mai multi si mai vocali.
Ca sa ai pretentii trebuie sa meriti si eu cred ca noi, ca suporteri nu suntem deasupra suporterilor de la Rapid si FCSB. In perioada 1973-1991 eram peste toti. Pentru cei care nu au prins vremurile alea trebuie sa spunem ca nici atunci nu aveam o galerie extraordinara, bine organizata, dar tot stadionul contribuia la o atmosfera senzationala. Atunci meritam.

adi_g
suporter
suporter

Mesaj de adi_g » 03 Iun 2024, 22:27

Alexandru Mateiu este și va rămâne unul dintre jucătorii emlematici ai Universității Craiova! Și asta nu doar in ultimii ani.

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 03 Iun 2024, 23:15

Fabius a zis bine ce a zis mai sus. E cea mai buna perioadă de ani de zile. Daca pe vremea lu miti eram... Va rog sa ma credet, castigam campionatul, si eram la retrogradare.. Acum ne luptam sus. Stiu, e o perioada greu de digerat... Dar am participat la ea.
O sa plangem dupa Mitrita, dupa Ivan... Stati nitel. Ce jucatori am mai avut noi sa joace 10 ani la noi si sa nu il slavim? Mateiu, Bancu, Ivan sunt si vor fi jucatori emblema. Adauga-l pe Mitrita si o sa ai un careu. Pune-l si pe Vladoiu, Marko, Mihaila, Popica.. Sunt jucatori crescuti de noi care au stat la echipa ceva timp. Si [cenzurat] in gura la fiecare pasa inapoi sau gresita. Pai ei ce au gresit sa fie huiduiti? Ca nu s-au dus la fcsb sau cfr?
Hai sa fim mai permisivi cu ai nostri, ca prevad un an cu invazie de straini la noi
Am zis!!

R.E.N.
fanatic
fanatic

Mesaj de R.E.N. » 04 Iun 2024, 11:49

Ok dar acum nu e cazul sa ne aparam de strainii cotropitori. ‘Ai nostri’ s-au luptat acolo sus, ce-i drept, dar mereu le-a lipsit ceva ca sa faca o performanta notabila - un titlu sau o participare in grupele poverty league. Putina dorinta, curaj, seriozitate, incredere. Personal, nu ma deranjeaza sa jucam cu 5 straini in echipa, daca cresc nivelul jocului. Nu trebuie sa-ti fie rusine ca vin ‘altii’ sa te invete cat ar trebui sa-ti fie rusine ca nu inveti.

Apropo, Pedro Henrique ala pare un Blesa, doar ca puternic. Imi place mai mult Ivan.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

robertc
suporter
suporter

Mesaj de robertc » 04 Iun 2024, 11:51

De acord cu voi baieti,trebuie apreciat mai mult faptul ca sunt cativa care au ramas langa echipa. Un exemplu,la emisiuni de la noi doar batranul Cartu mai apare,cand se duce si asta ,nu mai e nimeni dintre fostii fotbalisti sa ne apere ,pentru ca in urma cu 20 de ani ai nostrii s-au facut dinamovisti,stelisti etc.

Geronimo
fanatic
fanatic

Mesaj de Geronimo » 04 Iun 2024, 13:37

R.E.N. scrie:Ok dar acum nu e cazul sa ne aparam de strainii cotropitori. ‘Ai nostri’ s-au luptat acolo sus, ce-i drept, dar mereu le-a lipsit ceva ca sa faca o performanta notabila - un titlu sau o participare in grupele poverty league. Putina dorinta, curaj, seriozitate, incredere. Personal, nu ma deranjeaza sa jucam cu 5 straini in echipa, daca cresc nivelul jocului. Nu trebuie sa-ti fie rusine ca vin ‘altii’ sa te invete cat ar trebui sa-ti fie rusine ca nu inveti.

Apropo, Pedro Henrique ala pare un Blesa, doar ca puternic. Imi place mai mult Ivan.
Eu nu cred ca putem aduce straini foarte buni. Nu avem retea de scouting, lucram cu firmele de impresari. Vezi fundasii centrali de la echipa a 2-a. E totusi liga a 3-a. Cum sa pierzi dueluri 1 la 1 in liga a 3-a?! Sper sa trecem un tur in conference league.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

R.E.N.
fanatic
fanatic

Mesaj de R.E.N. » 04 Iun 2024, 15:11

Geronimo scrie:
04 Iun 2024, 13:37
Eu nu cred ca putem aduce straini foarte buni. Nu avem retea de scouting, lucram cu firmele de impresari. Vezi fundasii centrali de la echipa a 2-a. E totusi liga a 3-a. Cum sa pierzi dueluri 1 la 1 in liga a 3-a?! Sper sa trecem un tur in conference league.

De acord cu cei de la echipa a doua. Dar Ndong, Anzor si Maldonado par castiguri clare pentru echipa. Si as spune si Soiri. La transferuri ‘nationale’ reusite nu ii putem bifa in ultimii 5 ani decat pe Cretu si partial Nistor. Restul au fost catastrofe.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 04 Iun 2024, 16:28

Decat un Blesa prefer un junior.
Am zis!!

fabius_2014
fanatic
fanatic

Mesaj de fabius_2014 » 04 Iun 2024, 18:25

Toti aveti dreptate.
1. Cartu e singurul care mai apare.
2. Nu avem scouting de caliatate, dar Ndong, Anzor si Maldonado sunt reale castiguri. Blesa nu pare.
3. Din tara doar Cretu si Nistor au confirmat, dar amandoi aveau peste 30 de ani cand au ajuns la noi.

Geronimo
fanatic
fanatic

Mesaj de Geronimo » 04 Iun 2024, 19:43

Maldonado e imprumtat la noi pana in Ian. 2025? Atunci poate nea Mihai sa-l transfere definitiv? Aparent stam bine la fundasii centrali daca il punem si pe Screciu.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Iun 2024, 05:51

R.E.N. scrie:
04 Iun 2024, 15:11
Geronimo scrie:

De acord cu cei de la echipa a doua. Dar Ndong, Anzor si Maldonado par castiguri clare pentru echipa. Si as spune si Soiri. La transferuri ‘nationale’ reusite nu ii putem bifa in ultimii 5 ani decat pe Cretu si partial Nistor. Restul au fost catastrofe.
Hai sa vorbim in decembrie despre astia 3-4. Sper ca roty sa nu mai faca in cazul Maldonado prostia epocala cu Mamut - care a fost cumparat definitiv cu 6 luni inainte ca imprumutul sau la Craiova sa expire. O prostie cum rar am vazut in fotbal.

fabius_2014
fanatic
fanatic

Mesaj de fabius_2014 » 05 Iun 2024, 09:03

Bobby scrie:
05 Iun 2024, 05:51
R.E.N. scrie:
Geronimo scrie:

Hai sa vorbim in decembrie despre astia 3-4. Sper ca roty sa nu mai faca in cazul Maldonado prostia epocala cu Mamut - care a fost cumparat definitiv cu 6 luni inainte ca imprumutul sau la Craiova sa expire. O prostie cum rar am vazut in fotbal.
La Maldonado singurul pericol este sa se accidenteze pentru ca fotbal a dovedit ca stie. Nu e nevoie sa asteptam pana in decembrie ca sa ne dam seama ca un jucator stie sa loveasca mingea, ca stie sa se pozitioneze, ca stie jocul si joaca, dar e bine sa se astepte cu semnatul pana aproape de finalul termenului daca nu exista pericolul sa ni-l fure cineva.

robertc
suporter
suporter

Mesaj de robertc » 05 Iun 2024, 09:27

Bobby scrie:
05 Iun 2024, 05:51
R.E.N. scrie:
Geronimo scrie:

Hai ca aici chiar exagerezi.

Scrie răspuns