Lituania - Romania

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Care va fi rezultatul meciului?

Bate Lituania
5
26%
Egal
0
No votes
Bate Romania
14
74%
 
Total votes: 19

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Lituania - Romania

Mesaj de hanky panky » 07 Iun 2009, 18:54

Cl4udiu scrie:
hanky panky scrie: din ce imi aduc eu aminte
in meciul cu franta, la un moment dat, il deposedase pe unu din postura de fundas stanga
cum nu face faza defensiva?
daca a facut o data, asta inseamna ca nu trebuie sa se mai repete "greseala" ? extrema trebuie sa faca mereu faza defensiva o:

nu am zis ca nu poate ( unii o fac mai bine , altii mai prost , dar el nici macar nu incearca in majoritatea meciurilor ) , am zis ca nu vrea , iar asta se vede cu ochiul liber
hanky panky scrie: si nu alerga?
dar golul trei din meciul cu rapid? a alergt 20m dupa o minge care se indrepta sper portarul rapidului
si contraatacurile cum se fac? se teleporteaza?
zboara ...

cand am zis ca este indolent , iar in general cand se spune despre un jucator ca nu alearga sau ca nu misca , sunt sigur ca acele cuvinte sunt folosite la figurat , nu inseamna ca jucatorul doar a MERS pe teren

face efort mai mare decat un sahist , dar prea putin pentru un jucator care se vrea in nationala , iar cand va invata toate acestea , cu siguranta va ajunge la o echipa mare pentru ca are calitati (dina a pierdut lectia asta si se pare ca poate juca titular cel mult in divizia B o: )

eu as vrea sa-l vad plecat din vara asta pe costea
numai asa o sa aiba atitudinea corecta de fotbalist profesionist
pierde U un fotbalist bun...dar castiga nationala un alt mare fotbalist
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Lituania - Romania

Mesaj de alex.p » 07 Iun 2009, 21:15

Cl4udiu scrie:cand am zis ca este indolent , iar in general cand se spune despre un jucator ca nu alearga sau ca nu misca , sunt sigur ca acele cuvinte sunt folosite la figurat , nu inseamna ca jucatorul doar a MERS pe teren

face efort mai mare decat un sahist , dar prea putin pentru un jucator care se vrea in nationala , iar cand va invata toate acestea , cu siguranta va ajunge la o echipa mare pentru ca are calitati (dina a pierdut lectia asta si se pare ca poate juca titular cel mult in divizia B o: )
Pai si de ce nu a selectionat Mucescu pe unul care alearga? Pe Banel. Pana acum il criticati toti pe nicolita ca el nu face altceva decat sa alerge de nebun. Acum e bine ca nu il baga pe Florin, ca nu alearga?

Poate nu ati auzit si voi de constanta in ceea ce spuneti.

PS. Asa sahist cum e, a facut vreo 17 maturi in campionat. :-)

@hanky panky: sincer, ma doare in [cenzurat] de nationala, ma intereseaza Craiova. Sper ca Florin sa ramana si sa fie golgheterul nostru si anul asta si sezonul viitor, si sa le mai dea prin gura taranilor care il injura.

JustME

Re: Lituania - Romania

Mesaj de JustME » 07 Iun 2009, 21:34

si stralucescu al mic nu stia ca Florin nu face faza defensiva ?? eu unul stiam de acum 3 luni treaba asta. de ce l-a mai convocat daca nu se potrivea pt tipul asta de meci de angajament sa il fi lasat acasa. sau si-a dat seama ca Florin nu face faza defensiva la antrenamente ?? :-D nu cred ca era un mare secret pt nimeni faptul ca Florin Costea nu face faza defensiva vb lu` Alex sa fi luat unu care face faza defensiva

si bun nu face faza defensiva nu-l bagi in primul 11 dar nici macar pe banca ?? nu zice nimeni ca trebuia bagat titular sau ca trebuia sa bifeze vreun minut in meciul asta dar sa il timiti in tribune mi se pare aiurea .. e totusi golgheterul campionatului altari de Bucur - si pana la urma Bucur are si goluri marcate din penalty`uri Florin nu

Avatar utilizator
Manu
membru
membru
Mesaje: 116
Membru din: 09 Noi 2008, 20:02

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Manu » 07 Iun 2009, 21:50

Am vorbit cu Costea după meci, mi-a zis că era supărat, dar că-i va trece în două-trei zile. Asta e viaţa de selecţioner, mai trebuie să faci şi compromisuri", a declarat Răzvan Lucescu la Recursul Etapei, pe GSPTV.
E mult 2-3 zile sa ii treaca mai repede !
alis grave nil

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Lituania - Romania

Mesaj de alex.p » 07 Iun 2009, 22:13

Explicatia de dupa meci a cacatului de lucescu ar fi fost plauzibila daca nu il lua deloc pe Costea la nationala. Asa sa convoci un jucator si sa spui dupa ca nu putea juca pentru ca nu face faza defensiva este bataie de joc. El nu stia ca nu face Florin faza defensiva??? Parca am jucat cu Brasov, si el este un "mare" strateg, care citeste bine adversarii. Acum a uitat.

PS. Familiei lucescu ii voi da cu fiecare prilej prin gura. Cat rau a facut al mare Craiovei ...

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Lituania - Romania

Mesaj de stuparu_alexandru » 07 Iun 2009, 23:01

ce nu inteleg eu e urmatoru` lucru. s-a facut atata tam tam legat de danciulescu... ca nu e convocat, si pe buna dreptate, da` cand era omu` in forma !!! pai danciulescu a lasat-o cam moale de o gramada de vreme ! si atunci, cum [cenzurat] mea sa-l iei pe ala de 33 de ani de nu e nici macar in forma, si sa nu-l bagi pe costea ?!?!!?!

asta ca o prima observatie. a doua, ce cauta coman in poarta ??? ba au murit toti portarii buni ai tarii si a ramas coman titular ??? pai a aparat bornescu in ultima vreme de-a spart. coman ce ***** ma-sii a facut ??? ba si bornescu nici macar rezerva !!! inteleg daca era pantilimon titular si bornescu rezerva, da` coman ?!?! las-o in [cenzurat] mea de treaba.

iar in meciul asta, singurul lucru bun pe care l-a facut lucesc e ca a castigat. atat. jocu` in sine, parca era din divizia b


era sa uit... bine ca in acest meci care necesita jucatori bataiosi, au jucat tanase si apostol, care impreuna fac si ei un metru jumate
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Lituania - Romania

Mesaj de ady_azzuro » 07 Iun 2009, 23:12

nu inteleg de unde atatea critici cand noi am batut cu 1-0.
Coman a aparat foarte bine in acest meci, n-a facut nicio gafa, n-a luat gol.
Danciulescu a facut si faza de atac si cea de aparare, numai ca nu s-a descurcat in fata portii.

Am castigat cele 3 puncte, ne gandim cum sa batem franta acum, nu mai conteaza ce a fost.

conStiinta

Re: Lituania - Romania

Mesaj de conStiinta » 07 Iun 2009, 23:37

cine sa bata franta,mah? mucescu? :laughing: :laughing: :laughing:

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: Lituania - Romania

Mesaj de U » 07 Iun 2009, 23:49

stuparu_alexandru scrie:ce nu inteleg eu e urmatoru` lucru. s-a facut atata tam tam legat de danciulescu... ca nu e convocat, si pe buna dreptate, da` cand era omu` in forma !!! pai danciulescu a lasat-o cam moale de o gramada de vreme ! si atunci, cum **** mea sa-l iei pe ala de 33 de ani de nu e nici macar in forma, si sa nu-l bagi pe costea ?!?!!?!

asta ca o prima observatie. a doua, ce cauta coman in poarta ??? ba au murit toti portarii buni ai tarii si a ramas coman titular ??? pai a aparat bornescu in ultima vreme de-a spart. coman ce ***** ma-sii a facut ??? ba si bornescu nici macar rezerva !!! inteleg daca era pantilimon titular si bornescu rezerva, da` coman ?!?! las-o in **** mea de treaba.

iar in meciul asta, singurul lucru bun pe care l-a facut lucesc e ca a castigat. atat. jocu` in sine, parca era din divizia b


era sa uit... bine ca in acest meci care necesita jucatori bataiosi, au jucat tanase si apostol, care impreuna fac si ei un metru jumate
pai ce ma sa nu joace finu? de ce sa apere pantilimon sau bornescu si finu sa frece banca! deh a jucat 5 meciuri la brasov si e deja titular la nationala!
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Lituania - Romania

Mesaj de hanky panky » 08 Iun 2009, 00:05

alex.p scrie:
Cl4udiu scrie:cand am zis ca este indolent , iar in general cand se spune despre un jucator ca nu alearga sau ca nu misca , sunt sigur ca acele cuvinte sunt folosite la figurat , nu inseamna ca jucatorul doar a MERS pe teren

face efort mai mare decat un sahist , dar prea putin pentru un jucator care se vrea in nationala , iar cand va invata toate acestea , cu siguranta va ajunge la o echipa mare pentru ca are calitati (dina a pierdut lectia asta si se pare ca poate juca titular cel mult in divizia B o: )
Pai si de ce nu a selectionat Mucescu pe unul care alearga? Pe Banel. Pana acum il criticati toti pe nicolita ca el nu face altceva decat sa alerge de nebun. Acum e bine ca nu il baga pe Florin, ca nu alearga?

Poate nu ati auzit si voi de constanta in ceea ce spuneti.

PS. Asa sahist cum e, a facut vreo 17 maturi in campionat. :-)

@hanky panky: sincer, ma doare in **** de nationala, ma intereseaza Craiova. Sper ca Florin sa ramana si sa fie golgheterul nostru si anul asta si sezonul viitor, si sa le mai dea prin gura taranilor care il injura.

bun
atunci nu pentru nationala
ci pentru el
ca are cu ce... dar tre cizelat la un club profesionist
si eu ma gandesc ca e bun la noi, dar imi pare rau de el la fotbalist (si nu numai de el) ca in fotbalul romanesc nu creste mai mult de atat
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

DoRyN

Re: Lituania - Romania

Mesaj de DoRyN » 08 Iun 2009, 09:52

MITITELU: Costea e un tip orgolios şi supărăcios. Dacă începi aşa cu el îi tai aripile, va suferi foarte mult. Eu ştiu ce poate şi era un moment în care el putea să joace. Se face o mare greşeală. Pentru el e o jignire să nu fie nici măcar rezervă. Familia Lucescu are ceva cu oltenii.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/na ... ea-4495868

R.LUCESCU: Acest om îi face rău lui Costea !

Nu am vrut să intru în discuţie, dar acestui om trebuie să îi răspund. Nu înţelege, dar cel mai mare rău i-l face lui Costea. Florin e un puşti, se încarcă uşor de la ce spune patronul său şi poate adopta o atitudine greşită. Iar dacă se repetă povestea, nu mai vine la echipa naţională, că nu avem nevoie de conflicte şi stări tensionate pe aici".

Lucescu s-a referit şi la partida Craiovei cu Steaua, cînd Mititelu a declarat că Florin s-a răstit din teren la antrenor supărat că nu l-a titularizat pe fratele său, Mihai: "Am vorbit cu Costea şi mi-a spus că nu e aşa. Era supărat de altceva. Însă iată cum cineva îi poate face uşor rău".

http://www.gsp.ro/international/cm-2010 ... 41829.html

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Cl4udiu » 08 Iun 2009, 10:54

alex.p scrie: Pai si de ce nu a selectionat Mucescu pe unul care alearga? Pe Banel. Pana acum il criticati toti pe nicolita ca el nu face altceva decat sa alerge de nebun. Acum e bine ca nu il baga pe Florin, ca nu alearga?

Poate nu ati auzit si voi de constanta in ceea ce spuneti.

PS. Asa sahist cum e, a facut vreo 17 maturi in campionat. :-)

@hanky panky: sincer, ma doare in **** de nationala, ma intereseaza Craiova. Sper ca Florin sa ramana si sa fie golgheterul nostru si anul asta si sezonul viitor, si sa le mai dea prin gura taranilor care il injura.
nu l-a bagat pe costea pentru ca nu alearga , cel putin asa cred

lasa-l in [****] pe tas-o , asta al mic l-a convocat pentru prima data pe dananae (marele oltean piturca nu a facut asta , iar in locul lui bornescu il lua pe pantilimon )

era normal sa fie convocat , nu ar fi mai bine ca nationalele sa cheme doar 12 jucatori , ca astfel nu ar mai pierde timpul pe acolo si ceilalti jucatori , nu ?

cand antrenorul are la dispozitie doar 1 saptamana inaintea fiecarui meci , e normal sa cheme si jucatori pe care stie ca nu-i va folosi pentru ca trebuie sa-i cunoasca , mai ales el care este nou

costea putea sa dea mai multe goluri (chiar asa extrema cum joaca ) , dar nu a facut asta si din indolenta , iar atat timp cat el nu o sa se bata niciodata precum dananae nu o sa fiu multumit

mititelu nu il tine in puf si-l rasfata pe costea si asta ar putea sa-l coste , la fel ca becali cu diamantele lui banel , dica , andrei cristea si goian pe care visa 20 ,30 de milioane

ps: daca-l baga pe dreapta tot nu e bine , daca-l tine rezerva si intra in min 80 a jucat prea putin , daca sta doar pe banca sau daca sta in tribune , cum de n-a jucat golgheterul ? , iar daca-l lasa acasa sa vedeti atunci ce iese ...

ps2 : daca oltenii au ceva cu oltenii , ce [cenzurat] ne intrigam asa tare daca , de exemplu lucescu al mic ar avea ceva cu noi ? :)-

ps3 : daca ne califica la europenele urmatoare , ma doare-n :bad: cati olteni foloseste in preliminarii
Imagine

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: Lituania - Romania

Mesaj de U » 08 Iun 2009, 11:22

nu va inteleg pe unii dintre voi...ii dati peste bot lui Costea de parca ati fi tgani,spurcati sau javre! bai nene este golgheterul Romaniei si tu ca antrenor nu il tii nici in primii 18! si apoi razgandescu asta prin declaratiile de le-a dat lasa impresia ca ne-a facut un favor ca ne-a plimbat 3 jucatori cu echipa nationala pana in lituania. daca la Bornescu si Dananae nimeni nu se astepta sa joace la Costea cu totii ne asteptam sa-l vedem in teren in meciul asta. pai daca nici acum cand a fost lipsa mutu n-a jucat atunci cand!?
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Lituania - Romania

Mesaj de DarkComy » 08 Iun 2009, 11:31

Decarul Craiovei are şanse mici să mai prindă naţionala
Costea, afară!

Pentru Răzvan Lucescu, una dintre puţinele probleme întâlnite la debutul ca selecţioner a fost scandalul iscat pe marginea neincluderii lui Florin Costea pe foaia de meci la partida cu Lituania.

Trimiterea lui Florin Costea în tribună la meciul cu Lituania a inflamat spiritele în Bănie, de unde patronul Universităţii, Adrian Mititelu, a declarat că familia Lucescu i-a defavorizat pe olteni inclusiv pe vremea seniorului Mircea. “E batjocură ca el să nu fi e nici rezervă! Dacă Florin ar fi jucat la Dinamo, FC Brașov sau la Steaua, n-ar fi fost nici o problemă. Familia Lucescu are ceva cu oltenii!”, a tunat patronul oltean.

La Marijampole, Costea nu a primit foarte bine vestea şi a privit meciul alături de colegul său de la echipa de club, Bornescu, vizibil deranjat de diferenţa de statut de la echipa de club, unde e vedetă incontestabilă, şi echipa naţională.


Decizie luată după meci

Informat de scandalul iscat în ţară, Lucescu junior le-a dezvăluit apropiaţilor săi decizia de a nu-l mai convoca pe Florin Costea până când acesta nu-şi va schimba atitudinea. Selecţionerul a fost vizibil deranjat şi de vorbele lui Mititelu, căruia i-a răspuns ieri, la sosirea în România. “Nu vreau să intru în polemici, dar de conducători depinde foarte mult educaţia şi mentalitatea jucătorilor. Mititelu trebui să fie mândru jucători la lot alături de fotbalişti din campionatele tari”, a declarat Lucescu.


Balaci – Lucescu, incident scurt

Vorbind despre faptul că “familia Lucescu are ceva cu oltenii”, Mititelu se referea probabil la episodul care i-a avut ca protagonişti pe Ilie Balaci şi Mircea Lucescu în 1984. Balaci nu putea merge la Euro 84 din cauza unei accidentări, moment în care Lucescu senior i-a spus să se alăture lotului măcar pentru a merge la o clinică să se trateze. A doua zi, Balaci a ratat deplasarea, fiind uitat la hotelul naţionalei. “E adevărat, dar nu înseamnă mare lucru. Nu uitaţi că Mircea m-a ajutat în nişte moment foarte grele”, ne-a declarat ulterior Balaci.

Nici cu Piţurcă nu ar mai fi venit!

Florin Costea a fost un subiect delicat şi pentru Victor Piţurcă, cel care i-a oferit debutul la echipa naţională.

Considerat unul dintre jucătorii tineri care se pot impune la naţională, Costea nu l-a mulţumit nici pe predecesorul lui Lucescu pe banca tricolorilor, Victor Piţurcă. Ruptura între Costea şi Piţi a intervenit după meciul România – Serbia (2-3), când jucătorul Craiovei a fost folosit încă din primul minut. Olteanul venea atunci după o perioadă excelentă în campionat, dar s-a sufocat după primele 10 minute, moment în care Piţurcă a izbucnit.

Ulterior, acesta s-a plans că jucătorul joacă mult sub aşteptări atunci când vine la naţională, mărturisind că intenţionează să nu-l mai cheme la lot, mai ales că dubla cu Serbia şi Austria a fost momentul în care piteşteanul Cristi Tănase a impresionat, reuşind să-şi asigure postul de titular în stânga liniei mediane.


sursa:http://www.prosport.ro/fotbal-intern/na ... ra-4500031
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: Lituania - Romania

Mesaj de Ovidiu* » 08 Iun 2009, 13:00

Prostii, daca joaca bine n-are cum sa nu-l cheme.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Scrie răspuns